24.08.19, 11:27(fot. screen)

Objawienia w Ostrożnem k. Zambrowa? Jest oświadczenie diecezji

- Wizje Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, o których mówi pani Czesława Polak, są jej prywatnym doświadczeniem, niepotwierdzonym przez Kościół – informuje biskup łomżyński Janusz Stepnowski w oświadczeniu wydanym w związku z wydarzeniami w Ostrożnem, w diecezji łomżyńskiej. 


OŚWIADCZENIE W SPRAWIE WYDARZEŃ W OSTROŻNEM

Czcigodni Kapłani, Drodzy Wierni!

Ze względu na coraz częstsze pytania i wątpliwości dotyczące wydarzeń w Ostrożnem, parafia Szumowo, Diecezja Łomżyńska, przekazuję do publicznej wiadomości następujące informacje:

  1. Pani Czesława Polak jest osobą świecką, która dnia 30 czerwca 2000 roku na ręce ówczesnego Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Stefanka i za jego zgodą złożyła prywatny ślub czystości oraz uzyskała zgodę na noszenie habitu, jako znaku szczególnego osobistego oddania się Panu Bogu.
  2. Wizje Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, o których mówi pani Czesława, są jej prywatnym doświadczeniem, niepotwierdzonym przez Kościół. Według relacji pani Czesławy wizje te nadal trwają, co stanowi zasadniczą trudność w ich analizie i ocenie.
  3. Informacja przekazywana przez internetowy serwis video, oparta na słowach pani Czesławy, o jej śmierci i wskrzeszeniu do życia, jest nieprawdziwa. Nie ma żadnej dokumentacji medycznej potwierdzającej śmierć pani Czesławy.
  4. Stolica Apostolska nigdy nie odnosiła się do wydarzeń w Ostrożnem, ani do osoby pani Czesławy. Nie wydała też żadnego dokumentu wyrażającego zgodę na jej życie pustelnicze.
  5. Książka „Serce w Serce” autorstwa Grzegorza Kasjaniuka nie uzyskała imprimatur Kościoła, a jej treść nie była konsultowana ani ze mną, ani z Łomżyńską Kurią Diecezjalną. Tym samym publikacja ta nie jest i nie może być „dokumentem” potwierdzającym prawdziwość wydarzeń.
  6. Ostrożne, ze względu na licznych wiernych tam udających się, jest i pozostanie szczególnym miejscem modlitwy, a obecność duchowieństwa w Ostrożnem motywowana jest opieką duszpasterską nad wiernymi, a nie wizjami pani Czesławy.

 

Łomża, 22 sierpnia 2019 r.

N. 944/B/2019                                        

 

+Janusz Stepnowski

 Biskup Łomżyński

 

