25.07.19, 07:00

Polska gotowa wziąć udział w misji wojskowej w Zatoce Perskiej

Polska jest gotowa na misję wojskową w Cieśninie Ormuz. Chodzi o ochronę tankowców z ropą zagrożonych działaniami wojsk irańskich.

Do misji Polacy mieliby przystąpić razem z szeregiem innych państw zachodnich. To póki co jeszcze nie twarde deklaracje, ale zapewnienie o zainteresowaniu. Chodzi o projekt powołania Europejskiej Misji Ochrony Żeglugi Morskiej. Oprócz Polski w inicjatywę zaangażować chcą się Brytyjczycy, Szwedzi, Hiszpanie, Niemcy, Włosi i Duńczycy. Rzecz wyszła od Londynu, bo to brytyjski tankowiec został niedawno zatrzymany przez Iran, a jego załogę aresztowano.

Polski MSZ zapewnił, że Warszawie zależy na przyjaznych kontaktach z Teheranem, ale zarazem strona polska jest zaniepokojona działaniami irańskimi w Zatoce Perskiej.

Do przejęcia brytyjskiego tankowca i aresztowania jego załogi doszło w miniony piątek. To prawdopodobnie odwet za zatrzymanie irańskiego statku w pobliżu Gibraltaru, który był podejrzewany o próbę naruszenia sankcji nałożonych na Syrię przez Unię Europejską.

Teheran zażądał wówczas uwolnienia okrętu, czego nie uczyniono. Gen. Mohsen Rezai, dowódca irańskiej armii, zagroził odwetem, który też właśnie wykonano.

Cieśnina Ormuz łączy wody Zatoki Perskiej z Cieśniną Omańską, a poprzez nią z Morzem Arabskim i dalej z Oceanem Indyjskim.

Nad Zatoką Perską prócz Iranu położone są Irak, Kuwejt, Katar, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabski. 

