27.02.19, 08:10Fot. Szczebrzeszyński via Wikipedia, CC 0

Nienawiść do Prawa i Sprawiedliwości odbiera rozum politykom, ale i dziennikarzom

1. Wczorajszy dzień przejdzie do historii dziennikarstwa, na pierwszej stronie papierowego wydania Gazety Wyborczej ukazał się tekst pt. „PiS hojnie rozdaje nasze pieniądze”, z mocną sugestią, że partia rządząca uległa naciskowi zarówno grup społecznych jak i kalendarza wyborczego.

Tę tezę zobrazowano zaplanowanymi w budżecie państwa na 2019 rok podwyżkami płac dla wojska o 14%, dla nauczycieli o 16,1% i pielęgniarek w kwocie 100 zł, ale i innych zawodów (pracowników cywilnych wojska, ratowników medycznych, pracowników skarbówki oraz pracowników sądów).

Na ten tekst tuż po ukazaniu zareagował na jednym z portali społecznościowych przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg, który napisał „serio Gazeta Wyborcza? Nazywacie podwyżki dla pielęgniarek i nauczycieli rozdawaniem naszych pieniędzy? Porąbało was? Podwyżki i to dużo wyższe są konieczne. Bez nich padną usługi publiczne. Czy liberałowie będą dalej bajdurzyć o rozdawnictwie, gdy zabraknie pracowników?” .

Dopiero po południu dziennikarz Gazety Bartosz Wieliński zresztą redaktor prowadzący to wydanie, napisał na jednym z portali społecznościowych „Opamiętajmy się podwyżki dla nauczycieli to nie rozdawnictwo”.

Nie ma chyba bardziej wymownego przykładu jak politycy totalnej opozycji, a za nimi wspierające ich media i dziennikarze w nienawiści do rządzącego Prawa i Sprawiedliwości i w krytyce jego posunięć, są w stanie zaatakować nawet podwyżki wynagrodzeń, na które czekają od lat ważne grupy pracownicze.

2. To szaleństwo w krytyce rządu Prawa i Sprawiedliwości trwa w od ponad 3 lat (zaczęło się tuż po utworzeniu rządu Zjednoczonej Prawicy), a nasiliło się jeszcze po sobotniej konwencji, na której prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali pięć kolejnych obietnic wyborczych.

Przypomnijmy, że nowa piątka to przede wszystkim 500 złotych na każde dziecko, a więc likwidacja kryterium dochodowego, które do tej pory obowiązywało w przypadku finansowania już pierwszego dziecka w rodzinie (przypomnijmy, że wspomniane kryterium dochodowe wynosiło 800 w osobę w rodzinie, a w rodzinach wychowujących dziecko niepełnosprawne 1200 zł na osobę).

Teraz to kryterium znika, finansowane są wszystkie dzieci w rodzinie do 18 roku życia, co oznacza, że poważnie ograniczona zostanie także obsługa tego programu w samorządach, ponieważ nie będą już dostarczane do gmin zaświadczenia po wysokości dochodów w każdym roku podatkowym.

Teraz program będzie, więc kosztował około 40 mld zł rocznie (program dotychczasowy około 23 mld zł rocznie i nowa jego część około 17 mld zł), choć w roku 2019 ten koszt zamknie się sumą około 31 mld zł, ponieważ świadczenie 500 zł na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego będzie wypłacane od 1 lipca tego roku i będzie ono kosztowało około 8 mld zł.

3. Druga obietnica z nowej piątki to 13 świadczenie w wysokości najniższej emerytury (w tym roku 1,1 tysiąca złotych) dla wszystkich emerytów bez kryterium dochodowego (w tym roku będzie wypłacone w maju).

Koszt tego 13 świadczenia to około 11 mld zł w tym roku, wypłaty będą kontynuowane także w latach następnych, ale jak można się domyślać tylko pod warunkiem, że Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory parlamentarne.

