31.03.20, 08:00Tomasz Grodzki, marszałek Senatu/YT/gov.pl

Platforma swoimi poprawkami w Senacie chce rozsadzić budżet

1. Wczoraj najpierw senackie komisje, a później senatorowie na sesji plenarnej omawiali pakiet ustaw przyjęty w Sejmie, a dotyczący łagodzenia skutków pandemii koronawirusa w ochronie zdrowia i gospodarce nazwany przez rząd „Tarczą antykryzysową”.

Na sesji plenarnej pakiet ten przedstawił premier Mateusz Morawiecki, który naświetlił senatorom sytuację w gospodarce światowej, europejskiej i na tym tle przewidywany rozwój wydarzeń w naszej gospodarce.

Zwrócił uwagę na uwarunkowania makroekonomiczne wywołane skutkami pandemii koronawirusa i podkreślił znaczenie wiarygodności kredytowej, której się dopracowaliśmy zdecydowanie poprawiając stan naszych finansów publicznych, czego dobitnym wyrazem jest zmniejszenie w ciągu ostatnich 4 lat deficytu sektora finansów publicznych z 54% PKB do poziomu poniżej 47% PKB ,ale także najniższe od lat koszty obsługi długu publicznego).

2. Podkreślił, że przygotowany przez rząd pakiet ustaw szacowany jest na blisko 227 mld zł (rząd najpierw zaproponował pakiet, którego wartość szacowano na 212 mld zł i powiększony o kolejne 15 mld zł po uwzględnieniu propozycji prezydenta Andrzeja Dudy o zwolnieniu osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikroprzedsiębiorców, a więc zatrudniających do 9 pracowników ze składki ZUS na 3 miesiące).

Wartość tego pakietu to aż 10% PKB, a po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej naszego złotego , chociażby w stosunku do euro, jest to pakiet porównywalny na przykład z niemieckim, którego wartość wynosi około 15% PKB.

Trzeba przy tej okazji także zauważyć , że Narodowy Bank Polski przygotował także pakiet monetarny, mający za zadanie poprawić płynność finansową polskiej gospodarki, poprzez zasilenie sektora bankowego, które jest szacowane na przynajmniej 200 mld zł, a więc prawie na kolejne 10% PKB.

Rząd zdecydował się więc przygotować silne wsparcie dla polskiej służby zdrowia i gospodarki, uwzględniając jednak możliwości naszego systemu finansów publicznych, nie chcąc narazić na szwank naszej międzynarodowej wiarygodności kredytowej.

Przypomnijmy, że kilka dni temu agencja ratingowa Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie A- dla długo i krótko terminowych zobowiązań zarówno w walutach zagranicznych jak i w walucie krajowej, oraz perspektywę tego ratingu na poziomie stabilnym.

3. Niestety większość opozycyjna w Senacie ale głównie senatorowie Platformy, zdecydowali wprowadzić do ustawy poprawki, których wszystkich skutków finansowych nawet nie oszacowano, a idą one w dziesiątki miliardów złotych.

Między innymi zdecydowano się podnieść tzw. postojowe do wysokości 75% średniej krajowej, wprowadzenie zasiłków chorobowych dla rodziców dzieci do 12 roku życia, zwolnienie z ZUS na trzy miesiące firm małych i średnich, pożyczki dla firm w wysokości 40 tysięcy złotych z możliwością ich umorzenia, a także dodatkowe 20 mld zł na wsparcie ochrony zdrowia.      

Przypomnijmy, że w „Tarczy antykryzysowej” rząd proponuje w tzw. postojowym zmniejszenie kosztów pracy dla pracodawców aż o 76%, zasiłki chorobowe dla rodziców dzieci do 8 roku życia, zwolnienie ze składki ZUS na 3 miesiące samozatrudniowych i mikroprzedsiębiorców, co już ma kosztować około 15 mld zł, pożyczki dla mikroprzedsiębiorców do 5 tys zł, wreszcie wsparcie dla placówek ochrony zdrowia w wysokości 7,5 mld zł.

4. Opozycja oczywiście nie przedstawiła szacunku kosztów swoich propozycji, ani źródeł z których powinny być sfinansowane, a ich tylko zgrubne oszacowanie, to przynajmniej kilkadziesiąt miliardów złotych dodatkowych wydatków.

