16.12.19, 17:30

Papież: Nie bądźcie ,,chrześcijanami na pokaz''

O postawie chrześcijan na pokaz, którzy stawiają Boga do kąta i umywają ręce wobec codziennych wyzwań, mówił Papież w homilii wygłoszonej podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Odwołał się w niej do fragmentu Ewangelii św. Mateusza (21, 23-27), gdzie arcykapłani i starsi ludu pytają Jezusa: „jakim prawem to czynisz?”

 

Franciszek przypomniał, że pytanie to padło w odniesieniu do cudów, które zdziałał Jezus. Przywódców izraelskich bardzo irytowało jak uzdrawia i naucza. Nie miał bowiem mandatu, który upoważniałby Go do tego. Stąd pytanie: „Jakim prawem?”. Jezus również zareagował pytaniem. Gdy odpowiedzieli, że nie wiedzą, zachowali się jak Piłat, który umył ręce.

„Nie tylko Piłat umywał ręce – zaznaczył Ojciec Święty. – Arcykapłani, robią to samo. «Nie wiemy». Nie wchodzić w historię ludzi, nie angażować się w problemy, nie walczyć o dobro; nie walczyć, aby uzdrowić tak wielu, którzy tego potrzebują. Lepiej nie. Nie ubrudźmy się...“

Na takie zachowanie przywódców ludu Jezus odpowiada: „To i ja wam nie powiem”.

„To są dwie postawy letnich chrześcijan, – jak mówiła moja babcia – «chrześcijan na pokaz»; chrześcijan niestałych – zaznaczył Papież. – Postawić Boga do kąta: «Albo zrobisz to dla mnie, albo nie będę więcej chodził do kościoła». I co odpowiada Jezus? «Idź, idź. Poradzisz sobie».“

Papież zwrócił także uwagę na postawę letnich chrześcijan, która przypomina tę, jaką zaprezentowali uczniowie udający się do Emaus. Rozmawiali z kobietami, które widziały zmartwychwstałego Jezusa, ale im nie ufali. Umyli ręce i opuścili Jerozolimę.

„Wielu chrześcijan umywa ręce wobec kulturowych i historycznych wyzwań naszych czasów, ale także wobec dużo mniejszych spraw – mówił Ojciec Święty. – Ile razy widzimy chrześcijan skąpych wobec osób, które proszą o jałmużnę: «Nie, nie ja nie daję, bo on to przepije». I umywają ręce. Nie chcę, aby ludzie się upijali i nie daję jałmużny. «Ale on nie ma co jeść...». «To jego problem, ja nie chcę, aby się upijali». Słyszymy to wiele razy. Postawić Boga do kąta i umyć ręce, to dwie niebezpieczne postawy, bo to tak, jak gdyby przeciwstawić się Bogu. Pomyślmy, co by się stało, gdyby tak On postawił nas do kąta. Nigdy nie weszlibyśmy do nieba. I co by się stało, gdyby Pan w stosunku do nas umył ręce? Biedaczki.“

