17.10.19, 18:10(fot. youtube)

Oto jak warszawska radna Agata Diduszko walczy z religią w szkołach!

Warszawska radna przesłała do dyrektorów szkół ankietę, w której zwraca się o uwzględnienie rekomendacji umieszczania lekcji religii jedynie na początku lub końcu dnia zajęć lekcyjnych.  Wydanie takich wytycznych jest sprzeczne z obowiązującym prawem, Instytut Ordo Iuris przygotował analizę prawną przesłanej do szkół ankiety.

W połowie września radna m. st. Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska rozesłała do dyrektorów warszawskich szkół w trybie dostępu do informacji publicznej ankietę, zawierającą sześć pytań dotyczących organizacji lekcji religii i etyki oraz form ekspresji religijnej w szkole. We wniosku przypomniała, że władze m. st. Warszawy zwróciły się do dyrektorów szkół z prośbą o uwzględnienie podczas tworzenia planu lekcji na kolejny rok szkolny ich rekomendacji dotyczących umieszczania lekcji religii i etyki jedynie na początku lub końcu dnia zajęć. 

Radna sugerowała także, że lekcje religii nie wymagają skupienia i przyswajania wiedzy naukowej, dlatego nie powinny odbywać się w porach sprzyjających nauce. Jej zdaniem umieszczanie lekcji religii w środku dnia rzekomo przyczynia się do niszczenia wspólnoty szkolnej „niepotrzebnymi podziałami religijnymi”. Radna wskazała również, że zwracała się już wcześniej do dyrektorów o usunięcie krzyży ze szkół, co motywowała rzekomym wymogiem neutralności religijnej szkół.

Fakt wydania tych rekomendacji jest sprzeczny z prawem. Uzasadnianie wskazujące, że przesłane wytyczne są realizacją obowiązującego stanu prawnego mija się z prawdą. Radna m.in. powołuje się we wniosku na przepisy konstytucyjne niemające zastosowania do organizacji lekcji religii w szkole, używa pojęć nieznanych polskiemu systemowi prawnemu, lekceważąc jednocześnie ład konstytucyjny oraz faktycznie obowiązujące przepisy prawa oświatowego. Część dyrektorów zwróciła się do Instytutu Ordo Iuris z prośbą o pomoc w przygotowaniu odpowiedzi. Instytut udzielił dyrektorom stosownej pomocy prawnej. 

„Nauczanie religii jest jedną z form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły, która jednocześnie jako jedyna gwarantowana jest przez Konstytucję. Wobec tego nauczanie religii nie może być traktowane gorzej niż nauczanie innych przedmiotów szkolnych. Umieszczanie lekcji religii jedynie na początku lub końcu dnia zajęć stanowi niedopuszczalną dyskryminację zarówno samych zajęć jak również uczniów, którzy korzystając z wolności sumienia i religii oraz prawa do nauki, chcą w szkole pogłębiać swoją wiedzę religijną” - skomentował Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Ordo Iuris.

