23.04.20, 16:11Fot. screenschot: Youtube

Nowe rozwiązania do Tarczy Antykryzysowej. Polski kapitał zostanie zabezpieczony przed przejmowaniem go przez podmioty spoza UE

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła dziś nowe rozwiązania do tzw. Tarczy Antykryzysowej. To m.in. zmiany w zamówienia publicznych, takie jak: ułatwienia w modyfikacji umów z wykonawcami i wprowadzenie obowiązku zapłaty wynagrodzenia w częściach bądź udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów.

Kolejny pakiet, który rząd chce dołączyć do programu pomocowego związanego z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa dotyczy zamówień publicznych.

-„Dziś mamy dobre dane dotyczące produkcji w sektorze budowlanym. Sektor budowlany w marcu zarejestrował wzrost w stosunku do ubiegłego roku o ponad 3 procent. To jeden z tych niewielu sektorów, z którego dane są przedmiotem naszego zadowolenia. Chcielibyśmy, aby ten sektor nie utracił tempa i aby był nadal dźwignią rozwojową nawet w tym trudniejszym czasie” – mówiła minister Emilewicz.

Podkreśliła, że ważną częścią sektora budowlanego są zamówienia publiczne:

-„W proponowanych przez nas zmianach po pierwsze ułatwiamy modyfikację umów z wykonawcami. Znosimy obowiązek żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych. Wprowadzamy obowiązek zapłaty wynagrodzenia w częściach bądź udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów. Obniżamy dopuszczalną wysokość zabezpieczenia, aby większą pulę firm dopuścić do możliwości realizowania zleceń” – wyjaśniła wicepremier.

Ministerstwo Rozwoju, wprowadzając zmiany w zakresie Prawa Zamówień Publicznych, chce odblokować Krajową Izbę Odwoławczą i ułatwić realizację przetargów w warunkach epidemii oraz poprawić sytuację wykonawców zamówień publicznych:

-„Ułatwiamy i umożliwiamy działanie Krajowej Izby Odwoławczej, która dziś praktycznie, jak cały wymiar sprawiedliwości nie może pracować” – mówiła minister rozwoju.

Poza zniesieniem obowiązku żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych, czy wprowadzenia obowiązku zapłaty wynagrodzenia w częściach lub zaliczek w przypadku dłuższych umów o udzielenie zamówienia publicznego, obniżona ma zostać też dopuszczalna wysokość zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Resort zamierza również ograniczyć dopuszczalność dokonywania potrąceń kar umownych z wynagrodzenia wykonawcy lub innej przysługującej mu wierzytelności.

Uzupełnione mają zostać również przepisy dot. możliwości zmiany umów z wykonawcami w odpowiedzi na zdarzenia wywołane epidemią. Krajowej Izbie Odwoławczej ma zostać umożliwione rozpoznawanie odwołań na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron, w oparciu o materiał dowodowy, co pozwoli na odmrożenie zawieszonych ze względu na epidemie postępowań.

Minister Emilewicz poinformowało również o powstaniu nowego funduszu w BGK:

-„W Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie nowy fundusz - Fundusz Dopłat do Odsetek, który w tym roku uruchomi środki w wysokości około 270 mln zł, a w roku przyszłym będzie to około 250 mln zł”.

Nowe rozwiązania rząd przewiduje również dla samorządów. Pakiet przewiduje m.in. podwojenie udziału powiatów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa.

Kolejne z nowych rozwiązań to ochrona polskich firm przed wykupem przed podmioty spoza UE:

-„Wprowadzamy rozwiązania, które sprawią, że przejmowanie polskich firm będzie musiało być notyfikowane przez podmiot publiczny. W tym przypadku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów” – powiedziała Emilewicz.

Minister wyjaśniła, że to podobne rozwiązania do tych, jakie przyjęły wobec epidemii Niemcy.

kak/ PAP, niezależna.pl

Komentarze

Marian 2020.04.24 15:29
Pani Minister, zamiast kolejna tarcza czy jej pochodne, lepiej uruchamiać przemysł i usługi, tak jak to robią Szwedzi. Pandemia praktycznie jest opanowana. Trzeba ludzi orientować na pracę w zabezpieczeniu / maseczki, odległości,higieniczne środki w pracy, w szkołach / poza przedszkolami i żłobkami/. Kultura higieny jest coraz wyższa. Czas żyć normalnie, bez przesady. Lokale gastronomiczne ; zachować odległości pomiędzy stolikami, przy stoliku rodzina 2 osoby, lub partnerzy 2 osoby. I monitorować sytuację. Stadiony : kibice dlaczego nie, tylko odległości w bok 2m, co drugi rząd siedzące miejsca / tylko/. Wejścia i wyjścia co 3 m.odległości . Porządek - służby stadionowe. Iść do przodu. Gorzej już nie będzie.
Jolanta2020.04.23 23:47
A z UE będą mogły przejmować?! Co ta Pani minister wygaduje?! Żydzi przejmą, bo coraz większa ich liczba otrzymuje obywatelstwo polskie i polskie paszporty. Wizy do USA nie zostały zniesione dla Polaków, ale dla Żydów z polskimi paszportami! Shalom!
ryszard2020.04.23 21:23
Jeśli firmy spoza UE. będą mogły przejmować niepolskie firmy w UE, to po takim przejęciu już jako firmy UE, bedą mogły przejmować i polskie.
Polak2020.04.23 19:19
Czyli nie zrobią nic poza pustą gadaniną i organizowaniem kolejnych stołków dla niekompetentnych partyjnych kolesiów.
Sprytny ninja2020.04.23 16:58
CHRL kupuje firmę w Rumunii i ta rumuńska firma kupuje firmę w Bułgarii, a ta kupuje już co chce w PL.
alfons "Leszek" Keller-Krawczyk oferuje:2020.04.23 16:51
Chcesz zobaczyć tłustą i brudną larwę kremlowską? Jestem tutaj: exslove.com.pl Chcesz nawet przez internet złapać syfa kremlowskiego? Jestem tutaj: exslove.com.pl Chcesz zostać impotentem do końca życia? Obejrzyj mnie tutaj: exslove.com.pl Jesteś pedałem i chcesz nim pozostać? Obejrzyj mnie tutaj: exslove.com.pl Syf i coronavirus na mojej "koronie" tylko tutaj: exslove.com.pl Jako bonus dorzucę malware i wirusy aby ci się komputer sperd......lił!
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.23 16:45
Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją Live lub w realu! www.exslove.com.pl ======================= Tysiące Kobiet czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!
XYZ2020.04.23 16:37
Czyżby było lepiej by poupadały?
Michał Jan2020.04.23 16:46
Słuszna uwaga. Jeżeli mają rezerwy na przetrwanie, to będzie je stać na skup przecenionych akcji. Jeżeli nie, to znaczy, że padają i wykup może je ocalić. Sądy nie działają, więc rząd powinien się zatroszczyć o to, żeby można było zrobić zmiany w statutach i jakieś "poison pills" ewentualnie powprowadzać.
Michał Jan2020.04.23 16:19
A ile to roboty założyć firmę w UE i za jej pośrednictwem wykupywać?