24.03.20, 08:00Zbigniew Kuźmiuk/zbigniewkuzmiuk.pl

Po konsultacjach z opozycją jest szansa że ,,Tarcza antykryzysowa’’ wejdzie w życie od 1 kwietnia

1.Wczoraj obyło się zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (RBN) w formule telekonferencji podczas którego przedstawiciele klubów parlamentarnych mogli wypowiedzieć się na temat zawartości projektu ustawy nazwanej przez rząd „Tarczą kryzysową”.

Jednocześnie Kancelaria Sejmu nadała numery druków sejmowych projektom ustaw dotyczącym walki ze skutkami koronawirusa przygotowanym przez opozycję, w tym projektowi ustawy przegłosowanej przez większość opozycyjną w Senacie, co oznacza, że wszystkie one będą rozpatrywane łącznie z przedłożeniem rządowym.

Po posiedzeniu na krótkim briefingu prasowym prezydent Andrzej Duda poinformował, że jest duża szansa, że przedłożenie rządowe zostanie przyjęte już w najbliższy piątek, a na początku następnego tygodnia przez Senat, co stwarza ogromną szansę, że „Tarcza antykryzyzysowa” wjedzie w życie od 1 kwietnia.

2. Przypomnijmy, że pakiet ustawowy nazwany „Tarczą antykryzysową”, składa się z 5 części: na bezpieczeństwo pracowników ma być przeznaczone około 30 mld zł i są to głównie środki z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, na finansowanie przedsiębiorstw ok 74 mld zł (i są to głównie gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego na pożyczki i kredyty z systemu banków komercyjnych), na ochronę zdrowia dodatkowe 7,4 mld zł na zakupy sprzętu medycznego i wyposażenia szpitali, na wzmocnienie systemu finansowego ok. 70 mld zł, wreszcie na program inwestycji publicznych pond 30 mld zł.

W odniesieniu do pracowników instrumenty wsparcia dla przedsiębiorstw, które poniosły straty w związku z epidemią koronawirusa to między innymi współfinansowanie przez 3 miesiące płac pracowników etatowych w wysokości 40% (do wysokości średniej krajowej), albo w przypadku samozatrudnienia, umów zleceń i umów o dzieło przez 2 miesiące wypłata wynagrodzenia w wysokości 80% najniżej płacy czyli ok. 2 tys. zł miesięcznie.

Współfinansowaniu wynagrodzeń będzie towarzyszyła możliwość odroczenia o 3 miesiące składek na ZUS i innych obciążeń, możliwość rozkładania później spłaty tych obciążeń na raty, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach nawet ich umorzenie.

Dla firm małych do 9 osób zatrudnionych, będzie możliwość uzyskania pożyczki w wysokości 5 tysięcy zł, która będzie umarzana w sytuacji kiedy taki przedsiębiorca nie zwolni zatrudnionych pracowników przez najbliższe 6 miesięcy.

3. Prezydent Andrzej Duda po wielogodzinnych konsultacjach z premierem Morawieckim, prezes ZUS – Gertrudą Uścińską i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Beatą Daszyńską-Muzyczką, zaproponował bardzo istotną modyfikację programu antykryzysowego.

Chodzi o uzupełnienie dotychczas proponowanych rozwiązań o zwolnienie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikroprzedsiębiorców (a więc zatrudniających do 9 pracowników) ze składki ZUS na 3 miesiące.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej będzie to dotyczyło osób, których obroty w marcu tego roku spadną o co najmniej 50% w stosunku do lutego 2020, w przypadku mikroprzedsiębiorców to zwolnienie nie jest niczym uwarunkowane.

To zwolnienie jest powszechne i będzie dotyczyć między innymi około 2 mln osób zatrudnionych w mikrofirmach. Łącznie oznacza to obniżenie wpływów ZUS o około 13 mld zł miesięcznie, sumarycznie więc ta utrata wpływów przez ZUS sięgnie blisko 40 mld zł.

To bardzo mocne posunięcie prezydenta Andrzeja Dudy, który wsłuchał się w głosy osób samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców i przekonał do tego rozwiązania premiera Morawieckiego mimo tego, że będzie wymagało to wyraźnego zwiększenia dotacji budżetowej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Po dzisiejszych obradach RBN dodano do niego także wsparcie dla rolników, którzy będą mogli skorzystać z podobnych instrumentów jak przedsiębiorcy, w tym także zwolnienie ze składki KRUS za II kwartał tego roku.

Miejmy nadzieję, że także w Parlamencie zwycięży optyka intensywnej pracy nad przedłożeniem rządowym i dążenie do jak najszybszego wejścia tych przepisów w życie. 