Ks. Artur Szurawski

Kanclerz Kurii

źródło: diecezja.lomza.pl

Komentarze

Przyjaciel mm 2019.08.29 7:43
Dla tych co chcą zgłębic temat, i zobaczyc podobieństwa w tym co jest opisane w Piśmie Świetym i jak to się ma do dzisiejszych czasów, polecam konferencje byłego egzorcysty, który nie boi się mówic o tym co się dzieje w dzisiejszych czasach, ks. Piotra Glasa i jego książki: "Dziś trzeba wybrac", "Dekalog" Ostatnie wołanie Maryi" oraz konferencje i książki o. A. Pelanowskiego http://www.wydawnictwopaganini.pl/posluchaj-o-pelanowskiego/?fbclid=IwAR27i6TYAzolrSBsl5uEx6LveLQMHP-6jwx1ALNjlt-spXgdFSF83ephxGg. Owocnej lektury.
Przyjaciel mm 2019.08.29 7:30
Pismo Święte mówi: Mt 7,6. 12-14 "6 Nie dajcie tego, co święte, psom ani nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały swoimi nogami i was, obróciwszy się, nie rozszarpały. 12 Tak wszystko ludziom czyńcie, jak chcielibyście, aby wam czynili. Bo to jest właśnie Prawo i Prorocy. 13 Wchodźcie przez ciasną bramę, bo przestronna brama i szeroka ta droga, która wiedzie do zguby, a wielu jest tych, którzy przez nią wchodzą. 14 Jakże ciasna brama i wąska droga wiodąca do życia! Nieliczni są ci, którzy ją znajdują." Każdy sam decyduje przez którą bramę wchodzi i gdzie. Dziś są czasy gdy okazuje się kto jest kim i trzeba wybrac jaką drogą się idzie- wiary, pokory czy mamony, kłamstwa. I każdy kiedyś przed Bogiem poniesie konsekwencje swoich czynów i decyzji.
jolka2019.08.28 20:32
Straszne gdy biskup na siostrę zakonną mówi/pisze "pani"
Boholt2019.08.26 9:30
"Informacja przekazywana przez internetowy serwis video, oparta na słowach pani Czesławy, o jej śmierci i wskrzeszeniu do życia, jest nieprawdziwa. Nie ma żadnej dokumentacji medycznej potwierdzającej śmierć pani Czesławy." A jest jakaś dokumentacja medyczna potwierdzająca śmierć Jezusa? A całą religię zbudowano na informacji o jego śmierci i wskrzeszeniu do życia.
MPrzyjaciel 2019.08.26 1:17
c.d częśc 4 To miejsce przekazała dla Kościoła bezpłatnie s. Czesława z uwagi na swoje Objawienia (rodzinna posiadłośc). Dlaczego w tym miejscu (jeśli nie jest święte) organizowane są rekolekcje dla młodzieży, dni skupienia i modlitwy dla kleryków, diakonów, alumnów przed święceniami? Dlaczego "afera" wybuchła w chwili gdy już: 1. siostra przekazała na kościół swoją nieruchomośc, 2. na rocznicy 30 lipca 2019 poruszony został temat budowy bazyliki (życzenie Pana Jezusa wg wizji s. Czesławy), 3. w chwili gdy wierni zaczęli pytac na co idą ofiary składane dla księży podczas Mszy Świętych, 4. Wierni zaczęli pytac o opiekę nad s. Czesławą i zapewnienie jej potrzeb przez kurię? Dużo tych pytań. Proponuję aby przed wylaniem fali hejtu poszukac szczegółów w internecie na temat historii tego miejsca,Objawień i biskupa, bo jest ich dużo i aby każdy sam przyjechał do tego Świętego miejsca, w którym objawił się Pan Jezus pozostawiając ślady stóp, objawiła się Matka Boża.. i niech sam wyciągnie wnioski według własnego sumienia i wiary. Proszę sobie też przypomniec historię życia o. Pio, reakcje ludzi i Kościoła na Objawienia w Fatimie i w innych miejscach uznanych już w chwili obecnej oficjalnie przez Kościół. Taka jest moja własna opinia i ocena sytuacji. Z Panem Bogiem i Maryją. To miejsce przekazała dla Kościoła bezpłatnie s. Czesława z uwagi na swoje Objawienia (rodzinna posiadłośc). Dlaczego w