Kolejne dwie propozycje z tzw. nowej piątki, są zaadresowane do pracujących: pierwsza to praca na umowę o pracę z zerową stawką podatku PIT dla osób do 26 roku życia włącznie, druga do wszystkich pracujących w postaci przynajmniej dwukrotnego podwyższenia kosztów uzyskania przychodów, a także obniżenia stawki podatku w pierwszej grupie dochodowej.

Obydwie te propozycje wymagają zmian ustawowych i w związku z tym będą dotyczyły rozliczenia dochodów osiągniętych w 2020 roku, koszt tej pierwszej jest szacowany na około 2 mld zł rocznie, tej drugiej na przynajmniej klika miliardów złotych rocznie.

Wreszcie ostatnia propozycja to odbudowa lokalnych połączeń autobusowych w gminach i powiatach, będzie realizowana w porozumieniu z tymi samorządami poprzez dopłaty do ceny paliwa przewoźników, którzy będą realizowali tego rodzaju przewozy (dopłaty będą podobnej wysokości jak wsparcie do tzw. paliwa rolniczego), szacowany koszt to około 1,5 mld zł.

4. Po ich ogłoszeniu politycy opozycji dosłownie wpadli w amok i cały czas mówili o rozdawnictwie pieniędzy, kupowaniu głosów, ba Gazeta napisała nawet, że to „wręczenie koperty suwerenowi”.

Wspierający ich dziennikarze dzielnie im sekundowali i tak się zapędzili w krytyce, że napisali, że przewidziane na ten rok w budżecie państwa podwyżki płac różnych grup pracowniczych, (którym płac nie podwyższano przez 8 lat rządów PO-PSL), są rozdawnictwem naszych pieniędzy.

