25.09.19, 15:00Fot. via Pixabay, CC 0

Piotr Ślusarczyk: Porażka szwedzkiego multi-kulti

Miał być wielokulturowy raj. Zamiast tego w Szwecji powstały enklawy, w których króluje radykalny islam i zwykła przestępczość. Czy istnieje szansa na zmianę?

Złośliwi określają przyjęty model polityczny w Szwecji mianem „szwecjalizmu”, czyli połączenia otwarcie lewicowej ideologii ze specyficznym postprotestanckim modelem życia.

Przez lata kolejne władze Królestwa Szwecji deklarowały sukces w integracji imigrantów, szczególnie tych muzułmańskich – model społeczeństwa, w którym kultura szwedzka zostaje zastąpiona przez pozbawioną uprzedzeń i programowo równościową tożsamością wielokulturową.

Tymczasem dziennikarze, w przeciwieństwie do urzędowo optymistycznych władz, mówią o nowym apartheidzie w Szwecji. Zamiast wielokulturowego raju powstały monokulturowe enklawy, w których rządzi mieszkanka przestępczości oraz religijnego fundamentalizmu.

Powyższe tezy można przeczytać w komentarzu znanego szwedzkiego dziennikarza Janne Josefssona, opublikowanego na łamach „Dagens Nyheter”, a omówionego przez Dziennik.pl.

Problem, o którym mówi publicysta, nie pojawił się z dnia na dzień. O tym, że istnieją w szwedzkich miastach szkoły, w których prawie wszyscy uczniowie pochodzą z rodzin imigranckich i nie posługują się językiem szwedzkim w domu, informował Josefsson kilka lat temu. Dowiedział się wtedy od dyrektora szkoły położonej w imigranckiej dzielnicy Goeteborga, że na 500 uczniów, szwedzkim jako językiem ojczystym posługuje się najwyżej czterech. Większość mówi do siebie po somalijsku lub arabsku.

Mimo alarmistycznych informacji, które z powodów poprawności politycznej nie zostały w większości rzetelnie przeanalizowane, szwedzcy politycy regularnie podtrzymywali wizję wielokulturowej Szwecji, która osiąga sukces. I tak były premier Persson oświadczył, że w imigranckiej dzielnicy Rosengård w Malmö, o bardzo złej reputacji, mieszkają „mili ludzie”.

Ta polityka zamykania oczu na problemy z integracją imigrantów z krajów kulturowo odległych zrodziła w istocie dwa społeczeństwa. Jeden, w którym żyją bogaci, dobrze wykształceni Szwedzi oraz drugi – zasiedlony przez młodych imigrantów, którzy nie mają ani wykształcenia, ani zaplecza kulturowego, ani kapitału społecznego, które pozwoliłyby im odnieść sukces życiowy i wyrwać się ze szponów fundamentalizmu i przestępczości.

Szwecja nie jest już jednym krajem, istnieją dwa światy. To nie może być celem, wręcz przeciwnie – taki stan jest kompletną polityczną porażką. Niezależnie od tego, jaki rząd mieliśmy, każda władza obiecywała, że poradzi sobie z obszarami wykluczenia. (…) Czyje dzieci powinny dorastać, być sąsiadami chłopców w kamizelkach kuloodpornych z dostępem do granatów i broni? Moje, twoje, dzieci innych ludzi?” – pyta retorycznie Josfsson.

Szkoły, które znajdują się w 23 tzw. strefach wrażliwych, zamiast kształcić młodych ludzi stają się środowiskiem, które dostarcza nowych członków dla organizacji przestępczych. Jak wynika z badań, przeprowadzonych w latach 2011-2015, w szkole, do której uczęszczają głównie imigranci, różnych przestępstw dokonało ponad 25 procent uczniów. Mowa tutaj o Sjumilasskolan w Biskopsgarden (Goeteborg).

