Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła dziś nowe rozwiązania do tzw. Tarczy Antykryzysowej. To m.in. zmiany w zamówienia publicznych, takie jak: ułatwienia w modyfikacji umów z wykonawcami i wprowadzenie obowiązku zapłaty wynagrodzenia w częściach bądź udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów.

Kolejny pakiet, który rząd chce dołączyć do programu pomocowego związanego z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa dotyczy zamówień publicznych.

-„Dziś mamy dobre dane dotyczące produkcji w sektorze budowlanym. Sektor budowlany w marcu zarejestrował wzrost w stosunku do ubiegłego roku o ponad 3 procent. To jeden z tych niewielu sektorów, z którego dane są przedmiotem naszego zadowolenia. Chcielibyśmy, aby ten sektor nie utracił tempa i aby był nadal dźwignią rozwojową nawet w tym trudniejszym czasie” – mówiła minister Emilewicz.

Podkreśliła, że ważną częścią sektora budowlanego są zamówienia publiczne:

-„W proponowanych przez nas zmianach po pierwsze ułatwiamy modyfikację umów z wykonawcami. Znosimy obowiązek żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych. Wprowadzamy obowiązek zapłaty wynagrodzenia w częściach bądź udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów. Obniżamy dopuszczalną wysokość zabezpieczenia, aby większą pulę firm dopuścić do możliwości realizowania zleceń” – wyjaśniła wicepremier.

Ministerstwo Rozwoju, wprowadzając zmiany w zakresie Prawa Zamówień Publicznych, chce odblokować Krajową Izbę Odwoławczą i ułatwić realizację przetargów w warunkach epidemii oraz poprawić sytuację wykonawców zamówień publicznych:

-„Ułatwiamy i umożliwiamy działanie Krajowej Izby Odwoławczej, która dziś praktycznie, jak cały wymiar sprawiedliwości nie może pracować” – mówiła minister rozwoju.

Poza zniesieniem obowiązku żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych, czy wprowadzenia obowiązku zapłaty wynagrodzenia w częściach lub zaliczek w przypadku dłuższych umów o udzielenie zamówienia publicznego, obniżona ma zostać też dopuszczalna wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Resort zamierza również ograniczyć dopuszczalność dokonywania potrąceń kar umownych z wynagrodzenia wykonawcy lub innej przysługującej mu wierzytelności.

Uzupełnione mają zostać również przepisy dot. możliwości zmiany umów z wykonawcami w odpowiedzi na zdarzenia wywołane epidemią. Krajowej Izbie Odwoławczej ma zostać umożliwione rozpoznawanie odwołań na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, w oparciu o materiał dowodowy, co pozwoli na odmrożenie zawieszonych ze względu na epidemie postępowań.

Minister Emilewicz poinformowało również o powstaniu nowego funduszu w BGK:

-„W Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie nowy fundusz - Fundusz Dopłat do Odsetek, który w tym roku uruchomi środki w wysokości około 270 mln zł, a w roku przyszłym będzie to około 250 mln zł”.

Nowe rozwiązania rząd przewiduje również dla samorządów. Pakiet przewiduje m.in. podwojenie udziału powiatów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa.

Kolejne z nowych rozwiązań to ochrona polskich firm przed wykupem przed podmioty spoza UE:

-„Wprowadzamy rozwiązania, które sprawią, że przejmowanie polskich firm będzie musiało być notyfikowane przez podmiot publiczny. W tym przypadku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów” – powiedziała Emilewicz.

Minister wyjaśniła, że to podobne rozwiązania do tych, jakie przyjęły wobec epidemii Niemcy.

kak/ PAP, niezależna.pl