21.06.20, 18:25fot. Screenshot/ youtube

Polityka na ambonie? Emilewicz odpowiada na zarzuty opozycji

W klasztorze o. Paulinów na Jasnej Górze odbyła się dziś uroczysta Msza Święta w intencji środowisk gospodarczych. Organizatorem uroczystości był Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. W trakcie uroczystości przemawiała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Opozycja nie kryje oburzenia całą sytuacją. Czy mają rację?

Minister Emilewicz zwróciła się do przedsiębiorców zgromadzonych w Kaplicy Cudownego Obrazu po zakończonej eucharystii. Podkreśliła, że „Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy dalej, niż za 2-3 miesiące. Powinniśmy się z tą bezradnością pogodzić, pojednać i nie wymagać teraz od polityków jasnych liczb i przewidywań. To, czego należy wymagać, to gotowości do wsparcia, pomocy i współpracy”.

Odniosła także całość życia gospodarczego do moralności człowieka, mówiąc „Ważne, żebyśmy pamiętali - szczególnie w tym trudnym czasie - że dla przedsiębiorcy - jak dla nas wszystkich - praca powinna być przed kapitałem. Na to warto zwracać uwagę i myślę, że na to dziś zwracamy uwagę, kiedy staramy się wesprzeć państwa w tym wzajemnym radzeniu sobie z trudnościami, tym, co nas wszystkich spotkało, oferując pomoc publiczną, która ma sprawić, że państwo przetrwają w archipelagu polskiego życia społecznego, gospodarczego”.

Wizyta wicepremier wzbudziła jednak falę nieprzychylnych komentarzy na Twitterze. Przodowali politycy opozycji.

Włodzimierz Czarzasty: „Można? Można. Siostra Emilewicz z Premierem Janiakiem. O pedofilii wśród kleru i przyszłości państwa świeckiego. Miejsce - Jasna Góra. Czy jakoś tak. ( A może Robert Biedroń -jako jedyny z kandydatów na urząd prezydenta -ma rację z tym rozdziałem kościoła od państwa?)”.

Robert Biedroń: „Ewangelistka Emilewicz na Jasnej Górze bez cienia zażenowania z ambony namawia do głosowania na Andrzeja Dudę. Całość w ramach świętej misji transmituje TVP. Państwo prawicy w pełnej krasie”.

Sławomir Neumann: „Jeszcze w piątek @EpiskopatNews wydał komunikat, że Kościół nie angażuje się w kampanię wyborczą. Dzisiaj J. Emilewicz agituje z ambony na Jasnej Górze.
Za to sklejenie się z PiS części hierarchów kościelnych zapłaci cały Kościół. I to będzie bardzo wysoka cena”.

Do zarzutów o agitacji wyborczej oraz mieszaniu polityki i Kościoła odniosła się sama minister, kwitując: „A który dokładnie element był wyborczy? O przedsiębiorczości jako kat. moralnej, o zgubnych konsekwencjach dominacji kapitału nad pracą, czy o zasadzie pierwszeństwa osoby przed rzeczą? Zachęcam do wysłuchania całości”.

