21.06.19, 18:12Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Ojciec prezydenta szczerze i wzruszająco o synu

"Kiedyś wysłuchałem jego przemówienia, zadzwoniłem i powiedziałem: Synu, teraz już mogę umrzeć spokojnie"-powiedział w rozmowie z "Gazetą Krakowską" ojciec prezydenta RP, Jan Duda. W wywiadzie profesor mówił m.in. o rodzinie, kryzysie męskości i wychowaniu dzieci. 

„Nasze dzieci były tak umiarkowanie niesforne. Miały prawo do uzgadniania naszych poleceń, czasem nie chciały czegoś zrobić albo się złościły. Kiedy spotykałem grzeczne, ułożone dziecko, mówiłem mu, że ma prawo być niesforne. Chodzi o to, żeby na własnej skórze odczuło, gdzie jest granica. Na tym polega rola wychowawcy”-powiedział ojciec prezydenta Andrzeja Dudy. 

Profesor Jan Duda zwrócił uwagę, że w rzeczywistości... to nie rodzice wychowują dzieci, ale jedynie "pomagają im się wychowywać". W ocenie ojca głowy państwa, "człowiek wychowuje się sam". 

"Człowiek powinien być wychowywany do odpowiedzialności. To jest podstawowy drogowskaz, umiejętność wyznaczania sobie granic. Wychowanie odbywa się w takim czworokącie. Pierwsza jest rodzina. Druga szkoła, która fachowymi metodami wdraża wiedzę, kulturę. Na trzecim miejscu są instytucje - jak Kościół, harcerstwo, wolontariat, kluby sportowe. I wreszcie czwarty element - podwórko, internet, koledzy"-wskazał Duda. Rozmówca "Gazety Krakowskiej" odniósł się również do coraz poważniejszego problemu: kryzysu męskości. Zdaniem ojca Andrzeja Dudy, problem ten wynika z "przesadnej emancypacji kobiet", które "wpadły we własną pułapkę". 

"Nie zostawiają miejsca dla mężczyzn. Tymczasem mężczyźni mają wrodzone skłonności do podejmowania trudnych wyzwań, wymagających dużego wysiłku, predyspozycje do zamierzeń o charakterze strategicznym. Natomiast operacyjnie są dużo słabsi od kobiet. Nie potrafią jednocześnie zajmować się dzieckiem, gotować zupę i jeszcze pamiętać o tym, że trzeba zapłacić rachunek za prąd. To domena kobiet"-powiedział ojciec głowy państwa. Profesor podkreślił, że problem tkwi również w tym, iż mężczyźni nie są wychowywani do odpowiedzialności. Zdaniem Jana Dudy, ten problem można dostrzec np. w rodzinach niepełnych, gdy chłopcu, wychowanemu przez mamę i babcię, brak męskiego wzorca. W ocenie ojca prezydenta, obecnie mamy do czynienia wręcz z "plagą" rozwodów, które w dodatku są udzielane zbyt łatwo. Jak powiedział rozmówca "Gazety Krakowskiej", jeżeli już małżonkowie muszą się rozstać, rozwód powinien być zawsze poprzedzony obowiązkową separacją. W tym okresie, być może, w małżeństwie uda się coś jeszcze naprawić, małżonkowie mogliby namyślić się do powrotu do siebie. 

"Jeśli ojciec odchodzi z domu, porzucając rodzinę, to jest dramat dla dzieci. Dużo większy, niż gdyby umarł. Dziecko ze zmarłym ojcem może utrzymywać kontakt duchowy. Zastanawia się, co by tata powiedział, gdyby je widział. Ta więź, świadomość, że mam kontakt psychiczny z ojcem, to klucz"-ocenił Jan Duda. 

"Oczywiście, bardzo bym bolał, ale nie dlatego, że jest inne, tylko dlatego, że ma gorzej. To jest trudne życie. My mamy doznania, cieszymy się sobą w małżeństwie. Oni tego nie mają. To smutne, współczuję tym ludziom. Jednak gdyby się okazało, że homoseksualizm dotyczy mojego dziecka, na pewno bym go nie odrzucił. Absolutnie. Natomiast dyskutowałbym, czy to jest naprawdę jego czy jej cecha, czy tylko taka fanaberia"-powiedział z kolei profesor, pytany o to, co by zrobił, gdyby okazało się, że któreś z jego dzieci jest homoseksualne. Jan Duda opowiadał także o swoim synu. Jak zaznaczył, jest dumny ze wszystkich swoich dzieci, a działalność prezydencką jedynego syna obserwuje z uwagą. 

