10.06.13, 15:04Krystyna Pawłowicz (fot. Jakub Szymczuk_Krystynapawlowicz.pl)

Pawłowicz dla Fronda.pl: Świetnie rozumiem narodowców, ale... Kto za nimi stoi? Kto ich finansuje?

Marta Brzezińska-Waleszczyk: Narodowcy zaprezentowali swoje postulaty na sobotnim kongresie. Jak Pani Profesor ocenia inicjatywę, jaką jest – niewątpliwie rosnący w siłę – Ruch Narodowy?

Prof. Krystyna Pawłowicz: Wydaje mi się, że do tej pory środowiska o narodowych poglądach nie były dobrze zorganizowane  oscylowały gdzieś na marginesie życia publicznego. A jest bardzo duża grupa ludzi, szczególnie młodych, ale nie tylko, którzy za bardzo nie potrafili znaleźć sobie miejsca w sposób zorganizowany, a w wyborach popierali partie prawicowe. Z jednej strony, to bardzo dobrze, że ujawniają się takie inicjatywy, ale ja nie wiem, kto stoi za władzami Ruchu Narodowego. Kto tam jest? Kto ich finansuje? Ja oczywiście znam kilka osób, zaangażowanych w ten ruchu, ale zupełnie nie wiem, kto za nimi stoi, kto finansuje ich działalność, kto jest tzw. duchem sprawczym tej inicjatywy... W Ruchu Narodowym jest dużo młodzieży, która – jak myślę – nie ma jeszcze zbyt dużego doświadczenia w sferze polityki i podejrzewam, że stoją za nią bardziej doświadczone, starsze osoby. I ja tego nie wiem – kto stoi za tą młodzieżą narodową i przede wszystkim – dlaczego?

Niektórzy politycy PiS patrzą na Ruch Narodowy sceptycznie, jako na inicjatywę, która w przyszłości mogłaby odbierać Prawu i Sprawiedliwości głosy wyborcze?

Biorąc pod uwagę sytuację, ja obecnie wytworzyła się w Polsce, to jest w tym dużo racji. Wreszcie pojawiają się szanse, aby odsunąć Platformę od władzy, a jedyną, poważną, dużą, zorganizowaną partią opozycyjną, która jest w stanie to zrobić jest Prawo i Sprawiedliwość. Wyborcy mniej więcej wiedzą, czego spodziewać się po PiS, kto jest w partii, jakie mamy postulaty, etc. Myślę, i to nie dlatego, że jestem posłem PiS, że w takich sytuacjach powinno się popierać właśnie PiS, jako najsilniejszą partię opozycyjną, która ma realne szanse na przejęcie władzy w Polsce. Do wyborów wcale nie jest daleko. Może zdarzyć się tak, że zostaną przyspieszone i mogą się odbyć naprawdę już niebawem.

Ale na razie Ruch Narodowy nie deklaruje wejścia do polityki. Chociaż liderzy ruchu nie wykluczają takiej ewentualności w przyszłości...

Nie sądzę, aby Ruch Narodowy zdążył się tak szybko zorganizować, by ustanowić jakąś poważną alternatywę polityczną na najbliższe wybory. Myślę jednak, że dziś takiej alternatywy specjalnie nie potrzeba. Jedynym sposobem, aby odsunąć Platformę od władzy jest poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Trzeba prowadzić rozmowy z PiS, może zorganizowane w ramach jakiegoś bloku, debaty. Przecież Prawo i Sprawiedliwość także ma narodowe postulaty! Jest partią, która kładzie mocny akcent na patriotyzm, chce odrodzenia polskiego patriotyzmu. Jeśli chodzi o obecność Polski w Unii Europejskiej, to nam także zależy na zachowaniu suwerenności Polski. Ze strony środowisk narodowych, które w moim przekonaniu – jeszcze raz to podkreślę – są cenną inicjatywą, pojawiają się jednak głosy, że bliżej im jest do Rosji. Głosy, które twierdzą, że mniejsze zagrożenie płynie ze strony Rosji niż Unii Europejskiej.

Co Pani Profesor sądzi o takiej taktyce?