ks/ PAP, Twitter

Komentarze

Ja2020.06.22 15:01
A może to-to kogoś uczucia religijne obraża?
anonim2020.06.22 12:30
komunistyczny kretyn polski to trol sowiecki
Foster2020.06.22 9:35
Emilewicz - po co wdrapałaś się na tę ambonę ?. To takie małostkowe i złośliwe. Polacy (za wyjątiem fundamentalistów pseudoreligijnych) tego nie kupią. Swoim nieprzemyślanym zachowaniem odebrałaś PIS-owi kilka procent glosów.
ala wilk2020.06.22 8:04
To jest ideologia gender bo kobieta przemawia z ambony
Tylko PO POLSKIE2020.06.22 8:04
Ze względu na to, że w Polsce ŁBY podnoszą różnej MAŚCI SWOŁOCZ, WNUCZKI, CENREXY, NACHODŹCY na CZOŁGACH SOWIECKICH, LITWACY, SOWIECKIE „CHAZARY”, HAJHITLERY, tacy jedni zmieniający swoje nazwiska na POLSKO-BRZMIĄCE, i inni wrogowie NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZPOSPOLITEJ, DLATEGO ważne jest, aby POLSKĄ kierowali i brali za nią ODPOWIEDZIALNOŚĆ tylko PRAWDZIWI POLACY. Prawdziwymi Polakami (niezależnie od narodowości) są Ci Polacy, którzy są w stanie ODDAĆ ŻYCIE za SWOJĄ i NASZĄ OJCZYZNĘ. To są Ci, co z Chrobrym, Jagiełłą, Batorym, Sobieskim, Kościuszką, Podchorążymi Wysockiego, Trauguttem, Piłsudskim, Rydzem-Śmigłym, Sikorskim, Grotem Roweckim, rotmistrzem Pileckim, z Tymi Polskimi patriotami spod OSTREJ BRAMY ( a byli tam pod Wilnem i Polacy narodowości Polskiej i byli Polscy Tatarzy, byli Polscy ŻYDZI, Polscy Litwini i byli też żołnierze narodowości Niemieckiej), z Powstańcami Warszawy WALCZYLI o WOLNĄ NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ, OJCZYZNĘ wielu Narodów. To wreszcie CI NIEZŁOMNI POLSCY ŻOŁNIERZE od ŁUPASZKI, ŻELAZNEGO, ŻUBRYDA, RAJSA, BARTKA, ROJA i wielu innych, którzy szli na ŚMIERĆ z ręki POLSKOJĘZYCZNYCH (także po SOWIECKICH LEKTORATACH) wrogów POLSKI. To są także Ci, którzy leżą na cmentarzach wojennych (choćby pod MONTE Cassino), na których grobach jest KRZYŻ KATOLICKI, ale też i PRAWOSŁAWNY, Ci, na których grobach jest GWIAZDA DAWIDA i PÓŁKSIĘŻYC POLSKICH TATARÓW. PRAWDZIWI POLACY (niezależnie od NARODOWOŚCI, a szczególnie PRAWDZIWI POLSCY ŻYDZI) pytają, „POLSKO, CO MAM DLA CIEBIE ZROBIĆ”, jak trzeba to nawet „ODDAMY ŻYCIE w TWEJ OBRONIE”. Natomiast inni, NACHODŹCY na CZOŁGACH SOWIECKICH, LITWACY, SOWIECKIE „CHAZARY”, LIPNI niby POLSCY ŻYDZI, ZAPRZAŃCY, ZDRAJCY, rożnej maści PPR-owcy, PZPR-owcy ZSL-owcy, UB-owcy, SB-owcy, KOD-owcy, którzy mówią o Polsce "TEN KRAJ, W TYM KRAJU" pytają „POLSKO, CO NAM MOŻESZ DAĆ?”, co tu ”MOŻNA "SPRYWATYZOWAĆ?" (tzn. UKRAŚĆ jakąś KAMIENICZKĘ za symboliczne "GROSZE" ) „ i zastanawiają się, a to nad KAPUCHĄ, a to nad OBRYWĄ, a to nad WZIĄTKĄ, a to W KIESZEŃ, a to W ŁAPĘ, a to PREZENT. I taka jest różnica między PRAWDZIWYMI POLAKAMI, PATRIOTAMI, szczególnie PRAWDZIWYMI POLSKIMI ŻYDAMI, a tą RESZTĄ, co mieszkają na Polskiej Ziemi. Na POLSKIEJ ZIEMI mamy WSPANIAŁYCH POLSKICH PATRIOTÓW, którzy od wieków przelewają swoją krew w obronie POLSKI swojej OJCZYZNY, POLSKICH TATARÓW.
f232020.06.22 7:27
Ta pani własnego roweru nie umie przypilnować, a chce nam organizować życie gospodarcze.
bogdanus2020.06.22 7:02
Czy ktoś naiwny myśli że politycy katoliccy nie będą uczestniczyli w świętach na mszach. Gorszą się ci katolicy, którzy są za LGBT, aborcją i wspierają KO, PSL. To są katolicy którzy stawiają Bogu warunki, "jestem katolikiem ale..."
Wartek2020.06.22 6:53
Gender, to nie Biedronie itp. Gender to ten chłopczyce z jajami, prawiące z mównic
