09.11.19, 10:30(fot. screen)

Paweł Lisicki: Figurki Pachamamy w Watykanie to bluźnierstwo i bałwochwalstwo

- Czym jest wprowadzenie pogańskich figurek do katolickiej świątyni, jeśli nie bałwochwalstwem, bluźnierstwem? – zastanawiał się w telewizji wSensie Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy".
 
 Paweł Lisicki odniósł się do wydarzenia, które miało miejsce podczas otwarcia synodu amazońskiego w ogrodach watykańskich. Chodzi o figurki Pachamamy, czczonej przez rodzime ludy Ameryki Łacińskiej bogini płodności, które wywołały olbrzymie kontrowersje.
 

– Po tym, jak te figurki wylądowały w Tybrze, papież Franciszek zabrał głos i powiedział, że jako biskup Rzymu przeprasza za to, co się wydarzyło. Ale przeprasza nie tych katolików, którzy uważają, że ich wiarę się podkopuje. Gdyby to nie był wzgląd na osoby, to moglibyśmy wprost powiedzieć, że mamy do czynienia niemal z aktem bluźnierstwa – mówił Lisicki.

– Bo czym innym jest wprowadzenie pogańskich figurek do katolickiej świątyni? Tradycyjny język nie znałby innego pojęcia, niż właśnie to (bluźnierstwo – red.). No ale żyjemy w XXI wieku, wszyscy dialogują, więc powiedzmy, że może nie było to bałwochwalstwo czy bluźnierstwo, czym byłoby w normalnym języku, tylko że był to akt niestosowny, urażający uczucia – dodał

Według niego, "goteskowym" jest fakt, że papież nie przeprosił tych katolików, których uczucia zostały urażone, lecz tych, którym nie spodobało się zabranie figurki pogańskiej bogini z kościoła i wrzucenie jej do Tybru.