Zgoda rządu na dodatkowe wydatki takich rozmiarów nie tylko rozsadziłaby budżet państwa ale na tyle pogorszyła stan finansów publicznych, że gwałtownie wzrosłyby koszty obsługi polskiego długu (które teraz są na najniższym od lat poziomie), a także znacząco utrudniłaby jego finansowanie.

Sejm będzie więc zapewne zmuszony większość z nich odrzucić, a to co się stało w Senacie nie tylko niepotrzebnie wydłuża proces legislacyjny ale także dobitnie pokazuje, że opozycja w Polsce jest po prostu skrajnie nieodpowiedzialna.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Jim2020.03.31 17:12
Obecny senat, to KOD przeniesiony do Parlamentu "im gorzej tym lepiej"
krakus2020.03.31 12:35
Marna propaganda mająca tylko odwrócić uwagę od nieudolności rządu... im starcza tylko na lans, propagandę, kolesiostwo i nagrody dla siebie. Oraz na kupienie głosów prymitywnego elektoratu.
Bewq2020.03.31 12:34
PiSuary dostały przekaz z Nowogrodzkiej, by jak Piebiak siać nienawiść i hejt... tylko w tym czują się mocni... merytoryki za grosz.
Nina2020.03.31 12:33
Dla komuchów z PiS tylko koryto i lans się liczy... mają gdzieś prawo oraz zdrowie i dobrobyt obywateli
Nina2020.03.31 12:36
Debilka kradnąca nawet mój podpis nie jesteś Nina jesteś platformiarska świnia.Podpisujesz się tak jak ja bo odsłaniam wasze szwingle platformiarskie.
Adv2020.03.31 12:31
Obecna władza to nic tylko okradanie Polaków i demolowanie kraju na każdym polu... tylko koryto i nepotyzm jest dla nich ważny.
anonim2020.03.31 12:30
Wybitnie antypolski rząd PiS realizuję politykę swych mocodawców z USA i Izraela. Oni nienawidzą Polaków, wystarczy poczytać wypowiedzi Emilewicz iT erleckiego.
MM2020.03.31 12:29
Przecież podobno na wszystko są fundusze... czyzby spyała się rządowa propaganda...
ciekawy2020.03.31 12:26
Ci ludzie,to kompletne dno. Jak słyszeliśmy dziś rano w radio, jak rządziła PO i PSL a ministrem opieki społecznej był Kosiniak nie zgodzili się nawet na minimalna pomoc dla najsłabszych i najstarszych
Polak2020.03.31 12:01
Budżet już rozsadził Matołuszek na polecenie partii, zakładając inflację dwukrotnie niższą od rzeczywistej.
Nina2020.03.31 12:35
Pół biliona długu spłacił rzad PIS, które pezz 8 lat zaciągnęła PO co ty za bzdury piszesz,chyba nigdy nie zetknąłeś się z ekonomią i jest to dla ciebie czarna dziura.
PolakNieLeming2020.03.31 11:39
Opozycja w Polsce skupia największe szumowiny, szkodników, kłamców, łapówkarzy, zwykłych zdrajców Polski i Polaków. Wśród nich ze świecą szukać uczciwych ludzi, pragnących dobra dla nas i naszej Ojczyzny. Dla nich ważna jest władza, koryto, wpływy i uznanie odwiecznych wrogów Polski: Niemiec i Rosji. Na szczęście po 8 latach ich nierządów Polacy zrozumieli, że to, co wpajane mają przez TVNy i Gadzinówkę Wybiórczą nijak ma się do rzeczywistości. Propaganda Niemiec i Rosji poniosła na tym polu klęskę, ale pieniądze szerokim strumieniem nadal płyną i finansują wszystko ,co może przynieść straty nam i naszemu państwu. Brawo rząd ! Brawo PIS ! Na pohybel wrogom Polski !
nu TVN24 POniała i Wy Stokrotko2020.03.31 10:56
Ja Wielki Marszalek (podejdź kobyłko do płota) oświadczam, że w żadne gry TIK TOKi nie gram, bo jestem stary. Jak Sejm pracuje , to jadę na narty do zakażonej Lombardii i przygotowuję się do tiażołej pracy jak kałchożnik lub kałmuk
