26.03.19, 18:00Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Offset podpisany. Szef MON: To olbrzymia szansa na rozwój dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

Podpisanie przez Polską Grupę Zbrojeniową i Lockheed Martin umów offsetowych w ramach realizacji I fazy programu Wisła to olbrzymia szansa na rozwój dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas podpisania umów związanych z programem „Wisła”.

We wtorek 26 marca br. w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce, szef MON uczestniczył w uroczystym podpisaniu umów offsetowych dotyczących realizacji zobowiązań offsetowych w ramach realizacji I fazy programu „Wisła”. Wspomniane umowy podpisane zostały między spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej a Lockheed Martin, a ich wartość wynosi 724 764 000 zł.

Jak podkreślił minister Mariusz Błaszczak, offset dotyczy zawartej przed rokiem umowy między Polską a USA. – W efekcie tej umowy, Wojsko Polskie zostanie wyposażone w system Patriot, w nowoczesną broń, która zapewni bezpieczeństwo Polsce i Polakom – przypomniał.

Szef MON zaznaczył, że polski przemysł zbrojeniowy, na czele z Polską Grupą Zbrojeniową, będzie beneficjentem zawartych umów, które stwarzają olbrzymią szansę na rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego, transfer technologii i wzrost możliwości produkcyjnych polskich zakładów.

Podczas spotkania minister podziękował i gratulował wszystkim tym, którzy przyczynili się do podpisania umów.

Polska Grupa Zbrojeniowa jest głównym offsetobiorcą w I fazie programu „Wisła”. Zawarte porozumienie jest wynikiem negocjacji prowadzonych pomiędzy Lockheed Martin i Konsorcjum PGZ-Wisła. Zobowiązania offsetowe zadeklarowane przez firmę Lockheed Martin realizowane będą z udziałem pięciu firm wchodzących w skład Konsorcjum „Wisła”:

Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.,

Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A.,

Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A.,

Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A.,

Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A.

Podpisane dziś umowy obejmują 15 zobowiązań offsetowych, które dotyczą przede wszystkim pozyskania zdolności do produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, produkcji i serwisowania elementów ich wyrzutni oraz podniesienia poziomu obsługi floty powietrznej SZ RP.

Polska Grupa Zbrojeniowa utworzy również laboratorium do badań symulacyjnych pocisków rakietowych. Umowy wzmacniają partnerstwo przemysłowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Lockheed Martin w zakresie dostaw nowoczesnego uzbrojenia dla SZ RP.

Program „Wisła”

W ramach programu „Wisła” pozyskujemy zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe średniego zasięgu wraz ze sieciocentrycznym systemem dowodzenia. W pierwszej fazie programu Polska pozyska dwie baterie (16 wyrzutni) systemu Patriot - IBCS z pociskami PAC-3 MSE.

Konsorcjum PGZ-Wisła odpowiadające za realizację programu „Wisła” po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Ponadto niektóre z innych spółek z Grupy PGZ wezmą udział w programie „Wisła” jako poddostawcy.

Gov.pl

Komentarze

Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.26 20:02
A ja tam myślę, że za rakiety powinien zapłacić ten, do którego mają zostać wysłane. Czyli chyba ... Rosja? (przepraszam, ale tyle czytam frądle, że zaczynam rozumować jak ona)
DinozaurZArkiNoego2019.03.26 19:38
Jak mieliśmy brać Caracale z offsetem to słyszałem tu od was, że offset to zło a teraz sie dowiaduję, że offset to jednak jest coś ok. Czy offsety podpisywane przez PIS czymś się różnią od innych offsetów?
JaWisłaJaWisłaJakMnieSłyszycieKretyni2019.03.26 19:00
Jedynym "beneficjentem" zakupu systemu rakiet Patriot będzie ten, komu za nie Polska zapłaci. Czyli amerykański producent. Reszta to papierki podpisywane na widoku gawiedzi.
Wicenty2019.03.26 18:38
Na tym owsecie tak wyjdą jak na owsecie przy f-16
Stachu2019.03.26 18:36
Zaiste wielka moc podpisu. Tymczasem w prawdziwym świecie: "Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zrezygnowała z dofinansowania projektu Ursusa. Odstąpiono od umowy na elektryczny samochód dostawczy. Powodem ma być kiepska sytuacja Ursusa."
Marian2019.03.27 8:31
Stiach te ursusy nie byly przeciwlotnicze