31.07.21, 11:54Fot. via: Pixabay

Od pięciu wieków zmieniają ludzkie życie. Fenomen rekolekcji ignacjańskich

Kto chciały spędzić urlop w całkowitym milczeniu, bez telefonu komórkowego, za to z Pismem Świętym?

Jak się okazuje, chętnych jest zadziwiająco wielu. Chociaż rekolekcje ignacjańskie organizowane są bardzo często w kilku domach w całej Polsce, miejsca trzeba rezerwować dużo wcześniej - w lecie nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

- Rozmawiając z ludźmi, którzy przeżyli te rekolekcje, czułem, że emanuje z nich spokój, że coś w ich życiu się zmieniło. Chciałem zobaczyć, co w tych rekolekcjach jest takiego niezwykłego - mówi Michał Zielski z Warszawy, który w zeszłym roku uczestniczył w Fundamencie - pierwszym etapie Ćwiczeń Duchowych.

Ich działania od prawie pięciuset lat doświadczają ojcowie jezuici. To właśnie założyciel ich zakonu, św. Ignacy z Loyoli, spisał treść i sposób odprawiania rekolekcji, nazwanych później jego imieniem, w książeczce "Ćwiczenia Duchowe". Składają się one z kilku części: Fundamentu oraz czterech etapów zwanych Tygodniami. Każdy jezuita dwa razy w życiu odprawia rekolekcje trzydzie-stodniowe, czyli wszystkie części po kolei z przerwami trwającymi 1-2 dni. Jest to jednak wyjątek - u pozostałych osób zaleca się, żeby przerwy między kolejnymi etapami trwały około roku.

Ćwiczenia Duchowe odbywają się w domach rekolekcyjnych m.in. w Częstochowie, Gdyni, Kaliszu, Warszawie czy Zakopanem. Jednak gdyby ktoś myślał, że w Gdyni uda się wykorzystać czas wolny na plaży, a w Zakopanem - na górskich szlakach, bardzo by się mylił. Są to rekolekcje zamknięte, wychodzić można tylko na spacery do klasztornego ogrodu. Obowiązuje też całkowite milczenie, które ma sprzyjać wewnętrznemu skupieniu. Właśnie ten element najczęściej budzi obawy. - Strasznie się bałam milczenia, ono mnie przerażało, wydawało się nierealne - wyznaje Magda Molenda, studentka z Warszawy. - Ale kiedy weszliśmy w ciszę, okazało się to bardzo pomocne. Ku mojemu zdziwieniu, mimo że wszyscy milczeli, było czuć wielką jedność i ciepło od drugiego człowieka.

- Milczenie jest jak czyste powietrze, dzięki któremu lepiej się widzi i słyszy - wyjaśnia o. Henryk Droździel SJ, dyrektor Domu Formacji Duchowej w Kaliszu, który od pięciu lat prowadzi rekolekcje. - Lęk przed milczeniem to skutek grzechu, tego, że człowiek boi się zostać sam z własnymi myślami i zobaczyć prawdę o sobie.

Każdy uczestnik rekolekcji codziennie musi odbyć cztery medytacje. Na czym one polegają? W skrócie jest to rozważanie fragmentów Pisma Świętego w odniesieniu do własnego życia, według metody św. Ignacego. - Te metody i środki są bardzo praktyczne, ale tu nie chodzi o schemat, tylko o wprowadzenie w spotkanie, zachęcenie ludzi do poznania Boga - mówi o. Droździel. Udaje się to do tego stopnia, że uczestnicy rekolekcji zupełnie zmieniają spojrzenie na modlitwę. - Wcześniej modlitwa kojarzyła mi się z czymś monotonnym, pozbawionym smaku - przyznaje Łukasz Przesław.

- A medytacja to coś zupełnie innego, to żywa rozmowa z Bogiem, ona mnie nigdy nie nudziła.

W planie rekolekcji jest też codzienna dwudziestominutowa rozmowa z przydzielonym na ten czas kierownikiem duchowym, który ma pomóc we właściwym przeżywaniu modlitwy. - Kierownik pytał, co mnie najbardziej poruszyło w medytacjach, jakie myśli i uczucia mi towarzyszyły - mówi Grzegorz Żakiewicz. - Ja z kolei zadawałem mu pytania odnośnie do treści, które rozważyłem, jak mogę je wykorzystać w codziennym życiu.