lech2020.03.31 11:24
Trollu Putina spadaj na Łubianki!
Ogladaj hity online2020.03.31 10:36
Sala samobójców. Hejter 2020 https://filmvod.pl - Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem . Polecam jak najbardziej!
Zatroskany2020.03.31 10:28
OPO zycja jest jak ta postać z kawału która na "swojego" szczeka a do obcego się łasi. Widać to jak na dłoni, nie chcą pomagać a jeszcze szkodzą. Chcieliby "coś" zrobić ale nie mają pojęcia co,porównanie ich do małych dzieci byłoby komplementem. Pozostaje więc...
~gość2020.03.31 10:24
Powinni usunąć tego buca z Senatu. Ludzie czekają na zatwierdzenie Tarczy antykryzysowej, a Grodzki sobie w przysłowiowe kulki gra.
Realista2020.03.31 10:21
Ciekaw jestem czy któryś z tych ciołków, które tu piszą przeczytał cały projekt ustawy. Ja akurat czytam wszystkie kolejne wersje tego projektu. Mam też porównanie do pomocy udzielanej przez rządy innych państw. To co zaproponował polski rząd jest oczywiście lepsze niż nic, ale w żaden sposób nie uchroni przed zamykaniem firm i zwolnieniami. To pomoże tylko tym firmom, które i tak by przetrwały bez rządowej pomocy. Budżet na 2020 i tak i już nie istnieje. A dodatkowe wydatki sa niezbędne jeśli chcemy uniknąć jeszcze większej katastrofy.
Zatroskany2020.03.31 10:40
Co z tego że czytasz "wszystko", kiedy nie umiesz czytać ze zrozumieniem.
AVI2020.03.31 10:12
Premier Morawiecki mówił do betonowych słupów, do zabetonowanych głów. Odnosi się wrażenie jakby totalsi w ogóle tego nie słuchali, nie rozumieli, jakby mieli zatkane uszy i głowy. Premier skończył, a większość z nich jak nakręcone katarynki powtarza w kółko swoje śpiewki, jak gdyby w ogóle tego przemówienia nie było. Opozycja to mniej niż mierna inteligencja, za to rozbuchana do niemożliwości arogancja i zła wola. To katarynki, które nakręcają często wrogowie Rzeczpospolitej. Przykro to wszystko oglądać, ci ludzie w ogóle nie powinni być w sejmie czy senacie, o koperciarzu już nie wspominając. Niestety, najczęściej ci, co ich wybierają są na takim samym poziomie.
AAAtomek2020.03.31 10:25
Zwolennicy komunistycznej obecnej władzy to przede wszystkim mało inteligentni słuchacze radio aryja i Zenka.
Zatroskany2020.03.31 10:45
Znalazł się inteligentny...inaczej.
Nina2020.03.31 9:36
Platforma to niemiecka partia finansowana jeszcze za Tuska przez Niemcy,oni nienawidzą Polski i Polaków to druga konfederacja targowicka i tak jak pierwsza chce doprowadzić do rozbioru Polski.Należy zmienic prawo w Polsce i wrogie działanie wobec państwa polskiego powinno być surowo karane.Co by było gdyby doszło do tego co PO z PSL kombinowali by szpitale sprywatyzować i gdyby im udało się wygrać w 2015 roku.Dziś by leczyli milionerów,którzy wzbogacili się na grabieży polskiego majątku za symboliczna złotówkę po planie Balcerowicza który otrzymał go od Sorosa by zniszczyć gospodarke Polski. Ci nowobogaccy byliby leczeni w prywatnych szpitalach,a Polacy by leżeli milionami w kostnicach. 100 lat temu jeden wirus hiszpanki zabił 100 milionów ludzi, dziś ta pandemia też wymknęła się z kompleksu wojskowego laboratoriów bakteryjnych w Chinach tak jak było z hiszpanką. Teraz senacki koperciarz z PO nadal chce zniszczyc gospodarkę Polski, czy wy tego nie widzicie,że PO to wróg Polski i Polaków. Poznajcie hstorię targowiczan na 100 lat Polska straciła niepodległośc, wybierając PO do rządu sami sie przyczynacie do likwidacji Polski.