tym miejscu (jeśli nie jest święte) organizowane są rekolekcje dla młodzieży, dni skupienia i modlitwy dla kleryków, diakonów, alumnów przed święceniami? Dlaczego "afera" wybuchła w chwili gdy już: 1. siostra przekazała na kościół swoją nieruchomośc, 2. na rocznicy 30 lipca 2019 poruszony został temat budowy bazyliki (życzenie Pana Jezusa wg wizji s. Czesławy), 3. w chwili gdy wierni zaczęli pytac na co idą ofiary składane dla księży podczas Mszy Świętych, 4. Wierni zaczęli pytac o opiekę nad s. Czesławą i zapewnienie jej potrzeb przez kurię? Dużo tych pytań. Proponuję aby przed wylaniem fali hejtu poszukac szczegółów w internecie na temat historii tego miejsca,Objawień i biskupa, bo jest ich dużo i aby każdy sam przyjechał do tego Świętego miejsca, w którym objawił się Pan Jezus pozostawiając ślady stóp, objawiła się Matka Boża.. i niech sam wyciągnie wnioski według własnego sumienia i wiary. Proszę sobie też przypomniec historię życia o. Pio, reakcje ludzi i Kościoła na Objawienia w Fatimie i w innych miejscach uznanych już w chwili obecnej oficjalnie przez Kościół. Taka jest moja własna opinia i ocena sytuacji. Z Panem Bogiem i Maryją. . p.s Z uwagi na obszerny komentarz którego w całości nie można było zamieścic został on podzielony na 4 części stanowiące łącznie całośc wypowiedzi i mojej opinii.
MPrzyjaciel 2019.08.26 1:15
c.d częśc 3, Zastanawiam się tylko dlaczego raptem po tylu latach siostra nie jest siostra, i podważana jest jej wiarygodnośc. Imprimatur Kościoła katolickiego (nie chrześcijańskiego) ma wiele książek autorów z nurtów protestanckich, zielonoświątkowych itp które mijają się z nauką i dogmatami Kościoła Katolickiego, naukami Jezusa Chrystusa o czym też jest dużo informacji w necie - skąd więc takie oburzenie że książka Pana Grzegorza Kasjaniuka tego nie ma?. Jaką wartośc ma obecnie Imprimatur Kościoła katolickiego w czasach szeroko pojętego ekumenizmu i stworzenia jednej religii dla różnych odłamów chrześcijańskich, żydowskich, nowych zmian w Kościele Katolickim, brak zdecydowanej reakcji na dokonujące się profanacje Jezusa Chrystusa, Matki Bożej przez pewne ugrupowania i ideologie? Dlaczego zbierane są w tym miejscu podczas Mszy Św przez księży ofiary które przeznaczone są na niewiadome cele, podczas gdy wierni myślą że to ofiary na rozwój, utrzymanie tego miejsca, budowę bazyliki (podczas ostatniej mszy św rocznicowej 30 lipca w której uczestniczyło wielu wiernych nie było informacji na co jest przeznaczona taca)? Do rozwoju tego miejsca, figury, zieleń ozdobna, kaplica itp przyczyniła się głównie s. Czesława, która dba o te miejsce, pomagają jej przy tym wolontariusze, ludzie dobrej woli i o otwartych sercach. Ksiądz zarządca powołany przez biskupa wybudował też częśc obiektów (z ofiar) jak również pokrywa koszty utrzymania budynku rekolekcyjnego z opłat od części grup za użytkowanie, nocleg podczas rekolekcji
MPrzyjaciel 2019.08.26 1:01
