08.01.22, 13:09Fot. via: Pixabay - BestGraphics_Com

Oszukali go na giełdzie kryptowalut. Mężczyzna dziękuje policji

Do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusza Wesołowskiego wpłynęła korespondencja zawierająca podziękowania od mieszkańca gminy Kobierzyce, któremu wrocławscy policjanci pomogli odzyskać blisko 90 tys. złotych utraconych w wyniku oszustwa na giełdzie kryptowalut. Mężczyzna został zmanipulowany przez przestępców podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej. Funkcjonariusze zwracają się z apelem o ostrożność i rozwagę podczas zarządzania swoimi środkami finansowymi, bo niejednokrotnie chęć łatwego i szybkiego zysku, kończy się utratą dużej sumy pieniędzy.

Na początku grudnia ubiegłego roku do Komisariatu Policji w Kobierzycach zgłosił się 69-latek, który poinformował funkcjonariuszy o tym, że najprawdopodobniej padł ofiarą oszustwa na giełdzie kryptowalut. Policjanci ustalili, iż mężczyzna zachęcony internetową reklamą inwestycji gwarantującej szybki zysk, wypełnił i wysłał formularz zgłoszeniowy. Później zadzwonił do niego mężczyzna mówiący ze wschodnim akcentem, który podał się za konsultanta platformy inwestycyjnej i zaproponował pomoc w inwestowaniu na giełdzie kryptowalut.

69-latek został poinstruowany, gdzie i w jaki sposób ma założyć konto na platformie inwestycyjnej, a po przelaniu ustalonej kwoty „konsultant” zapewnił, że w jego imieniu będzie pomnażał jego pieniądze. Jednocześnie mieszkaniec gminy Kobierzyce został poinformowany o konieczności zainstalowania aplikacji, która umożliwia zdalny dostęp do pulpitu jego komputera.

W ten właśnie sposób oszuści uzyskali dostęp do jego danych osobowych oraz przechwycili login i hasło do konta bankowości internetowej. Aby uwiarygodnić swoją działalność „inwestycyjną” oraz wypracowywane zyski, przestępcy spreparowali stronę internetową, do której dostęp miał pokrzywdzony. Dalsze rozmowy z „konsultantem” dotyczyły już wypracowanego zysku i konieczności kolejnych inwestycji, a co za tym idzie następnych wpłat kwot pieniędzy.

Dzięki intensywnej i wielogodzinnej pracy policjantów z Kobierzyc, odzyskano aż 90 tysięcy złotych z całej puli pieniędzy „zainwestowanych” przez pokrzywdzonego.

69-latek wdzięczny za odzyskanie środków finansowych, przesłał do Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu nadinspektora Dariusza Wesołowskiego korespondencję zawierającą serdeczne podziękowania dla wszystkich funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Kobierzycach zaangażowanych w sprawę, których treść zamieszczamy poniżej.

Mając na uwadze tę i inne tego typu sytuacje, policjanci apelują o rozwagę oraz rozsądek, a także przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu. Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle poprzez e-mail, telefon, komunikator tekstowy lub, jak w tym przypadku, kliknięcie w reklamę zamieszczoną w sieci. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu umożliwiającego zdalny dostęp do pulpitu naszego komputera i zalogowanie na konto bankowe. Jeśli „konsultant” proponuje nam takie rozwiązanie, możemy być pewni, że to oszustwo!

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Policja.pl

Komentarze

hehehe2022.01.9 8:23
Moim skromnym zdaniem aż tak niewiarygodnym kretynom Policja nie powinna pomagać. Ciekaw jestem ile kosztowały nas wszystkich te działania Policji i na co w związku z tym zabraknie im pieniędzy następnym razem?
gw12022.01.8 18:10
Dlaczego Szczepan był idiotą?
TYLKO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2022.01.8 15:20
Niech w końcu PAZERNI "włącza MYŚLENIE". Po jaka CHOLER E WKLEJAM ten DOWCIP??? W Zakopanem, na Krupówkach siedzi gazda i chce sprzedać zabiedzonego owczarka. -Gazdo ile chcecie za tego psa???-pyta turysta -200 tysięcy BITKONÓW. - odpowiada gazda, -E tam nikt tyle nie da - mówi turysta -DADZĄ, DADZĄ, -mówi gazda. Po kilku godzinach turysta ponownie przechodzi koło gazdy i widzi , Gazda nie ma zabiedzonego psa. I co gazdo kupił ,ktoś pieska?- pyta turysta, A KUPIŁ KUPIŁ -odpowiada gazda, chyba nie za 200 tysięcy -mówi turysta, A właśnie że za 200 tysięcy kupili, I tak zapłacili GOTÓWKĄ???? -turysta mówi, No nie, ale dali DWA KOTY po 100 tysięcy BITKONÓW. ŻYCZĘ SUKCESÓW, szczególnie tym którzy na KOŃCU BĘDĄ CHCIELI ZREALIZOWAĆ TE BITKONY.
Albert2022.01.8 16:04
Typowo katoprawackie beblanie bez pojęcia o czymkolwiek. ͏Wy͏p͏i͏e͏r͏d͏a͏l͏a͏j ś͏m͏i͏e͏c͏i͏u ͏w͏a͏f͏l͏e ͏z ͏t͏r͏u͏p͏a ż͏r͏eć.
TYLKO PO prawdziwa POLSKA, nie SOWIECKO-NIEMIECKA.2022.01.8 16:45
SOWIECKA SWOŁOCZ i SZUJA odezwała się. Wkurzył się, że OSTRZEGŁEM przyszłych FRAJERÓW przed SOWIECKIMI DORADCAMI "BITKONOWYMIJI" z CCCP-u.
hehehe2022.01.9 8:28
A co? Wyje8ałeś się na bitcoinach, że tak z mordy pianę toczysz lewacki tryprze ?
Albert2022.01.9 10:20
Na tym się nie da ͏w͏y͏j͏e͏b͏ać, jeśli się ma mózg, umie myśleć i rozumie koncepcję bitcoina. Ale do tego nie można być katolikiem, bo do za wysoka półka dla tej bezmyślnej ruskiej swołoczy.
hehehe2022.01.9 12:08
Lecz się :-)
Anonim2022.01.8 18:09
ty sowiet weź se stoper na kacapskich pajaców, przy okazji powiedz władimirowi że ma bardzo małego ...
Skrzypek na dachu2022.01.8 14:22
Brawo Pan Prezydent Wielki Putin ! On nie zezwala na rozne kryptoszczepionki genetyczna trucizne bezgotowkowa , masonsko - zydowska .
Skrzypek na dachu2022.01.8 13:44
Nie ma takiego glupiego , jak stary i glupi .
katolik2022.01.8 14:12
ha, ha
n2022.01.8 13:32
m