23.06.21, 07:04

NIK zmienia zdanie w sprawie afery respiratorowej

NIK ma wskazać na nieprawidłowości w sprawie zakupu respiratorów przez resort zdrowia od handlarza bronią.

Gazeta Wyborcza informuje, że w NIK zaszła w tym względzie zasadnicza zmiana. Od kwietnia kontrolerzy NIK mieli raczej drobne uwagi wobec Ministerstwa.

Badaniem zakupu respiratorów NIK miał się zająć w trakcie kontroli wykonania budżetu z 2020 roku. O łagodnym brzmieniu raportu w sprawie zakupu respiratorów miał nie wiedzieć szef NIK Marian Banaś.

Z tych przyczyn obecnie raport ma być znacznie ostrzejszy i zawierać częściowo negatywną ocenę w tej sprawie. NIK pozytywnie zaopiniowała jednak sprawozdania Ministerstwa Zdrowia z wykonania budżetu.

"Izba stwierdziła liczne nieprawidłowości w wydatkach ministerstwa i oceniła je 'jako poniesione z naruszeniem prawa lub niegospodarne" - Wyborcza zacytowała fragment raportu.

Afera respiratorowa ma swoje źródło w umowie zawartej przez resort zdrowia ze spółką E&K, która miała dostarczyć 1241 sztuk respiratorów. Umowa opiewała na kwotę 200 mln złotych. Ostatecznie spółka handlarza bronią dostarczyła jedynie 200 respiratorów. Resort rozpoczął już proces odzyskiwania wpłaconej zaliczki w kwocie 154 mln złotych.

Wicepremier Jarosław Kaczyński poinformował, że resort zawarł umowę ze spółką E&K po uzyskaniu informacji od służb specjalnych, które nie dostrzegły przeciwwskazań do realizacji transakcji.

jkg/gazeta wyborcza

Komentarze

Adam S2021.06.23 8:44
Banasiowi odbija!
robaczek2021.06.23 8:36
bo parti nie mozna atakaowac!!!!! .................................... teraz pokazemy dlaczego Banas to zdrajca!!!! ................................... miśki no!! ......................... ja rozumiem ze macie swojego suwerena za idiote................................... ale czasami przesadzacie ;] ........................ odrobine szacunku do nich miejcie chociaz. ......................
POdPIS2021.06.23 7:39
Zapewne niedługo ktoś będzie się habilitował rozprawą o wyższości bogacenia się patriotycznego metodą na AKowca od metody pobożnej czyli zakupu działek od kościoła .
Śmieszny jak ...Banaś2021.06.23 7:34
Ciekawe, czy jutro Banaś nie ogłosi kontroli dzieł Kopernika... A w kwestii pochodzenia swojego majątku wciąż nic nie wyjaśnia.
robaczek2021.06.23 7:26
BO KTO NIE Z PARTIA.......................... TEN WROG NARODU!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .............................. ale komusze metody na was dzialają dziadki co??? ............. chyba sami zdziwieni jak latwo wami manipulowac ............ ;] grzeczne dziadki ;]
Monika2021.06.23 7:26
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89