bsw/rmf24.pl

Komentarze

Karol2019.07.27 19:51
Wojna typu Proxy! Polacy maja walczyć o Izrael!? Tymczasem Izrael Just 447 rujnuje Polskę - czysty zysk!!!
twitter: @PromocjaPWS2019.07.25 20:39
Przypominam, że w UE od Traktatu z Mastricht jest organizowana według Manifestu z Ventotene - trockisty Spinellego. Poczytajcie główne założenie traktatu, a zrozumiecie polityczną i gosp. stronę UE. To samo jest z polit. gender mainstreaming (potocznie zw. równościową) - wpr. Traktatem Amsterdamskim z 97 r. Celem gender mainstreaming jest obalenie tożsamości płciowej, bo ta jest podstawą wszystkich innych, a jej obalenie prowadzi do zatracenia możliwości przez jednostkę do obiektywnej weryfikacji otaczającej rzeczywistości, a to jest niezb., by przepchnąć federal. UE bez oporu ludzi. UE musi się sfederalizować jak najszybciej (data podana przez Schulza to 2025 r.), bo elity europejskie są świadome nadch. kryzys - od dziesięcioleci Europa jest bankrutem, tzn. nie wytwarza dóbr, które konsumuje. Ten dobrobyt jest podtrzymywany przez pracujących Azjatów - głównie Chińczyków. Jeśli oni odmówią, to czeka nas tragedia, bunt i na tę okol. musi być stw. aparat terroru - zlikw. armie UE, stworzona armia UE i zlikwidowane państwa narodowe. Ważną rolę odgrywa tu też masowa imigracja z Afryki i Bliskiego Wschodu. Więcej o tym i procesie deindustrializacji jest tu: historiasztuki com pl/strony/024-00-02-DEINDUSTRIALIZACJA.html , Manifest z Ventotene: historiasztuki com pl/strony/021-12-00-ANTYKULTURA-SYSTEM.html#1 , EUROKOMUNIZM: historiasztuki com pl/strony/021-11-00-ANTYKULTURA-EUROKOMUNIZM.html , GENDER: historiasztuki com pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#mag42 , NOWA WĘDRÓWKA LUDÓW: historiasztuki com pl/025-00-06-WEDROWKA-LUDOW.php
Kaz2019.07.25 14:28
Po co nam sie mieszac do tego konfliktu. Ale niestety podejrzewam ze nie mamy nic do gadania bo to Amerykanie naciskaja. Akurat mamy wobec Iranu dlug wdziecznosci, wiec po co. To juz inni nie moga?
Jana2019.07.25 15:35
“dług wdzięczności”głupi wymysł naszych wrogów.Przestańcie już,bo to strasznie śmieszne.Taki idiotyczny idiom,że nie można go przetłumaczyć na żaden cywilizowany język.
Przemek2019.07.25 11:47
https://www.cda.pl/video/1310084d 1:35:28
Ja 2019.07.25 11:33
Żenujące.
Domorosły historyk2019.07.25 10:28
Szanowni politycy polscy. Czy zapomnieliście o braku Polaków na defiladzie w Londynie w 1945 lub 1946 z okazji zwycięstwa? Czy zapomnieliście o zrabowaniu naszego złota przez Brytoli w zamian za to,że przelewalismy krew w Bitwie o Anglie i innych? Czy zapomnieliście o "pomocy" 03 września 1939 r. ze ztrony Anglii? Czy zapomnieliście o słowach Churchila o tym ""... Wielka Brytania nie ma stałych przyjaciół tylko stałe interesy......"? W co nas znów pakujecie????????? Jako Suweren nie życze sobie jakichkolwiek wojenek czy to w USA czy to w Aanglia...
Karol Kuligowski, Olsztyn2019.07.26 15:17
Sekto Smoleńska -naucz się na pamięć tych słów i powtarzaj, aż zrozumiesz!
Foster2019.07.25 9:51
Jaki mamy w tym interes ?
Szlomo Rozencwajgier2019.07.25 7:56
Brawo! I o to chodzi. Ścisły sojusz z Ameryką, Izraelem i Zachodem. Odkąd władze objął PiS wszystko idzie ku dobremu. Pan Kalkstein dyskretnie nadzoruje, wytycza kierunki, pan koszer premier realizuje, ale i pan prezydent świetnie sprawuje swoją funkcję! Z pewnością korzystny wpływ ma jego koszer małżonka! Jeszcze nigdy sytuacja Polski nie była tak korzystna, również klimat dla normalizacji stosunków z diasporą żydowską i uregulowania polskich zaległości.
Mirek2019.07.25 7:34
do Płaszczaka . Jako kacapski troll lepiej zajmij się truchłami ruskimi . Polska powinna wziąść udział w ochronie szlaków morskich ponieważ stamtąd pochodzi część ropy i gazu którą sprowadzamy . Jeżeli Iran będzie w dalszym ciągu terroryzował ten region to dostanie po łapach .
Tomek2019.07.25 7:44
Płaszczak uwierzył Putinowi a Ty uwierzyłeś Trumpowi. Aobaj służą diabłu. Zaś my jak zwykle między wódką a zakąską, będziemy ginąć za idiotów, którzy siedzą w gabinetach popijają 40 letnią whisky i palą cygara zawijane prze Kubanki na udach. Bądźmy wreszcie mądrzy przed szkodą i olejmy gierki Rotschildów z City of London Co. Jeśli będziemy posłuszni Bogu, to nikt na nas nie napadnie, chociażby naszą jedyną bronią była obieraczka do ziemniaków.
BijNiezwyciężonaArmadoLordaAdmiralicjiPłaszczaka2019.07.25 7:16
Misja uziemionymi helikopterami i tankami z sowieckiego demobilu, które stoją rozebrane na śrubki w Bumarze? Czy tylko szturm modlitewno-różańcowy formacji WOT pod kierownictwem kapelana? Pontonem polowym z łapek świerkowych wiązanych łykiem.