10.11.20, 18:41Fot. Pxere.com, Pixabay.com

Pogrzeb zmarłego z COVID-19. Jak to wygląda?

Najnowsze rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zawiera rekomendacje dot. pochówku zmarłych, którzy byli zakażeni koronawirusem. Pogrzeb takiej osoby wiąże się ze specjalnymi procedurami. Bezpieczeństwo żałobnikom ma zapewnić m.in. dokładna dezynfekcja ciała zmarłego.

Jak czytamy w rozporządzeniu resortu zdrowia, zwłoki osób zmarłych, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, należy zdezynfekować wirusobójczym płynem odkażającym. Należy natomiast odstąpić od standardowej procedury mycia zwłok, lub wykonać ją przy zachowaniu wyjątkowych środków ostrożności.

Ciało zmarłego, zgodnie z wytycznymi, należy umieścić w specjalnym, szczelnym worku ochronnym i dopiero wówczas zwłoki mogą zostać włożone do trumny. Na dnie trumny należy umieścić warstwę substancji płynochłonnej o grubości 5 cm. Należy unikać okazywania ciała w czasie pochówku. Po umieszczeniu zwłok w trumnie musi ona zostać szczelnie zamknięta i spryskana płynem odkażającym.

Osoby pracujące przy ciałach zmarłych z koronawirusem muszą być zabezpieczone w środki ochrony, jak kombinezon albo długi fartuch, czepek na głowę, maska zakrywająca otwory oddechowe, gogle lub przyłbica oraz jednorazowe rękawice nitrylowe.

kak/PAP

Komentarze

Jerzy2020.11.11 2:25
przecież jeszcze nikt na to nie umarł, chyba że ze śmiechu - ale to nie katar, covid znaczy....
elf.2020.11.10 21:12
Na przestrzeni dziejów, były różne wirusy i prawdziwie pandemie, a nie takie selektywne jak teraz gdzie grypa jest groźniejsza, byli ludzie chorzy na dżumę, trędowaci, hiszpankę i wiele innych, jakoś nikomu nie przyszło do głowy by posuwać się do dezynfekcji ciała zmarłego środkami przeciw wirusowymi, płynem odkażającym, przecież ciało ludzkie podlega rozkładowi, coś jednak szwankuje z rozumem skoro podejmuje się tak decyzje a wystarczy zwykłe umycie i błogosławieństwo na ostatnią drogę na Sąd Boży.
Anonim2020.11.10 19:40
Osoba chora pozytywna , niezależnie co pokaże test nie zaraza po upływie 10 dni. Tak mówią profesorowie. Podobnie jest z innymi chorobami zakażnymi ale nie pamiętam szczegółów co i jak. PIS jeszcze przed Smoleńskiem miał skłonności nekrofilskie. Epidemia, lock down i ta cała ideologia covid przez którą ponadnormatywnych niecovidowców umiera 3 razy więcej covidowców (dane GUS i ministerstwa cyfryzacji którą rządzi premier) to po prostu karma PISu.
google2020.11.10 19:45
6. Kiedy chory na grypę przestaje zarażać innych? Jeśli pacjent jest dorosły, może zakażać osoby ze swojego otoczenia przez 3-5 dni od momentu wystąpienia objawów grypy. W przypadku dzieci mówimy o 7 dniach.
admin2020.11.10 21:24
To dopiero początek tego co czeka takich ludzi, przez takie zło jak ty i ci którzy posuwają się do mordowania dzieci w sposób wymuszający, straszne, co wy ludzie robicie. Nie jestem za zmuszaniem kobiet do rodzenia dzieci, i może byc róznie, ie maja przekonania że zycie jest najcenniejsze, ale robią to w sposób tak agresywny, jakby nic innego ich nie obchodziło, tylko aborcja jako antykoncepcja. CIEMNOTA TOTALNA która w XXI wieku nie umie zapanować i nie wie że mozna nie zachodzic w ciąże. Jesteście ciemnotą XXI wieku, ludźmi bez wiedzy, ignorancja i szataństwo.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.10 19:13
Szokiem jest poziom ciemnoty i bezgranicznej, bezkrytycznej , zaślepionej ufności do zboczeńców w koloratkach .
Klara2020.11.10 19:56
to napisał człowiek?