21.06.20, 21:12Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika, RadioGdansk)

Piotr Duda do Lisa: To pan zapomniał o Solidarności

Przewodniczący Europejskiego Centrum Solidarności, Bogdan Lis zaatakował przebywającego dziś z wizytą w Gdańsku premiera Mateusza Morawieckiego. Równie negatywnie skomentował działalność związku „Solidarności”, stwierdzając, że „Solidarność” go zdradziła. Z ripostą pospieszył przewodniczący związku, Piotr Duda.

„To nie Solidarność pana zdradziła, to pan zdradził Solidarność, wykorzystując związek do swojej osobistej kariery” – powiedział Duda. Dodał, że przewodniczący ECS powinien dziś milczeć.

Lis zaatakował premiera zastanawiając się dlaczego dzieli Polaków na dobrych i złych. „Zastanawiam się czy nie wyniósł tego z domu. W latach 80. w czasie stanu wojennego Kornel Morawiecki także dzielił Polaków i Solidarność. To, co robi pan premier, jest powtórzeniem tej działalności. Premier (…) przyjeżdża do Gdańska wykorzystywać najnowszą historię Polski do celów politycznych”.

Przewodniczący Duda powiedział dlaczego Bogdan Lis atakuje premiera. Prawdopodobnie nie spodobała się mu wypowiedź, w której premier przypomniał, że za czasów premiera Tuska podniesiono wiek emerytalny. Wyraził również zdumienie, że o ile „nie dziwi reakcja polityków PO, o tyl dziwi reakcja Bogdana Lisa”. Przypomniał również, że obniżenie wieku emerytalnego było jednymz postulatów starjku w sierpniu 1980 roku. „Pan Lis nie tylko o tym zapomniał, ale wspierając ugrupowania, które prowadzą politykę sprzeczną z postulatami sierpnia, odbiera sobie prawo moralne do wypowiadania się w imieniu Solidarności” – skwitował.

Do sprawy odniósł się również inny działacz Solidarności, Andrzej Kołodziej. Zwracając się do Lisa powiedział: „to, że dziś jesteśmy po różnych stronach politycznego sporu i wspierasz Platformę Obywatelską, kontynuatorkę Unii Wolności, nie uprawnia Cię do fałszowania historii (…) nie jest to pierwszy przypadek, gdy były działacz Unii Wolności obraża środowisko Solidarności Walczącej i stawia fałszywe zarzuty, ale formułowanie ich wobec Kornela Morawieckiego jest nikczemne”.

ks/ PAP

Komentarze

kibic2020.06.22 9:52
Wydelegowany z PZPR do Solidarności, może kiedyś wyjdzie na jaw jaką rolę pełnił !!!
Scepto2020.06.22 9:49
Autentyczna "Solidarność" była zróżnicowana, gromadziła uczciwych ludzi myślących o Polsce. Dzisiejsza podróbka to przybudówka jednej partii i jednego wodza. Gdzie oni sa teraz, gdy pracowników zwalnia się setkami ? Postawcie tysiące u buka: kolejny Duda wejdzie do polityki jako "elyta" PiS natychmiast po zwolnieniu obecnej funkcji.
f232020.06.22 9:32
Panie Duda. Niech Pan pamięta gdzie stało Zomo i gdzie Pan stał razem z Kacperkiem.
Olo2020.06.22 7:50
Lis to okrągłostołowy pachołek , bolkowy podnóżek !
Czesław2020.06.22 6:27
W 1980 r. Polacy też byli podzieleni, jedni byli zgromadzeni na MszyŚw. przy Bramie Stoczni Gdańskiej i wspierający ich KK oraz rzesze Polaków patriotów i z tego powstała Solidarność a drudzy popierający Jaruzelskiego. Teraz nadal tak jest , jedni są spadkobiercami Solidarności i kontynujący tą ideę a inni kontynuują dzieło komunistów z PRL, oczywiście trochę w zmienionej formie takie "farbowane lisy".
.2020.06.22 10:45
Masz rację, teraz na czele "solidarności" stoi ZOMOwiec. Role się kompletnie zamieniły.
katolicka kretynizacja polski2020.06.21 21:33
Duda to pyerdolony ZOMOwiec który lał robotników a teraz jest szefem solidarności, przecież to jest jakieś kuriozum!
Miro2020.06.21 22:20
Jesteś zwykłym ciulem !!!
anonim2020.06.21 21:19
Powiedział koleś który zeszmacił markę "Solidarność" robiąc z niej bezkrytyczną przystawkę jednej partii politycznej.
Zatroskany2020.06.21 21:38
Nowak, coś zmień w swojej "narracji"' naprawdę stać cię na to. Po prostu uwierz w siebie.
anonim2020.06.21 21:51
Co mam zmienić? Mam sobie zorganizować ołtarzyk z Kaczyńskim, jak ty? No chyba sobie kpisz. Nie zgadzasz się z tym co napisałem? Rozumiem że dla ciebie, to że tą partią jest PiS, zmienia wszystko. Ale spróbuj się wysilić i pomyśleć...
nbc2020.06.21 22:12
Już się modlisz do swojego bożka i w dodatku nienawiść zasłoniła ci rzeczywistość .