bsw/Vaticannews.va, Paweł Pasierbek SJ

Komentarze

katolik2019.12.17 8:23
Pan Jezus nie przyszedł na ziemię aby zlikwidować głód. Głód był kiedy Jezus chodził po ziemi, ale Jezus nie na nim się skupiał, tylko na głoszeniu Słowa Bożego. Jego słowa przekazane apostołom przed wstąpieniem do Nieba po zmartwychwstaniu brzmiały, "Idźcie na cały świat i głoście ewangelię" - dzisiaj można dodać prawdziwą ewangelię. Dla Jezusa celem było zbawienie ludzi a nie likwidacja głodu.
obserwator2019.12.17 12:04
Ale biednych tez karmil, co najmniej dwa masowe cudy rozmnozenia chleba sa opisane w ewangelii.
ed2019.12.20 1:24
Co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych mnieście uczynili. nie ma innej drogi tylko miłość a nie paplanie paciorków i wymyślanie dogmatów. Kościół ma by być wspólnotą gdzie jedni drugich brzemiona noszą. "Wy dajcie im jeść" itd. Prędzej wielbłąd przez ucho igielne się przeciśnie niż bogaty bp do raju się dostanie itd. A czy w kościele nie działa Duch Święty? czy nie ma go na konklawe, czy to mafia kardynalska wybiera papieża??? O co chodzi? Dziękuję za taki kościół przestawiany wg "Yutubowych" biskupów co tylko mamonę mają na względzie...
lady chapel2019.12.17 6:11
Jako że ocieplenie klimatu to mit wymyślony przez ekoterrorystów, cyklistów, wegetarian, potwora gender i ogólnie lewaków i masonerię - życzę mroźnych, śnieżnych, skrzypiących pod nogami świąt oraz udanej przejażdżki saniami na pasterkę
A2019.12.16 23:09
To nie bożek Pachamama to szatan którym została zbeszczeszczona Świątynia na miejsce Matki Bożej wniesli golizne porno szatanice odp KATOLIK
Michał Pasierb 2019.12.16 23:03
" Nie bądźcie ,,chrześcijanami na pokaz" - no właśnie...Wiele razy media pokazywały akcje np.jałmużnika papieskiego; a to z prądem odłączonym, tym którzy nie płacili,a to kolacją dla bezdomnych etc .A czy to nie było czasem na pokaz??....Nie rozumiem papieża Franciszka...
takie cuda tylko w kavzolandzie2019.12.16 22:32
To zupełnie niezgodne z zasadami głoszonymi przez polskikościól a szczególnie pisich U NAS MODLITWY NA POKAZ TO CODZIENNOŚC PISICH APARADCZYKÓW
Michauowa2019.12.16 19:17
Uuuu, seniore Bergoglio, już posłuchu wśród tłuszczy nie masz. Trzeba będzie zwijać interes i zaprzestać propagandy. Obawiam się tylko, ze to katolickie bydło gdy nie będzie co niedziele o piekle i przykazaniach słuchać to zacznie się nawzajem mordować. Prawdziwa moralność została zastąpiona kijem i marchewką a katolicy nigdy dobrymi ludźmi nie byli, nie są i nie będą!
Prawda2019.12.16 19:06
o ile widzę, to kaplica św Marty w Watykanie ma odstawionego Pana Boga do kąta, bo tabernakulum jest w kącie zamiast na środku, tytuł powinien brzmieć:" HIERARCHOWIE NA POKAZ"
taro2019.12.16 18:58
jeslis taki przemadrzaly cwaniaku, to na zlotach swiatowych przywodcow nie pieprz o pedalach, ktorym mamy w imie chrzescijanstwa mamy oddawac nasze dzieci, nachodzcach, dla ktorych mamy miejsce robic,tylko rob nacisk, by w wielu krajach zlikwidowali przywodcy ,kary za jalmuzne, ktore natychmiast wystawiaja sily porzadkowe. I wybij sobie z glowy, ze bede przesylal kasiorke na jakas organizacje, ktora za kilka dni bedzie mnie publicznie w mediach ponizac.
słowiczek poznański2019.12.17 15:17
卍卍卍卍卍卍卍 Sieg Heil Taro! 卍卍卍卍卍
matis892019.12.16 18:16