źródło: ordoiuris.pl


Komentarze

antek.b2019.10.19 13:05
Naród który ogłupia własne dzieci jest narodem bez przyszłości
antek.b2019.10.19 13:03
To chyba naturalne,szkoła jest od nauki ,od religii jest kościół ,co w tym jest niezrozumiałe?
karol2019.10.19 12:41
Ordo Iuris chyba zapomniał, ze lekcja religi nie jest obowiazkowa, a obowiazkiem szkoły jest tak ustwiać plan dla wszystkich ucznów, zeby inne z powodu niechodzeia na religię nie były z tego powodu dyskryminowane.
karol2019.10.19 12:36
Kiedyś lekcja religia była w salkach katechetycznych w kościele i nie było problemu. Teraz jak widać jest. Kiedy wprowadzono religię do szkoły to miała być albo na 1 albo na staniej godzinie lekcyjnej, w czym problem? Czy może mnie cos ominęło i lekcja religii jest już obowiązkowa?
igor2019.10.19 12:33
dyduszko, nie bądź wredna
Jan Radziszewski2019.10.19 0:50
Piekło to - co czeka Ateistów , Sodomitów i innych bezbożników ot lLU wpadnie do piekła z powodu grzechów Działanie syna zatracenia, Antychrysta zakończy ostatni bój i walka ze Świętym Michałem Archaniołem. Aniołowie, wykonawcy Sprawiedliwego Gniewu Bożego uruchomią cztery żywioły ziemi, która pochłaniać będzie miliardy istnień. Z tych, którzy będą ginąć w tym czasie nie będzie nikt wysłuchany, bo nie odwrócą się od zła, które czynią. Na 1 000 000 (milion) ludzi zginie około 989 954, a zostanie 10 046. Z tych co umrą, do piekła pójdzie 743 521 osób, bo nie będzie nikogo, kto będzie chciał ich ratować, reszta, czyli 246 433 na milion trafi do czyśćca. policzmy 25 miliardów obecnie w piekle + ponad 5 miliardów tzn że w PIEKLE BUDIET Ponad 30 miliardów tj ok tyle będzie miłośników cezara /J 19,15) żydów muzułmanów pogan bałwochwalców Buddystów ateistów w tym liczny gromadka Sodomitów obojga płci
Krzysiek2019.10.18 18:03
Po raz pierwszy zgadzam się z artykułem choć jedynie po części.Lekcje religii/etyki powinny być na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej gdyż są to zajęcia nieobowiązkowe.Ale argumentacja pseudo,nie wiem,prawno-naukowa?pani radnej jest śmieszna a już stwierdzenie że zajęcia te nie wymagają skupienia to groteska...
n2019.10.18 7:17
"korzystając z wolności sumienia i religii oraz prawa do nauki, chcą w szkole pogłębiać swoją wiedzę religijną". To na pierwszej i ostatniej lekcji nie mogą tego robić? Dziwią mnie te wszystkie negatywne komentarz, oburzeni, że chce się religii na końcu czy na początku zajęć. Czego się boicie? Że się okaże wtedy, że dzieci jednak "niechcą w szkole pogłębiać swojej wiedzy religijnej" i mało kto będzie tam przychodził?
margeritta2019.10.18 9:54
Dokładnie tego ;-) Połowa warszawskich licealistów już wymiksowała się z tego "pogłębiania wiedzy"
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.18 6:16
Religię należy wy.pier.dolić ze szkół!
andrzejhahn32019.10.18 3:51
szkola to nie miejsce na katolicki poganizm
Michał Jan2019.10.18 9:44
To i czegoś takiego w żadnej szkole nie ma.
Jan Radziszewski2019.10.18 3:28
żydzie antyKatolicki - co czarnoksięstwo Kabałę uprawiasz - ile bierzesz od rzucanego przekleństwa a ile za przepowiednie - bo u nas wróżyła taka pewna sobie z Tarota - a teraz wyje jak mordowany wilk
blumkwist2019.10.17 22:48
Już wcześniej funkcjonowały takie stalinowskie aktywistki do walki z Kościołem...pozostało po nich smętne wspomnienie...po tej też nic więcej nie zostanie
gio'2019.10.17 22:06
Ta baba jest nawiedzona,chora! Jako radna Wwy nie robi nic innego, dosłownie nic - tylko walczy z religią! A przecież powinna być Panu Bogu wdzięczna, bo jej mąż już był nieżywy,już leżał na chodniku - a przecież ożył, wstał i poszedł sobie!
