05.06.18, 20:00Fot. Theusarmy via Flickr, CC BY 2.0

Państwa bałtyckie mówią: TAK stałej bazie wojskowej USA w Polsce

Szefowie rządów państw bałtyckich poparli pomysł utworzenia stałej bazy wojskowej USA w Polsce. Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii wyrazili swoją aprobatę w poniedziałek w Tallinie podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem.

Premierzy krajów bałtyckich, Saulius Skvernelis, Maris Kuczinskis i Juri Ratas, popierają pomysł budowy stałej, wojskowej bazy USA w Polsce.

„Z estońskiego punktu widzenia, obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce i w krajach bałtyckich jest bardzo ważna – powiedział premier Estonii Juri Ratas podczas konferencji prasowej. Będziemy szczęśliwi, jeśli USA  będą bardziej aktywne w Polsce” – dodał.

Jak powiedział Juri Ratas, podczas lipcowego szczytu NATO w Brukseli kraje bałtyckie oczekują kolejnych kroków  zapewniających wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie. Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz z kolei podkreślił, że obecność amerykańskich żołnierzy w regionie jest głównym czynnikiem odstraszającym.

„Chcielibyśmy, aby ta obecność była stała i trwała oraz aby była większa w sensie wojskowym. Chcemy stworzyć maksymalne warunki do tego, aby Stany Zjednoczone mogły tutaj w sposób stały i trwały funkcjonować – powiedział Czaputowicz.

W Tallinie odbyło się czterostronne spotkanie premierów krajów bałtyckich i Polski. Podczas poniedziałkowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego zastąpił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

dam/kresy24.pl