26.05.14, 19:37fot. Pimke, Wikipedia

Papież Franciszek o Holokauście: nigdy więcej tego najgorszego bałwochwalstwa

Swoje rozważania Franciszek rozpoczął od pytania: „Gdzie jesteś, Adamie?”. W tym pytaniu, jak stwierdził, mieści się cały ból Ojca, który stracił syna.

„Ów krzyk: ‘gdzie jesteś?’ tutaj, w obliczu niezmierzonej tragedii Holokaustu, rozbrzmiewa jak głos, który ginie w otchłani... Kim jesteś, człowieku? Już ciebie nie rozpoznaję. Kim jesteś, człowieku? Kim się stałeś? Do jakiej potworności byłeś zdolny? Co sprawiło, że upadłeś tak nisko? Kto ciebie zaraził pychą, by chcieć być panem dobra i zła? Kto cię przekonał, że jesteś bogiem? Nie tylko torturowałeś i zabijałeś swoich braci, ale złożyłeś ich w ofierze dla siebie samego, bo ustanowiłeś siebie bogiem” – mówił Ojciec Święty.

Zakończył rozważania modlitwą o zmiłowanie. „Panie, wysłuchaj naszej modlitwy, usłysz nasze błagania, zbaw nas przez swoje miłosierdzie, wybaw nas od tej potworności. Zgrzeszyliśmy przeciw tobie. Daj nam łaskę, byśmy wstydzili się tego, co jako ludzie byliśmy w stanie uczynić, wstydzili się tego najgorszego bałwochwalstwa, wzgardzenia i zniszczenia naszego ciała, które z prochu ziemi uczyniłeś, które ożywiłeś tchnieniem życia. Nigdy więcej, Panie, nigdy więcej!”

pac/radio watykańskie

Komentarze

anonim2014.05.26 20:23
Czy kultywowanie holokaustu przez Żydów na każdym kroku nie jest swoistym wywyższaniem się, bałwochwalstwem? Nie wiem. Tylko pytam.
anonim2014.05.26 21:13
Panie viperski, Żydów w holokauście zginęło wg różnych źródeł od 1,5 do 6 milionów. Prawdopodobnie mogło ich być około 2,5 miliona. Porównując te dane do eksterminacji l Ormian przez Turków - za Wiki: "Szacuje się, że w wyniku całej operacji liczba Ormian w Turcji spadła z 2,1 miliona w 1912 do zaledwie 150 tysięcy w 1922." - to jakby podobnie. Następnie reżim Pol Pota - w wyniku eksterminacji własnego narodu - za Wiki :" W Kambodży w okresie 3,5-letnich rządów Pol Pota spośród 7,5 mln mieszkańców Kambodży z głodu, chorób i w wyniku egzekucji zginęło ok. 1,7-2,5 mln ludzi". Co jeszcze? Ludobójstwo w kongo - za Wiki: "Szacuje się, że Belgowie zamordowali lub doprowadzili do śmierci od 5 do 15 milionów mieszkańców Konga Prawdopodobnie ta liczba jest o wiele większa. Przypuszcza się, że jest to jedno z najmniej znanych ludobójstw w historii." Mogę jeszcze długo wyliczać... Nadal Pan twierdzi, że holokaust Żydów był bez precedensu?
anonim2014.05.26 21:42
Dlaczego największego ... a mord głodem na Ukrainie, a mordy Kurdów?