24.07.21, 18:12Fot. screenshot - YouTube

,,Niepotrzebne i okrutne’’. Weigel o motu proprio Franciszka

Na łamach The First Things George Weigel skomentował ogłoszone 16 lipca przez papieża Franciszka motu proprio ograniczające możliwość sprawowania liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. W ocenie amerykańskiego teologa dokument jest „teologicznie niespójny, duszpastersko dzielący, niepotrzebny i okrutny”.

Na początku swojego felietonu Weigel stanowczo zaznacza, że niedorzeczne są dla niego twierdzenia niektórych liturgicznych tradycjonalistów, wedle których jedyną nadzieją na przetrwanie katolicyzmu jest przywrócenie dawnej liturgii. W swoim tekście dowodzi jednak, że Traditionis custodes papieża Franciszka jest dokumentem „teologicznie niespójnym, duszpastersko dzielącym, niepotrzebnym, okrutnym” i będącym przykładem „liberalnego zastraszania, które ostatnio stało się aż nazbyt znane w Rzymie”.

Publicysta podkreśla, że choć rzeczywiście wśród katolików korzystających z liturgii w nadzwyczajnym rycie zdarzają się środowiska uważające się za „jedyną wierną resztkę rozpadającego się Kościoła”, to sugerowanie, że to norma dla wszystkich chcących uczestniczyć w tej liturgii, jest empirycznie nie do utrzymania.

- „Rzymskie osądy nie powinny być oparte na histerii i wybrykach katolickiej blogosfery”

- podkreśla.

kak/ekai.pl

Komentarze

Monika2021.07.25 10:42
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://cutt.ly/monika89
Anonim2021.07.24 20:37
bergolio ...masonem !!!