24.01.22, 16:52fot. pixabay.com

O tych grzechach Jezus powiedział, że nie będą odpuszczone

Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciwko Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym” (Mt 12, 31n.). Zapowiedź Chrystusa jest bardzo stanowcza i groźna. Na czym polega zatem grzech przeciwko Duchowi Świętemu?

Katechizm Kościoła Katolickiego św. Jana Pawła II wyjaśnia, że choć miłosierdzie Boże jest nieskończone, to ten, „kto świadomie odrzuca przyjęcie ze skruchą miłosierdzia Bożego, odrzuca przebaczenie swoich grzechów i zbawienie darowane przez Ducha Świętego”. Katechizm konkluduje, że „taka zatwardziałość może prowadzić do ostatecznego braku pokuty i do wiecznej zguby”. Współczesny Katechizm uważa zatem, że istotą grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, przed którym szczególnie ostrzegał Pan Jezus, jest odrzucenie Bożego miłosierdzia. Św. Robert kard. Bellarmin, doktor Kościoła, tak pisał o ewentualnym przebaczeniu tego grzechu: „To przebaczenie jest bardzo rzadkim i trudnym, bo trudno i rzadko się zdarza, iżby ci, którzy wpadają w te grzechy, przyszli do prawdziwej pokuty”.

Katechizm św. Piusa X uwzględniał hierarchię pośród grzechów ciężkich. Na samym dole tej piramidy jest siedem grzechów głównych (pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo). Poważniejsze są grzechy wołające o pomstę do nieba (rozmyślne zabójstwo, grzech sodomski, uciemiężanie ubogich oraz wdów i sierot, zabieranie lub zatrzymywanie umówionej zapłaty sługom i robotnikom). Z kolei do najcięższych grzechów należą te skierowane przeciw Duchowi Świętemu:

1. O łasce Bożej rozpaczać – popełnia się ów grzech wtedy, gdy człowiek świadomie popada w rozpacz, mówiąc sobie, że nie ma już dla niego ratunku, że Bóg nie może kochać tak wielkiego grzesznika, jak ten człowiek. Jest to wątpienie w Boże miłosierdzie, które uwarunkowane jest pokutą.

2. Przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć – to dość częsta postawa, szczególnie wśród ludzi w młodym wieku, przejawiająca się poprzez mówienie sobie: „Po co teraz będę się spowiadał? Poczekam, aż będę stary – wówczas będzie czas na pokutę, a teraz się wyszaleję”. Kościół przestrzega, że nie znamy dnia ani godziny, kiedy może nas spotkać śmierć, a po niej sąd.

3. Uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać – to w sposób stały i świadomy mówienie „nie” oficjalnej nauce Kościoła. Może mieć charakter wybiórczy, np. „Wierzę w to, co mówi się w kościele. Ale za nic nie uwierzę, że mieszkanie ze sobą przed ślubem jest grzechem! Bóg nie jest taki, by się o to obrażał”.

4. Bliźniemu łaski Bożej zazdrościć – już sama zazdrość jest grzechem, a zazdrość o Boże błogosławieństwo jest grzechem szczególnym. Za każdą łaskę Bożą człowiek winien jest dziękczynienie, nawet jeśli czasowo Bóg wystawia nas na próbę, a naszym znajomym udziela rozlicznych łask.

5. Na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce – grzech ten polega na stałym sprzeciwianiu się pobożnym natchnieniom lub upomnieniom zatroskanych osób (rodziców, przyjaciół, księży) o nasze trwanie w grzechu.

6. Rozmyślnie trwać w „niepokucieˮ – może się przejawiać poprzez świadomość tego, że jest się w stanie grzechu śmiertelnego, że w najbliższym czasie trzeba będzie się wyspowiadać, a pomimo to grzeszy się nadal, nie widząc różnicy między jednym a wieloma popełnionymi grzechami.