c.d cz 2. Dlaczego bp i inni księża zwracają się "siostro Czesławo?". Dlaczego co roku koncelebrowana jest Msza Święta w rocznicę i godzinę objawień Pana Jezusa i jest na niej wielu księży, diakonów, kleryków, sióstr zakonnych z Polski i zagranicy? Według mojej własnej opinii...bo to miejsce jest święte, a objawienia prywatne s.Czesławy i jej śluby, życie pustelniczki poza Zgromadzeniem Zakonnym uznane zostały przynajmniej ustnie przez ówczesnego papieża Jana Pawła II (audiencja prywatna s. Czesławy w Watykanie) na co są świadkowie, oraz przez poprzedniego bp łomżyńskiego który pozwolił na wybudowanie w tym miejscu kaplicy Matki Bożej Anielskiej i usytuowanie Przenajświętszego Sakramentu. Objawienia prywatne zostały więc uznane przynajmniej przez częśc Kościóła , a z uwagi na trwające dalej Objawienia i to że s. Czesława nadal żyje nie mogą proceduralnie oficjalnie "pójśc z tym" dalej. Procedury, analizy często trwają latami, często czynnik ludzki i polityka robią swoje, a dla mnie wiara jest wiarą. I wierzę w świętośc tego miejsca i Objawienia. Potwierdzeniem prawdziwości Objawień dla s. Czesławy są też liczne nawrócenia, świadectwa osób i potwierdzone medycznie uzdrowienia fizyczne.
MPrzyjaciel 2019.08.26 0:58
cz1 Szczęśc Boże. Wyrażam swoją własną opinię i pytania które mi się nasuwają. Skoro bp uważa że "Wizje Jezusa i Najświętszej Maryi Panny, o których mówi pani Czesława, są jej prywatnym doświadczeniem, niepotwierdzonym przez Kościół." to dlaczego jego poprzednik w tym miejscu poświęcił i zezwolił na wybudowanie kaplicy Matki Bożej Anielskiej, pozwolił na koncelebracje Mszy Świętej, Przenajświętszy Sakrament itp?. Dlaczego wielu księży przez lata święciło to miejsce, pielgrzymowało do niego i przez lata była dla nich siostra Czesława a nie Pani Czesława? Skoro oficjalnie Objawienia nie są jeszcze uznane przez Kościół i nie jest to miejsce święte to dlaczego do tego miejsca organizowane są przez Akcję Katolicką w każdą pierwszą sobotę miesiąca piesze pielgrzymki z Łomży do Ostróżna, procesje, Msze Święte prowadzone m.in. przez księdza dyrektora administracyjnego Seminarium Duchownego w Łomży?. Dlaczego ksiądz wydelegowany z ramienia bp do zarządzania tym miejscem wybudował grotę Golgoty z ofiar, którą bp osobiście poświęcił- skoro nie jest to miejsce święte?. Dlaczego w tym miejscu jest Dom rekolekcyjny KSM Młodzieżowe Centrum Rozwoju Diecezji Łomżyńskiej i na jego stronie internetowej są podane całkiem inne informacje niż w obecnym oświadczeniu bp, w tym fragment wypowiedzi tego samego biskupa z 2014 r ale już całkiem innej treści? Szczegóły http://ksm-ostrozne.pl/o-miejscu/ i ścieżka nawrócenia?
łagodnośc to nie jest odpowiedź na Zło2019.08.25 5:32
Kościół nie mówi jasno i stanowczo Tak, Tak- Nie, Nie, vide ks. Adrianik czy nomen omen prymas Polak, to ludzie szukaja pomocy w objawieniach prywatnych. Zgroza.
andrzejhahn32019.08.24 19:33
PRZYPOMINAM .........wizje to nic innego jak urojenia i halucynacje i kazdy kto je miewa powinien sie leczyc psychiatrycznie
EMK2019.08.24 22:45
Hahn! Keller ! No to się lecz ! Pokaż jak to się leczy ! Może zmądrzejesz i dzieci nie będziesz gwałcił! Starczy ci tego "pudła", co siedziałeś, kilka razy. Prawda ! Czytałam o tym w necie !
jacek2019.08.25 7:27
a Ty kończyłeś studia medyczne i robiłes specjalizację z psychiatrii? Jakie masz uprawnienia i wiedzę aby tak twierdzić?
taro2019.08.25 8:02
to lecz w pierwszej kolejnosci pedalstwo i inne dewianctwo, ktore wmawia nie tylko sobie,ale rowniez nam, ze kazdego dnia maja inna plec.To jest prawdziwe urojenie.
Kurt von Dorf2019.08.24 19:26
Tam na Wschodzie to jakaś szczególna ziemia, dotknięta objawieniami. Skwarczyński z jakimś Tomaszem w siedleckiej, tu konsekrowana dziewica... Dziwne.
Brexit2019.08.24 18:19