– To jest rzeczywiście groteskowe, mamy do czynienia z tragifarsą – zaznaczył

bz/wsensie.tv/dorzeczy.pl

Komentarze

12019.11.9 20:45
Papiez w sprawach doktryny wiary jest nieomylny? bo w Polsce wykładnią sa teorie rydzyka,ziemkiewicza czy lisickiego.
anonim2019.11.9 19:43
Franciszek chce przejść na totemizm, bez świadomości osobowego boga, ale za to ma czcić zwierzęcego przodka. Podobno już zaczął strugać sobie totem na ołtarzyk.
Jarek2019.11.10 14:03
Katolicy ciągle kultywują totemizm
brak edukacji 2019.11.9 14:11
W Watykanie są wyłacznie wytwory kultury katolickiej?
ktoś tam2019.11.9 17:05
Ale żeś pojechał... Tym wytworom nie oddawało się czci. Są świadectwem istnienia różnych kultur a nie obiektem kultu. Niewątpliwie widać u Ciebie brak edukacji.
marko2019.11.9 14:10
czas pogoonic franciszka antychrysta
lewak2019.11.9 12:50
Św. Piotr 3x zaparł się Jezusa, może dla Piotra dzisiejszych czasów to był pierwszy raz?
ktoń tam2019.11.9 17:03
A w jakiej to sytuacji Piotr zapiera się Chrystusa? 1) przed Zmartwychwstaniem 2) w zagrożeniu Z Bergoglio taki "Piotr dzisiejszych czasów" jak ze mnie cysorz chiński.
lewak2019.11.9 17:41
Każdy papież jest Piotrem swoich czasów. Nie ważne w jakiej sytuacji ( skąd wiesz jaką ma Franciszek), ważne że zapiera.
ktoś tam2019.11.9 12:00
No to jeszcze raz. Można na podstawie poszlak udowodnić, że zgodnie z kan. 188 Kodeksu Prawa Kanonicznego abdykacja Benedykta XVI jest nieważna. Nie ma znaczenia tu, czy Papież jest grzeszny, słaby. Liczy się fakt szantażu. Fałszywe konklawe (nieważność abdykacji) przebiegało z naruszeniem przepisów obowiązujących w trakcie tego konklawe. Kandydatura kard. Bergoglio zgodnie z kan. 1374 KPK i instrukcjami Kongregacji Doktryny Wiary o przynależności do związków masońskich (z 1981 i 1983 r.) w ogóle nie powinna być brana pod uwagę, nawet jeśli przyjąć, że poprzednie nadużycia nie miały miejsca. Kard. Bergoglio w momencie wyboru był honorowym członkiem Rotary Club, które to członkostwo przyjął dobrowolnie. Herezje, które głosi Bergoglio są tylko potwierdzeniem niekanoniczności tego wyboru, który przepowiedział św. Franciszek z Asyżu. Niekanoniczność wyboru powoduje brak asystencji Ducha Świętego, bowiem charyzmat nieomylności, owego "utwierdzania braci w wierze" (por. Łk 22:32) dotyczy funkcji a nie osoby. Osoba nieprawnie wybrana, choćby nosiła tytuł nigdy nie będzie obdarzona łaską związaną z funkcją. Widać to było znakomicie w momencie wypowiedzenia słowa powitalnego, czyli słynnego "błondziorno" zamiast "Laudetur Jesus Christus". “Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: Niech Jezus będzie przeklęty! Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus.” (1Kor 12:3; BT)
Jarek2019.11.9 11:45
Lisicki to cymbał - on by nawet Chrystusa pouczył, że nie potępił cudzołożnicy. Przeszkadzają mu figurki, które są prezentem nie przeszkadza mu za to olanie przez wcześniejszych biskupów Wj 20 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. Rzeźby w kościołach, obrazy w kościołach z twarzami niejednokrotnie dziwek pozujących lub pijaków. Ale prezent z Amazonii już przeszkadza. Lisicki kretynie - Papież przeprosił ofiarodawców. Ci ludzie zostali zaproszeni i ofiarowali, to co jest dla nich obecnie najcenniejsze. Może pojedź jako misjonarz świecki pomagać nawracać np. do Kongo, lub gdzieś do Amazonii. A tak, to wymądrzasz się.
ktoś tam2019.11.9 11:57
@Jareczku - używając Twojej poetyki - kretynie, a Kościół Katolicki naucza (jeszcze), że Jezus Chrystus jest Słowem Wcielonym, "Bogiem z Boga... Światłością ze Światłośći" czy nie naucza? To, że Ty nie wierzysz w Boskość Jezusa Chrystusa to nie znaczy, że inni nie wierzą. I nie musisz się z tymi innymi zgadzać, ale trzymaj się choć trochę logiki. Ułatwiając Ci zrozumienie, to jaki sens ma zakaz czynienia podobizn gdy Bóg objawił się w Jezusie Chrystusie, jak wierzą w to Chrześcijanie? Nie czcimy obrazów, wizerunków lecz Rzeczywistość jaka za owymi wizerunkami się kryje. Nie wielbimy też świętych lecz Boga, który tą świętością ich obdarował. Jak uczy Kościół: "Bóg jest wielki w Swoich świętych" i "Zaprawdę Święty jesteś Boże, Źródło wszelkiej świętości".