Kajetan Rajski, "Droga" 11/2014

Komentarze

ziemianin2022.01.25 11:51
"Jezus powiedział". Jezus nie zostawił po sobie ani jednego zapisanego słowa. Ewangelie zostały spisane wiele lat po śmierci Jezusa.Oczywiście prawdziwi katolicy mają wierzyć że to co zapisane powiedział Jezus. Grzechem niewybaczalnym jest wątpienie w naukę głoszona przez nauczycielski urząd kościoła. Ciekawe, bo na przestrzeni wieków te prawdy zmieniały się. Jeszce w XIX w grzechem ciężkim był bunt chłopa przeciwko niewolniczej pańszczyżnie w dobrach szlacheckich i kościelnych. Sw Augustyn i Tomasz z Akwinu uważali kobietę za coś gorszego. Nawet dusza wstępowała w noworodka dziewczynki po 80 dniach a chłopca po 40 dniach. Byłbym ostrożny w tym straszeniu grzechem za wątpienie w oficjalną naukę Kościoła. Tym bardziej że i dzisiaj to co głoszą hierarchowie kościoła różni się od tego co faktycznie czynią
Anonimowy donosiciel na księży pedofilów2022.01.25 8:57
Zdaniem prokuratury franciszkanin z Bytomia wykorzystywał seksualnie dzieci. Duchowny miał m.in. upijać nieletnich alkoholem, więzić ich w podziemiach kościoła i tam molestować. Czy to możliwe, że horror, który miał trwać wiele lat, odbywał się bez wiedzy proboszcza?
admin2022.01.25 12:13
Co dzieci siedziały tam kilka lat? Człowieku jak to możliwe, zastanów się, bo to chała. Mnie też próbowano molestować jak byłam dzieckiem, owszem nie powiedziałam rodzicom bo ie wstydziłam, ale więcej nie poszłam do tego człowieka. Dzieci sie wstydzą, ale jeżeli dalej tam idą to coś z nimi nie tak.
To ty, Teofilo?2022.01.25 13:32
­
Do rebeliant2022.01.25 7:07
Spoko ,spoko poczekaj jeszcze chwilę.
Anonim2022.01.25 5:36
Czy nie jest tak, że grzech dewastuje sumienie i problemem nie jest nasz brak wiary w miłosierdzie Boga, ale brak chęci, aby z niego skorzystać? Aby pragnąć miłosierdzia, muszę mieć świadomość czynienia zła, czy jeżeli mam świadomość, że coś jest złe, czynię to, trwam w złym?
Nie masz racji,"wierzący"!2022.01.25 1:40
Przeczytaj chociaż tytuł artykułu, to się przekonasz!...Przecież to nikt inny, tylko Jezus powiedział, że chociaż Miłosierdzie Boże jest nieskończone, to grzechy przeciw Duchowi Świętemu nie będą odpuszczone! Nie czytasz, a zabierasz głos na ten temat!
Widać Lecha po stylu jego2022.01.25 8:54
Przypominaj katolom, jak idiotyczne są ich zabobony. Nie dotrze do nich, ale przynajmniej masz dowód, że próbowałeś ich nawrócić na rozum.
leszczyna2022.01.25 9:51
Sam przeczytaj najpierw Pismo Święte, a potem pisz, co Jezus powiedział. Akurat tego, co Ty twierdzisz, że Jezus powiedział, Jezus nie powiedział.
wierzący2022.01.24 22:17
To nie prawda! Miłosierdzie Boże jest tak ogromne że nawet największego grzesznika uchroni przed wiecznym potępieniem! Jak możecie pisać że grzechy nie będą odpuszczone nie biorąc pod uwagę przesłania siostry Faustyny Kowalskiej!
Polak2022.01.24 22:13
Za odpowiednia opłatą na rzecz sekty rzymskokatolickiej wszystko odpuści, takiego wygodnego boga sobie okultyści wymyślili.
ŚWIĘTY MICHALE, ARCHANIELE.... !2022.01.24 21:30
..... WSPOMAGAJ NAS W WALCE, ---- A PRZECIIW NIEGODZIWOŚCIOM I ZASADZKOM ZŁEGO DUCHA BĄDŹ NASZĄ OBRONĄ!--- OBY GO BÓG POGROMIĆ RACZYŁ, POKORNIE O TO PROSIMY!--- A TY WODZU ZASTĘPÓW NIEBIESKICH, SZATANA I INNE DUCHY ZŁE, --- KTÓRE NA ZGUBĘ DUSZ LUDZKICH PO TYM ŚWIECIE KRĄŻĄ ---- MOCĄ BOŻĄ STRĄĆ DO PIEKŁA! --- AMEN! ------ NIECH BĘDZIE POCHWALONY BÓG OJCIEC, --- SYN BOŻY --- I DUCH ŚWIĘTY NA WIEKI, WIEKÓW,-- AMEN!
Widzę, że sam sobie już zgotowałeś los!2022.01.24 20:25
Lechu! ---- Chyba czytałeś w tym artykule jakie są grzechy Przeciwko Duchowi Świętemu!? A ty jak napisałeś poniżej o Duchu Świętym, że kim On jest? ... Draniu, umyślnie to zrobiłeś, to wielki grzech!!! ---- Jak tak mogłeś w ten sposób sam skazać się na piekło! Co ty zrobiłeś !!!!
Lesiu, super dewota!2022.01.25 8:46
Klasyka katolskiego chamskiego debilizmu w pigułce. No i super - nie tylko duszek prześwięty wielką literą, ale i Przeciwko. Wiadomo, fondoidioci z polszczyzną maja niewiele wspólnego.
Skrzypek na dachu2022.01.24 18:33
Falszywy uzurpator Franciszek to szatanista , nie dostanie przebaczenia od Pana Jezusa .