modlitwa szturmowa2020.06.22 6:52
pieknie
Konfederata2020.06.22 6:47
Spoko, nic się nie stało. Pisowcy z księżmi pełnią wymiennie funkcje, już pełna symbioza nastąpiła. Trudno dociec czy to minister czy członek Episkopatu. Mamy dwóch nowych ewangelistów, a p. Jadzia robi za nawróconą ladacznicę.
ryszard2020.06.22 6:34
Niektórzy mogą mieć wątpliwości co do miejsca. Ale poziom wystąpienia, miał więcej wspólnego z Wiarą i Ewangelią niż większość wygłoszonych tam homilii, te słowa w końcu gdzieś musiały paść (o priorytecie oddanej nam Ziemi, czy o priorytecie pracy, a ponieważ nadarzyła się okazja na Jasnej Górze Pani Premier Emilewicz musiała to wyzwanie podjąć, choćby z tytułu jej wiary w Ewangelię.
Polexit2020.06.22 6:22
Obłuda i nic więcej. Na ogrodzeniach posesji członków partii Gowina i Emiliewicz wiszą plakaty Czaskoskiego (służę zdjęciami), więc opozycja (czytaj PO) w sprawie jw. tylko pro forma ujada, by dotknąć PiS.
Tom Bombadil2020.06.22 5:01
Całym sercem za wypowiedziami pani Emilewicz. W sprawie dobra obywateli wypowiedziała się na Jasnej Górze. Nie wolno ulegać terrorowi wydumanej "neutralności" Kościoła, która znaczy tylko tyle, że Kościół ma (docelowo) milczeć.
andy2020.06.22 7:56
Msze św., nabożeństwa i liturgie są czasem rzeczywistego spotkania człowieka z Bogiem, budowania wspólnoty, pogłębiania wiary i korzystania z sakramentów. Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Nie róbcie z Przybytków Boga politycznych stajni!!
klaus2020.06.22 4:49
Episkopat Polski musi sobie odpowiedzieć kogo i co sobą reprezentuje, bo coś mi się wydaje ,że reprezentuje nie wspólnotę do której należy miliony Polaków , a reprezentuje interesy GW, TVN, wyraznie stając po stronie przeciwników kościoła w imię tzw. poprawności pomrocznej, katoliku już nawet Proboszcz który stoi na czele wspólnoty nie może ciebie reprezentować bo to nie zgodne z linią Michnikowszczyzny, Biskupi sami na siebie kręcą bat czekam na dzień jak ich interesów będzie doglądała GW. i TVN.
Czesław2020.06.22 4:36
Z ambon powinny odważnie płynąć wezwania by katolicy głosowali na osoby kochające Boga i Ojczyznę. Jest tragedią że KK dał się zapędzić "do kruchty" pod argumentem "nie mieszania się do polityki", to polityka miesza w KK doprowadzając do upadku. To samo głosili komuniści w czasie powstawania Solidarności ale wówczas KK nie uląkł się grożbom komunistów i dzieki temu mamy Niepodległą i Wolną Ojczyznę. Nie wolno o tym zapomnieć i zejść z tej drogi. To tragedia gdy katolik głosuje na wrogów KK, o tym trzeba głośić z ambon
lucjanhenryk2020.06.22 3:33
Pełne miłości komentarze zwolenników PO!!! Larum grają, panie Cyba.
EWA W2020.06.22 2:54
tam występował Komorowski i nawet Oleksy tam klęczał
KRYSTIAN2020.06.22 0:01
KOMUŚ CHYBA PADŁO NA ROZUM !? GDZIE TU W WYPOWIEDZI PANI EMILEWICZ WIDAĆ AGITACJĘ!?? TO JEST TYLKO ICH ZAZDROŚC, ŻE SAMI TEGO NIE MOGLI POWIEDZIEĆ! A KTO np. BIEDRONIOWI ZABRONIŁ POJECHAĆ NA JASNĄ GÓRĘ ? COŻ TO DROGI NIĘ ZNAŁ?? ZABŁĄDZIŁBY? A MOŻE BY SIĘ JESZCZE NAWRÓCIŁ I CO BY POWIEDZIAŁ DLA "MĘŻĄ"?
andy2020.06.22 7:53
Msze św., nabożeństwa i liturgie są czasem rzeczywistego spotkania człowieka z Bogiem, budowania wspólnoty, pogłębiania wiary i korzystania z sakramentów. Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
John2020.06.21 23:13
