02.04.12, 11:41

Nietypowy pomnik. Reagan spacerujący z papieżem

W Gdańsku stoi dziś 65 pomników, w tym trzy przedstawiające Jana Pawła II: przy kościołach św. Brygidy, św. Trójcy i Opatrzności Bożej na Zaspie. I to właśnie kilkaset metrów od tego ostatniego przy deptaku prowadzącym do mola  miałby stanąć kolejny. Tyle, że tym razem papież miał stać, a wlaściwie spacerować z Ronaldem Reaganem, 40. prezydentem USA. Monument ma powstać na podstawie zdjęcia Associated Press przedstawiającego obu meżów stanu.

Pomysłodawcą pomnika jest stowarzyszenie "Godność", które zrzesza byłych działaczy NSZZ Solidarność i byłych więźniów politycznych z lat 1980-89 (ostatnio współorganizowało marsz w obronie wolności słowa i TV Trwam). Radni są za projektem, proces konsultacyjny w tej sprawie już się rozpoczął.

Niezadowolony z idei takiego pomnika jest arcybiskupowi Leszek Sławoj Głódź. - Pierwsze słyszę o takim pomyśle. Nie bardzo widzę celowość zestawiania Jana Pawła II z Ronaldem Reaganem. Poza tym nie ma się co podpierać papieżem, a Reaganowi pomniki powinni stawiać Amerykanie - powiedział metropolita gdański portalowi trojmiasto.pl.

Nie zgadzamy się z arcybiskupem. To właśnie dzięki bezkompromisowej polityce Reagana stało się możliwe odzyskanie niepodległości przez państwa Europy Wschodniej w 1989 roku. To właśnie sojusz amerykanskiego prezydenta i polskiego papieża okazał się być niezwykle destrukcyjny dla Związku Sowieckiego (nie nadarmo tygodnik "Time" pisał o "świętym sojuszu" tych dwóch wielkich ludzi). Pomysł pomnika jest świetny, pytanie tylko czy znowu nie będziemy musieli zakrywać oczu kiedy powstanie. Współczesne pomniki także sakralne biją po oczach kiczem i dosłownością. 

PSaw/trojmiasto.pl

Komentarze

anonim2012.04.2 12:36
<p>Pierwsza rzecz to przetopic esesmana.</p>
anonim2012.04.2 13:09
<p>Pomysł dobry, ciekawe jak z realizacją wyjdzie.</p>
anonim2012.04.2 14:54
<p><span \"font-size: small; : verdana,geneva;\">\"Poza tym nie ma się co podpierać papieżem, a Reaganowi pomniki powinni stawiać Amerykanie - powiedział metropolita gdański\"</span></p> <p><span \"font-size: small; : verdana,geneva;\">...acha, a pomniki Jana Pawła II powinni stawiać tylko Polacy i Watykańczycy?</span></p> <p><span \"font-size: small; : verdana,geneva;\">Chyba sie księdzu arcybiskupowi coś pochrzaniło. </span></p>
anonim2012.04.2 14:55
<p>Wzrasta zagęszczenie JP2 zatem.</p> <p>Ale przyznam, że podoba mi się ten projekt.</p>
anonim2012.04.2 16:47
<p>Idea całkiem, całkiem.</p> <p>Tyle, żeby kolejny \'gniot\' nie wyszedł.</p>
anonim2012.04.2 22:09
<p>To zedjęcie z 1987 roku jest dlatego tak ciekawe, bo oddaje chwilę, w kt&oacute;rej zminiają się losy świata. Ci mężowie spotkali si na Florydzie po to, żeby radzić o pokonaniu komunizmu.</p>