Moim zdaniem jest to co najmniej dziwna logika. Oczywiście, trudno przeceniać zagrożenie, jakim jest odbieranie suwerenności Polsce przez UE, ale wszelkie sojusze i bratanie z Rosją to nie jest droga. Na tym polu nie może być żadnej współpracy. Wiele razy słyszę głosy, że narodowcy nie znoszą Unii Europejskiej i bliżej jest im do Rosji. Ja także nie znoszę Unii Europejskiej, ale jako inicjatywy gospodarczo-prawnej, na takich zasadach, na jakich ona obecnie się odbywa. Natomiast Polsce jest jednak bliżej do cywilizacji kultury europejskiej i powinniśmy szukać współpracy raczej na tym gruncie niż w Rosji.

Co w takim układzie należy Pani zdaniem robić?

Unia jest w tym momencie chorym układem, zapewne niebawem się rozleci. I niech się rozleci! Polsce jest jednak bliżej do szukania jakiegoś sposobu kontaktów i współpracy z suwerennymi państwami europejskimi, niż z czymkolwiek, co jest na Wschodzie. Ja, będąc zadeklarowanym przeciwnikiem Unii Europejskiej, jestem jednak zwolennikiem rozpadu tej totalitarnej struktury, która dokonuje stopniowej kolonizacji państw członkowskich, a po jej upadku – zwolennikiem współpracy suwerennych państw, czyli tradycyjnych, narodowych.

Co zatem najbardziej przeszkadza Pani w Ruchu Narodowym?

Najbardziej tajemniczą kwestią pozostaje to, kto finansuje działalność Ruchu Narodowego, kto stoi za tymi ludźmi. Po drugie uważam, że rzeczą najważniejszą jest odsunięcie Platformy Obywatelskiej od władzy i temu zadaniu powinno być podporządkowane wszystko inne. Prawo i Sprawiedliwość jest partią zorganizowaną i dobrze do tego zadania przygotowaną. Myślę, że może działać z Ruchem Narodowym na zasadzie starszego brata. Rozumiem, że narodowcy mają ambicje, by samodzielnie przejmować inicjatywę, ale dziś jest w Polsce do zrobienia coś ważniejszego niż wypłynięcie na szerokie wody. Trzeba iść razem i jeśli jest ktoś potężniejszy w polityce w danym momencie, to dla osiągnięcia wspólnego celu, powinno się ściśle z tym kimś współpracować. PiS to jedyne środowisko polityczne, które ma szansę wygrać wybory. Wszystkie inne mniejsze środowiska, jeśli nie przedłożą tego celu, jakim jest odsunięcie Platformy od władzy nad swoje własne ambicje, to będzie bardzo źle.

Mają zrezygnować z własnych postulatów i ambicji w imię większego dobra?

Dopiero kiedy uda się odsunąć Platformę od władzy, można zacząć podejmować własne inicjatywy, realizować postulaty, które przecież w dużej mierze pokrywają się z postulatami PiS. Ale zacząć trzeba od podstaw. Aby odsunąć Platformę od władzy nie można być rozproszonym. System wyborczy jest obecnie taki, że premiuje partie silne. Co z tego, że będzie kilkadziesiąt drobnych partii tak, jak na początku lat '90 i nie dostaniemy nic, nie uda się nic zdziałać? Myślę, że nie trzeba ponownie popełniać tego błędu, powinno się w tej chwili uznać przywództwo polityczne prezesa Kaczyńskiego, współpracować. Niech narodowcy tworzą swoje środowisko, serdecznie im tego życzę, ale do wyborów powinno się pójść w sposób zorganizowany wspólnie z PiS. Co jest dla nich ważniejsze – odsunięcie PO od władzy, odsunięcie starego układu czy realizacja mniejszych, doraźnych oczekiwań, tzn. wypłynięcia jako samodzielna partia, która będzie bardzo łatwa do zniszczenia i skłócenia?

Ale mimo to czuje Pani Profesor jakąś sympatię do narodowców?

Ja świetnie rozumiem narodowców! Także bym chciała, cytując Jana Pietrzaka, żeby Polska była Polską. Myślę jednak, że nie trzeba działać w sposób niecierpliwy, ale raczej politycznie zorganizowany i skuteczny. Nie sztuką jest zaistnieć, sztuką jest odsunąć Platformę i ten cały układ od władzy.