- Cieszyłam się z rozmów z kierownikiem, bo mogłam wyrzucić z siebie wszystko, co tam przeżywałam. A miałam mnóstwo wrażeń, myśli i emocji - opowiada Magda.

Ostatniego dnia rekolekcji oficjalnie kończy się milczenie, na spotkaniu podsumowującym można wreszcie zabrać głos. Uczestnicy zgodnie przyznają, że w ich życiu wiele się zmieniło. - Wcześniej traktowałem Pana Boga, jakbym znał Go tylko z widzenia, a na rekolekcjach naprawdę Go spotkałem, przebywałem z Nim sam na sam - opowiada Michał.

- Rozkochałam się w Panu Bogu do szaleństwa, On mnie pociągnął do siebie, poczułam, że jestem Jego cudownym dziełem - uśmiecha się Magda.

Co sprawia, że rekolekcje ignacjańskie są tak owocne? - One pozwalają każdemu stanąć twarzą w twarz z Panem Bogiem, bez pośredników - tłumaczy o. Droździel. - Prowadzący pokazuje tylko pewne narzędzia, uczy jak się nimi posługiwać, tak jak rodzice odprowadzają dziecko pod drzwi szkoły, a dalej musi już iść samo. Owocność rekolekcji nie zależy od tego, kto je prowadzi, ale od tego, kto i jak je odprawia. Ćwiczenia Duchowe pomagają otworzyć się na dary, których Pan Bóg każdemu pragnie udzielić.

Monika Florek-Mostowska

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 21 sierpna 2011

Komentarze

Anonim2021.07.31 19:50
czego my tu nie mamy i obcowanie z szefem bez posredników/?? już widze zachwyconych proboszczów i te dalekowschodnie medytacje??,schizmą wieje normalnie,a jeszcze czekają kontenplancje ,zostanie już tylko lewitacja i bilokacja wróżby z fusów i lanie wosku...pzy okazji... gdzie mozna kupić latający dywan i lampe aladyna?
Mejer2021.07.31 19:48
Polecam
Pastujesz i pastujesz te kocopoły2021.07.31 17:00
i wstydzisz się pod tą copypastą podpisać choćby swoją redakcyjną sygnaturą.
Wolny2021.07.31 16:53
Wolę spędzić wolny czas z jakąś wartościową książką, biblia to syf.
Scholi2021.07.31 12:39
Witam, jestem po I Fundamencie w Gdyni jakieś 8 lat temu. To doświadczenie było nie tylko oczyszczające i szokujące, ale było na ten czas dla mnie jak wejście na Tabor. Kilka lat tęskniłem za kolejną formacją i wiem, że II część i kolejne, zmienią mnie na zawsze i w sposób jakiego nie da się przewidzieć. Trochę się jeszcze ociągam ale wiem, że tędy wiedzie droga do Nieba. Polecam każdej i każdemu!
Anonim2021.07.31 17:00
Brzmi jak sekciarstwo.
Scholi2021.08.1 14:30
A Ty brzmisz jak jakiś Anonimowy przygłupek, uwielbiający mącić. Mam gdzieś co myślisz, kiedy czytasz moje świadectwo. Ono nie jest skierowane do Ciebie.
Anonim2021.07.31 12:36
Młodzież leje na wasze rekolekcje ciepłym rzęsistym. KK, w Polsce już przegrałeś!
antoni.s2021.07.31 12:30
Dawid koresh byłby z nich dumny.
żydku, żydku2021.07.31 12:38
Nie popisuj się, bo gówno o nim wiesz.
Pokręć2021.07.31 12:12
U jezuitów? Hmmm, obawiałbym się, czy po nich zamiast mówić "homoseksualista" nie zacznę mówić "gej"...
Scholi2021.07.31 12:28
U nich jest też zasada, że jak nie umiesz powiedzieć o kimś dobrze, nie mów wcale. Ale chyba musiałbyś przejść na język migowy, czego św.Ignacy nie przewidział.