Państwa bałtyckie i USA opowiedziały się po stronie Ukrainy w konflikcie z Rosją. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zadeklarował, że Stany Zjednoczone udzielą Ukrainie pomocy. Z kolei ambasadorowie państw bałtyckich (Litwy, Łotwy i Estonii) udali się z wizytą na Ukrainę.

- Wzywam Rosję do poszanowania integralności terytorialnej Ukrainy. Jesteśmy zdeterminowani, aby pomóc Ukrainie w jej potrzebach samoobrony – powiedział Austin na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Austin poinformował, że Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie wsparcia „nieśmiercionośnego" oraz przekazały broń, a także wysłały instruktorów wojskowych. Zapewnił także, że Stany Zjednoczone będą "starać się kontynuować to samo w przyszłości w oparciu o potrzeby". Możliwości udzielenia pomocy Ukrainie zostaną przeanalizowane i przedstawione prezydentowi USA Joe Bidenowi.

- Szefowie MSZ państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - przybyli w czwartek na Ukrainę, aby okazać jej solidarność w obliczu zwiększającej się liczby rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą - poinformowała z kolei rzecznika estońskiego MSZ Aari Lemmik w rozmowie z Reutersem.

Państwa bałtyckie są tradycyjnie antyrosyjskie.

- Wspólna wizyta ma okazać nasze silne wsparcie dla Ukrainy i potwierdzenie wspierania jej integralności terytorialnej i suwerenności - powiedziała Lemmik.

- W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy wzrost liczby aktów przemocy i wzrost intensywności zbrojnej konfrontacji w Donbasie i jesteśmy naprawdę zaniepokojeni rozbudową rosyjskich sił rozmieszczonych wzdłuż granicy z Ukrainą i na okupowanych terytoriach - dodała.

jkg/kresy24, rp