13.08.19, 08:27(fot. flickr/ Archidiecezja Krakowska)

Po Czechach przyszedł czas na Słowację. Chodzi o wsparcie abp. Jędraszewskiego

Episkopat Słowacji popiera arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, arcybiskup Stanislav Zvolenský wyraził solidarność i poparcie w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Poinformowała o tym Archidiecezja Krakowska

Przewodniczący słowackiego episkopatu, arcybiskup Stanislav Zvolenský, napisał do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego list w związku z falą krytyki skierowanej przeciwko metropolicie krakowskiemu, arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

W liście do metropolity poznańskiego arcybiskup Stanislav Zvolenský przypomniał, że jeszcze przed trzydziestu laty kraje Europy Środkowej i Wschodniej znajdowały się w niewoli ideologii komunistycznej.

- Jesteśmy zatem wrażliwi na wszelkie próby uciszenia opinii na pewne tematy tylko dlatego, że są one uważane za politycznie niepoprawne z powodów ideologicznych - podkreślił arcybiskup bratysławski.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji dodał, że dziś - bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - "ważne jest, by rozmawiać o człowieku w perspektywie integralnej, a także rozwijać antropologię chrześcijańską".

Do abpa Marka Jędraszewskiego list ze słowami wsparcia skierował także inny słowacki hierarcha, arcybiskup metropolita trnawski Ján Orosch.

- Z całego serca dziękuję i kieruję do Waszej Ekscelencji serdeczne "Bóg zapłać" za odwagę Księdza Arcybiskupa - napisał duchowny. - Życzę Księdzu Arcybiskupowi wielu sił i darów Ducha Świętego, aby mógł nadal odważnie głosić Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa - dodał arcybiskup Ján Orosch.

Wcześniej arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, wobec krytyki jego słów o "tęczowej zarazie" w odniesieniu do ideologii promowanej przez środowiska LGBT, wsparł prymas Czech, kardynał Dominik Duka. Podczas 39. Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej solidarność z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim wyrazili kardynał Stanisław Dziwisz i arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo.

Ordynariusz diecezji ełckiej, biskup Jerzy Mazur, mówiąc o intencjach modlitewnych do pielgrzymów na Jasnej Górze, wskazał na wsparcie dla metropolity krakowskiego. Na ręce arcybiskupa Marka Jędraszewskiego list ze słowami poparcia i solidarności przesłał także kardynał Zenon Grocholewski.

