22.01.15, 22:47fot. media

Petycję w sprawie „Idy” podpisało już 30 tys. osób

Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom tłumaczy w apelu do w apelu do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dlaczego "Ida" jest filmem antypolskim. Zdaniem fundacji "Ida" pomija informację, że w latach 1939-45 Niemcy okupowali Polskę i przeprowadzili eksterminację Żydów. 

 To bodaj pierwszy tej miary i klasy film, gdzie jest Holocaust, ale Niemców nie ma! Żydów zabija już nie SS, czy inny rycerski Wehrmacht, zabija ich zły, podły, prymitywny, brudny, pazerny na majątek, durnowaty polski chłop - pisze europoseł PiS Janusz Wojciechowski.

Tę opinię podziela m.in. politolog i publicysta Michał Szułdrzyński.

- Widzowie we Francji czy w Stanach Zjednoczonych nie dowiedzą się, że "Ida" jest elementem szerszego rozliczania się z naszą historią. Usłyszą tylko jeden przekaz: że polscy chłopi wyganiali Żydów po wojnie, bo bali się o swój majątek. Jeśli to jedyny głos, który ma szansę na wielkie nagrody, to jest to powód do niepokoju - mówił w rozmowie z Radiem TOK FM. 

- Mamy do czynienia z obrazem, który pokazuje, że można być dobrą Żydówką, jeśli jest się katolicką zakonnicą. To utrwala stereotyp, że Żydówki są złe, a zakonnice dobre - mówi z kolei  dziennikarz Roman Kuriewicz. Krytyk filmowy Wiesław Kot zarzucił twórcom, że historię Holocaustu serwują widzom w "wersji light". 

Do tej pory petycję do PISF-u podpisało w internecie prawie 30 tys. osób. 

All/Wp.pl, Reduta-dobrego-imienia.pl

Komentarze

anonim2015.01.22 22:49
Te petycje to jakiś nowy sport internetowy?
anonim2015.01.22 23:11
To jednak mało. Tylko ze nikt nie chce oglądać tego paskudstwa.
anonim2015.01.23 0:02
@temida A Ty widziałaś?
anonim2015.01.23 3:49
"zabija ich zły, podły, prymitywny, brudny, pazerny na majątek, durnowaty polski chłop". to ja oglądałem inny film. tam nikt, nikogo nie zabija...!?
anonim2015.01.23 7:02
Wystarczy dorobić do antypolskiego plugastwa pożal się Boże - symbolikę a juz hasbara i pozyteczni idioci mają "argument". Podobnie z komentarzami w podobnym watku. Tam hasbarczyk zarzucił mi, że w filmie "Z daleka widok jest piękny" w sumie to w ogóle Żydzi nie występują. Dla każdego coś miłego. Jest oferta dla tych co lubuja się w sadystycznych wizjach grossa i dla tych co wystarczy nieco przekaz zakamuflować i już sa podatni na urabianie jak plastelina.
anonim2015.01.23 7:51
A czy wiecie że taką petycję w Internecie mogło wypełnić po kilka tysięcy razy zaledwie kilka osób? Gdzieś tu niedawno na ten temat był artykuł.
anonim2015.01.23 8:07
@morzel skoro oglądnąłeś, to chyba bez zrozumienia. Ja też oglądnęłam i powiem Ci kilka faktów z niego. Wanda w szpitalu informuje gościa, że wie, iż jej rodzina była zabita przez niego, (choć wcześniej ukrywał ją w lesie). Facet pomimo prośby nie podaje miejsca pochowania zwłok. Robi to dopiero jego syn, który daje ultimatum: pokaże miejsce spoczywania zwłok, jeśli Panie zrzekną się domu. Przypomnieć trzeba, że obaj to chłopi, co film pokazuje. Ojciec zostawia synowi dom (należący niegdyś do rodziny Wandy i Idy). Kobiety zgadzają się na to i jest scena, gdzie syn odkopuje grób i przyznaje sie sam, ze on ich zabił. Jak widzisz jest jak na załączonym obrazku. Wasze młode pokolenie, pokolenie Internetu ma problem z czytaniem, oglądaniem ze zrozumieniem, a wiem, o czym piszę. Uciekło Ci parę szczegółów. Pewnie w tych momentach pisałeś smsy, albo siedziałeś na tablecie :)
anonim2015.01.23 8:15
@thaal pomyliłeś petycje. To feministki zrobiły petycję, w której nie podawało sie adresu e-mail i nie był zapisywany adres IP. Te petycje z citizengo mają zabezpieczenia. System wykrywa ten sam adres e-mail i ten sam IP i powtórne zgłoszenia odrzuca. Eh, znowu kłania sie czytanie ze zrozumieniem.
anonim2015.01.23 8:16
@LidkaN Czemu nie napisałaś, że spojlerujesz?
anonim2015.01.23 23:02
existenZ Historię trzeba znać. Zamiast pisać kocopoły zacznij ją wreszcie czytać!
anonim2015.01.23 23:05
Problem z Żydami u nas w kraju ma się tak że każdy kojarzy ich z Obozami zagłady i Jankielem z Pana Tadeusza.
anonim2015.01.30 1:23
Wanda przyznaje się na samym początku filmu, że wydawała wyroki śmierci za czasów stalinizmu. Skąd wam się wzięło, że ten film jest prożydowski, to ja nie rozumiem.
anonim2015.03.4 4:19
'Zdaniem fundacji "Ida" pomija informację, że w latach 1939-45 Niemcy okupowali Polskę i przeprowadzili eksterminację Żydów.' Pozwolę sobie zwrócić uwagę, że podobnie można argumentować, że filmy o Janie Pawle II pomijaja kwestie Świętej Inkwizycji oraz przypadków pedofilii w Kościele. Bo te filmy nie są o tym!