27.11.21, 08:54fot. pixabay.com/piotr mahhonin via wikipedia.org, 2C cc 4.0

Niemiecka prasa: nowy rząd fundamentalnie zmieni stanowisko wobec Nord Stream 2

"Stanowisko nowego rządu Niemiec wobec kontrowersyjnego gazociągu może być fundamentalnie inne niż dotychczasowego, choć w umowie koalicyjnej nie napisano tego wprost" - pisze niemiecka gazeta Sueddeutche Zeitung.

SZ nazywa gazociąg największym tematem spornym w polityce zagranicznej Niemiec. Podkreśla także, że sama nazwa "Nord Stream 2" ani razu nie padła w umowie koalicyjnej. "Nie oznacza to jednak, że nowa koalicja trzyma się linii odchodzącego rządu, który próbował ostatecznie przeforsować ukończenie i oddanie do użytku kontrolowanego przez rosyjski państwowy koncern Gazprom gazociągu" - zaznacza komentator gazety.

SZ wskazuje w tym miejscu na krótki, ale potencjalnie bardzo istotny zapis umowy koalicyjnej, który stanowi, że "projekty energetyczno-polityczne także w Niemczech obowiązuje europejskie prawo energetyczne".

To w tym zdaniu miałaby się zawierać istotna zmiana dotychczasowej polityki względem gazociągu. Nowy niemiecki rząd nie planuje co prawda ingerencji w certyfikację Nord Stream 2. Na marginesie należy dodać, że procedura certyfikacji została niedawno wstrzymana przez właściwe władze niemieckie.

"Sformułowanie jest wyraźnym sygnałem dla Komisji Europejskiej, że nowy rząd nie nalega w pierwszej kolejności na dokończenie rurociągu, ale na przestrzeganie przepisów UE, według których operator gazociągu musi być rozdzielony od producenta gazu" - czytamy w SZ.

Komentator podkreśla, że ten zapis stawia w nowej sytuacji także władzy Unii. Oznacza on bowiem, że Unia nie będzie już stała pomiędzy dylematem: bronić unijnej polityki energetycznej albo szykować się na fundamentalny spór z Niemcami.

Takie rozwiązanie zlikwiduje także potencjalne spory dotyczące gazociągu na łonie samej nowej niemieckiej koalicji. Zwycięscy w wyborach socjaldemokraci (SPD) gazociąg bowiem popierają, a pozostałe dwie partie - Zieloni i liberałowie (FDP) - są mu zdecydowanie przeciwni.

Sueddeutsche Zeitung zacytowało także słowa jednego z liderów Zielonych oraz prawdopodobnego ministra gospodarki Roberta Habecka.

- To projekt strategiczny, który stawią Ukrainę pod presją i zwiększa zależność niemieckiej polityki - powiedział Habeck. Zdanie to było wielokrotnie wypowiadane przez przedstawicieli władz polskich, a także ukraińskich. Rząd Angeli Merkel pozostawał jednak głuchy na tego rodzaju argumentację, obstając przy opinii, że Nord Stream 2 to projekt czysto biznesowy.