Wycofanie się z tych słów po zmasowanej krytyce samych czytelników Gazety, pokazuje, w jakim stanie emocjonalnym muszą być dziennikarze tego pisma, skoro piszą tak absurdalne teksty.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Wawa2019.02.27 13:24
W celu osiągnięcia bieżącej korzyści (wygrania serii wyborów), PiS jest gotowe nałożyć na państwo polskie gorset kolejnych sztywnych wydatków, które okażą się zabójcze dla budżetu, jeśli przychody państwa nie będą rosły w dotychczasowym tempie. Z tego powodu jest to działanie nierozważne. Z drugiej strony, wydaje się, że niewyartykułowanym powodem tych deklaracji, jest spadające prawdopodobieństwo takiego wyniku wyborczego, by PiS mógł rządzić samodzielnie. A więc za rok dowiemy się, że "wprawdzie chcieliśmy wprowadzić te zmiany, ale nie udało się uzyskać większości". O takim wyciąganiu wniosków z predykcji wyniku wyborczego świadczy zaniechanie przez J. Kaczyńskiego projektu Srebrna już w lecie ub. roku, gdy prezes PiS przewidywał, że P. Jaki nie wygra w Warszawie.
Magda2019.02.27 21:32
Wawa', spokojna głowa! Nawet nieprzychylna dla nas UE chwali nas za duży wzrost gospodarczy i za dobrą ściągalność podatków. Wzrost jest ponad 5%. A u p.Rostowskiego zawsze była jedna piosenka: " ....piniędzy nie ma i nie będzie..."
evi2019.02.28 22:26
Zaniechał projektu, bo nie dostał WZ
elementanimalny2019.02.27 11:08
Czyli tylko patrzeć Kuźmiuk, jak uchwalicie (a Duda podpisze) ustawę, która będzie penalizować krytykę pisowskiej władzy?
Daria2019.02.27 10:12
Nie ma to jak PiS. Ein volk, ein fuhrer. Spójny przekaz dnia, wszyscy go powtarzają, zero refleksji - myśli kto inny.
Eth2019.02.27 10:50
Ein Volk - Zydzi ? Ein Fuhrer - Michnik, czy Soros ? Spojny przekaz dnia - walic w PiS - trzeba czy nie trzeba wszyscy go powtarzaja od TVN przez TOK FM i GW Zero reflekcji - nawet nie zauwazyli, ze przez to traca glosy - tak nienawisc im dekle przyslonila
zdumiony lewacką głupotą2019.02.27 16:32
O jakiej refleksji bełkoczesz przygłupie?
Majka2019.02.27 21:12
Daria, jak już wstawiasz jakiś tekst nie polski, to proszę cię tłumacz go również w nawiasie na nasz język.Nie musimy wszyscy znać twego języka. A tu po polsku piszemy. OK. Dzięki.
Gamberro2019.02.27 9:39
Lewactwo zrobi tak. Po cichu wezmą kaskę od kaczora, a i tak zagłosują na kodomitów. i będą drzeć japę , budżet się zawali itp.Stare trepowstwo, milicjanci na emeryturkach, kasta ,otumanieni Tvnem, kiblujący , oszuści, i o zgrozo spore grono kadry naukowej i nauczycielskiaj, wszyscy wezmą brudną pisowską kasę.
elementanimalny2019.02.27 11:10
"Od kaczora" ? Oskubią go z jego osobistej krwawicy? "Kaczor" przez lewactwo kupi o połowę mniej mąki i kurczaków w Biedrze?
Maryla2019.02.27 21:36
Elemencie! A tak naprawdę, to chciałeś napisać? To raczej głupie niż śmieszne. Nie ośmieszaj się na zapas!
Dejv2019.02.27 9:35
O totalnej opozycji szkoda pisać. Ale nowe obietnice PiSu też mnie przerażają. Faktycznie zaczyna się rozdawnictwo. Socjal który wdrożyli do tej pory jest wystarczający. Teraz powinni starać się obniżać podatki -tak żeby wszystkim żyło się lepiej. A oni idą w jeszcze większy socjalizm. To niedobrze. Tak Polska nie urośnie w siłę.
Majka2019.02.27 21:05
Dejv" ! Co ty piszesz? Człowieku! Jakie rozdawnictwo ? To w/g ciebie byłoby lepiej, żeby wszystko to, co "rozdają" wzięła sobie niewielka garstka Mafii Vatowskiej i pseudo- biznesmenów co nie płacą podatków, za rządów nowej Koalicji PO!
edi2019.02.27 8:57
NIENAWIŚĆ ODBIERA ROZUM LEWACTWU - a oni chcą TYLKO WŁADZY żeby móc dalej okradać POLAKÓW
Krzysztof2019.02.27 8:31
o jakiej nienawisci mowa.krytyka polityczna nie jest zabroniona.co juz nic nie mozna powiedziec hrabiostwu.a te zlewki na opozycje demokratyczna,to nie nienawisc poknijcie sie w glowe.bo jeden powiedzial ,ze to nienawisc i juz wszystkie malpy krzycza.kochaj blizniego swego,upomnij ale nie jatrz.
tretka2019.02.27 9:19
Te, demokrata, spadaj trollu na łonet
Mirek2019.02.27 8:29
Totalna opozycja nie ma narodowi nic do zaoferowania ......dosłownie nic !! . Jedyne czego chcą to obalić rząd PiS-u i żeby było tak jak było . To znaczy żeby znów złodzieje z Patologii UBywatelskiej i Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego znowu mogli ukraść 400 .....500 miliardów złotych . Aha ! . Mają jeszcze w swoim programie szczucie na Polskę w Brukseli i Berlinie a oprócz tego Grzesiek drze japę że ci z PiS-u pójdą siedzieć !! . Oczywiście gdy tylko on dojdzie do władzy .
elementanimalny2019.02.27 11:05
A co do zaoferowania ma rząd PiS? Rozdawnictwo "rządowych pieniędzy" przed wyborami?
zdumiony lewacką głupotą2019.02.27 16:30
Gdybyś prymitywny lewaku obserwował realizację planu wyborczego PiS-u to byś wiedział co zrobili i co robią. Niestety móżdżek lewaka przykryty jest nienawiścią stąd wasz głupawy bełkot