21.09.19, 15:59(Fot. flickr/Papist)

Papież Franciszek: Diabeł wie, że Bóg istnieje!

Do potrzeby ciągłego powracania do podstawowego przesłania wiary, które mówi o zbawczej miłości Boga wyrażonej w Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym wezwał Papież Franciszek przestawicieli szkół i ośrodków nowej ewangelizacji.

Ojciec Święty postawił pytanie: jak budzić pragnienie spotkania z Bogiem pomimo znaków zaciemniających jego obecność? Punktem wyjścia jego refleksji był fragment Ewangelii opowiadającej o uczniach idących do Emaus. Nie byli w stanie rozpoznać wędrującego z nimi Jezusa z powodu przygnębienia jakie wypełniało ich serca.

Wielu współczesnych ludzi żyje w podobnym stanie ducha. Bóg jest blisko nich, ale oni nie są w stanie go rozpoznać. To bolesne doświadczenie spowodowane jest również brakiem odnalezienia się w Kościele. Niektórzy ludzie mają wrażenie, że ich nie rozumie i oddala się od ich potrzeb. Największym jednak powodem do niepokoju byłoby, gdyby Kościół zaczął kierować się kryteriami sukcesu i zapomniał, że jest po to, aby głosić Jezusa.

To, czego dzisiaj ludzie oczekują najbardziej, a często nie potrafią nazwać swoich najgłebszych potrzeb, to kochać i być kochanymi, być zaakceptowanymi w swojej niepowatarzalności. Chodzi o znalezienie pokoju serca i trwalszej radości, niż dają różne rozrywki. Chrześcijanie odnaleźli ten pokój w osobie Jezusa poprzez zanurzenie w rzece dobroci Boga. To pociąga za sobą misję wyjścia na spotkanie współczesnych, aby dać im poznać Jego miłość. Nie tyle nauczając, na pewno nie osądzając, ale stając się towarzyszami w drodze.

“Bardzo ważne pozostaje otwarcie na pytania kobiet i mężczyzn naszych czasów: bez formułowania z góry przygotowanych odpowiedzi, ale dzieląc się słowami życia. Nie należy uprawiać prozelityzmu, ale pozostawić przestrzeń stwórczej mocy Ducha Świętego wyzwalającego serca z niewoli, które je uciskają. On je odnawia. Należy przekazywać Boga, nie tyle o nim mówić, nie uzasadniać jego istnienia: także diabeł wie, że Bóg istnieje! Głosić Pana, to świadczyć o radości z jego poznania, oraz pomagać żyć pięknem spotkania z Nim. Bóg nie jest odpowiedzią na ciekwość intelektualną lub na zaangażowanie woli, jest doświadczeniem miłości, wezwaniem do stawania się historią miłości. Ponieważ – to szczególnie ważne dla nas – jeden raz spotykając Boga żywego, trzeba szukać go nadal. Tajemnica Boga nigdy się nie wyczepuje. Jest niezmierzona jak jego miłość. ”