"Mogę obiektywnie powiedzieć, że syn znalazł się na swoim miejscu. Taki człowiek był potrzebny. Młody, odważny, który bierze na swoje barki to, co trzeba. Startuje, wygrywa, a potem nie boi się trzymać linię i mieć swój wyrazisty wizerunek. A że to nie pasuje wielu osobom(…)Kiedyś wysłuchałem jego przemówienia, zadzwoniłem i powiedziałem: Synu, teraz już mogę umrzeć spokojnie.

yenn/gazetakrakowska.pl, Fronda.pl

Komentarze

violencja2019.06.24 20:34
Cobyście nie napisali o dudusiu i tak go nie wybierzemy na prezydenta/piszę w imieniu swoim i męża/, ten ken z solarium ma pod pierzyną żydówkę , teścia żyda- polakożercę.Duduś cytował antypolskie wiersze teścia publicznie! Obawiam się , że do wyboru na prezydenta będziemy mieli Tuska, Dudę i dewianta ze Słupska, może jeszcze dojdzie Rafalala.I co zrobimy?Jeśli wybór będzie taki sfałszuję wybory , już nie raz tak robiłam.Albo zagłosuję przeciw np. na Tymińskiego. Na Dudę w szkole koleżanki i koledzy mówili duduś:) Nie mieliśmy nigdy/po II wojnie/mocnego , mądrego i prawego prezydenta.Wstydzę się za wszystkich prezydentów.Żaden nie jest mi bliski.Nie można głosować na mniejsze zło
anonim2019.06.22 20:27
Pamiętam, jak w kampanii prezydenckiej PAD powiedział: "Chleba i igrzysk! Jak w starożytnym Egipcie!" Naprawdę tak powiedział zlotousty :-).
anonim2019.06.22 20:01
Nie ma to jak rodzina sama siebie chwali. Myślałem, że tylko duduś jest narcyzem, ale okazuje się, że cała rodzina jest narcyzami. Dlatego tak chętnie jeździ do tego super narcyza, z 3-ciego pokolenia szwaba, ale on tego nie wie, bo ciągle się uczy i do tego miejsca jeszcze nie doszedł. Wieczny uczeń ten duduś !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Maria2019.06.22 15:54
bardzo madry i z milościa wypowiedziany tekst,serdecznie pozdrawiam,robilam w swoim srodowisku kampanię Panu Prezydentowi
violencja2019.06.24 20:36
no toś nam narobiła...
Hilary2019.06.22 10:21
Czytam te komentarze i zbiera mi się na wymioty. Ile tu lewackiej żółci, głupoty i wręcz nienawiści. Dlaczego ci ludzie uczepili się portalu katolickiego. Mają swoje lewackie strony i niech tam się aktywnie udzielają. Tutaj wzbudzają tylko niesmak i zażenowanie. Przykro mi że ci zawodowi zadymiarze są tak bezrefleksyjni. Może kiedyś.......
Ela2019.06.22 9:25
Szanowny pan może i dumny z syna ale my Polacy musimy się wstydzić z takiego prezydenta.BOŻE daj nam prezydenta w/g Twojej Woli.z którego wszyscy Polacy będą dumni. Myślę ,że dudę dał nam Pan Bóg aby nas POLAKÓW czegoś nauczyć i abyśmy ludzie wierzący zrozumieli ,że bez Boga nie damy rady . Takich złych prezydentów nam dopuszczał do władzy a co za tym idzie i złych rządów bo właściwie od Sanacji to się ciągnie i trwa nadal. Pan Duda doskonale wie , ze Polski już nie ma nazywając nas państwem polin Co się dzieje w Auschwitz , że nie można Polakom wejść z flagą do muzeum a żydom wszystko można . Gdzie jest prezydent wszystkich Polaków . Tam zginął mój wujek jako młody chłopiec a jego ojciec w Krakowie z rozpaczy strzelał do ..... Prezydent UDAJE że nie ma sprawy. Przypomnę p. prezydentowi, że jest utrzymywany z naszych podatków i pan dyr muzeum Auschwitz też .Jak oni mogą z czystym sumieniem brać wynagrodzenia. A jak im się nie podoba niech" ABDYKUJĄ", siłą nikt ich nie trzyma.
Jaroslaw2019.06.23 0:32
Ela! Pisz za siebie! OK? Ja się cieszę z tego Prezydenta! A co lepszy był Komoruski, co skakał po krzesłach i szukał szoguna w Japonii??? Wstyd mi było za niego ! Ten jest z klasą! Może jakieś robi błędy, jak każdy! Kwestia dogrania! A ty jesteś bez błędu? Sam kryształ?????
anonim2019.06.23 15:24
Niestety Polska nie miała szczęścia do swoich Prezydentów po wojnie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
violencja2019.06.24 20:38
Jarek , niech popełnia błędy , ale nie za nasze pieniądze i nie na nasz rachunek.Klasy u niego nie widzę.
