06.12.19, 09:30

Polska i Luksemburg inwestują w kosmiczne technologie

Luksemburg i Polska intensyfikują współpracę w zakresie rozwijania nowych technologii kosmicznych. Rok temu podpisano w tej sprawie memorandum, a teraz odbyła się konferencja w Ambasadzie Wielkiego Księstwa Luksemburga, potwierdzająca, że projekty w zakresie technologii kosmicznych będą rozwijane.

Idzie zarówno o rozwój badań, jak i o pozyskiwanie zasobów kosmicznych, w tym o kosmiczne górnictwo. Polska i Luksemburg mają wymieniać informacje i ekspertyzy i konsultować wspólną politykę oraz zagadnienia prawne z zakresu technologii kosmicznych.
"Sektor kosmiczny to niesłychanie rozwojowa branża, a w Polsce mamy już ponad 300 firm czy startupów, które rozwijają się właśnie wokół takich technologii. Dlatego szukamy partnerów do takiej współpracy" - powiedział minister Jadwiga Emilewicz. "Technologie opracowywane z myślą o biznesie kosmicznym mogą być wykorzystywane na innych polach" - dodała.

Jak stwirdził z kolei minister gospodarki Luksemburga i wicepremier tego kraju, Etienne Schneider, Luksemburg wcześniej nawiązał współpracę w zakresie kosmicznych technologii także z Portugalią.

"Od początku istnienia luksemburskich inicjatyw kosmicznych polscy partnerzy wykazywali zainteresowanie naszymi planami i działaniami. Było to w czasach, gdy inne, bardziej zaawansowane kosmicznie nacje nie traktowały naszych planów zbyt poważnie. W Polsce sytuacja była odmienna" - dodał z kolei ambasador Luksemburga w Polsce, Conrad Bruch.

 bsw/rzeczpospolita.pl

Komentarze

antek.b2019.12.6 17:40
Episkopat powinien przypomnieć pisowi, że wszystko co człowiek,a zwłaszcza polak-katolik powinien wiedzieć jest napisane w piśmie świętym,gdyby pan bóg chciał byśmy się zajmowali niebem to by nam to oznajmił,tymczasem módlmy się ,prośmy o przebaczenie za nasze winy,a niebiosa zostawmy panu naszemu jedynemu.
andrzejhahn32019.12.6 16:06
za to poganska sekta katolicka inwestuje w zacofanie i ciemnote
T.2019.12.6 13:17
"Your base ARE belong to us.":) Wyślemy w kosmos sygnał Radia Maryja.
Dominos2019.12.6 11:44
Polaki sa tak nowoczesni, ze rzad zapowiedzial doplaty do elektrykow w czasie, gdy ZACHOD zaczal inwestowac w rozbudowe drog do ruchu samochodow autonomicznych, bo infrastruktura elektryczna juz od dawna jest zrobiona - inwestowano w nia w czasach, gdy jeszcze nie bylo elektrykow. POLAKI I ICH SZKLANE DOMY! POTEGA DRONOWO-KOSMICZNA!!!!!!!111oneoen1
Dominos2019.12.6 11:42
POLAKI INNOWATORY I INWESTORY XDDDDDDDD
anonim2019.12.6 10:45
"bring my shuttle" https://i.imgur.com/Uw4BOP1.jpg
Janek2019.12.6 9:52
Dziś widać jak na dłoni, że inwestycje powinny skupione na wojsku, na własnej i silnej polskiej armii, polskim przemyśle zbrojeniowym dla polskiej armii, cała reszta jest drugoplanowa, zniszczą nas bez silnej, liczebnej polskiej armii. Oczywistym jest, że należy również uzbroić Polaków w broń.
KosmiciPorwaliAntkaWariataSiedemRazyWLipcu2019.12.6 9:40
Prezydencki dewot Duda podczas klęczenia pod figurą zapowiedział uroczyście umorusanym związkowcom, że Polska wyśle w niebo satelitę opalanego węglem. Do pambuka. A potem następną - do bozi.