17.05.20, 10:15

Papież: niech Bóg zachowa nas od ducha świata

W intencji osób, które w tym czasie pandemii zajmują sie pochówkiem osób zmarłych modlił się Papież na porannej Eucharystii. Zaznaczył, że ich praca wystawia ich na ryzyko zarażenia się, a grzebanie zmarłych jest uczynkiem miłosierdzia. W homilii mówił o duchu świata, który odrzuca krzyż i chce zniszczyć Kościół.

Franciszek odwołał się do Ewangelii św. Jana (15, 18-21), gdzie Jezus zaznacza, że świat będzie nas nienawidził, tak jak najpierw znienawidził Jego. On wybrał nas ze świata, dlatego świat nas nienawidzi. W tym kontekście Papież zapytał, czym jest duch świata, który zdolny jest do zdeprawowania nawet Kościoła?

Ojcze, uchroń ich od kultury światowości

[ Światowość to pewna kultura, kultura tego, co ulotne, co się pojawia i znika, makijażu, kultura «dziś tak, jutro nie, jutro tak, a dziś nie». Jest powierzchowna. Nie zna wierności, gdyż zmienia się w zależności od okoliczności, wszystko negocjuje. To jest właśnie światowość – zaznaczył Ojciec Święty. – I dlatego Jezus chce nas od tego uchronić i prosi, aby Ojciec ustrzegł nas od kultury światowości. Kieruje się ona zasadą: wykorzystaj i wyrzuć, zgodnie z tym, na co ma się ochotę. ] “

Papież zaznaczył, że ten światowy sposób życia grozi wszystkim, także Kościołowi. Wielu chrześcijan bowiem ulega mu, stając się światowymi. Przypomniał także wystąpienie św. Pawła na Aeropagu, kiedy Ateńczycy, gdy usłyszeli o krzyżu i zmartwychwstaniu, zdziwili się i odeszli.

Lekarstwem na światowość – nasza wiara

[ Jest jedna rzecz, której światowość nie toleruje: to skandal krzyża. Tak więc jedynym lekarstwem na nią jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały, dla wielu skandal i głupstwo – podkreślił Ojciec Święty. – I dlatego Apostoł Jan, kiedy pisze o świecie mówi, że tym, co go zwycięża jest nasza wiara (por. 1 J 5, 4). (...) To nie oznacza, że mamy być fanatykami. To nie oznacza porzucenia dialogu z wszystkimi ludźmi, nie, ale czyńmy to z przekonaniem wiary, w skandal i głupstwo Chrystusowego krzyża i także w zwycięstwo Chrystusa. To jest nasze zwycięstwo, jest nim nasza wiara. ] “

Prośmy Ducha Świętego – mówił na zakończenie homilii Franciszek – aby obdarzył nas łaską rozeznania czym jest światowość, a czym Ewangelia”.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