Komentarz

Artykuł Janne Josefssona jest istotny z paru powodów. Po pierwsze, dziennikarz zajmuje się problemem migracji od 30 lat. Jako jeden z pierwszych kilkadziesiąt lat temu alarmował, że w Szwecji powstaje równoległe społeczeństwo. Jak okazało się po latach, to on, a nie poprawnie polityczni politycy, ma rację. Po drugie, tekst ten narusza tabu i podważa kształtowany przez lata obraz Szwecji jako „wielokulturowego raju”. Wizerunek ten opiera się w dużej mierze na mieszance ideologii, myślenia życzeniowego i lęku elit przed przyznaniem się do porażki. Przez długi czas każdy, kto mówił o problemie Szwedów z imigrantami, stawiany był pod pręgierzem opinii publicznej. Zestaw inwektyw w takich przypadkach zwykle koncentrował się wokół „siania kłamstw, motywowanych islamofobią, ksenofobią, a nawet rasizmem”. Tymczasem to unikanie otwartej i uczciwej debaty przez lata cementowało i nadal cementuje swoisty apartheid, w którym bogaci Szwedzi zamykają się w wygodnych enklawach, zaś wykluczeni imigranci nadal tworzą brudne sieci przestępczych i fundamentalistycznych aktywności. Może więc, zanim Szwecja przyjmie kolejnych migrantów, spróbuje poradzić sobie z integracją tych, których już ma. W przeciwnym razie rozwój społeczeństwa równoległego w dalszej lub bliższej perspektywie stanowić będzie dla tego kraju realne niebezpieczeństwo.