Rozmawiała Marta Brzezińska-Waleszczyk 

Komentarze

anonim2013.06.10 15:11
Za PiSem stoi na pewno pokaźna dotacja z budżetu państwa.
anonim2013.06.10 15:21
Jak to kto, Pani Profesor? Putin oczywiście, Putin. Podobnie jak Ojca Rydzyka i jego maybacha. A Kościół Katolicki do 1956 r. finansowali Barry Goldwater oraz rewizjoniści i odwetowcy. PS. A Panią to finansuję m.in. ja i wobec tego oczekuję myślenia przed mówieniem. O patriotycznej konkurencji politycznej PiS nigdy nie wyrażał się inaczej , co każe zapytać o intencje i korzenie PiS. Jak wątpić to wątpić czyli "udowodnij, że nie jesteś winny"?
anonim2013.06.10 15:24
@Częstochowski: m.in. Fundacja Prasowa Solidarności...
anonim2013.06.10 15:32
Jak to kto finansuje? Żydzi.
anonim2013.06.10 15:45
@airsystem: mógłbym prosić o jakieś przykłady PiSowskiego totalitaryzmu?
anonim2013.06.10 15:45
Zakładam, że Pawłowicz nie chciała by artykuł zaczynał się słowami "kto ich sfinansował, kto za nimi stoi". Najwyraźniej pijaki z hipster prawicy już zaczęli z kolejnego medium robić PiSowską tubę propagandową.
anonim2013.06.10 15:55
Aż miło popatrzeć, że nie tylko lewactwo, ale również pseudoprawica trzęsie portkami... Wiosna nasza !
anonim2013.06.10 16:08
cytat z wypowiedzi: "...najważniejszą jest odsunięcie Platformy Obywatelskiej od władzy i temu zadaniu powinno być podporządkowane wszystko inne. Prawo i Sprawiedliwość jest partią zorganizowaną i dobrze do tego zadania przygotowaną." Czyżby? Ja doskonale pamiętam bezradność, nieudolność, powolność i byle jakość rządów koalicji PiS-LPR-Samoobrona. Ciągłe tropienie układów, zdrajców, zaprzańców, łapówkarzy, itd. Czy naprawdę ktoś chce przechodzić przez to bagno powtórnie? No i z kim tym razem PiS zawiąże koalicję?
anonim2013.06.10 16:22
Myślę, że takie pytania jak stawia Pawłowicz należy zadawać każdemu. Sęk w tym, że ona nie zadała ich PISowi. Dlaczego Kaczyński dał ważne stanowisko Kaczmarkowi? Czaemu doradza mu Lipiński? Co było z RUCHem i kamienicą przy Grzybowskiej w Wawie, którą Bielecki kupił od Zamoyskiego na spółkę z Kaczyńskim po zaniżonej cenie i dziwną ścieżką legislacyjną?
anonim2013.06.10 16:49
Moje pytanie o źródła finansowania uważam za oczywiste i uprawnione co do każdej działalności. Nie ma powodu by za takie pytanie się obrażać. Niczego nikomu nie insynuuję. W praktyce zdarzają się przecież sytuacje ingerencji w działalność (często bardzo chwalebną) tylko z tytułu udzielonego finansowego wsparcia. Mam nadzieję, że Ruch Narodowy nie ma tego typu problemu. Życzę środowiskom narodowym sukcesów we wspólnym z innymi organizacjami opozycyjnymi odzyskiwaniu Polski. Krystyna Pawłowicz
anonim2013.06.10 16:54
Pani Poseł. W takim razie ja swoje pytanie także uważam za oczywiste i uprawnione: kto sfinansował powstanie Prawa i Sprawiedliwości? Dlaczego PiS do spółki z Ruchem Poparcia wpłacał pieniądze na konto Witolda Modzelewskiego? I czyje to były pieniądze, czy aby nie przypadkiem pochodzące z naszych podatków, a zatem zwyczajnie UKRADZIONE przez pani partię? To uderzenie w RN jakie prezentuje Pani obóz polityczny to jest typowy wrzask zagłuszający "a u was biją murzynów!". Jednego potencjalnego wyborcę już straciliście, raczej nie pójdę na wybory niż oddam swój głos na partię, która prezentuje bolszewicką mentalność tępienia każdego, kto nie podporządkuje się jednowładztwu prezesa i jego świetlanej wizji.
anonim2013.06.10 17:23
