20.01.16, 21:41(fot. wikipedia)

Oscary złe, bo nominowani są biali

Aktor George Clooney skrytykował tegoroczne nominacje do Oscarów. Wśród 20 nominowanych przez Amerykańską Akademię Filmową nie ma bowiem ani jednego Murzyna.

Niedawno znany reżyser Spike Lee oświadczył, że nie weźmie udziału w gali rozdania tegorocznych Oscarów, która odbędzie się 28 lutego. Powodem jest to, że nominowani do nagrody są prawie wyłącznie biali. Magazyn "Variety" o zdanie w tej sprawie zapytał znanego aktora George'a Clooneya. Ten powiedział, że jeszcze dziesięć lat temu Amerykańska Akademia Filmowa „robiła lepszą robotę”.

- Pomyślcie o tym, jak wielu Afroamerykanów było nominowanych - powiedział Clooney, przywołując przypadki Dona Cheadle'a czy Morgana Freemana. - I nagle mam wrażenie, że zmierzamy w złym kierunku.

Według George'a Clooneya, w tym roku powstały cztery filmy, które mogły uzyskać nominacje do Oscara. W ocenie aktora to "Creed: Narodziny legendy" o świecie boksu, "Wstrząs" z Willem Smithem w roli głównej mówiący o związku mikrourazów i wstrząsów u sportowców z ich późniejszymi samobójstwami oraz "Beats of No Nation" z Idrisem Elbą i “Straight Outta Compton”.

Clooney wspomniał również o zeszłorocznym filmie "Selma" Avy DuVernay, który - choć uzyskał nominację w głównej kategorii (najlepszy film) - nie zdobył nominacji dla reżyserki.

 

KJ/rp.pl

Komentarze

anonim2016.01.20 22:38
Szokująca jest ta amerykańska poprawność polityczna? dla mnie to jest rasizm? Nie ma (dzięki Bogu) oficjalnie kryterium koloru skóry, jako dodatkowych punktów czy też "parytetu" przyznawania nagrody Oskara. To znaczy że USA wciąż sobie nie poradzili z rasizmem? że nie ma tu domniemania niewinności tylko założenie złej woli - to coś przeciwnego niż w amerykańskich filmach. Cenię jako aktora George'a Clooneya, uwielbiam Morgana Freemana, ale mogę sobie wyobrazić że obaj nie dostaną Oskara bo będa od nich lepsi i nie ma znaczenia jaki kolor skóry mają
anonim2016.01.20 22:45
dlaczego ten bialy bambus nie podzieli sie swym majatkiem z murzynem, rowniez te swe rancza niech podzieli na dzialki budowlane by murzyni mogli miec swe getta. Zamiast byc oburzonym w tym kierunku ten czarny bialas powinien rozpracowac te komisje , ktora przydziela oskary i moze zrozumie, ze czarni powinni krecic filmy takie jak biali i wtedy zmieszcza sie w tej tabeli jako kandydaci.
anonim2016.01.20 22:53
A u nas obsesja dotycząca mieszania kultur (tzw. różnorodność?) w prostacki pełen przemocy sposób, a wszystko by zapewnić rzekomo równe szanse, tolerancję, demokratyczne sprawiedliwe prawa - doprowadziła do efektu przeciwnego łamania wolności i praw człowieka i obywatela, łamania suwerenności państw, do dyktatury bezdusznej absurdalnej przerośniętej biurokracji UE - w sumie to cynicznej bo struktury UE to przemysł lobbingowy dla licznych korporacji, egoistycznych interesów poszczególnych państw lub opcji politycznych zaangażowanych też po stronie biznesu lu IV władzy (?)
anonim2016.01.20 22:58
Amerykańskie lewicowe "elity" do tego celu stworzyły tzw. akcję afirmatywną, żeby - jak to z lewicowcami bywa - zakłamywać, zaczarowywać rzeczywistość. Obniża się wymagany poziom w szkołach, zwłaszcza wyższych i już można się cieszyć równouprawnieniem i równymi szansami.
anonim2016.01.20 23:14
W słynnym "Terminatorze" geniuszem komputerowym, który stworzył demoniczny Skynet jest oczywiście Murzyn. Jak widać, proces robienia ze swoją drogą wspaniałego narodu amerykańskiego bezmyślnych przytakiwaczy największej głupocie nie zaczął się wczoraj.
anonim2016.01.21 2:29
Na nominację mogą odegrać murzynów, aktor potrafi.
anonim2016.01.21 8:56
Odsłuchajcie prof. Marka Chodakiewicza co to mieszka w Kalifornii...Zaraz się Wam otworzą oczęta.
anonim2016.01.21 11:52
Największym murzynem jest sam Clooney - beztalencie aktorskie. Cokolwiek gra, zachowuje się przed kamerą tak samo, każdy jego film jest płaski jak jego zwoje mózgowe.
anonim2016.01.21 13:38
To niech się lepiej postarają ! Sama skórka nie wystarczy ! To tak, jak punkty za pochodzenie za komuny, żeby się dostać na studia.
anonim2016.01.23 13:44
No i arabów nie ma, tragedia... ale jak przejdą na wiarę głupszych i pazerniejszych, to będą i czani i arabowie nominowani, a nawet może wygrają, cokolwiek...