Bogo2020.03.31 9:29
Powiedzcie dlaczego mam się dokładać do tych debili którzy brali fury po 400 tyś zł w lizing nie płacąc podatków i płacąc pracownikom minimalne pensje, niech teraz przesiądą się z powrotem na hulajnogi.
Michał Jan2020.03.31 10:54
Tych "debili" stać było na ten lizing, na danie pracy takim, którzy nie mają kwalifikacji ponad wynagrodzenie minimalne i płacenie podatków (to nie oni się od nich mogą wymigać), a Ciebie tylko na wylewanie żółci na Frondzie (to kolejna wrzuta). Jeżeli oni są debilami, to kim jesteś Ty?
Matwiej Bej2020.03.31 9:13
Sejm MUSI ODRZUCI tzw.,Poprawki Senackie" Bo TOTALNI ZAPRZAŃCY MAJĄ CEL ,,IM GORZEJ ,TYM LEPIEJ dla OPOZYCJI". A CEL DRUGI PO-KO POLSKA WASALEM vel NIEWOLNIKIEM NIEMIASZKÓW.
duchowny krakowski2020.03.31 9:10
"Rozsadzić budżet" - tak ci ludzi są gotowa "podpalić Polskę by mieć władzę", wywołać nawet III wojnę światową by być przy władzy na zgliszczach. To albo amok, albo, zaślepienie, a może.... opętanie (?)
AVI2020.03.31 10:23
Nawet laik widzi, że to, co proponują totalsi budżet rozsadzi. A potem co? Nie ma emerytur, nie ma pensji, głód i rozruchy w państwie. Ale o to im właśnie chodzi; wtedy przejęliby władzę. Soros i inni ich sponsorzy sypnęliby trochę grosza, trochę by się uspokoiło i znowu ambicje zawodowe Polaków to byłyby szparagi w Niemczech albo podcieranie niemieckich staruszków; 2/3 Polaków żyłoby na granicy nędzy. To ich oczywiście nic nie obchodzi, ich poklepywano by w UE po plecach i dawano medale jak tuskowi, może nawet otrzymaliby nic nie znaczące stanowiska. Takie jest dążenie totalnej targowicy.
Jarek2020.03.31 11:04
@ "duchowny" choć nie wierzę w to oraz @ AVI Budżet rozsadza inne rozdawnictwo: 1) 500+ 2) 13 i 14 dla górników, gdy kopalnie przynoszą straty. Jak na razie, PIS uporczywie chce utrzymać władzę, wszelkimi sposobami, nawet narażając zdrowie i życie ludzi. Tyle pomówień co każdego dnia produkuje PIS i jego poplecznicy. Dlaczego nie ma ani jednego aktu oskarżenia w sprawie Grodzkiego o te niby łapówki? Nie ma i nie będzie. Ale w świat poszło, i ciemny lud to kupił. Teoria Jacka Kurskiego w praktyce.
Precz z 🌈 zarazą!2020.03.31 8:58
Zaraz, to ten łapówkarz wciąż stoi na czele Senatu RP? Czy on jest poza prawem?
XYZ2020.03.31 9:32
A ktoś coś mu udowodnił?
ULICA I ZAGRANICA ,CZERWONE OPASKI I WITANIE BOLSZ2020.03.31 10:09
Przy obecnych koszernych sadach trudno bedzie cos udowodnic beda rozpatrywac 10 lat juz Nuimam o to zadba.
AAAtomek2020.03.31 10:24
Wasze komunistyczne sądy i prokuratorzy jak za dobrych waszych czasów będą skazywać niewinnych.
Albert2020.03.31 10:05
Nie jest poza prawem. Prawo obowiązuje go tak samo, jak każdego innego. Czyli żeby uznać kogoś za winnego, trzeba mu tę winę najpierw udowodnić. Opowieści wyssane z palca snute przez pisorskich debili nijak nie można uznać za dowód.
PolakNieLeming2020.03.31 11:49