Panie AlexanderDegrejt, Pan też ma prawo do swoich pytań, na które niestety nie odpowiem, ponieważ nie jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości i nie znam tych spraw, o których Pan pisze. Myślę, że pytania o finansowanie stawiane niekoniecznie jako główne, nie powinny nikogo obrażać, bo są zupełnie oczywiste. Jeśli tak przesadnie będziecie się obrażać i skupiać tylko na tej jednej sprawie obrażając osoby zadające te pytania, to naprawdę trudno będzie prawicy ze sobą współpracować. Naprawdę nie rozumiem wyrażonych tutaj niektórych przesadnych reakcji. Starajmy się zobaczyć wspólny cel podstawowy tj. zmianę obecnego układu władzy i nie odbierajmy sobie prawa do podstawowych pytań, ja tego prawa Panu nie odbieram i Pana nie krytykuje. Pozdrawiam Pana Krystyna Pawłowicz
anonim2013.06.10 17:26
Narodowcy to nie moja bajka. Moja Polska to Sarmacja, i nie tylko nie da się jej zamknąć w granicach etnicznych, ale wręcz w tych granicach Ona się dusi. Ale na ten moment, Narodowcy chyba całkiem nieźle mi pasują - są patriotyczni, i w miarę wolnościowi. Są też chyba bardziej katoliccy od Prawa i Sprawiedliwości, chociaż trzeba od razu powiedzieć że jest wśród nich również sporo niebezpiecznego (i, po prawdzie, głupawego) neopogaństwa. Tak czy inaczej, Fronda dziś wykonała wspaniałą robotę - po raz pierwszy od dawna, czuję że autentycznie czegoś ciekawego się dowiedziałem z Frondy. Dzięki tym trzem wywiadom przeprowadzonym dzisiaj - z posłami Pawłowską, Macierewiczem oraz Szczerskim - widzę jak bardzo Prawo i Sprawiedliwość boi się konkurencji po prawej stronie. Te całe podszczypywanie na temat finansów, młodości i braku doświadczenia, zarzuty braku odpowiedzialności (PiS jest wszak bardzo odpowiedzialny, będąc jedną z partii które starają się wpędzić w długi już nie pokolenie mojej trzyletniej córki, ale pokolenie jej dzieci lub nawet wnuków) i tak dalej... A w ogóle, świetna jest sytuacja gdzie Ruch Narodowy startuje praktycznie z niczego - mają masy poparcia wśród ludzi, ale zero organizacji. To daje im szanse na nabranie doświadczenia które - ze względu na szerokość tego ruchu, nie ograniczy się do wąziutkiej kasty partyjnych apartczyków.
anonim2013.06.10 17:36
Pani Poseł. Przepraszam za emocjonalną reakcję, ale trudno o inną, kiedy RN jest atakowany z każdej strony. Rozumiem Wyborczą, która piszczy o zagrożeniu faszyzmem. Ale wczorajszy atak Niezależnej (kojarzonej z Prawem i Sprawiedliwością), której dziennikarze oskarżyli Narodowców o zaproszenie w charakterze specjalnego gościa komunistycznego aparatczyka Poręby, czy dzisiejsze insynuacje prof. Zybertowicza o powiązaniach RN z WSI to uderzenia ze strony, z której nikt (albo prawie nikt) się ich nie spodziewał.
anonim2013.06.10 18:01
Z Degrejta wyłazi warcholstwo, a libertyni i piogale chichocą.
anonim2013.06.10 18:01
KrystynaPawłowicz - to Pani jak żywa? Czy to wymyślne trolowanie? Nie będę Pani wpisów traktował poważnie jeśli informacja o założeniu konta na Frondzie nie pojawi się na http://krystynapawlowicz.pl/ Pozdrawiam.
anonim2013.06.10 18:02
Z Degrejta wyłazi warcholstwo, a libertyni i piogale chichocą.
anonim2013.06.10 18:07
Nie chcę być jakimś złym prorokiem ale może też być tak:PiS wygrywa wybory z 30 ponad % i koalicjantem będzie,o zgroza,PO.W tym POPiSie będzie cały czas kłótnia,swady itd.Koalicja w końcu pęknie i do władzy dojdzie SLD razem,O ZGROZO!!!,z Paligłupem!Dalej nie chcę już prorokować bo mnie torsje biorą.Tak to jest jak narodem kieruje kłótnia,bitwa o krzesła lub miejce przy korycie,a nie dobro narodu.Do władzy dochodzą demony...