Olin2019.10.17 20:59
nie dziwne. Przecież jej mąż pod sejmem zmartwychwstał i zapewne chce aby nie mówiono, że był ktoś wcześniej
ladychapel2019.10.17 20:37
5 lat więzienia za edukację seksualną... Średniowiecze+ Edukacja to nie seksualizacja. Edukacja to uświadamianie! To uświadamianie na temat m.inn. antykoncepcji, jak nie dopóścić do tego by zostać zgwałconym, co może się stać gdy jakiś czarnoksiężnik w czarnej kiecce zacznie wkładać swe obleśne paluchy pod sukienkę czy w rozporek. Seksuaizację średniowieczne frendzle macie na każdym kanale telewizji - reklamach i na banerach w mieście, na których roznegliżowane kobiety przedstawiane są w sposób przedmiotowy. Średniowiecze + Pani Wisłocka zostałaby przez was spalona dziś na stosie za swoją książkę... Czekam kiedy Mitologia Grecka zostanie zakazana albo przedmioty typu biologia czy kosmologia jako niezgodne ze stanowiskiem kościoła... Macie chorą wyobraźnię frendzle, wracają czasy bocianów i kapusty a kiedy nastolatka w podstawówce w ciążę zachodzi - aj waj wtedy.
382019.10.17 23:23
za odra jest juz epoka kamienia lupanego przeprowadz i bedziec wsrod swoich .
Jan Radziszewski2019.10.18 3:17
A dlaczego towarisz nie pojechali do Moskwy Leninowi hołdy składać w mauzoleum i rozważać jego wiekopomne dzieła
lewak mądrala2019.10.17 20:31
Wywalić ze szkół przestarzałą geometrię euklidesową! Jak można uczyć tych starożytno greckich bredni po Einsteinie?
adrian manowski2019.10.17 20:28
"Nauczanie religii jest jedną z form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły, która jednocześnie jako jedyna gwarantowana jest przez Konstytucję. Wobec tego nauczanie religii nie może być traktowane gorzej niż nauczanie innych przedmiotów szkolnych." Wy tak na serio? Bo ja mam wrazenie, ze wy klamiecie z tym pieklem, bo pieklo mamy dokladnie tu i teraz. To nie jest normalne zeby jakas organizacja skladajaca sie chyba z doroslych ludzi wypluwala takie teksty(cytatat) a druga zeby to jeszcze pokazywala innym jako wiadomosc (fronda). Jesli ktos uwaza ze umieszczanie nieobowiazkowego przedmiotu na koncu lub na poczatku zajec obowiazkowych to traktowanie TEGO PRZEDMIOTU JAKO PROBLEM to ja zalecam takim doroslym ludzia tylko jedno: rozpedzic sie i z calych sil przypierdzielic glowa w sciane z nadzieja ze to uderzenie przywroci poprawne funkcjonowanie mozgu i przywroci zdolnosc logicznego myslenia. A jak to nie pomoze to juz tylko lekarz i zaklad bez klamek.
adrian manowski2019.10.18 7:28
ogolnie mam na to wywalone ale, jestem cholernie ciekawy czy osoby ktore tak minusuja co maja ciekawego do powiedzenia i czy tak samo by sie zachowywaly gdyby np zamiast religii byly to nieobowiazkowe zajecia np z tanca al o spiewu. Czy wrecz przeciwnie jako pierwsze by krzyczaly o tym, ze to niesprawirdliwe ze ich dzieci musza siedziec dluzej bo 1/3 klasy uczy sie tanczyc
Bóg Honor Ojczyzna2019.10.17 20:24
Chętnie bym się pozbył 4 godzin wf bo tyle ma tygodniowo mój syn w 8 klasie podstawówki. Ani ja ani moja latorośl nie jesteśmy zainteresowani bredniami sportu,nie oglądamy żadnych kopanin piłkowych czy na trawie czy na innych dechach.Nienawidziłem przymusu wuefu i mój syn ma to po mnie. Jak jest ciepełko to sobie spacerujemy lub jeździmy rowerami.Nie mamy nadwagi. Czy jakiś radny pomoże mojemu siedzącemu po 7czy 8 godzin w szkole chłopakowi uwolnić się od tej ściemy wuefu? Dlaczego uczeń jest zmuszony chodzić na wf? Religia nie jest przymusowa o co więc tyle zachodu? Wf to terroryzm w szkole. 4 godziny mniej na inne zajęcia.