Nie rozumiem. "... są jej prywatnym doświadczeniem, niepotwierdzonym przez Kościół". A jak Kościół potwierdzi, to stanie się służbowe?
emeryt2019.08.24 12:33
@Agnieszka Dz. - masz wprawę z donosami do SB. Zacząłem grzebać w archiwach Frondy. Kim jest ten: mordechaj, dzielnicowy, Urszula, JPIII, kalinka, nikt, Daria_Danilczyk, Agnieszka Dz. itp. Język jednoznacznie wskazuje, że to jeden i ten sam osobnik. No i znalazłem. Nazwisko jego jest Lech Keller-Krawczyk i jak sam przyznaje, cyt.: - "Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą." - i dalej, cyt.:\ - "Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐦𝐨𝐫𝐝𝐞𝐜𝐡𝐚𝐣, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp." - Wszystko jest jak byk jest w archiwach Frondy. Niespodzianka? Nie dla mnie, czułem, że to jest sowiecki Żyd homoseksualista. Czekam niecierpliwie na wezwanie z prokuratury.
xx2019.08.24 12:45
Ty czekaj lepiej na wizytę u psychiatry dziadzia. :) Kto by chciał pozywać takiego kretyna jak ty?
Barbi2019.08.24 13:10
Nie wiem kim jest ten żyd wiem kim jest Agnieszka Dz. Ta lewacka dziwka na prawde nazywa się Agnieszka Dziedzic. Mieszka w Krakowie i jest qurwiszonem Piotra Nowaka. Nawet bękarty jakieś mają.
Jarek2019.08.25 6:38
Barbi - pamiętaj, Ty też nie jesteś anonimowy/a. Na pewno jesteś wzorowym/ą katolikiem(katoliczką) Dziś niedziela, wyciągniesz jęzorek po Komunię Św.? Wiesz co to grzech świętokradztwa? "Panie Jezu Chryste, * niech przyjęcie Ciała i Krwi Twojej * nie ściągnie na mnie wyroku potępienia, * lecz dzięki Twemu miłosierdziu niech mnie chroni * oraz skutecznie leczy moją duszę i ciało." Proponuję refleksję, chyba, że jesteś trollem.
Suweren2019.08.25 10:52
'sowiecki Żyd homoseksualista' - kumulacja!
mordechaj2019.08.24 12:20
do @Emeryt - mylisz się. Ulegasz wpływom trollingu. Tak pisał pewien ubecki troll, by skompromitować forumowiczów, którzy mają inne zdanie. Forumowicz o nicku @mordechaj to nie jest żaden Keller-Krawczyk. @mordechaj to polski patriota, któremu lezy na serce dobro Ojczyzny. Stąd jego aktywność od czasu do czasu na forum Frondy.
Sebastian Lorenc2019.08.24 12:27
Daj spokój. Nie warto do niego pisać. Przecież on wkleja to z różnych kont. To zwykły troll. Jak to się nie skończy to ja zgłaszam to do prokuratury. Nie będzie mnie jakiś psychol pomawiał.
emeryt2019.08.24 12:35
jesteś takim "patriotą" jak Putin demokratą, a takim "Polakiem" jak Jakub Berman
emeryt2019.08.24 12:11
Zacząłem grzebać w archiwach Frondy. Kim jest ten: mordechaj, dzielnicowy, Urszula, JPIII, kalinka, nikt, Daria_Danilczyk, Agnieszka Dz. itp. Język jednoznacznie wskazuje, że to jeden i ten sam osobnik. No i znalazłem. Nazwisko jego jest Lech Keller-Krawczyk i jak sam przyznaje, cyt.: - "Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą." - i dalej, cyt.:\ - "Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐦𝐨𝐫𝐝𝐞𝐜𝐡𝐚𝐣, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp." - Wszystko jest jak byk jest w archiwach Frondy. Niespodzianka? Nie dla mnie, czułem, że to jest sowiecki Żyd homoseksualista.
xx2019.08.24 12:20
:) Sherlock z koziej du.upy się znalazł. :) Pogrzeb dziadzio w czasach jak takie anonimowe umysłowe ameby jak ty, nie mogły wypisywać swoich pierrdoletów bez zalogowania (czyli jak komentarze były z wtyczki Facebooka albo Disqussa) - a potem zmień pieluchę i weź leki. :P