No masz rację, POpaprańcu. Dla was obciążające zeznania 50 Polaków to opowieści wyssane z palca. Strach byłoby się bać ,gdybyście rządzili. Niewinni siedzieliby w aresztach po 6 lat, a mafiozi wychodzili po roku z wysokimi odszkodowaniami. TO BYŁABY SPRAWIEDLIWOŚĆ POPAPRAŃCÓW.
Albert2020.03.31 12:29
Nie ma żadnych obciążających zeznań i żadnych 50 Polaków. To wyłącznie bajki opowiadane przez pisiorskich debili trafiające wyłącznie do pisiorskich lemingów. Takich jak ty. Jeszcze żyjemy w państwie prawa, co oznacza, że do skazania kogokolwiek niezbędne są niepodważalne dowody. A takich nie ma i nie będzie, bo PIS już prawie pół roku szuka haka na Grodzkiego i niczego znaleźć nie umie. Wiem, że marzą ci się komunistyczne metody, jak za dawnych czasów - ale to nie ta bajka prawacki katoćwoku.
anonim2020.03.31 8:56
No niestety nie nauczyli się ci ludzie myśleć, ani pracować samodzielnie. Przez lata wystarczyło tańczyć jak im grali!
Saki Faki2020.03.31 8:56
Tak pisowskie komuchy kończy się wasz gierkowski sen. Był czas oszczędzania, to rozdawaliście i kradliście, nadszedł czas wydawania, to nie macie z czego. Siedem chudych krów zżera siedem tłustych:-)
Ciekawy2020.03.31 8:52
Trzeba było nie wypłacać sobie horrrendalnych premii!! Witek k .... jedna wzięła 95 tysiaków dla emeryta by starczyło na całe rok wyplat
Nina2020.03.31 9:53
To do ciebie nie dotarło,że oddali te pieniądze?
Stani2020.03.31 12:09
Nie oddali, po prostu sprawa przyschła
ulica zagranica dziala antypolsko2020.03.31 8:50
Aczy szef senatu powola fundacje zeby wesprzec zachcianki senatorow opozycji.
Realista2020.03.31 8:57
Odzywają się beneficjenci pisiego programu 500+ na flaszkę dla taty
Nemo2020.03.31 8:33
Jak widzę i słyszę Grodzkiego to zastanawiam się kto nadał mu tyle tytułów naukowych. Ani erudyta, ani intelektualista tylko zwykły wiejski ćwok, który dorobił się na krzywdzie ludzkiej - czy to szczyt możliwości kadrowych PO??? Jeżeli tak to przyszłość tej partii widzę w czarnych barwach.
Wojciec2020.03.31 8:50
Powiedział sobie nemo.... któremu się uczyć nie chciało i jedyne co mu zostało obok siedzenia z harnasiem w ręku to komentowanie mądrzejszych od siebie. Co Nemusiu - nie wyszło w życiu ? Małe mieszkanko w bloku ? Wieczorem Harnaś w ręku i kabarety i disco polo w TV ? Potem losowanie totolotka i spać? Dobrze zgadłem ?
JR2020.03.31 9:42
A co nie prawdę powiedział? Co Grodzki sobą zaprezentował jak pojechał do Włoch, wiedząc, że szaleje tak wirus? Jak mógł zbadać czy to miejsce jest bezpieczne, jak nie potrafimy ocenić czy przechodzący ktoś obok nas jest zdrowy czy nie? Przyjeżdża i jak gdyby nic przystępuje do pracy z ludźmi, a dopiero później idzie na badanie!!! Czy to nie jest ćwok? To za kulturalne określenie tego człowieka, który ciągle podkreśla, że jest lekarzem! A co robi jako marszałek? Czy on w ogóle wie co robi? Jeżeli wie to działa na szkodę Polski! To słowo ćwok pasuje i dla ciebie.
PolakNieLeming2020.03.31 11:43
Dał kopertę i załatwił. Właściwie za komuny wystarczyło przywieźć rektorowi świniaka w bagażniku i tytuł miałeś w kieszeni. Tak było zapewne i w przypadku KOPERTfilda.
do prac społecznych wszyscy WON2020.03.31 8:33
złodzieje z Po i Dredzie Rzepliński oddajcie około 170 mld z OFE
