07.03.15, 07:34

Osiem duchów zła – CHCIWOŚĆ

Trzecim z demonów, o których pisze Ewagriusz z Pontu, jest chciwość – jej poświęcony jest najnowszy odcinek naszych wielkopostnych rekolekcji. Poprzednierozważania ojca Hiżyckiego wprowadziły nas w rozumienie myśli obżarstwa i nieczystości, poprzez które człowiek zmienia swój stosunek do otaczającej go rzeczywistości – nabywa skłonności do traktowania przedmiotowego i popada w zależność od określonych doznań.

Ta postawa pogłębia błędne rozumienie świata i daje początek chciwości,philargoria. Człowiek opanowany przez tę myśl staje się, jak mówi opat Szymon, „studnią bez dna; kimś, kogo nic nie może już zaspokoić”. Dusza spustoszona przez demona nieczystości, już nawykła do uprzedmiotowiania ludzi i czynienia z nich obiektu swych nieuporządkowanych żądz, swój głód kieruje ku rzeczom, łaknąc coraz więcej.

Ojciec Szymon wskazuje na szczególne zagrożenie towarzyszące nawiedzeniu przez tę myśl: człowiek jest w stanie uwierzyć, że poprzez gromadzenie określonych dóbr czy doświadczeń w sposób nieumiarkowany zaspokoi swój głód. Chciwość niszczy w człowieku chrześcijańską cnotę nadziei, odrywając go od relacji z Bogiem, obarczając ciężarem nie do uniesienia i zniewalając jednostronną wizją świata.

za: www.ps-po.pl

Komentarze

anonim2015.03.7 10:19
PYCHA, CHCIWOŚĆ, NIECZYSTOŚĆ, ZAZDROŚĆ, NIEUMIARKOWANIE, GNIEW, LENISTWO - ale aby mierzyć się z tymi siedmioma demonami na początek trzeba zmierzyć się z DZIESIĘCIOMA PRZYKAZANIAMI +
anonim2015.03.7 11:14
Ludzie chciwi nie beda szczesliwi, bo nigdy nie beda mieli zaspokojeni swoich pragnien. Mozna cale zycie sie bogacic, miec piekny dom, pelno pieniedzy a nie byc szczesliwym. Wielu ludzi bogatych nie jest szczesliwych, popelniaja samobojstwa, popadaja w alkoholizm. A jesli nauczymy sie cieszyc z tego co mamy, bedziemy szczesliwi : ) Jesli docenimy ze mamy oczy ktore widza, i mozemy podziwiac blekit nieba. Ze mamy uszy ktore slysza, ze mozemy slyszec szum drzew i spiew ptakow : ) Ze czujemy zapach kwiatow, ze mozemy wieczorna letnia pora posluchac spiewu swierszczy ; ) Wtedy docenimy ze jestemy szczesliwi ; ) Jesli spojrzymy na osobe obok nas powiemy: dobrze ze jestes : ) Zrozumiemy ze nic nam do szczescia wiecej nie potrzeba : ) Chciwosc sprawia ze jestemy zaslepieni, widzimy to co maja inni i im zazdroscimy. Jezus pragnie nam pomagac pragnie nas uzdrawiac i pomagac gdy nam czegos brakuje : ) Pokazal to w Pismie Sw rozmnazajac chleb i uzdrawiajac chorych : ) Ale Bog pragnie tez bysmy docenili to co posiadamy. Z Bogiem : )
anonim2015.03.7 13:11
Odkrywam - jesli juz to nie czepiles : ) ale czepilas bo jestem kobieta : ) I nie pisze nic o ksiezach (nie wiem skad taki wniosek) ale ogolnie o nas ludziach : ) Z Bogiem : )
anonim2015.03.7 18:13
Na mysli mialam przede wszystkim te rozne gwiazdy co sa w telewizji, a nie Aspotolow Chrystusa! Ale przede wszystkim grzechow nalezy szukac w sobie nie u kogos. Bo na tym polega uwiecanie sie aby zagladac w swoje serce i starac sie je zmieniac, by bylo tam dobro, a nie zlo. Pewnego dnia oddalam swoje zycie Jezusowi ; ) Jezus przemienil moje serce. W jednej chwili zreyzgnowalam z wielu grzechow ciezkich, ale Bog zaczal nade mna prace. Przede nawroceniem moglam z kogos sie smiac, obgadywac, dzis widze jakie to zlo. Staram sie z pokora podchodzic do drugiego czlowieka, nie mam radosci z tego ze widze grzesznika ktory sie upija nie patrze z gory. Nie mysle, o ten alkoholik o ten narkoman czy o ta kobieta lekkich obyczajow. Nie czuje sie lepsza, bo i ja bylam kiedys owca ktora sie zagubila. I to nie moja zasluga ze sie zmienilam, ale łaska Jezusa : ) Szkoda mi ludzi, ktorzy sa daleko od Boga bez wzgledu na to kim sa, widzac upadki blizniego, martwie sie o ta osobe i pragne jej dobra : ) Choc ciagle nad soba musze pracowac, ale wiem, ze nie sama, ale Jezus musi we mnie dzialac. Bo tylko Bog jest dawca dobra, tylko On moze wlac w nasze serca milosc : ) Warto oddac swoje zycie Jezusowi, pozwolic by On nas prowadzil. A Bog nam pokaze ze dobro jest piekne, ze dobro uszczesliwia. Nie zawisc, zlosc, kradzieże, bo to sa "owoce" ciemnosci... Ale owoce Ducha Swietego powinny w nas byc : ) Ale trzeba oddac swoje zycie Jezusowi : ) Tak naprawde Mu oddac swoje serce. Prosze Cie kochany Jezu za nas bysmy patrzyli na innych ludzi, oczami Twoimi. Amen. : )