„Polska jest zagorzale chrześcijańska i bardzo konserwatywna. Tam też w Oświęcimiu zamordowano wiele tysięcy Żydów” – to zdanie z artykułu o antysemityzmie opublikowanego przez wydawnictwo Europarlamentu. Nie, dalej autor nie wyjaśnia, że Żydów w Polsce mordowali Niemcy.

Media obiegł dziś wywiad, jaki Polska Agencja Prasowa przeprowadziła z rodzicami Jakuba Vaugon. Pochodzący z polsko-francuskiej rodziny nastolatek wygrał dramatyczną walkę o usunięcie kłamstw na temat rzekomego udziału Polaków w mordowaniu Żydów w Treblince z francuskiego podręcznika. Mimo szykan ze strony kolegów i nauczycieli, Jakub się nie poddał i wspólnie z rodzicami wywalczył sprostowanie. Walkę o prawdę historyczną trzeba podejmować wciąż na nowo, bo wciąż nie brakuje kłamstw i oszczerstw pod adresem Polaków. Takie pojawiły się nawet w publikacji Parlamentu Europejskiego.

O sprawie poinformował dziś europoseł Witold Waszczykowski. Polityk opublikował na Twitterze zdjęcia z publikacji wydawnictwa Europarlamentu, w której pojawił się artykuł sugerujący, że w Oświęcimiu w Polsce mordowano Żydów. Nie ma jednak ani słowa o tym, że Polska była okupowana i to Niemcy na jej terenie dokonywali przerażających zbrodni.

- „W wydawnictwie Europarlamentu skandaliczny artykuł o antysemityzmie. A tam zapis, że w chrześcijańskiej i konserwatywnej Polsce Auschwitz zamordował tysiące Żydów! Nic o okupacji Polski i nic o winie Niemiec”

- alarmuje europoseł Waszczykowski.

W poświęconym antysemityzmie artykule autorzy donoszą, że „Polska zajmuje czwartą pozycję w badaniu miejsc, gdzie Żydzi obawiają się antysemityzmu”. Pada w nim następujące stwierdzenie:

- „Polska jest zagorzale chrześcijańska i bardzo konserwatywna. Tam też w Oświęcimiu zamordowano wiele tysięcy Żydów”.

Choć każdy polski czytelnik wie, że to manipulacja, młody, np. francuski czytelnik, który w szkole korzystał z podręczników jak ten wydany przez wydawnictwo Hatier, z którym walczył Jakub Vaugon, może wynieść z lektury przekonanie, że to Polacy odpowiadają za mordowanie tysięcy Żydów. Nie ma w artykule żadnej informacji o tym, że Żydów w Polsce mordowali okupujący nasz kraj Niemcy.

kak/Twitter, wPolityce.pl