anonim2013.06.10 18:07
AlexanderDegrejt - o, ale o insynuacjach prof. Zybertowicza nic nie słyszałem. Gdzie to można poczytać? Bo akurat jeśli on coś takiego mówi, to może coś w tym być.
anonim2013.06.10 18:32
@AlexanderDegrejt Jestem człowiekiem, któremu żadnych lewackich skłonności zarzucić nie można i na prawdę bardzo mi daleko do środowisk Wyborczej itp., ale Panie Degrejt, jak nie krytykować ludzi, którzy głoszą hasła "Polska dla Polaków"??? Oni zupełnie nie rozumieją, czym jest ta "Wielka Polska", o której mówią. Za czasów, kiedy Polska realnie była potęgą, należała do najbardziej tolerancyjnych krajów, a zamieszkiwały ją przeróżnej maści mniejszości. Nie chodzi mi tu oczywiście o przyzwolenie na zboczenie i propagowanie rozpusty, ale o brak nienawiści do innych. Nie dopatruję się w RN faszyzmu, ale dla mnie środowiskiem, które rzeczywiście jest tolerancyjne, i które wie, jak stworzyć silną Polskę jest Prawo i Sprawiedliwość i to ono JEDYNIE może to uczynić, bo nawet gdy narodowcy stworzą partię polityczną, to będą mieli poparcie w granicach 2%. Dlatego prawdziwi Polacy, którzy potrafią realnie ocenić rzeczywistość i działać dla dobra Polski pójdą do wyborów i zagłosują na silną i suwerenną Polskę, a nie utopię pt. "Polska dla Polaków".
anonim2013.06.10 19:17
Kto finansuje RN? Ale co konkretnie finansuje? Ich stronę internetową, te profile na facebooku. Czy bilety pociągowe Winnickiemu czy Kowalskiemu na spotkania w Krakowie albo Gdyni?...
anonim2013.06.10 19:24
A czemu niby z Rosją nic nie można? Niemcy np. mogą. To jakiś dogmat? Bo Kaczor sią dąsa? Ruscy są nam dziś wiele bliżsi od jakchś spedalnonych EUropejczyków. PiS, co pokazała bolszewicka ustawa śmieciowa nie jest żadną opozycją (najpier za, a dziś żałosna skarga do TK). Od 5 lat żadnej rozsądnej i radykalnej propozycji ekonomicznej, lewitowanie w oparach absurdu, ciągłe plany rozdawania przywilejów, przy 80 tys. zł długu na głowę. Ostatnio: Gliński,czyli łoBuzek reaktywacja: przekładanie papierów do innych szuflad.
anonim2013.06.11 0:10
Wśród narodowców, jest spora część zwolenników nie Polski, ale słowiańszczyzny i to pogańskiej i antychrześcijańskiej, a prekursorami i finansującymi ich są dawni SB-cy. Mają swoje zespoły rockowe i swoją subkulturę pogańską. To jest niebezpieczeństwo dla prawdziwych narodowców.
anonim2013.06.11 0:38
Jeśli Pani Poseł tego nie wie kto finansuje podstawowe siły na scenie to nie bierze udziału w polityce tylko w grę zwaną ciuciubabką.Za grube pieniądze.W prawdziwej polityce to wiedza podstawowa: kto, za ile i od kogo.
anonim2013.06.11 7:00
Odnośnie tytułu - to samowystarczalni kryminaliści, którzy stosują psychologię na zasadzie sekty i tym samym mają wpływ na ludzi, którzy ich sponsorują...
anonim2013.06.11 8:52
Ileż jadu i kłamstw po adresem narodowców ujawniają prawie wszyscy "eleganccy i przyzwoici" ! To znaczy, że to dobra siła, potrzebna Polsce. :-)
anonim2013.06.11 12:36
Bo narodowcy, też powinni być eleganccy i kulturalni i napewno zyskają na tym. Prawdziwy narodowiec nie może szukać przyjaciół i poparcia ani u niemców ani u rosjan, ponieważ z historii wynika, że chyba nimi nie będą, raczej szuka się dobrych stosunków i to nie za wszelką cenę
anonim2013.06.11 16:51
"ale ja nie wiem, kto stoi za władzami Ruchu "- No przeciez wiadomo! Toz to PO I RN jest juz ugotowany!