violencja2019.06.24 20:44
Elu , myślą tak jak Ty.Też mam w rodzinie dwie osoby z obu stron/matki, ojca/ poległe w Oświęcimiu . Spotkamy się w Oświęcimiu ?Słyszałaś o akcji Gadowskiego w połowie sierpnia , w Muzeum???Będziemy się tam modlić i wspominać świętego ojca Kolbego, będzie spokojnie.
edi2019.06.22 8:05
BARDZO MĄDRA WYPOWIEDŹ - ZGADZAM SIĘ Z P. JANEM DUDĄ I PODZIELAM JEGO POGLĄDY - wychowałem czworo dzieci w podobny sposób, A PREZYDENTOWI DUDZIE ŻYCZĘ SZCZEGÓLNEJ OPIEKI MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI
ebi2019.06.22 23:19
BARDZO DURNA WYPOWIEDŹ - ZGADZAM SIĘ Z P. JANEM DOOPĄ I PODZIELAM JEGO IDIOTYCZNE POGLĄDY - wychowałem czworo dzieci w podobny sposób, i widać jaka tragedia, jakby karmione łopatą były. A PREZYDENTOWI DUDZIE ŻYCZĘ SZCZEGÓLNEJ OPIEKI MARTY KACZORSKIEJ ZAWSZE 4 KROTNEJ DZIEWICY PODCZAS ZMIANY PAMPERSA.
Jaroslaw2019.06.23 0:27
Widać nawet z daleka, że jesteś rąbnięty łopatą przez łeb i klepki ci się przestawiły!
szcze na PiS i rydzyka2019.06.22 6:30
Jestem zły bo nikt mnie nie kocha 😔
Jaroslaw2019.06.23 0:25
A czy ty kogoś kochasz? Coś za Coś! Ty tylko umiesz nienawidziec! To twoja specjalność!
ziutek2019.06.22 5:47
Szanowny Panie , decyzja podjęta przez Pana po wysłuchaniu przemówienia Prezydenta ,iż może teraz Pan już umrzeć była inspirowana przez ZUS. Działanie miało na celu eliminację emerytów w celu ochrony środków finansowych i ratowaniu sytuacji ekonomicznej w/w instytucji .Proponuję zignorować przemówienie i dalej żyć ciesząc się emeryturą.
MaszChłopinoSynaKtórymSterujeŻoliborskiKonus2019.06.21 23:59
Tatko kukiełki, czyli stary Gepetto. Lektura dobra dla dzieci. I dla kato-ciemnoty z bagien Podlasia oraz podhalańców z Goralenvolku.
1234567892019.06.21 22:40
Bodnar przytula przestępców, a synuś rozrabia. Gorąco polecamy :-) https://youtu.be/t9CugX5x3L4
mordechaj2019.06.21 21:10
Nie wiem po co zachwyca się synem ojciec pana A. Dudy. Wychował człowieka bezwolnego, bez własnego zdania, podniecającego się własnym głosem i słabo znającego historię, o której tak często opowiada z emfazą nastolatka, a nie powagą dorosłego człowieka, jakim powinien być w swoim wieku.
anonim2019.06.22 9:15
Wychował Go przede wszystkim na prawego człowieka i Polaka. Ty chyba wychowywałeś się wśród małp.
lon2019.06.21 20:17
I pomyslec , ze Pan Profesor Senior Duda ma dochody trzy razy większe niż Junior jako Prezydent. Kobiety wykształcone mu nie odpowiadają , a sam jaką ma żonę --wykształconą.
jestem księdzem jak mój ojciec i dziadek2019.06.21 19:12
Czemu pan Duda ,patriota i katolik, pozwolił na to żeby syn ożenił się z jakąś żydówką?
kimon2019.06.21 19:08
Mógł zdegradować "generałów" stanu wojennego - nie zrobił tego. Dlaczego?
szcze na PiS i rydzyka2019.06.21 19:06
Klechy jak widzą i słyszą takich ,,profesorów'' jak ten cały Jan Duda, to ich to tylko utwierdza w tym że mogą z ciemnym ludem robić co tylko im się żywnie podoba!
szcze na PiS i rydzyka2019.06.22 6:28
Szczam na siebie i swoją familie
anonim2019.06.22 9:12
A ja na ciebie nie tylko szczę ale i s......m.
ksi\304\205dz po swoim ojcu i dziadku2019.06.21 19:03
To ten pan co zaraz po wyborach powiedział, że to nie syn wygrał wybory prezydenckie, ale to bóg go wybrał na prezydenta Polski! Precz z katotalibami!!!
ja2019.06.21 19:13
Robił dzieciom "drogi krzyżowe" po M3... Jakieś pytania?
max2019.06.21 19:30
A Prymas Wyszyński w czasie internowania robił drogę krzyżową po swojej celi. Z miłości do Chrystusa. Do tej pory są zachowane krzyżyki narysowane na ścianach. Po co pytania.
ja2019.06.21 19:49
Ale Prymas Wyszyński nie mieszkał sobie wygodnie na Prądnik Biały Wschód w Krakowie i nie zmuszał swoich dzieci do wstawania o 6 rano żeby się ciorać na kolanach po przedpokoju. Bo był w celi!
edi2019.06.22 8:02
a Ciebie kto stworzył i powołał do życia, do wielkich rzeczy - WYBUCH ?????????????? marnujesz czas przyjacielu