vaticannews.va/pl

Komentarze

Janek2020.05.17 15:14
Niech Pan Bóg zachowa Franciszka od czci i kultu Pachamamy, niech uchroni od wprowadzania w kościele nowej religii światowej, niech sprawi, że Franciszek przyzna się do grzechu apostazji, wyrazi skruchę i żal za głoszone herezje !
anonim2020.05.17 14:05
Warto też podkreślić, że we fragmencie (J14, 27-31a) Chrystus mówi, że władca tego świata nie ma nic z niego. Lucyfer nie jest emanacją Boga, jest tym, który się od Boga stwórcy odwrócił i nie ma nic z Niego!
Ma\305\202gorzata2020.05.17 13:59
Ano właśnie można wypowiadać dużo pięknych słów do świata i gubić najważniejsze SŁOWA WYPOWIEDZIANE przez Pana Boga. Dlatego Słowo Boże poucza , że należy mniej gadać a więcej się modlić. Ciągłe insynuowanie przez Bp Berggolio , że katolicy nie mają być fanatykami jest krzywdzące , gdyż wśród prawdziwych katolików NIE MOŻE BYĆ FANATYKÓW. Podobnie jak prawdziwy katolik nie może być bandytą , zboczeńcem czy złodziejem . Zabrania mu tego Pan Bóg w Przykazaniach Bożych. Powinno to być oczywiste. A jeśli komu zdarzy się ciężko zgrzeszyć to stawia się poza kościołem. Tylko spowiedź i pokuta przywraca mu łączność z Kościołem i życie w łasce. Jak wiadomo fanatyzm «żarliwość w wyznawaniu jakiejś idei lub religii, połączona ze skrajną nietolerancją» NIE MA PRAWA WYSTĘPOWAĆ w K.K. A ŻARLIWOŚĆ w wyznawaniu prawdziwej wiary katolickiej jest NAKAZEM samego Pana Jezusa. Bądź gorący a nie letni. Jednakże , jak wiadomo zmieniła się w Nowym ekumenicznym kościele Bp Bergollio definicja tolerancji i stąd NAKAZ KOCHANIA wszystkich poczynając od bandytów po zboczeńców. Jeśli Papież zaznaczył, że światowy sposób życia grozi wszystkim, także Kościołowi to nie należy się dziwić , że opinie i przyjaźnie papieża są tego potwierdzeniem. Nadto , jak moderniści moga mówić o WIERNOŚCI jeśli ZŁAMALI PRZYSIĘGĘ ANTYMODERNISTYCZNĄ OBŁOŻONĄ KLĄTWĄ a Bp. Bergollio z innymi biskupami naucza po nowemu/ światowemu odrzucając św. Tradycję i odsyłając STARY KOŚCIÓŁ do MUZEUM. Aby mówić o WIERNOŚCI trzeba być wiernym swoim świętym poprzednikom i WIERZE JAKĄ ONI WYZNAWALI. W Nowym ekumenicznym kościele mamy możliwość wyboru " produktów" i "nauk" różnych religii. Jak radośnie OTWORZYŁO SIĘ KOŚCIÓŁ , WATYKAN na aggiornamento - kulturę i politykę świata - to oczywistym jest , że jak się podąża za POSTĘPEM to trzeba tańczyć jak każą. Stąd całe pomieszanie rzeczy dobrych ze złymi. Świat należy do Złego a Ewangelia i wierzący do Pana Boga.
anonim2020.05.17 13:08
Mamy termin duch tego świata, który może odnosić się do modnych trendów, mamy też termin Hegla, duch świata, bez słowa" tego", który mówi o bogu panteistów, który poznaje siebie przez historię. Czy Franciszek mówi, że nasza religia nas wyobcowuje? Kiedy Chrystus mówi o władcy tego świata(J14, 27-31a), stwierdza fakt, że ludzie w większości opowiedzieli się za Lucyferem, bo tylko wybór ludzi może go władcą świata czynić. Gdy Franciszek mówi o duchu świata, mówi o czymś co immanentnie się z tym światem wiąże i dlaczego chrześcijaństwo jest ciałem obcym, bądź wyobcowującym z norm światu właściwych!
matis892020.05.17 12:59
A czy grzebanie zmarłych jako uczynek miłosierdzia można też po kremacji ? Jakoś Kościół niby tego nie zaleca, ale mówi też że można. Taka postawa hierarchów w rozkroku właśnie dla świata. Oczywiście Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik o tym nie wspomnie, nie naprostuje żadnej z dróg, od tylko wykrzywiać, fałszować i wypaczać potrafi. Nie znamy statystyk, ale może być tak że zdecydowana większość umarłych na wirusa została właśnie skremowana.
R2020.05.17 12:04
Bóg eliminuje katolicyzm i inne fałszywe religie faktami - publicznie ukazuje nam zachowanie biskupów i ich wiernych ich obłudę i głupotę na czele z papieżami, i to jak fałszywa jest wiara w instytucje ludzi ... Czas na osobiste relacje z Bogiem Jezusa oparte na biblii - bo z łaski Jego Ducha możemy się codziennie zachowywać tak jak Bóg chce i nie potrzebujemy do tego żadnych rytuałów ani pośredniczących ludzi ! skończmy z usprawiedliwianiem się głupią wiarą ojców oszukanych przez rządzących tym światem
Uwaga !2020.05.17 11:45
Ludzie, zobaczcie, jak wzmaсniam moją odporność na walkę z koronawirusem. Piszę o tym na moim blogu ---> yourblogg.info/covid
JS2020.05.17 10:27
Franciszku ! Dlaczego ty podążasz za duchem świata ? Nie można dwom panom służyć ! Dlaczego współpracujesz z WHO, ONZ, Billem Bramy piekielne Gates'em i innymi emisariuszami, religiami szatana ? Franciszku, nie jesteś mocny w teologii, więc dlaczego nie słuchasz głosu krytyki trzeźwo myślących duchownych ? Jezus Królem Polski, zdetronizujmy szatana w Polsce ! Pozdrawiam