Pomyliła ambonę z mównicą sejmową, mogła zwięźlej, bardziej ogólnikowo i od strony wartości etycznych w biznesie. No i ten obrzydły temat straszenia koronawirusem na dodatek bez maseczki.
Polak katolik 2020.06.21 22:39
W dzisiejszych czasach komunisci przeksztalcili sie w wyzyskiwaczy kapitalistow i teraz wszelkimi sposobami bronią bezdusznego liberalnego kapitalizmu (dzis w dodatku opartego na ich wolnosciowej marksistowskiej ideologii). Czas by ludzie zaczeli zwracac uwage na etos pracy, sprawiedliwosc, wartosci najwyzsze. Dobrze, ze Emilewicz przypomniala o etosie pracy obecnym zwlaszcza w Katolickiej Nauce Spolecznej (Ketteler, Jan Pawel II) - jedynej normalnej nauce spolecznej, ktora krytykuje dwa niesprawiedliwe systemy - liberalizm kapitalistyczny (gdzie Bog to Mamona, i gdzie Monopole , Lichwa, Wyzysk ) oraz Komunizm- Socjalizm. Te wszystkie chore systemy same sie kiedys wykoncza.... .Przyjdzie czas na zdrowy system oparty na wlasnosci prywatnej, sprawiedliwosci, etosie pracy i zdrowej przedsiebiorczosci - bez wyzysku, molochow-monopoli, lichwy, czyli oparty na Katolickiej Nauce Spolecznej.
#Duda20202020.06.21 21:50
Dezinformacja! Ambona jest umiejscowiona tylko w niektórych kościołach na wysokości. W większości kościołów są mównice, które są ambonami podczas mszy. Na koniec mszy i w innych sytuacjach są to tylko mównice do przekazywania informacji parafialnych. Każdy kto chodzi do kościoła to wie.
Leszek2020.06.21 21:19
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy dalej, niż za 2-3 miesiące. Coś podobnego ,proszę się skonsultować z rabinem Szumowiną on przecież wie. W szklanej kóli widział przyszłość, druga fala Koronaświrusa, Ogłosi jak dostanie wytyczne od rady mędrców. Dziwne ale wszyscy politycy na świecie zapadli na tą samą chorobę. Kłamią bez cienia wstydu. Na jakim pasku są uwiązani. Pora się przebudzić i przestać wierzyć tym bandytom.
0542020.06.21 20:55
Kto głosuje na pisowskiego kandydata Dudę, ten przykłada rękę do aborcji, bo PIS od kilku lat nie dopuszcza do przyjęcia projektu obywatelskiego "stop aborcji". Parę miesięcy temu abp.Gądecki żalił się, że PIS oszukał biskupów w sprawie aborcji nie wprowadzając jej zakazu, a teraz widać, że biskupi sami dobrowolnie dają się oszukiwać , jeśli nadal popierają PIS, czyli Dudę, zamiast postawić na kandydata Konfederacji, Krzysztofa Bosaka.
KRYSTIAN2020.06.22 0:09
054! CO TY PIEPRZYSZ...! Tak było, ale ze 2mce temu mówili, że po Wyborach trzeba się za to wziąć! Trzeba uregulować sprawy z aborcją!
fekaliowy rafalek 2020.06.22 3:15
zrobil cie ruski miekim i wyprodukowal kretyna ,debila pomatolski odpadzie
Andrzej2020.06.21 20:48
Praca dla sasina,kamińskiego,ziobry,dudy itd Kapitał dla szumowskiego,morawieckiego itd
gość2020.06.22 7:52
Pan minister Szumowski jest jednym z najlepszych ministrów zdrowia w Europie! Wie co mówi- tylko plewy społeczne o nierealnych aspiracjach wątpią i oszczekują wszystko co polskie i katolickie !
zbych2020.06.21 20:20
Tusk=trzaskowski=bieda= prześladowania=emerytura po 69 roku = dzieci do szkoły 5 lat i wiele innych niespodzianek 666 kolorowych ławek, osmiorniczki= 500 cystern każdego dnia bez akcyzy= Polacy nic się nie stało= piniedzy nie ma i nie będzie= edukatorzy seksualni w szkołach
ala wilk2020.06.22 8:10
i szczepienia i kosmici i zakaz palenia butelkami w piecu
efg2020.06.21 19:43