ano2022.01.24 18:17
a o pedofilii to nic nie wspomniał, może chociaż o pazerności kleru na kasę
Skrzypek na dachu2022.01.24 18:30
Zboczenstwo tylko w twojej glowie .
Do "ano"...!!! Znów kłamiesz!!!2022.01.24 20:10
Otwórz Lechu-"ano" oczy i uważnie czytaj artykuł! Nie udawaj, że nie wiesz co robisz?! ... Przecież sam z autopsji dobrze wiesz, co znaczy grzech sodomski! ... Prawda???
Lesiu, cóż za aktywność2022.01.25 8:48
Ale nie przesadzaj z użyciem słownika wyrazów obcych. Przeciętnemu katolowi "autopsja" skojarzy się z jakimś mszalnym zabobonem.
Powiedział jeszcze tak:2022.01.24 18:11
"Kto zaś zgorszy jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, lepiej będzie dla niego, aby mu zawieszono u szyi kamień młyński i utopiono go w głębi morza." Myślę, że Ci gwałceni przez urzędników KK ministranci, to Ci mali, którzy wierzyli w Chrystusa w tym czasie, szczerze i taką prostą dziecięcą wiarą. Mam nadzieje, że tak się stanie.
Chłopie, ty naprawdę chcesz ....???2022.01.24 20:18
...aby o tobie "życiorys" pisano..??? Miło ci będzie jak będą tu najgorsze twoje wybryki z dziećmi opisane??? Znów piszesz o sobie i swoim zboczeniu? Lechu !???... Opamiętaj się! Ty nie wytrzymasz nawet chwili, jak nie obrazisz kogoś swoim pedofilstwem?!! Dość tego!
No więc napisz tu ...!2022.01.24 23:20
Oskarżasz innych ! NAJPIERW SPÓJRZ NA SIEBIE! --- Ile razy ty zgorszyłeś maluczkich!? Jak dużo było tych dzieci?? Czy to prawda, co robiłeś z dziećmi siostry!??? Tak się tym wcześniej chwaliłeś! To przechodzi ludzkie pojęcie!!! Faktycznie to chyba prawda, co pisałeś że, masz syndrom pedalstwa i nienawiści do KK !!!!??
Lechu, dziś cię podziwiam2022.01.25 8:52
Ale wena - kolejne dwa wpisy pokazujące, jakimi kretynami są katole ze swoimi idiotycznymi wierzeniami i chamstwem wobec wszystkich, którzy nie są takimi jak oni kretynami. Jest i pedofilia, siostra, KK klan. Zabrakło wrzasku, IPNu no i może paru więcej typowych dla katola bluzgów. Ale starasz się, popieram.
Skrzypek na dachu2022.01.24 18:05
Falszywy uzurpator Franciszek napewno pojdzie do piekla .
Anonim2022.01.24 17:52
Całe szczęście, że z gwałcenia dzieci można się wyspowiadać...Kleruchy pójdą do nieba siedzieć po prawicy Panbucka.😁😁😁
A2022.01.24 17:22
Dwóch księży molestowało tą samą dziewczynkę w Katowicach. Jeden był kapelanem w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, drugi był jej spowiednikiem. Obaj usłyszeli zarzuty, nie przyznali się do nich. Do Sądu Rejonowego Katowice-Zachód trafił akt oskarżenia wobec dwóch księży skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach Na pierwszego z mężczyzn dziewczynka trafiła w 2009 roku. Był wtedy kapelanem szpitalnym w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. To tam spotkał swoją ofiarę. Co zarzuca księdzu prokuratura? „Doprowadzanie małoletniej pokrzywdzonej poniżej lat 15 do innych czynności seksualnych w 2009 roku. Drugi z oskarżonych, pełniący wówczas funkcję spowiednika w jednym z kościołów na terenie Katowic, odpowie za doprowadzenie tej samej pokrzywdzonej, w okresie od 2011 roku do 2012 roku, ale po ukończeniu już 15 lat, do innych czynności seksualnych poprzez wykorzystanie stosunku zależności” – informuje Marta Zawada-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Śledztwo w tej sprawie ruszyło w 2019 roku w oparciu o zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożone przez Delegata Arcybiskupa Metropolity Katowickiego do Spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży. „W toku śledztwa podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Wobec nich stosowane są w tej sprawie wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz nakazu powstrzymywania się od działalności związanej z wychowaniem i edukacją małoletnich” – wyjaśnia rzecznik prokuratury. Kapelanowi grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności, natomiast czyn drugiego z księży zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.
rebeliant2022.01.24 17:22
J e b a ć Ducha Świętego - tak jak Bóg j e b i e ofiary gwałtów !!!
rebeliant2022.01.24 17:18
No to już: Wszechmoc jest najlepsza, a Duch Święty to oszust.