Czy nadawanie tytułu papieża Bergoglio Fałszywemu Prorokowi (nie katolikowi) lewakoateiście wbrew jego woli, który go sam nie uznaje nie jest grzechem ??? Bo to że Bergoglio jest czcicielem bożków czyli demonów i przynosi je do kościołów i przed ołtarz Jezusa jest już wiadome. Tak samo wiadome jest to że nie uznaje on boskości Jezusa Chrystusa i KK, kiedy stawia bożki na równi (czyli wyżej) z Jezusem i inne religie na równi z katolicyzmem ( też wyżej). Więc to nie jest ani papież, ani katolik, ani katolicki kapłan. Do tego sam to pokazał i nie ma zamiaru się z tego wycofać. Czy to nie grzech go tak nazywać włącznie z pomyśleniem o grzechu przeciwko Duchowi Św.. Wiadomo masoneria i lewakoateizm go historycznie czczą za to globalnie, historycznie czczą Głowę Watykanu. widocznie lewakoateiści mają znacznie lepsze rozeznanie co do Głowy Watykanu swojego Pana od jego pierwszego dnia niż media podające się za katolickie.
andrzejhahn32019.12.16 17:57
to bankowo o katolach
matis892019.12.16 18:19
Nie, o waszym panie lewakoateiści, o waszym Panie Głowie Watykanu. Jak wszyscy lewakoateiści potrafisz już tylko strzelać pobocznie by nie urazić dobrego imienia swojego Pana Głowy Watykanu :))).
andrzejhahn32019.12.16 18:25
ja nie mam zadnego pana ................pomylilas osoby istotko.............JA SRAM NA JEBA,,,,,,,,,,,,NY kosciol katolicki
KichawaKonska2019.12.17 0:23
Niestety nie, to jest o lewakach nad ktorymi mamy sie pochylac. Jakos nawet sam papiez nie moze mnie do tego namowic. Lewactwo kojarzy mi sie glownie ze 100mln ofiar komunizmu. Teraz probujecie wcisnac nam gender, taka poczware komuny ze wstretniejszym zboczonym obliczem. Pochylenie sie nad wami napawa mnie obrzydzeniem.
Po prawej Ty po lewej ja2019.12.17 12:14
KichawaKonska A z czym Ci się kojarzy skrajny nacjonalizm, nazywanie ludzi zarazą i "Moja walka" pana (TFU!) Międlara? Z czym Ci się kojarzy negowanie i krytyka absolutnie wszystkiego co nie zgadza się ze stanem Twojej wiedzy?
KichawaKonska2019.12.17 14:16
Skrajny nacjonalizm kojarzy mi sie z Niemcami. To jest niemiecka (rowniez rosyjska) propaganda ktorej ty ulegasz i przenosisz ta narracje na polskie warunki. Nationalsozialismus jest domena niemiecka. To nie Polacy wymordowali miliony osob w obozach koncentracyjnych w calej Europie. Zrownywanie polskiego patriotyzmu z niemieckim nasizmem ma jedno na celu (z punktu widzenia Niemiec) rozlozenie wlasnej winy na innych a tym samym oddalenie winy od siebie. To ma bezposrednie przeliczenie w biznesie, no bo kto chcialby handlowac z morderca? Tak, jak najbardziej jestem za polskim patriotyzmem. Polska moze byc dumna ze swojej historii i tradycji. Zachecam do glebszej analizy wydarzen.
Po prawej Ty po lewej ja2019.12.18 14:46
Czyli nie widzisz analogii. Zachęcam do patrzenia na ludzi zamiast wkładać ich w szufladki ideologiczne. Wierzysz w to że ludzie głosujący na lewicę są złymi ludźmi, zdrajcami narodu, próbują obalić Twoje tradycje, Twoją religię, odebrać dorobek życia i zniszczyć Twoje dzieci? Pytam, bo takie tu komentarze się co chwilę pojawiają. Serio wierzysz w to, że ateista nie może być dobrym człowiekiem - pomagać innym, bronić słabszych, być uczciwym, płacącym podatki i dbającym o przestrzeń publiczną obywatelem?
KATOLIK2019.12.16 17:43
A czy gorliwy katolik może wprowadzać do kościoła bożka Pachamamę?. Widać to robić może. Gorszym grzechem jest brak dawania jałmużny.
Katolik Tradycjonalista2019.12.17 0:17
Żadnych bożków nie ma. Jest tylko Bóg w Trójcy Jedyny.