04.08.20, 09:13Fot. Stephan via Flickr, CC BY-SA 2.0

ONZ: Korea Płn. wciąż buduje potencjał nuklearny

Dziennikarze Reutersa dotarli do tajnego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym wskazano, że w Korei Północnej wciąż trwa budowa potencjału nuklearnego. W raporcie stwierdzono, ze w Korei wciąż podejmuje się działania związane ze wzbogacaniem uranu.

Autorzy raportu podkreślają, że obecnie najważniejszym celem w kwestii zbrojenia nuklearnego Korei Północnej jest sfinalizowanie projektu mającego dostosować głowice nuklearne do pocisków batalistycznych, którymi dysponuje państwo.

Autorzy raportu mieli zbadać, czy Korea Północna wywiązuje się z nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa sankcji związanych z programem nuklearnym. Najwyraźniej jednak totalitarne państwo nie zaprzestało swoich dążeń do budowy potęgi nuklearnej. Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że w Korei wciąż jest prowadzona działalność związana ze wzbogacaniem uranu.

Amerykański think tank opublikował na swojej stronie internetowej sprawozdanie z analizy komercyjnych zdjęć satelitarnych, w którym czytamy:

- „W ośrodku wzbogacania uranu regularnie pojawiały się wyspecjalizowane wagony kolejowe, a okazjonalnie również obiekty przypominające cysterny na ciekły azot, co sugeruje, że prowadzone było wzbogacanie”.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze

Pendolino2020.08.4 17:55
Korea Polnocna szykuje nam wirusa wiec na co czekamy? Mamy szczepionke sprawdzona w Japoni.