emeryt2019.08.24 12:29
powtarzasz się kremlowino
xx2019.08.24 12:52
A ty dziadzia się nie powtarzasz? :)
Zerro2019.08.24 12:37
Wynika z tego żeś nic nie znalazł niestety.
WyglądaNaGotowąDoKremacjiAleMożeŻyje2019.08.24 12:03
Znaczy się jędza twierdzi, że umarła, ale pambuk, bozia i jezusek ją wskrzesili? Ciekawe, czy ze względu na urodę i seksapil czy raczej jako straszydło na niegrzecznych ministrantów. Czyli takich, którzy nie chcą poddawać się edukacji seksualnej na probostwie.
ed2019.08.24 19:31
gówniarz!
jacek2019.08.25 7:25
co wartościowego i mądrego wynika z Twojego postu? co wnosi do meritum sprawy?
evan2019.08.24 11:57
TERAZ KAŻDY MA TELEFON Z DOBRĄ KAMERĄ. JEŚLI GOŚCIOWI NAPRAWDĘ OBJAWIŁ SIĘ JEZUS CZY INNY DUSZEK, TO POWINIEN TO NAGRAĆ. Tyle w temacie.
J\\\\\\\\\\\\\\\\303\\\\\\\\\\\\\\\\263zef2019.08.24 12:21
Zupełnie nie rozumiesz sensu objawien.........tu nie chodzi o udowadnianie ...........tym zajmują się pseudonauki
Reytan2019.08.24 15:58
Twoja matka miala klopoty porodowe,bo twoj mozg jest trwale uszkodzony.
ed2019.08.24 19:30
gościu, zaciąłeś się z tą poradą w trakcie objawienia. Weź walni łbem o mur, pomoże. Tyle w temacie.
mordechaj2019.08.24 11:53
Ta zakonnica to z "Blues Brothers" ?
JONASIK2019.08.24 11:36
Napiszę jak typowy frondzielek: Niech Biskup Łomżyński UDOWODNI, że objawienia tej ładnej pani Czesławy nie są prawdziwe. Jak nie udowodni, to znaczy, że są prawdziwe.
Wiesław Kaloryfer2019.08.24 11:41
LOL. No to Ty z kolei udowodnij, że D.Tusk i J. Kaczyński to nie są repitlianie. Jak nie udowodnisz, to znaczy, że są to repitlianie.
JONASIK2019.08.24 11:46
Nie zrozumiałeś. Ja od zawsze wyśmiewam nawoływania frędzli do udowodniania np. NIEISTNIENIA boga itp. Mój wpis był (jak zresztą 95% moich wpisów) sarkastyczny.
JONASIK2019.08.24 11:47
Sarkastyczne było też, że pani Czesława jest ładna .... no bo sorry Cześka, nie za bardzo jesteś w moim guście ...
J.P2019.08.24 15:30
Kak tak patrzę na te okulary to myślę, że mogłaby w TV ogłaszać stan wojenny.
JONASIK2019.08.24 22:04
Albo wygraną dobrej zmiany :))
Reytan2019.08.24 15:52
Janosik to znany prowok zydowski.
EMK2019.08.24 22:39
Reytan! nie wiem kim jesteś, ale piszę, co wyczytałam o nim ! "Jonasik: to jeden z wielu nicków "dumnego g...", czyli Lecha Kellera - Krawczyk! Pewnie nie wieszo tym ! 3Czytałam o nim, że mieszkał w Polsce, był SBkiem ! Pod koniec komuny od nas wyjechał, lub uciekł! z Polski ! Jest też zanotowany w IPN, pod Nr BU 0604/ 854 . Czytałam,że już kilka razy siedział w kiciu za pedofilię ! Nawet siostry dzieci dotykał!!! To jest straszny typ !
Katolik Tradycjonalista2019.08.24 14:20
Biskup Łomżyński wcale nie twierdzi, że objawienia Pani Czesławy nie są prawdziwe. Biskup także nie twierdzi, że te objawienia są prawdziwe. Biskup oznajmia, że Kościół Katolicki ich nie autoryzuje. Są one prywatnymi doświadczeniami tej pani. Każdy ma prawo publicznie głosić czy pisać na forum swoje przekonania, myśli, wizje, objawienia czy inne tam jakieś zwidy, ale nie wszystko ma autoryzację Kościoła. A skoro tego nie mają to niech takie prywatne doświadczenia nie podpinają się pod szyld naszego Kościoła.
ed2019.08.24 19:37
gościu, ciebie to mi jest naprawdę żal. Za każdym razem czytając twój bełkot, myślę, ten to ma zryte pod beretem. Zastanawiam się, czy tak masz od urodzenia, czy ktoś ci tak skopał pod deklem?