Realista2020.03.31 8:54
Może przestaniesz pier. Dolic głupoty nawet w tym roku powyplacali sobie remie Witek dostała 95 tys za lizanie dooopy sk synowi
Pluszaczek2020.03.31 18:37
uspokoj sie głąbie,chcesz szaleć to idz na forum wybiórczej głupi fiucie
teodor2020.03.31 8:55
Zaraz złodzieje z PiS zabiorą ci resztę z OFE. Krzycz na PiS, tamtego już nie uratujesz to jeszcze możesz.
Dam2020.03.31 8:56
A przy okazji 15% dla siebie
Nina2020.03.31 9:52
I 360 miliardów z podatku vat.
Stani2020.03.31 8:27
Czolowy lizodoop partyjny, piewca rozdawnictwa o rozsadzaniu budżetu? Przecież mieliście nie kraść.
gnida bez fajknjuwza gnije i zdycha2020.03.31 8:26
Grodzki Wielki Marszałek KORONY - na Prezydentkę
W\\\\\305\\\\\\\\\\\202odek2020.03.31 8:23
A kto miałby dokonać takiego szacunku kosztów proponowanych "poprawek" taki specjalista jak Szejnfeld?
JanP2020.03.31 8:21
Kuźmiuk, daj se na wstrzymanie. Propaganda sukcesu padła a rzeczywistość skrzeczy.
AAAtomek2020.03.31 8:20
Komuchy reżimowe z prawicy boją się, że nie wystarczy dla nich żeby dalej kraść!
ulica zagranica dziala antypolsko2020.03.31 8:52
kradliscie icek przez 8 lat a teraz wara od koryta koszerne gnidy
AAAtomek2020.03.31 8:54
Nie icek tylko AAAtomek i nie my kradliśmy tylko Wy-komuniści z prawicy!
pianistka 2020.03.31 13:21
jestes zwykła q rwa
Dam2020.03.31 8:55
Teraz wasza pora kraść? Twój komunistyczny nick dokładnie odwzorowuje twoją mentalność.
aktyw PO w traumie i smucie2020.03.31 8:19
jestem za , a nawet przeciw za postulatem POplatfy - zlikwidować Senat
nu a za zawleczki zaPOmniali pociątgnąć: nu POgodi2020.03.31 8:17
Czaczkowski wrzucił granat do szamba z Czajki - Tusk tupogęby używa jako urynał - Grodzki na nartach w Lombardii w kurorcie "KORONA Alp" zamontował se Koktail Mołotowa w tupie
Polak2020.03.31 8:07
Czy totalna targowica troszczy się o zdrowie i los uczciwych Polaków? Czy cyrki jakie obecnie wyprawia to nie jest ochrona przede wszystkim sblatowanych z nimi makrobiznesmenów rozbijajacych się furami za kilkaset tysiecy złortych, a ktorzy los Polski mają w dooopie? Czy jesli chodzi o zmianę terminu wyborów top podyktowane to jest ick troską o zdrowie Polaków czy wyłącznie troską o bezgraniczną kompromitację swojej kandydatki MKB?
Realista2020.03.31 8:55
Zacznij używać te resztki mozgu które ci zostały chyba ze jestes patologicznym NIEROBEM o którego PO die nie troszczyła pisie dawali klasę na wóde bez ograniczeń a teraz na nic nie ma
Nina2020.03.31 9:47
KO to wrogowie Polski kto na nich głosuje to przyczynia się do likwidacji państwa polskiego.Plan Balcerowicza który był tworzony przez Sorosa wroga Polski zakładał zniszczenie gospodarki, teraz koperciarz z Senatu robi to samo.ci co tych zdrajców wybrali sa albo głupcami,albo wrogami Polski jak niemiecka partia PO działająca w Polsce,którą Niemcy za rządów Tuska finansowali i do dzisiaj im służą. PO z PSL chcieli prywatyzacji szpitali kogo by dziś w nich leczyli napewno nie Polaków.Chcieli prywatyzacji lasów polskich,bo Komorowski obiecał żydom,że za ich sprzedaż otrzymają pieniądze.Jego żony teściowie byli komunistamo w Polsce,gdy komuna padła wyjechali do Izraela. Nie wybieracie PO bo to dla Polski zło.