06.10.20, 11:40Fot. via: Pixabay

Pandemia zabija pacjentów, którzy nie chorują na COVID-19

Lekarze alarmują o tragicznych skutkach pandemii koronawirusa na leczenie chorób z nim niezwiązanych. Od początku pandemii w Polsce drastycznie zmalała liczba zabiegów wykonywanych w polskich szpitalach, gdzie przez pandemię pacjenci najzwyczajniej boją się szukać pomocy.

Jak informuje w rozmowie z RMF FM prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, nawet o 70 proc. zmalała liczba zabiegów wykonywanych w jego dziedzinie:

- „Pacjenci z ostrymi zawałami serca wiosną nie zgłaszali się do szpitali i liczba zabiegów spadła w pierwszych miesiącach pandemii nawet o 40 proc. Spadek liczby zabiegów planowych wyniósł nawet 70 proc. To efekt zarówno celowego działania szpitali, które nie chciały stać się ogniskami zakażeń, jak i wybór samych przestraszonych pacjentów” – mówi lekarz.

Podkreśla, że pacjenci w stabilnym stanie mogą dłużej poczekać na zabieg, jednak nie może to przedłużać się w nieskończoność.

Pomiędzy styczniem a kwietniem br. spadła też liczba wykrytych udarów mózgu, a u pacjentów po udarze wykonano w tym roku o jedną czwartą mniej zabiegów. Podobnie jest z cukrzykami. Z tą chorobą do szpitali trafiało o ponad połowę mniej pacjentów w porównaniu z ub. rokiem.

- „Filozofia obecnej ochrony zdrowia jest taka, że wszystko, co nie musi być dziś zrobione, zostaje odłożone w czasie. Możemy coś odłożyć o tydzień, dwa, ale zdarza się, że odkładamy o pół roku. I tu powstaje pytanie: kiedy planowe przypadki zamienią się w ostre? Jak długo możemy to odkładać?” – mówi prof. Leszek Czupryniak z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

kak/RMF FM

Komentarze

jula2020.10.26 10:56
Przyjęta strategia jest nienormalna i szkodzi pacjentom, nie mogę uwierzyć, że z powodu wirusa o działaniu równie groźnym jak wirus grypy odkłada się operacje onkologiczne, kardiologiczne. Sukces, że umarli z powodu nowotworu nie Covid-19, czy jak tam zwał?
Enwi2020.10.25 20:18
Nie ze pacjenci się nie zgłaszają tylko nie są przyjmowani, lekarze rodzinni nie oglądają swoich pacjentów, nie robi się badań , diagnostyki, wizyty są przekładane po 5 razy, chorzy na raka czekają po 2 miesiące i więcej na leczenie
durnowaty narodzie obudź się !2020.10.21 7:15
Ludzie nie umierają na covida,umieraja z braku opieki lekarskiej na zawały ,udary,raki bo przypisują im covid i nie leczą na choroby niemodne,a otumaniony naród boi się żeby nie złapał covida,za wszelką cenę chce żyć, niech mu wszystko odbiorą : pracę,naukę ,służbę zdrowia,wolność, aby żyć ! a nie mają pojęcia że już wszystko mają odebrane,a umierać będą z głodu.Nie będzie pracy to nie będzie papu. PLANDEMIA!!!!!!!!
Bianka2020.10.10 18:06
Ponawiam mój Apel do rządzących! Na czas pandemii proszę obostrzenia wprowadzać w granicach zdrowego rozsądku!! My musimy normalnie żyć! Powinny być jakieś grupy wsparcia w każdym województwie, powiecie, najlepiej mieście, jakieś portale, strony internetowe zachęcające do dbania o swoje zdrowie, o odporność, o ruch na świeżym powietrzu, przy kościołach powinny być uruchomione jakieś miejsca, gdzie codzienne można wejść na chwilę, pogadać, wypić razem herbatę. Niech z tego koronawirusa coś dobrego się urodzi!! Dlaczego nie zachęca się ludzi do robienia jakichś choć podstawowcyhkursów medycznych, opieki nad chorymi...itp. Działajmy mądrze, działajmy wspólnie...
MaxFiend2020.10.9 6:35
Zabija polski system opieki zdrowotnej a nie pandemia!! Przed pandemią także zabijał. :-(
Zenobiusz2020.10.6 19:14
No tak, winne szpitale, lekarze i pacjenci a rząd czysty jak łza. Jak zawsze. Wstrętne.
Anonim2020.10.6 13:27
Ludzie to wszystko nam pokazuje dobitnie, że polityków należy wysłać na stację Wostok na Antarktydzie z biletem w jedną stronę. To szkodniki narodu, pasożyty. I tak samo zrobić z urzędasami. Do krainy pingwinów w nimi!
Tyncowe gacie2020.10.6 13:24
Pacjentów zabija panika mediów i lekarze. Przychodnie praktycznie nie leczą, dostac sie do lekarza rodzinnego to marzenie. Do szpitala nikomu nie życzę , respiratorem rozwalą płuca. Chroń Panie nas przed pseudocovidowcami
durnowatynarodzie2020.10.21 7:14
Ludzie nie umierają na covida,umieraja z braku opieki lekarskiej na zawały ,udary,raki bo przypisują im covid i nie leczą na choroby niemodne,a otumaniony naród boi się żeby nie złapał covida,za wszelką cenę chce żyć, niech mu wszystko odbiorą : pracę,naukę ,służbę zdrowia,wolność, aby żyć ! a nie mają pojęcia że już wszystko mają odebrane,a umierać będą z głodu.Nie będzie pracy to nie będzie papu. PLANDEMIA!!!!!!!!
Grzegorz Strzemecki2020.10.6 12:20
Krzywa realnie się wypłaszczyła. Wirus nie jest już taki groźny. Pod koniec roku notować będziemy schyłek tej epidemii.
Wątpię.2020.10.6 12:49
Nie po to wprowadzili tę farsę, żeby wycofać się z niej bez ogromnych zysków.