Urszula2019.10.17 20:56
Uwolnienie się od WF? Niemożliwe. Przedmiot ma na celu ogólny rozwój fizyczny młodego człowieka, a nie oglądanie meczów. Jeśli syn nie lubi tego przedmiotu to jest to wina programu, wymogów i w pewnym stopniu nauczyciela. Nie każdy uczeń może i potrafi wykonać ćwiczenia, które są w programie. Jednak nie ma dla takiego ucznia taryfy ulgowej i innego rodzaju ćwiczeń.
Jerz2019.10.17 20:00
Dla tej radnej przytoczę przysłowie - "gdzie diabeł nie może tam babę pośle" !
Iza2019.10.17 19:50
Wszyscy wiemy, że Ordo Iuris to sekta, która interpretuje prawo na korzyść kościoła i wypisuje bzdury, od których czytania podnosi się ciśnienie bez kawy.
382019.10.17 23:20
popieramn ich swietni ludzie sekta to holota lewacka oraz wyznawcy sodomitow fuj ohyda
BK2019.10.18 2:07
Iza!. Co to znaczy "wszyscy wiemy"? Wiem, że "Iza", to Lech Keller, tak jak "Urszula". Sam się chwalił ! Ja sobie nie życzę, abyś występował w moim imieniu! Większość pewnie też ! Pokaż mi, gdzie jest zarejestrowana Ordo Iuris, jako sekta ! Jak do tej pory , to nazywacie tylko nasz Kościół Katolicki, jako sekta ! Chcę to wiedzieć, gdzie są te sekty zarejestrowane ? No, czekam na odpowiedź, Lechu! Dość mam waszych paszkwili na nas ! A odnośnie religii, to od bardzo dawna jest, że lekcja religii sklasyifikowana jako normalny przedmiot ,tak jak matematyka, czy polski ! Dlatego odbywa się w szkole ! Nie ma mowy aby była poza szkołą! Naświadectwie szkolnym jest ocena z religii, jak każdy inny przedmiot!
nikt2019.10.17 19:50
Co prawdą z tą panią mi nie po drodze , gdyż nie nadajemy na tych samych częstotliwościach ,. ale też bym powalczyła gdybym miała dzieci w wieku szkolnym .
382019.10.17 23:18
a jak by wprowadzili islam do szkol to trzecia plec co by powiedziala na to
ridado2019.10.17 19:46
Wspaniala akcja Religia powinna byc nauczana na plebaniach a NIGDY w szkolach. Szkoly sa dla wszystkich ptzeciez w kraju mieszkaja ludzie o roznych religiach I wierzeniach.
gnida koszerna2019.10.17 19:54
icek mniejzsosc nie moze podskakiwac
Eryk2019.10.17 19:42
W tym konkretnym wypadku zgadzam się z tą panią. Sam chodziłem na religię do salki katechetycznej przy kościele, później moje dzieci też. Jakoś wyrośliśmy na normalnych ludzi.W każdej dziedzinie życia, każda przesada szkodzi. Owszem, rozumiem w tej kwestii kościół. Religia w szkołach to dla księży znacznie większy dostęp do dzieci..., aniżeli w salkach katechetycznych.
nikt2019.10.17 19:57
Tu chodzi o nacisk już nawet nie ideologiczny , ale instytucjonalny i kasę .
GALIZIEN2019.10.17 19:05
PLUGAWA DZIEWKA , NIE DZIWILBYM SIE GDYBY MIALA KORZENIE PLEMIENIA ŻMIJOWEGO
Polak Ateista Dumny Gej 2019.10.18 17:50
to nie dziewka tylko dziwka
Polak Ateista Dumny Gej2019.10.17 18:42
Propaganda ideologii religijnej w szkołach państwowych to patologia, w dodatku ogromne obciążenie budżetu. Należy wyprowadzić ideologię religijną ze szkół i niech wraca tam gdzie jej miejsce, czyli do kościołów. Za pieniądze członków tej organizacji.
GALIZIEN2019.10.17 19:07
NA PEWNO CHCIALBYS ABY CZLONEK CIE ZAKOTWICZYŁ ???
Ass2019.10.17 21:01
jak zwykle coś ci się pomieszało. Pedryle to patologia....
382019.10.17 23:16
nudny juz jestes zmien to plyte . mniej to kosztuje niz ochraniania sodomitow na waszych paradach
BK2019.10.18 1:45
A ile płacisz ty to budżetu na religie !? Twoja Sb-cka emerytura, to obciążęnie dla budżetu?
Foster2019.10.17 18:41
Czy to prawda, że papież Franciszek poparł edukację seksualna w Szkołach ?
katoliczka od urodzenia 2019.10.21 11:13