Krzysztof Ołdakowski SJ - Watykan

vaticannews.va

Komentarze

Stanisław2019.09.22 10:49
Ten papież wie dobrze, czego chce diabeł. To widać po owocach jego działania na wielu polach.
Bulii2019.09.21 20:42
Czegoś w bajce nie łapię, Papież Franciszek: Diabeł wie, że Bóg istnieje! - cały czas ględzone bylo że diabeł to upadły anioł stworzony przez boga. To jak, Diabeł magicznie dowiedział się że Bóg istnieje? Do potrzeby ciągłego powracania do podstawowego przesłania wiary, które mówi o zbawczej miłości Boga wyrażonej w Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym Ktoś kto skazał na zamęczenie na śmierć swojego syna to zbawcza miłość. Czyli jak człowiek zamęczy drugiego człowieka to z miłośći?
Stan2019.09.21 22:40
Czy mamy Ci tu robić wykłady. Skoroś taki dociekliwy odpowiedź znajdziesz.I nie udawaj idioty, a tym bardziej nie sugeruj głupoty innym. Gdyby Ciebie Bóg zesłał dla odkupienia ludzkości, gdybyś dał się ukrzyżować i zmartwychwstał, wierzyliby w Ciebie.
anonim2019.09.21 19:16
papież wie co wie diabeł - fascynujące
anonim2019.09.21 19:08
Przepraszam, ale nie ma miłości Logosu bez Logosu.
krzysztof2019.09.21 18:07
PRAWIE SAMI ATEIŚCI CZYLI KOMUNISTYCZNE TROLLE W KOMENTARZACH
andrzejhahn - die eine kleine jüdische läuse2019.09.21 17:32
𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 die eine kleine jüdische läuse 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 za stary nawet na mydło 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 cuchnący moczem znudzony kibucem gudłaj
Stan2019.09.21 17:53
Nie podobają mi się wpisy niektórych ludzi, bo są pozbawione argumentów i nasycone złością., wulgarnością, ale to nie powód, by kogokolwiek poniżać. Każdy człowiek ma swoją godność.
STEFAN2019.09.22 3:14
Stan ! Mi też się nie podoba jak się tu obraża , czy nas, czy naszą Wiarę ! Zauważ, że "andrzejhah" sam siebie obraża ! To jego nick i jego odpowiedzi na siebie samego ! To jest naprawdę bardzo zdegenerowany człowiek ! Poczytaj o nim w necie! Prawdziwe jego nazwisko: Lech Keller-Krawczyk, a reszta, to jego wiele nicków ! Wbij i poczytaj, nawet tam jego mail jest podany! Ja czytałem! Okropne ! Był SBkiem. Jest w rejestrze IPNu ! też tam czytałem !
gniew. 2019.09.21 17:31
Papież Franciszek,taki poważny człowiek,a bajki opowiada.
andrzejhahn32019.09.21 16:57
ciekawe o jakim bogu pieprzycie.......w historii ludzkosci bylo ich tysiace i to jeszcze zanim wynaleziono taki idiotyzm jak katolicyzm
Stan2019.09.21 17:50
Bóg jest jeden i to On stworzył cały świat, także człowieka. Człowiek zaś tworzył sobie bożków, nie Boga. Dla współczesnego człowieka bogiem stała się mamona ("służę temu, kto da więcej" -to słynna wypowiedź masona i agenta SB"Must" Andrzeja Olechowskiego; na marginesie - założyciela PO). Biedny ten człowiek, kręci się wkoło i szuka nie wiadomo czego. Bez Boga nie zazna ani szczęścia, ani pokoju ducha. Obyś Go w końcu odnalazł.
student erasmusa, nie sorosa2019.09.21 16:05
A jeśli bóg nie istnieje, to i Szatan nie istnieje. Logiczne? Logiczne.
anonim2019.09.21 17:33
i vice versa
Stan2019.09.21 18:06
A dlaczego Ty istniejesz, Twoi rodzice., dziadkowie? Dlaczego istnieli Adam i Ewa? Skąd oni się wzięli? Myślałeś o tym? Jak powstał świat i życie? Naukowcy z dużym dorobkiem i wiedzą, zwłaszcza w dziedzinach ścisłych są osobami wierzącymi. Pseudonauka może sobie hulać i teoretyzować. Biada nauce, że za autorytetów uchodzą ideolodzy. Niektórzy padają na kolana przed tytułami: "Jak można krytykować takiego mądrego profesora". A czy taką profesor, która twierdzi, że w rodzinach homo rodzi się więcej dzieci niż hetero i w dodatku nie wie z czego śmieją się jej studenci po takiej wypowiedzi, można traktować poważnie? Życzę Ci spotkania z prawdziwymi naukowcami i byś takim się stał w przyszłości.