08.10.20, 12:40fot. pixabay.com

Papież: broń biologiczna może zgładzić całe narody

Ojciec Święty przypomina naukowcom o ich etycznej odpowiedzialności, którą niosą na równi z politykami za powstrzymanie nie tylko produkcji i rozwoju broni atomowej, ale również rozwoju broni biologicznej, która może zgładzić niewinną ludność cywilną i całe narody. Franciszek pisze o tym w przesłaniu do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk. Jest ona poświęcona wkładzie nauki w przetrwanie ludzkości w świetle pandemii SARS-CoV-2/COVID-19 i innych globalnych problemów.

Refleksje sesji plenarnej o nauce i przetrwaniu ludzkości przywołują również na myśl możliwość innych podobnych scenariuszy, które mogą powstać w najnowocześniejszych laboratoriach fizycznych i biologicznych. Czyż możemy zachować milczenie w obliczu takich perspektyw?” – pyta Papież.

Franciszek zauważył, że pandemia jest przedmiotem troski całej ludzkości. Ujawniła ona zarówno nasze fałszywe zabezpieczenia, jak i niezdolność do współpracy. Pomimo doskonałych środków komunikacji, byliśmy świadkami fragmentacji, która utrudniała rozwiązywanie problemów łączących wszystkich ludzi. Papież podkreślił, że pandemia miała wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale również na inne aspekty życia, w tym na szkolnictwo. Wiele dzieci zostało pozbawionych nauki i w konsekwencji bardziej są dziś narażone na wyzysk i niedożywienie. Niemożliwość zobaczenia twarzy drugiego i traktowanie go jako potencjalnego zagrożenia stało się metaforą globalnego kryzysu społecznego – zauważa Papież.

Zdaniem Franciszka aktualny kryzys wymaga sprawiedliwych decyzji ze strony władz państwowych i innych decydentów. Naprawy wymaga system służby zdrowia. Wzmocnione powinny być organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ, WHO czy FAO, których celem jest wspieranie globalnej współpracy i koordynacji.

Papież przypomniał, że obok pandemii w naszym świecie istnieją też inne pilne problemy, takie jak globalne ocieplenie, kryzys ekologiczny i zanik różnorodności biologicznej. Wymaga to od ludzkości rozwagi i ekologicznego nawrócenia. W tym kontekście Franciszek przypomniał także swój postulat zawarty w encyklice Fratelli tutti: „Jakże wspaniale by było, gdyby rozwojowi innowacji naukowych i technologicznych towarzyszyło także zwiększenie sprawiedliwości i integracji społecznej! Jakże by było wspaniale, gdybyśmy odkrywając nowe odległe planety, odkrywali na nowo potrzeby brata i siostry na swojej orbicie” (n. 31).

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze

mina2020.10.8 21:16
nie wiedziałam, że moje odpusty za dusze w Piekle zabiją tyle ludzi...masakra!
Jan2020.10.8 15:08
Z całym szacunkiem dla biskupa Rzymu ale ekologia nie jest drogą prowadzącą ludzi do Boga.
ryszard2020.10.8 15:49
Obowiązek troszczenia się o Ziemię to pierwszy i jedyny obowiązek jaki Bóg nałożył ma człowieka, Więc nie bredź.
Jan2020.10.8 16:56
Pierwsze przykazanie nie mówi że masz czcić matkę ziemię ... litości , człowieku.
ryszard2020.10.8 22:03
Chyba nie potrzebnie to piszę, bo bezmyślnego powtarzania czegokolwiek można nauczyć każdego, ale logicznego myślenia nie wszystkich. Pierwsze słowa jakie Pan Bóg wypowiedział do człowieka to polecenie aby zajął się on Ziemią którą otrzymał w najwspanialszym darze. To jest PODSTAWOWY obowiązek i cel każdego z nas. Żadnych innych obowiązków od Stwórcy dotąd nie otrzymaliśmy. Minęło wiele tysięcy lat, kiedy aby ratować nas przed własną głupotą otrzymaliśmy od Przedwiecznego Dekalog. Ale jego przestrzeganie nie jest obowiązkiem ani celem naszego życia. Nie może być obowiązkiem bo mamy wolna wolę a nie jest celem bo prawdziwy cel może być tylko jeden (ten o którym napisałem na początku). Dekalog w pierwszym przykazaniu precyzuje naszą relację z Panem Wszystkiego (miłość) a pozostałe nie są jakimiś dodatkowymi celami, tylko warunkami ograniczającymi realizację tego jedynego celu. Oznaczają, że nawet jeśli kierujemy się najlepszymi intencjami "naprawiania świata" a nie dotrzymamy któregokolwiek z przykazań, to czynimy tylko samo zło (tu kłania się np. "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego).
Jan2020.10.9 17:14
Może jestem nielogicznie myślący ale na lekcjach religii nie uczono mnie błędnie interpretować słów z Biblii wmawiając iż nakaz "czyń sobie ziemię poddaną" jest najważniejszym obowiązkiem i celem życia człowieka. Takich bredni NIKT mnie nie uczył , ani ksiądz ani pani katechetka. Mówiono o Bogu a nie o ekologii. O pielęgnacji kwiatków to było kiedyś na biologii ale nawet tam nie było wzmianki o tym że to ma być cel mojego życia.
mails2020.10.13 21:21
mamę...paciamamę :D
Radziszewski - matis IQ892020.10.8 14:08
𝐃𝐀𝐑𝐎𝐆𝐈𝐉 𝐍𝐀𝐒𝐙 𝐋𝐈𝐃𝐄𝐑 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍 - 𝐌𝐘 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐄 𝐊𝐀𝐓𝐎𝐋𝐈𝐊𝐈 𝐖𝐀𝐋𝐂𝐙𝐘𝐌𝐘, 𝐓𝐎𝐖𝐀𝐑𝐈𝐒𝐙𝐂𝐙 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍, 𝐙 𝐊𝐀𝐓𝐎𝐋𝐀𝐌𝐈 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐙𝐔 𝐙𝐀 𝐖𝐀𝐒𝐙𝐄 𝐊𝐎𝐏𝐈𝐄𝐉𝐊𝐈 - 𝐉𝐀𝐊 𝐃𝐔𝐌𝐍𝐈 𝐊𝐎𝐌𝐒𝐎𝐌𝐎𝐋𝐂𝐘
Droga broń biologiczna!2020.10.8 14:06
Zacznij od Wysraela ...
matis892020.10.8 13:12
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik w tych swoich bełkotach usilnie dąży do Rządu Światowego NWO od masonerii. Taki sam bełkot, z takimi samymi akcentami to mogę sobie posłuchać od polityków, bo jak widać Bergoglio jest przede wszystkim politykiem. I dalej ciśnie te swoje herezje ekologicznego nawrócenia.
Po 11 ...2020.10.8 13:04
Na szczęście bóg chyba panuje nad biologią i żadna broń biologiczna nam nie zagraża. W razie czego wystarczy się pomodlić do NMP.
Grzegorz Strzemecki2020.10.8 12:54
Szanowni! Epidemia wygasa, to są jej ostatnie podrygi. Krzywa się realnie wypłaszcza.