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Filmy online2020.03.24 11:20
Sala samobójców. Hejter 2020 https://filmvod.pl - Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem Polecam jak najbardziej!
Walter2020.03.24 10:35
Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński wiedzą, że na jesieni tysiące firm zbankrutują i wtedy trudno będzie wygrać wybory. Dlatego chcą je przeprowadzić w terminach 10 i 24 maja, nawet kosztem zdrowia i życia głosujących.
Nie jasnowidz ale...2020.04.3 16:06
I wtedy opozycja dojedzie Polaków.Emerytura 67-70 lat.Kasa znowu odpłynie z Polski na lewe konta.Każdqa decyzja bedzie konsultowana z Merkel.Wtedy gdy Polacy zrobią wrzawę ,Lewusy wyprowadza na ulice wpierw policję potem wojsko.Gdy gumowe kule nie dadza radę, a koktaile Mołotowa zniweczą zapędy lewusów, wtedy wejdzie zapis o pomocy wojsk bundeswery.I wtedy zacznie się jatka.USA stanie po stronie obywateli Polskich.Putin pod pretekstem obrony obywateli rosyjskich wkroczy od wschodu .Nato na początku będzie w trudnej sytuacji,zanim dotrze reszta wojsk Paktu.Poleje sie krew Polaków tych którzy ponad podziałami politycznymi staną w obronie Polski......Ktoś stwierdzi że mam bujną wyobraźnię.To fakt ,dzięki temu odgadłem konwoje ruskich na Ukrainie w celu wywozu sprzetu z fabryki silników do śmigłowców.
MT (1)2020.03.24 9:03
Żadnych ustaleń z bandą 'totalnych" antypolskich szkodników ! Z renegatami niczego się nie ustala, z rynsztokiem sie nie negocjuje, renegatów się zwalcza ! Z "totalnej" bandy wrogów Polski i Polaków najlepiej gdyby został "h--j, d--pa i kamieni kupa". A do tego czasu niech piją dużo soku z buraka ! Można też ciepłej wody z kranu przegryzanej szczawiem i mirabelkami. A my róbmy swoje ! Strząsajmy tę lewacko-tęczową szarańczę z drzewa, a tam gdzie potrzeba, dorżnijmy watahę ! Bo polskość ma pozostać normalnością !
katolik2020.03.24 8:52
Czy PIS zgłupiał mówi ? o jakieś zgodzie dna popslsldwiosnanowoczesna , jeśli jesteście razem ,to znaczy że bez nas, wyborców PIS. Zastanówcie się, bo się zachowujecie jakbyście rządzić nie umieli. Chcecie wypaść z gry?
Stani2020.03.24 8:44
wejdzie w życie 1 kwietnia. Cieszcie się przedsiębiorcy, Prima Aprilis, bierzcie poprawkę, że w chjua was robią.
Przejechany na pasach przez Biedronia ciężarny gej2020.03.24 8:42
"Zgoda opozycji"! Łaskawcy... A naprawdę to impotenci intelektualni, antypolscy podjudzacze i dywersanci. Co wyprawiali 4 lata temu? Baby kopały w barierki pod Sejmem, Diduszko udawał na pokaz trupa do zdjęcia, kretyn Jażdżewski porównał Kościół do "świni taplającej się w błocie, która to lubi", Tusk klepał go, a Kisiniak-Kamysz siedział tam i zęby szczerzył... Uniwersytet Warszawski? Hańba! Widzą, ze działania rządu mają sens i teraz chcą się pod to podłączyć. A na koniec powiedzą pewnie, że to oni pierwsi tak chcieli. Banda obłudników. Śmietnik Historii. Mają jeszcze wybór - Bruksela, albo Moskwa. Ale na pewno nie Polska. PS. A teraz proszę tego oszołoma "Katolicka Kretynizacja" i "Po raz 11-ty" o parę obłudnych cytatów o miłości bliźniego, którą właśnie rażąco naruszyłem. Ja, katol i PISior.
katolik2020.03.24 8:54
może cały czas udają,ze sa PIS
Michał Jan2020.03.24 10:03
Żadnej miłości bliźniego nie naruszyłeś, ale za to ostro wziąłeś się za zdrowy rozsądek. Pożyczenie, wydrukowanie i ściągnięcie z zaradnych ponad 200 mld zł, to operacja, która może dobić zamiast uratować gospodarkę. Zatem to w interesie ugrupowania rządzącego jest wciągnięcie w ten zamach na finanse opozycji. Dlatego się do niej łaszą, choć wpierw próbowali sprytnie, bez podania szczegółów (na wczorajszym posiedzeniu RBN).
Michał Jan2020.03.24 8:27
To partie opozycyjne już dostały projekt rządowy? Bo na wczorajszym spotkaniu RBN niczego nie dostali.
katolik2020.03.24 8:08
Żadne tarcze nie pomoga na dłuższa metę,epidemia będzie się przedlużac i człowiek jest tylko człowiekiem,a smierc jest na wyciagnięcie reki- Prezydencie Dudo uznaj pierwszeństwo Jezusa Chrystusa przed sobą i razem z Episkopatem dokonajcie Intronizacji.
Nowe orędzie Adriana vel Długopisa2020.03.24 8:02
Adrian vel długopis Duda ogłosił sukces: Rodacy ! Właśnie w ramach akcji LOT do Domu ściągnęliśmy dla was 30 tys. rodaków zarażonych koronawirusem. Rodacy może i są przejściowe trudności z zapewnieniem skafandrów ochronnych słuzbie zdrowia, ale chciałem uroczyście was zapewnić - worków na ciała na pewno nie zabraknie. A jeśli zbraknie, to tu z tej mównicy obiecuję solennie, że podam się do dymisji (tu nastąpiło wszytko mówiące mrugnięcie okiem tak jak przy ogłaszaniu obietnicy ulżenia frankowiczom).