bz/IAR

Komentarze

Zdrowie2019.08.13 11:20
A może dziś kiszone pomidory?
lech2019.08.13 11:01
A Polski Episkopat? Wielka szkoda że na czele Polskiego kościoła stoi Prymas Polak, który sam jest uwikłany w ruch LGBT.
Foster2019.08.13 18:00
W jakim sensie uwikłany ?, Przecież katolicy muszą przestrzegać przykazania VIII.
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 10:42
Okręgowa Inspekcja Pracy: w zwolnieniu pracownika IKEA nie ma nieprawidłowości Nowa informacja w sprawie mężczyzny grożącego gejom śmiercią Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie wydała za pośrednictwem rzecznika praw obywatelskim Adama Bodnara oświadczenie w sprawie homofobicznego byłego pracownika sklepu IKEA, zwolnionego za cytowanie fragmentów Biblii mówiących o karaniu gejów śmiercią. Stwierdzono, że w decyzji firmy nie doszukano się żadnych nieprawidłowości. Pojawiła się nowa informacja w sprawie byłego pracownika sklepu IKEA, który został zwolniony po tym, jak w odpowiedzi na artykuł antydyskryminacyjny zamieszczony w wewnętrznym intranecie firmy, napisał na Facebooku: "Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: 'Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich'. A także: 'Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich'". W sprawie zwolnienia interweniował rzecznik praw obywatelskich, Adam Bodnar. Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie nie wykryła nieprawidłowości, dlatego kolejnym krokiem będzie zbadanie zdarzenia przez sąd. Bodnar zajął się sprawą z urzędu, zwracając się do firmy IKEA o zajęcie oficjalnego stanowiska oraz przekazanie odpowiedniej dokumentacji. Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie sprawdziła m.in. wewnętrzne regulacje firmy, takie jak Regulamin Pracy i Kodeks Postępowania Grupy IKEA, a także sprawdzono legalność zatrudnienia i zakres prawnej ochrony, bezpieczeństwa i higieny pracy. Kluczowe informacje w regulaminach firmy dotyczą m.in. wsparcia dla fundamentalnych praw wszystkich ludzi i braku akceptacji dla dyskryminacji. RPO wydał komunikat, w którym czytamy: "W odniesieniu do wypowiedzenia umowy z pracownikiem, którego dotyczy sprawa, stwierdzono, że 'podano w sposób szczegółowy przyczynę wypowiedzenia ze wskazaniem naruszonych przez pracownika przepisów prawa pracy, w tym regulaminów wewnętrznych'". https://queer.pl/news/203214/decyzja-okregowej-inspekcji-pracy-w-krakowie-w-sprawie-homofobicznego-pracownika-ikea
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 10:48
Ah moj kolejny esej , jestem tak bardzo zaangazowany $$ . Spoko , jest nas wielu a ksywka jedna ,prosze nie klaszcie z zachwytu, to tylko praca ;) na nocna zmiane przychodzi Sasza moze doda cos nowego ;)
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 11:14
Uwaga na podróbke Polak Ateista Dumny Gej. To zwykły troll opłacany z pieniędzy kurii i Watykanu. Prawdziwy Polak Atiesta Dumny Gej jest tylko jeden. My LGBT i pedofile zrzeszeni w LGBT domagamy się praw legalizacji naszej orientacji seksualnej. Jesteśmy po to aby zniszczyć konserwatywne społeczeństwo i ukształtować nowy model człowieka europejskiego według nowej inżynierii społecznej. Wszelkie przejawy oporu są homofobiczne i niezgodne z prawem ludzkim i etycznym!
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 9:38
My pedofile zrzeszeni w LGBT domagamy się usunięcia jedraszewskiego. Domagamy się legalizacji naszej orientacji seksualnej!!
Polak Ateista Dumny Gej2019.08.13 10:41
znowu nie mogłem sie powstrzymac , widze w tytule temat kosciol i musze to zrobic ctrl+v komentrz i kolejny artykul zaliczony moim metnym wpisem , plan wykonany dla dzieła złego, ale co ze mna bedzie jak juz mnie nie bedzie potrzebowal , i stane przed Bogiem z zakrytą wstydem i nienawiscia twarzą, musze sie zastanowic jednak co ja wyprawiam, przeciez tu na ziemi bede chwile a tam cała wiecznosc ...
Cogito ergo sum2019.08.13 9:31
Tęczowi aktywiści wywołali falę sprzeciwu. Panom Trzaskowskiemu i Rabiejowi dziękujemy. obudzili zdrowy rozsądek swoją głupotą. Priviet tęczowym towarzyszom.
życzliwy2019.08.13 9:21
Należy mu się godność kardynalska za aktywną obronę wiary!
ciekawy2019.08.13 8:41
Czesi są całkowicie niewierzacym narodem kościól to tam folklor
lech2019.08.13 11:05
Mówią że 98% Żydów jest niewierzących. I co z tego?
anonim2019.08.13 19:32
Tym bardziej gratulacje dla biskupa.
Młot na katolicyzm2019.08.13 8:36
Pedofile się wspierają.
Szendzielarz2019.08.13 8:37
spadaj waciaku
anonim2019.08.13 9:14
Niech ci Bóg przebaczy młocie .
Młot na katolicyzm2019.08.13 10:43
poddaje sie wpisałem to bo mi za to płaca