Papież Franciszek popiera edukację seksualną młodzieży nie mylić w szkołach i przedszkolach jak to propaguje się w kręgach lewackich. Przecież od dawna są kursy przygotowania przedmałżeńskiego przy parafiach gdzie szeroko omawiane są tematy życia intymnego.
Urszula2019.10.17 18:32
Przecież było na początku ustalone, że religia będzie na pierwszej lub ostatniej lekcji. Potem to zmieniono wiadomo dlaczego. Jaka to jest walka z religią jeśli ktos chce aby te wczesne ustalenia zostały przywrócona. Jeśli język polski jest na pierwszej lub ostatniej lekcji to czy jest to walka z językiem ojczystym. I analogicznie z każdym innym przedmiotem? Jeśli w ten sposób KK chce zmusić uczniów do uczestnictwa w lekcjach religii to czarno widzę dla tego kościoła.
nikt2019.10.17 19:55
Ja już co najmniej od 40 lat czarno go widzę . I sprawdza się . Widzenie jest coraz czarniejsze . Jestem zaskoczona gdy co rusz słyszę wśród znajomych czy krewnych ..........ten odpadł , tamten odpadł . Nawet osoby po których bym się tego nie spodziewała .
Polak Ateista Dumny Gej 2019.10.18 17:49
ale z ciebie PEDAŁ I ZBOK
Beata2019.10.17 18:31
No,no pani Agato z Bogiem jeszcze nikt nie wygrał . Bóg zawsze pokona zło a ludzie je szerzący poniosą karę .Trzeba nie mieć rozumu by tak łatwo oddawać swoją cenną duszę szatanowi.
Ciekawy2019.10.17 18:39
A czyli Bóg pokona, a ludzie poniosą karę. Kara nie jest złem w tej sytuacji. Ciekawe.
tomasz2019.10.18 9:47
Beato to co mówisz jest prawdą w 100% ale ta pani nic nie rozumie. I słowa które pani mówi odbijają się o ścianę . Bowiem jako twardy klerykał uważa że Boga nie ma i jest pustka nicość. Tylko że ta pani wiecznie żyć nie będzie i stanie przed Bogiem czyli przed tym którego nie ma a wtedy przyjdzie dramat i skończy w piekle a stamtąd odwrotu już nie ma tylko ciemność i wieczny ogień. Dlatego jeszcze raz mówię że popieram pani komentarz i gratuluję mądrego rozumowania. Mam nadzieję że przeczyta pani i inni oraz dojdziecie do tych samych wniosków.
JS2019.10.17 18:20
Smok walczy z wiarą w Jezusa. Gdyby ta kobieta wiedziała ile zawdzięcza temu, że nasz kraj był obrońcą wiary w Jezusa. Gdyby w Polsce było pogaństwo to byłoby jak za okrutnych rządów Kiejstuta z Litwy. Ale widać ma płytki i ograniczony rozum. I taką wybrali warszawiacy na radną (:-( Z pewnością na Warszawę spadną potężne konsekwencje oddania się pod panowanie idących z postępem anty-Chrystów. Pozdr.
Iza2019.10.17 19:55
Co Polska zawdzięcza wierze w Chrystusa? Wojny religijne z Turcją i Szwecją w XVII wieku, zabory, wytępienie rdzennej polskiej kultury słowiańskiej, pustoszenie ziem polskich przez Zakon Krzyżacki, sprowadzony dla walki z "pogaństwem" i powstanie państwa zakonnego na ziemiach polskich, wsparcie papiestwa dla zaborów i hitlerowskiej agresji na Polskę - rzeczywiście zasługi Jezus (zwany kościołem) miał w Polsce wielkie, trzeba mu to oddać.
JS2019.10.17 21:56
To nie ma nic wspólnego z wiarą w Jezusa. Nieprzyjaciel prowokował, wzniecał konflikty wojny w państwach chrześcijańskich przez stulecia. Wystarczy, że elity słuchały jego głosu i miał wiele z tego co chciał. Władcy nie bardzo chcieli słuchać nauki Jezusa i woleli siłą rozwiązywać konflikty, zdradziecko napadać na siebie. Tak działa szatan. Pozdr.
Grizzly2019.10.17 18:16
Co ty masz ..szonie lewacki do edukacji? MEN jest od tego
2019.10.17 18:31
Czary-mary, hokus-pokus to nie nauka.
Jan Radziszewski2019.10.18 3:20
co czarnoksięstwo uprawiasz - ile bierzesz od rzucanego przekleństwa a ile za przepowiednie - bo u nas wróżyła taka a teraz wyje jak mordowany wilk