18.05.20, 14:01Fot. via: Wikipedia

Panika na Kremlu po wpisie Mosbacher

Piątkowy wpis ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher odbił się echem w Rosji. Dzisiejsze wydanie rządowego dziennika „Rossijskaja Gazieta” pisze o eskalacji napięć i destabilizacji bezpieczeństwa w Europie.

Ambasador USA w Niemczech Richard A. Grenell zaapelował do Niemiec o utrzymanie wiarygodnego arsenału broni nuklearnej, jako środka odstraszającego, co jest głównym zobowiązanie Niemiec wobec NATO. Nawiązując do tego apelu, ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zamieściła w piątek na Twitterze wpis, w którym stwierdza, że to Polska, która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, mogłaby przyjąć u siebie potencjał.

Do sprawy odniósł się w dzisiejszym wydaniu rosyjski dziennik „Rossijskaja Gazieta”:

-„Rozmieszczenie w Polsce amerykańskiej broni jądrowej oznaczałoby eskalację napięć i destabilizację bezpieczeństwa w Europie, jak również naruszenie zapisów Aktu Stanowiącego Rosja-NATO” – czytamy.

Choć rosyjscy dziennikarze podkreślają, że w Warszawie do wypowiedzi ambasador „odniesiono się ostrożnie”, to wyrażają przekonanie, że „amerykańscy dyplomaci zaczęli przygotowywać opinię publiczną w Europie do możliwości przerzucenia taktycznej broni jądrowej USA z Niemiec do Polski”.

-„USA nie mogą nie zdawać sobie sprawy, jaką reakcję w Moskwie wywoła przerzucenie do Polski amerykańskiej taktycznej broni jądrowej. Chodzi nie tylko o to, że tego rodzaju krok byłby bardzo poważnym naruszeniem Aktu Stanowiącego Rosja-NATO z 1997 roku i bez wątpienia, utrudniłby dialog rosyjsko-amerykański na temat przedłużenia wygasającego w lutym 2021 roku układu "nowy START". Ewentualne przechowywanie w Polsce bomb atomowych B-61 w zasadniczy sposób zdestabilizuje bezpieczeństwo w Europie” – pisze gazeta.