Piotr Ślusarczyk

Euroislam.pl

Komentarze

Polak2019.12.20 12:02
Kurcze a ja mieszkam w Szwecji 10 lat i uważam, że mieszkam w bajce. Nic z tych bredni, które tu przeczytałem nie są prawdą. Piękna przyroda, czyste powietrze, jak kiedyś za socjalizmu w Polsce. Piękni, otwarci, uśmiechnięci, pomocni ludzie - jak nigdy w Polsce. Państwo opiekuńcze, bogate, dostatnie, czyste, uczciwe. Tubylcy i przyjezdni czujący się jednością, mający dla siebie szacunek i po prostu się lubiący. Ludzie tu się do siebie uśmiechają, nikt na nikogo nie patrzy, że gej, że prostak, że muzułmanin, że policjant, że sprzątacz, że czarny, że w ciapki, że hetero z dziećmi - liczy się człowiek. Piękny kraj. Polska nigdy taka nie będzie - bo mamy kościół (taki rodzaj syndromu sztokholmskiego chyba) i nacjonalistów (taki rodzaj idiotów).
Romek2019.09.26 10:27
Głosujmy na normalność czyli PIS
Felek2019.09.26 0:12
Oho Fronda znow zaczyna snuc swoje fantazje na temat Szwecji. Szwedzi sa juz zgubieni masowo wskakuja lodzie i plyna do krainy mlekiem i miodem plynacej gdzie biali katolic zapewnia im dobrobyt, 500+ na kazde dziecko i burdele w kamienicach. Polski katolik brzydzi sie przemoca. Co najwyzej strzeli pijany swoaja zone przy niedzieli ale pozniej przeciez pojdzie do spowiedzi.
Zygmunt2019.09.25 18:28
Reytan, a co tobie zrobiło się w główkę?? Obudź się, albo wytrzeźwiej ! Chyba nie wiesz co napisałeś ??? To PO podpisało w UE, pod naciskiem Markelki , że najpierw weżmie 8.152 nachodźców ! A potem miało jeszcze przyjąć 300 tysięcy ! Na szczęście dla nas PIS wygrał, i zastopował nawet te 8 tys.! Dzięki im za to! Mielibyśmy już początki tego, co w Szwecji! W Niemczech jest muzułmanów ok.2-2,5 mln. ! A ty z Księżyca spadłeś chyba, z tymi 10 min muzułmanów! CHŁOPIE, KTO CI TAK KAZAŁ NAPISAĆ !? ILE CI ZA TO ZAPŁACILI ! ? RĘCE OPADAJĄ NA TĄ GŁUPOTĘ!
polak2019.09.25 17:47
tak się skończą państwa w europie ,którzy chrześcijańska kulturę mają w poważaniu--Polacy już niedługo będą przyjmowali rdzennych obywateli europy
JS2019.09.25 16:08
Wielkie brawa dla głupio-mądrych Szwedów za dopuszczenie do władzy oszustów, robiących politykę nie w interesie rdzennych mieszkańców ale dla globalistów. Wiem, że to nie chrześcijański ale jak wyhodowali sobie żmijo-boa co ich kąsa i dusi to niech radzą sobie z nim sami. Pozdr.
JS2019.09.25 18:56
Nie chcieli Jezusa, więc przyszedł diabeł ze swoją ofertą programową. Obiecał im wspaniały kraj. Zagłosowali na niego. Niech teraz sami sobie z tym radzą. Pozdr.
HOMOSEKSUALIZM=HIV=ZGON2019.09.25 15:55
Z goowna - 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 odleciała mucha, miała nawet ona dosyć, ale się znajdzie inna, radziecka i poczuje się jak u siebie w domu. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧, w "miedzyczasie" wypełnia blogi tym samym smrodem jako 𝐥𝐨𝐥𝐞𝐤 𝐤𝐫𝐞𝐦𝐨𝐰𝐤𝐚
anonim2019.09.25 15:49
Naprawdę wiele można zakłamać,ale przecież nie sposób nie zauważać faktów,zagrożenia narastają a Szwedzi co ?Sprawdzają w TV czy to prawda?Przyczyna-skutek to prosty tok myślenia,czy Szwecja jeszcze istnieje jako państwo?
anonim2019.09.25 15:40
Jaka POrażka? Sami tego chcieli!....
lolek kremowka2019.09.25 15:38
Do tej Szwecji i innych poganskich krajow polscy katolicy masowo s pie przaja i wracac nie zamiezaja
HANNA Cz.2019.09.25 20:19
Lolek, kłamiesz, są rózni ! NIE UOGÓLNIAJ ! A ja znam osobiście wielu, co wracają i urzadzają sie! To są młode małżeństwa,nawet budują sobie domy, niektórzy kupuja mieszkanie! Mówią, że jest nieciekawie w wielu dzielnicach w Szwecji! Zarobili na start i wracają.
Maria Blaszczyk2019.09.25 20:38
Całe szczęście, że w Polsce w każdej dzielnicy każdego miasta jest "ciekawie"...
ela2019.09.25 23:35
Tacy oni katolicy jak z koziej d..trąba. Wielu to wrogowie PISu spieprzyli jak mówisz z kraju.....obrażeni że już nie można kraśc.
Cogito ergo sum2019.09.25 15:37
Tak kończy się zakłamanie i polityczna poprawność
XYZ2019.09.25 15:18
PO tego wlasnie chce w Polsce ! Bo tak kaze Soros.
tomi2019.09.26 3:44
Soros to marionetka rockeffelera i kissingera poczytaj ksiazke o grupie bilderberg.
katolik2019.09.25 15:16
Francja,Szwecja itp Gdańsk ,Poznań itp. Mądrzy i silni Polacy głosują na PIS!!!
Reytan2019.09.25 15:34
PIS chce sciagnac jeszcze 10 milionow muzulmanow,Szwecja to betka Kalifat bedzIe w Polsce,z Zydem Morawieckim jak sultanem..
Lewak2019.09.25 15:38
ty pajacu to nawet głupi nie jesteś
HANNA Cz.2019.09.25 20:13
Reytan ! Już ci poniżej odpisali ,poczytaj na ten temat! Proszę, nie kłam i nie rób " z gęby cholewy"! Sam wiesz ze to kłamstwo ! Ile ci płacą, Judaszu!????
J2019.09.25 16:00
PIS sprowadził więcej imigrantów niż PO i ukrywa to.
HANNA Cz.2019.09.25 20:10
J" Nic głupszego nie dało ci się wymyśleć ??? KŁAMIESZ, AŻ SIĘ ZA TOBA KURZY! Z KIM SIĘ NA ROZUMY ZAMIENIŁEŚ? No słucham, ile muziułmanów sprowadziło PO , a ile PIS, bo o nich mówimy !?