06.09.18, 08:44

Po 70. latach żołnierze AK doczekają się godnego pochówku

"8 września 2018 roku w miejscowości Ejszyszki w rejonie solecznickim na Wileńszczyźnie odbędzie się uroczysty pogrzeb żołnierzy Armii Krajowej. Zostaną oni pochowani po ponad 70 latach w kwaterze wojskowej cmentarza parafialnego w Ejszyszkach" - czytamy w oficjalnym komunikacie IPN.

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się mszą świętą w kościele pw. Wniebowstapienia Pańskiego, a następnie, przy asyscie wojskowej nastapi przejście na cmentarz.

Przypomnijmy, od 2017 roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzało prace związane z poszukiwaniem mogił oraz ekshumacją szczątków żołnierzy Armi Krajowej z terenu Wileńszczyzny. W trakcie prac dokonano ekshumacji kaprala Edwarda Buczka ps. Grzybek, poległego 1 sierpnia 1944 z rąk żołnierzy Wehrmachtu.

"Na podstawie relacji i wskazań mieszkanki Ejszyszek pani Jadwigi Sieniawskiej zlokalizowano miejsce pochówku żołnierzy zamordowanych przez NKWD. Zgodnie z relacją we wskazanym miejscu pochowano kilku zabitych żołnierzy. Po kilku dniach rodziny zabrały miejscowych i pochowały na cmentarzach. W grobie pozostał jeden niezidentyfikowany przez bliskich żołnierz. Przeprowadzone badania potwierdziły relację pani Sieniawskiej. We wskazanym miejscu odkryto dużą mogiłę, która nosiła ślady rozkopywania. W mogile znajdowały się szczątki jednego mężczyzny. Ich układ wskazywał, że zostały naruszone." - napisano w komunikacie IPN.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji stale prowadzi poszukiwania oraz rekonesans terenowy w rejonie solnecznickim.

mor/IPN/Fronda.pl