Panie Czarzasty na Jasnej Górze to Paulini rządzą a nie SLD, sami odstawiacie msze na swoich paradach i rozklejacie obrazy Maryi na płotach, udajecie procesje nosząc waginę na kiju .... Emilewicz jest wolnym człowiekiem, może bywać gdzie chce i mówić co chce, przecież głosicie wolność dla kobiet i tolerancję wszystkiego i wszystkich, to o co chodzi?
andy2020.06.21 20:48
Dom Boży jakim jest Kaplica Matki Bożej należy do Boga a nie do Emilewicz. Jest tysiąc miejsc w Częstochowie, gdzie mogła spotkać się przedsiębiorcami, a nie w kościele!!!!
andy2020.06.21 19:36
Ani kobietom ani mężczyznom ŚWIECKIM nie wolno przemawiać w kościele podczas uroczystości religijnych. To jest nadużycie świętego miejsca. Pani Emilewicz mogła sobie wynająć jakąś salę nieopodal i tam wykładać swoje kwestie. Paulini nie powinni dopuszczać do takiego bezczeszczenia Kaplicy Matki Bożej. Tego robić NIE WOLNO! Kościół katolicki w Polsce nie może być przybudówką państwa, niezależnie od tego czy tym państwem rządzi PiS czy SLD!!!
Z2020.06.21 23:05
"Ani kobietom ani mężczyznom ŚWIECKIM nie wolno przemawiać w kościele podczas uroczystości religijnych." Co za ignorancja - Andy proszę najpierw posiąść trochę podstawowej wiedzy.
andy2020.06.22 7:51
@Z To ty jesteś ignorantem do kwadratu!! Rzecznik Episkopatu powiedział: "Msze św., nabożeństwa i liturgie są czasem rzeczywistego spotkania człowieka z Bogiem, budowania wspólnoty, pogłębiania wiary i korzystania z sakramentów. Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego" Ks. Paweł Rytel-Andrianik też jest ignorantem? Kościoły nie są miejscami dla wieców politycznych!!.
POLACY SĄ GŁUPSI OD MOJEGO PSA2020.06.21 19:32
A ON JAK TO KUNDEL INTELIGENCJĄ NIE GRZESZY. MOŻE OBWOŁAJCIE SOBIE PEDAŁA FRANCISZKA KRÓLEM POLSKI I BĘDZIECIE MIELI K.URWA KLESZY RAJ NA ZIEMI JAK JUŻ NIE POTRAFICIE ZBUDOWAĆ NORMALNEJ REPUBLIKI GDZIE JEST ROZDZIAŁ PAŃSTWA OD KOŚCIOŁA.
fekaliowy rafalek 2020.06.22 3:19
zrobil cie ruski miekim i wyprodukowal kretyna ,debila pomatolski odpadzie sowiecka zgnilizno
alojzy2020.06.22 12:07
też potwierdzam, że jesteś głupszy od swojego psa
MaxFiend2020.06.21 19:32
„Świątynie nie są miejscami do uprawiania polityki” "Rzecznik Episkopatu podkreślił również, że Kościół nie może angażować się w żadną z kampanii wyborczych. – Jeżeli w jakimś miejscu, w kościele lub budynku parafialnym, pojawia się przypadek agitacji wyborczej, należy uznać to za naganne i niezgodne z misją Kościoła, którą jest głoszenie Ewangelii każdemu człowiekowi, niezależnie od poglądów politycznych. Świątynie nie są miejscami do uprawiania polityki, ale – jak podkreślał Jezus Chrystus – są domami modlitwy – dodał."
Agnieszka2020.06.21 19:16
Wielu było ważnych polityków w kaplicy na Jasnej Górze - również ostatnio - ale nikt nie był tak bezczelnym jak ta gowiniara, żeby się pchać przed Ikoną Królowej Polski na ambonę. Trudno to traktować inaczej jak prowokację i kolejną krecią robotę na rzecz opozycji chcącej zakazania obecności modlitwy w czasie uroczystości państwowych i oficjalnej obecności polityków podczas modlitwy w kościołach. Mam nadzieję, że jak Duda wygra to gowiniści zostaną już na trwałe pogonieni od koryta na cele z tą pustą panienką.
fekaliowy rafalek 2020.06.22 3:18
zrobil cie ruski miekim i wyprodukowal kretyna ,debila pomatolski odpadzie ....
anonim2020.06.21 19:12