kak/PAP, niezależna.pl, fronda.pl

Komentarze

k22020.05.19 8:53
Lokalizacja tych głowic jądrowych jest nieistotna. Wojny atomowej nie będzie, bo wszyscy, a zwłaszcza politycy i miliarderzy stojący za politykami mają zbyt wiele do stracenia. Każdy z nich wie, że odpalenie tylko jednej bombki rozpęta prawdziwy armagedon,łańcuch ataków odwetowych, po których ziemia długo nie będzie nadawała się do zamieszkania. Na co im wówczas ich miliardy $, odrzutowce, Bentleye i rezydencje?
Kuszelas2020.05.19 1:38
Piękna kobieta , żeby był młodszy,eee.
katolicka kretynizacja polski2020.05.18 21:52
dbać sowieckiego kgbistę i jego czynowników atomówki do Polski niech sowieckie pieski szczekają
Seks pokazy randki2020.05.18 17:24
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: www.xlove.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Sandra24 kup vip i napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
Roman2020.05.19 9:33
Szukaj gdzie indziej
Maciej Łagodny.2020.05.18 16:07
PROPAGANDZISTO na usługach USA.CZEGO się RADUJESZ. To WYROK na POLSKĘ. W momencie gdy Polska przyjmie broń jądrową to Polska MUSI się liczyć z ZAGŁADĄ. JAKI KOL WIEK Ruch wojsk Polskich ,USA ,lub NATO ,Rosja ZRÓWNA Polskę z ZIEMIĄ SALWĄ RAKIET z Głowicami Jądrowymi.
anty2020.05.18 22:57
masz racje ale nasi oglupieni obywatele sadza, ze kowboje nas obronia.Myslcie tak dalej a skonczycie jako oblok pary w atmosferze
heniek2020.05.18 15:10
na kretyna polskiego nie zwracajcie uwagi bo to sowiecki trol
JanP2020.05.18 14:55
"Panika na Kremlu po wpisie Mosbacher" Boże, co za prymitywny tytuł. Na Kremlu ze śmiechu w gacie popuszczają.
Gość2020.05.18 14:22
USA zamierza sobie zrobić w Polsce prywatny poligon i zamienić nasze terytorium w pierwszy w kolejności obiekt ewentualnego ataku Rosji, a frondzia i inne prawackie przygłupy tańczą i klaszczą uszami.
Gościu gościu 2020.05.18 14:36
"USA zamierza sobie zrobić w Polsce prywatny poligon" Gościu tego nie wiesz bo niby skąd? Ale gdybyś Gościu popatrzył na mapę może byś i zauważył, że nie ma różnicy gdzie "nukes" są, w Reichu czy u nas. Kto wie czy twoje osiedle "Chwała Rewolucji Proletariackiej" nie było położone obok silosów sowieckich rakiet z głowicami nuklearnymi.
...2020.05.18 14:38
Amerykanie od Japończyków nauczyli się grać w GO, a Ruscy nie są źli w grach planszowych.
Waldek2020.05.18 14:22
Taka broń załatwi problem okręgu kaliningradzkiego. Tyle broni i wojska na małej przestrzeni, dwa trzy ładunki i po problemie
...2020.05.18 14:36
Problem się dopiero zacznie, bo Rosja i jej arsenał atomowy nie kończy się na Okręgu Kaliningradzkim. Co innego - odpuszczenie Nuclear Sharing za wycofanie Iskanderów wgłąb kraju.
...2020.05.18 14:15
Czyli reagują podobnie, jak USA, gdy na Kubę płynęły sowieckie statki z rakietami.
Kuszelas2020.05.19 1:40
Ty to masz łeb!
...2020.05.19 8:45
Nie aż tak, jak myślisz. Wystarczy wyłączyć emocje.
katolicka kretynizacja polski2020.05.18 14:15
Po co w Polsce kolejne darmozjady? niech sobie amerykańce siedzą w Niemczech! my już musimy utrzymywać watykańskich nierobów!
anonim2020.05.18 14:24
Odpieprz się dziadu od Katowic.
Gonitwa2020.05.18 16:48
Przede wszystkim powinno się zabrać całe emerytury esbekom.Niech im płaci Moskwa.
ss2020.05.19 4:02
"kretyniezacjo" A od kiedy to ty Lechu Keller utrzymujesz tzw " watykańskich...."? Żydzie, ateisto..powiedz, kiedy coś dałeś na KK! Nigdy! Nikt cię też o to nigdy nie prosił! To my cię utrzymujemy! Jesteś na SBckiej emeryturze! Byłeś SBkiem, sam się chwaliłeś! Zresztą tak jest też w IPN o tobie! Masz tam swoją kartotekę, przodkowie też. Więc czego podskakujesz, jak "wesz na grzebieniu"!
Olej2020.05.18 14:14
Niczego nie zdestabilizuje a jedynie zrównoważy ,,lotniskowiec'' jakim jest Obwód Kaliningradzki. I co być może najważniejsze, wybije sowietom myśli o użyciu prewencyjnej bombie atomowej na Warszawę.
Wiesław Kaloryfer2020.05.18 15:09
Wszystko zależy jak rozumieć słowo "stabilizacja". Dla Moskwy najwyraźniej stabilizacja oznacza szachowanie NATO taktyczną bronią jądrową. Rosja nie kryje, że byłaby gotowa użyć jako pierwsza taktycznej broni jądrowej w celu deeskalacji konfliktu zbrojnego (co ma nawet w swojej doktrynie wojskowej). Zresztą już co najmniej raz ćwiczyli ten wariant, gdzie taki ładunek był detonowany (oczywiście nie realnie - to ćwiczenia były) w Polsce. Bo taki scenariusz najlepiej się sprawdza w wojnie z sojuszem kilku lub więcej państw (czyli właśnie z NATO). Rosja np. atakuje państwa bałtyckie, NATO przygotowuje odsiecz z terytorium Polski przez przesmyk suwalski i wtedy gdzieś w przysłowiowych Bździochach na naszym terytorium eksploduje rosyjska głowica taktyczna. Jedyną miarodajna odpowiedzią na taki atak jest zdzielenie Rosjan tym samym w podobnym zakresie. Tyle, że Polska głowic nie ma, więc "w jej imieniu" rakietę wystrzelić powinien ktoś inny. Ale taka reakcja stwarza bardzo duże ryzyko kontrreakcji (choćby dlatego, że moskale uznają, że oni strzelali w Polskę, a nie w państwo, które zdzieliło ją pociskiem, więc i temu państwu muszą oddać). I teraz pytanie, kto odważy się pościć na Rosjan głowicę, skoro stwarza to realne ryzyko otrzymania ataku jądrowego na swój kraj? Nawet USA mogą się zastanawiać (szczególnie, jeśli w Polsce atak nastąpi nie na jakieś duże miasto, a co bardziej lichą miejscowość, nie mającą większego strategicznego znaczenia), a takiej Francji czy UK nie wspominając (każdy pamięta pytanie "po co umierać za Gdańsk" i to kiedy jeszcze broni jądrowej nie było). Gdyby taka broń trafiła do Polski i gdyby istniała choćby potencjalna możliwość przeniesienia na polskie siły zbrojne możliwości jej użycia, to sytuacja zmienia się diametralnie. Rosyjska strategia deeskalacji traci rację bytu, bo w takim wypadku tego typu atak nuklearny na Polskę z cała pewnością spotka się z taką samą odpowiedzią i nikomu ręka nie zadrży przy wydawaniu rozkazu kontruderzenia. Stąd ten płacz Rosjan i jej klakierów w Polsce, że to rzekomo grozi III WŚ. W sumie prawda - grozi. Ale pod warunkiem, że Rosja pierwsza będzie chciała tej broni użyć w stosunku do Polski.
Wieśka Kaloryferka2020.05.18 15:43
Dlatego jeżeli przyjmiemy taką broń z terytorium Niemiec, umowa musi przewidywać, że jest to własność Polski i Polska w przypadku ataku jadrowego Rosjan sama decyduje o jej użyciu.
Olej2020.05.18 17:19
Logicznie i dobrze wytłumaczone, zastanawiam się nad tym i dochodzę do wniosku, że w przypadku gdyby rzeczywiście w dyspozycji Polski była możliwość użycia takiej broni, mielibyśmy otwartą drogę aby tę broń u nas umieścić. Inaczej rzecz się ma gdyby bazy amerykańskie z bronią były eks terytorialne i jej użycie zależałoby tylko i wyłącznie od decyzji USA. Powstaje wtedy szereg pytań; min. takie co w przypadku konfliktu Ameryki w innym regionie świata, np w Chinach czy Korei Północnej ? Atak atomowy lub wymiana ciosów dotyczyć by mogła również Polski ? Stąd moje obawy o status tej broni na naszym terytorium. Musiałaby być wpisana w naszą obronę jako warunek jej przyjęcia do nas. Ponad to w jakiejś formie udzielona nam samodzielność decyzji w sytuacji agresji na nasz kraj.