jkg/deutsche welle

Komentarze

"Zielone" fakty są niezmienne.2021.11.27 14:05
Elektrownie na węgiel czy na gas zanieczyszczają atmosferę. Tzw. źródła odnawialne zużywają więcej energii niż produkują. Żeby wybudować jeden wiatrak, setki ton materiałów musi być przetworzonych; stal, beton, kable, konstrukcja, itp., itd. Co zrobić z wiatrakami "zużytymi"? Tylko elektrownie atomowe nie niszczą środowiska.
JanP2021.11.27 16:00
Bez przesady. Czarnobyl i Fukushima przeczą twojej tezie.
Jasiu demagogu!2021.11.27 16:15
Francja, USA ma ich dziesiątki i problemy są żadne. Japońce w złym miejscu wybudowali. Nawet gdyby tam stała elektrownia na gaz to samo by się stało. W Kraju Rad wszystko jest powiązane drutem, sznurkami lub gumkami z pociętych dętek. To nie jest teza ani teoria, ale dobrze udokumentowane fakty.
man.of.Stagira2021.11.27 12:50
cyt. "To projekt strategiczny, który stawią Ukrainę pod presją i zwiększa zależność niemieckiej polityki - powiedział Habeck. Zdanie to było wielokrotnie wypowiadane przez przedstawicieli władz polskich, a także ukraińskich. Rząd Angeli Merkel pozostawał jednak głuchy na tego rodzaju argumentację, obstając przy opinii, że Nord Stream 2 to projekt czysto biznesowy." // WARTO myśleć samodzielnie a nie gęgać za Makrelą. Niemcy SAMI przyznali w ten sposób, że Polska ma i MIAŁA rację, że projekt ma poważne negatywne implikacje.// WARTO być Polakiem. Choćby po to, by poprawnie myśleć. LATAMI! ...
Andrzej2021.11.27 12:38
"według których operator gazociągu musi być rozdzielony od producenta gazu" Producentem gazu jest sama natura, kacapy tylko wydobywają go ze złoża
Böno2021.11.27 11:26
Nie podniecajcie się i nie ulegajcie naiwnym nadziejom. Jedno i to samo. Nord Stream powstał i Niemcy i inne kraje będą z niego korzystać. A nasz rząd inwestycją blłokował, był przeciwny powstaniu i Polacy będą mieli z tego gooooowno. Będziemy sprowadzać gaz z poza Europy i płacić ogromne sumy. U nas ważniejsza polityka niż gospodarka.
seksuolog2021.11.27 12:07
tak się doprowadza onanizujących się pisowców do orgazmu
Lekarz psychiatra2021.11.28 10:58
Sperma na mózg ci wali?
Anonim2021.11.27 12:28
Pleciesz brednie w stylu Łukaszenki. On jest na tyle prymitywny, że nawet kłamać nie potrafi. Ty również.
katolcka deratyzacja Polski2021.11.27 16:45
PO to niemiecka partia faszystowska,jak NSDAP.
Newsroom2021.11.27 10:32
Mogę się założyć że Nord Stream 2, nawet maślanka nie popłynie ! Ta rura stanie się atrakcją turystyczną na dnie Bałtyku, dla miłośników nurkowania ! Naciski USA, Ukrainy, Polski i krajów bałtyckich, zrobią swoje
twój zakład to zakład pracy chronionej2021.11.27 12:06
a jak przegrasz to powiesisz się publicznie? oczywiście,, że nie powiesisz bo nie mógłbyś dalej kłamać
442021.11.27 10:28
"Nord Stream 2 to projekt czysto biznesowy"? - Właśnie tak. Niemcy nie zaliczają się do narodów sentymentalnych. Preis, Termin, Qualität, Gewinn (cena, czas, jakość, zysk), to filary, na których buduje swoją gospodarkę. Jeśli zaniechają procedury uruchomienia rurociągu, to tylko dlatego, że tak wynika z zimnej kalkulacji. Cieszmy się przyszłorocznym finałem dywersyfikacji dostaw nośników energii. Cieszmy się z realizacji dużych inwestycji w zakresie infrastruktury, które uniezależnią nas od humorów i "łaskawości" zasobniejszych. Polityka gospodarcza Polski idzie w dobrym kierunku i byłoby znacznie lepiej, gdyby nie banda nieudaczników z opozycji totalnej - mistrzów gospodarczego sabotażu.
Po 11 ...2021.11.27 10:11
"projekty energetyczno-polityczne także w Niemczech obowiązuje europejskie prawo energetyczne".????? BZDURA. Każdy kraj ma prawo i obowiązek do kreowania własnej autonomicznej polityki energetycznej. I nie tylko energetycznej, także tej dotyczącej wymiaru sprawiedliwości, polityki społecznej, przyjmowania uchodźców, małżeństw gayów, aborcji, eutanazji, korupcji politycznej i akcji Buś.
"Każdy kraj ma prawo..."2021.11.27 13:40
Okazuje się, że z jednym wyjątkiem - Polski. My mamy swoją konstytucję, ale ona nic znaczy wobec unijnego wydumanego zakresu obowiązków.
PIS- do ujadania przystąp2021.11.27 10:11
dobrze, że niemiecka prasa ma do gadania w tej kwestii tyle, co przysłowiowy żyd na gestapo ale dla frondziarzy i pisowskich cymbałków to wyśmienita wiadomość
c22021.11.27 10:28
Nie przejmuj się , kacapie !
objawienie pisowca2021.11.27 10:55
ależ ja jestem z krwi i kości przygłupem pisowskim, który zerwał się z pisowskiego łańcucha, ty uważasz łańcuch za nieodłączną część twojego marengo życia
katolicka deratyzacja Polski2021.11.27 16:47
PO to partia faszystowska
ot "wartości" europejskie2021.11.27 9:46
Niemcy dogadali się z Putinem - agresywnym dyktatorem, wrogiem UE, dla kasy, kosztem bezpieczeństwa innych państw. Ale to nie oni są maglowani w UE tylko Polska, oczywiście w zmowie z naszą targowicą, w celu obalenia demokratycznie wybranego rządu i zastąpienia go niemiecką agenturą.
być pokojowym jak NATO-wskie bandyci2021.11.27 10:29
a przecież Putin może być taki pokojowy jak Francja, Włoch czy USA jak napadły Libię i w tym momencie zaginęło 146 ton libijskiego złota, nie wiem dlaczego ale po poszukiwaniach te złoto odnaleziono w USA i USA nie poczuwają się do oddania Libijczykom ich złota ale taka kradzież była sprawiedliwa, słuszna i pokojowa a Libijczykom to złoto do niczego nie jest potrzebne, przecież takie wartości pokojowe powinien wyznawać Putin, ukraińskie całe złoto w 2015 roku też udało się odnaleźć w USA
da da2021.11.27 11:51
pitolisz jak ruski agent
być pokojowym jak NATO-wskie bandyci2021.11.27 12:02
ty zaś pi***lisz jak pisowski cymbał w dodatku niedouczony wychowany na kłamstwie tvPIS gdzie nikt nikomu nie wmówi, że białe jest białe a czarne jest czarne, dla ciebie każda kradzież w imię PIS to nie kradzież bo wam się pisowskim bandytom należy
katolicka deratyzacja Polski2021.11.27 16:48
PO to partia faszystowska
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.11.27 9:45
Wątpię, by Niemcy mogły sobie pozwolić na jakieś "szykanowanie" NS2. Dotknęło by to poważnie indywidualnych odbiorców i ich że potężny przemysł chemiczny! także próżne wasze nadzieje tępe PiSdowate dzbany!
katolicka deratyzacja Polski2021.11.27 16:48
PO to partia niemieckich interesow.
alzara_2021.11.27 9:03
Teraz została nam jedyna droga żeby Niemców powstrzymać, to jest trzymanie się praworządności, czyli niech Niemcy jak najszybciej zaczną spłacać reparacje....... I to jest w zasadzie nasza broń na ich nowy rząd. Jeśli nie, to niech Niemcy opuszczą Unię Europejską, nie będą tak cierpieli jak teraz z powodu Polski razem z ich konfidentami PO i Lewicy.