Nie słyszała słów o chamskiej hołocie. To jestem w stanie zrozumieć. Po prostu chwilowo ogłuchła taktycznie. Ale że sama siebie nie słyszy? No to już jest wyższy stopień wtajemniczenia. btw. Ciekawe jak gigantyczna burza oburzenia ogarnęłaby frondlę gdyby ktoś nie z PiS choć stopę postawił w tym miejscu w którym ona, przypadkowo przed wyborami, została zmuszona wygłosić wykład pt. "jak to rząd wraz z Dudą wspiera przedsiębiorców"?
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2020.06.21 22:31
Taktycznie Pietrek wycofujem siem na troszkiem. Zapytaj prowadzoncego co z tym demokratom Leninem? Pomniki w rajchu mu stawiajom. Cuś tu śmierdzim znaczy nie Pietrek ty, ty pachniesz perfumami Heńki co miała z wycieczki z Bułgarii Rose . To poważna sprawa.
Cool2020.06.22 7:19
A ty znowu gdybasz Piotrusiu! :-))
Pet2020.06.21 19:06
Kto by nie organizował mszy, to ambona nie jest miejscem dla polityków.
Tadeusz2020.06.21 19:04
Jakim prawem ta pani przemawia z ambonki w Sankuarium? Sanktuarium jest miejscem kultu. Ja sie nie zgadzam. !!!!!!!Pod obrazem Matki Najswietrzej, gdzie ludzie klecza i na kolanach adoruja przechodzac po ofierze? Kto na to pozwolil, to mnie obrazil i nie tylko mnie.A tu wyszla minister na ambonke jak ksiadz z kazaniem. To nie do przyjecia. Jestem katolikiem i czcze Matke Najswietrza.
klaus2020.06.22 4:58
do Tadeusza , a to takim prawem ,że należy do wspólnoty, jak myślisz tylko Lenin może przemawiać , Kościół to wspólnota na czele są Biskupi i Kardynałowie , a jak się im nie podoba ,że ktoś kto do tej wspólnoty należy, występuje w Kościele to coś z Biskupami i Kardynałami jest nie tak , nie mogą służyć dwóm Bogom, niech otwarcie powiedzą naszym guru jest Michnikowszczyzna.
Foster2020.06.22 9:53
Klaus, ale ty jesteś hipokrytą. Ciekawe co byś powiedział jakby z ambony przemawiał np. Donald Tusk.
mm2020.06.22 13:47
Łoj, łoj. Tajoj. Niech ci Matka NajswiętSZa wybaczy profanację językową: byki ortograficzne i brak polskich znaków diakrytycznych. O ułomnej składni nie wspomnę....
Karol2020.06.22 14:18
Tadziu idz do spowiedzi, bo cos ci ta wiara przyrdzewiala !
Z życia wzięte2020.06.21 18:52
Emilewicz wygląda jak młody chłopiec, dopiero będzie niespodzianka jak się za nią klechy zabiorą i każą bawić "kropidłem" w łóżku na plebani.
anonim2020.06.21 18:51
Ale jak różni mułłowie uprawiają politykę w meczetach to już lewactwu nie przeszkadza. Zgadza się tow. Czarzasty? Zdaje się chcecie nas koniecznie obarzyć "dobrodziejstwem" "biednych murzynków, nieprawdaż? Ostatnio "biedne murzynki" politykę na Zachodzie uprawiają na całego. Pewnie po "pobożnych" przemówieniach swoich ajatollahów...
Z życia wzięte2020.06.21 18:53
żyjemy w Polsce i nie obchodzi mnie to co robią mułłowie w swoich krajach
n2020.06.21 19:01
A kto zaprasza "uchodźców"?
Yoshka2020.06.22 7:26
PiS. Przez 5 lat rządów PiS liczba islamistów w Polsce podwoiła się. 300 000 potencjalnych terrorystów sprowadził Morawiecki z Dudą, a straszyli 10 tys. Kopaczowej. PiS po prostu stwierdził że 10 tys. to za mało na taki kraj i postanowił sprowadzić 30 razy więcej, ale nadal straszą PO. Ciemny lud to i tak kupi.
katolicka kretynizacja polski2020.06.21 18:49
Nie pierwszy raz kościół aktywnie pomaga w rozbiorze Polski i zniewoleniu Polaków!
n2020.06.21 19:02
Zasługi twoich kolegów Keller są nie do przecenienia w tej mierze.
fekaliowy rafalek 2020.06.22 3:14
zrobil cie ruski miekim i wyprodukowal kretyna ,debila pomatolski odpadzie
klops2020.06.22 5:00
towariszcz przetłumacz to na Polski.