brak edukacji 2019.11.9 14:12
to Lisicki jest tym Jezusem?
ktoś tam2019.11.9 17:14
Silisz się na dowcipy a tylko "słoma z butów wychodzi". Jak mówi przysłowie: "poznać głupiego po śmiechu jego".
uczciwy obywatel2019.11.9 21:40
ktoś tam-jesteś niedouczony,głupi i dodatkowo chamski !
Jarek2019.11.9 14:40
@ ktoś tam Nie wie jaką Biblię czytasz, i kto Cię uczył religii, prawdopodobnie Natanek "Nie czcimy obrazów, wizerunków lecz Rzeczywistość jaka za owymi wizerunkami się kryje" Nie będziesz oddawał im pokłonu - jak to z tym klękaniem i pokłonami? Himmler miał rację - ludzie potrzebują totemów. "Ułatwiając Ci zrozumienie, to jaki sens ma zakaz czynienia podobizn gdy Bóg objawił się w Jezusie Chrystusie, jak wierzą w to Chrześcijanie?" Bóg zesłał Swego Syna nie po to aby go czczono, Ale zesłał go jako pomazańca, na ofiarę za nasze grzechy. Ostatnie przymierze Boga z ludźmi. Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. "A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem waszym, na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu" Ten ostatni cytat z Biblii - dedykuję: Głódziowi, Dziwiszowi, Jędraszewskiemu i Wam pysznym katolom
Bóg Honor Ojczyzna2019.11.9 18:21
Jesteśmy katolami ty czymś w rodzaju jehowity czy pajaca poluterańskiego. Więc co robisz na portalu katolickim? Masz same minusy nikt cię bidoczku nie słucha!
Jarek2019.11.9 21:32
@ B H O mam daleko gdzieś Wasze minusy. Utwierdzam się tylko w przekonaniu, że "katolicy" frondowi nie mają nic wspólnego z nauką Chrystusa. Ja się nie silę na superkatolika "Masz same minusy nikt cię bidoczku nie słucha!" Masz problem z logicznym myśleniem - trudno słuchać tego co napisane, lepiej czytać. I Ty czytasz, gdyż komentujesz. Spełniasz kryteria edukacyjne PIS: - umiesz czytać (przeczytasz paski w TVP Info) - masz problemy z logicznym myśleniem (wg PIS jesteś najlepszym dla nich, bo oni nie chcą myślących) - umiesz się przeżegnać - masz plusy u proboszcza; - umiesz liczyć na tyle aby pro
Jarek2019.11.9 21:33
hmm fronda nie zapisała ostatnie powinno być: - umiesz liczyć na tyle aby proboszcz był zadowolony z Twoich datków.
athos2019.11.9 11:45
Nie chodzi tylko o "urażone uczucia" katolików. Nie sprowadzajmy tego wszystkiego do ludzi, bo przede wszystkim został obrażony Bóg i Jego należy za to pokornie przepraszać. Pan Bóg w Przykazaniu Dekalogu "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną" wyraźnie sobie nie życzy figurek pachamamy w swoim Domu czyli w kościele przed tabernakulum. Każdy biskup katolicki ma obowiązek głosić Jedynego Prawdziwego Boga.
mietek2019.11.9 11:08
A tatuś Franek na to , przecież w 86r w Asyżu na ołtarzu stanął Budda i było cacy.
Andrzej 2019.11.9 11:03
Papież musi bardziej się zastanawiać co mówi. Chyba że .......... . Nie chcę o tym pisać, to boli.
katolicyzm niesie krzyz2019.11.9 10:59
TAK SAMO KRZYŻE W SZKŁACH I URZĘDACH. Też mamy zrobić z nimi to co katole z tymi figurkami?
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.9 10:51
Krzyże w przestrzeni publicznej w Polske to obraza dla rozumu. Należy krzyże zdejmować!
Wojtek Polak2019.11.9 14:06
znałem kiedyś takiego punka z warszawskiej chomiczuwce ani zębów nie mył ani się nie kąpał. a jak matka mu kazała się myć to nazywał ją faszystką. taki to anarchosyndykalistyczny debil mam wrażenie że to ty.nie wyciągaj bolszewiku łap po krzyż bo możesz je stracić.
Arek2019.11.9 17:39
Tylko spróbuj !!!
Aureliusz2019.11.9 17:39
Co się martwisz ciebie one nie obrażają .
Jasiek2019.11.9 10:38
Pachamama od złotego cielca różnią się tylko materiałem z jakiego została wykonana, tj. amazońskiego drewna, no cóż, takie drewniane czasy nastały
Zygfryd 2019.11.9 10:37
A może papież Franciszek to diabeł przebrany w format?
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.9 10:52
Tym był chyba Kremówkożerca.