24.06.21, 12:53Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Polska o krok od niezależności energetycznej! Problemy Baltic Pipe odchodzą do przeszłości

Po zawirowaniach wywołanych wycofaniem przez Duńczyków zgody na budowę Baltic Pipe na jej terytorium, sytuacja wokół alternatywnego wobec Nord Stream 2 gazociągu się normuje. Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski oświadczył dziś w Sejmie, że projekt zostanie ukończony 1 października 2022 roku.

Piotr Naimski mówił dziś w Sejmie o postępach w budowie gazociągu Baltic Pipe. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Gawron oraz Jerzy Paula pytali, czy zastrzeżenia Danii co do wpływu inwestycji na środowisko będą miały wpływ na ukończenie budowy Baltic Pipe w planowanym terminie.

- „Baltic Pipe to jest projekt, który realizujemy od - można powiedzieć - sześciu lat i po tym czasie mogę powiedzieć, że projekt jest realizowany zgodnie z przyjętym sześć lat temu harmonogramem”

- mówił Naimski.

Zapewnił, że cała trasa przesyłowa z szelfu norweskiego poprzez Danię do Polski będzie ukończona 1 października przyszłego roku.

- „Prowadzone są w tej chwili intensywne prace na wszystkich odcinkach tej trasy. Podmorski gazociąg, który łączy norweski system przesyłowy z Danią jest już ułożony. Na terenie Danii prace są prowadzone w wielu miejscach. Za prace i konstrukcje odpowiedzialny jest tam duński operator systemu przesyłowego Energinet, odpowiednik naszego Gaz-Systemu”

- wyjaśniał.

W ciągu kilku tygodni zacznie być układany podmorski odcinek na dnie Morza Bałtyckiego. Ma on zostać ułożony do jesieni. Następnie będą prowadzone prace związane z jego testowaniem i napełnieniem gazem.

Również prace na terenie Polski, jak zapewnił Piotr Naimski, postępują zgodnie z harmonogramem. W Danii pozwolono na wznowienie prac w miejscach, w których nie zidentyfikowano siedlisk myszy i nietoperzy. Co do pozostałych punktów pozwolenie zostanie wydane w najbliższym czasie, ale nie będzie to miało wpływu na harmonogram inwestycji.

- „Strategiczny projekt, który prowadzimy, doprowadzi do tego, że z końcem 2022 r. będziemy mieli możliwość przesyłania gazu do Polski gazociągiem Baltic Pipe w sposób przewidziany. Kontrakt jamalski, który wygasa z końcem przyszłego roku, będzie zastępowany przez PGNiG dostawami z szelfu norweskiego i z terminalu w Świnoujściu, który także rozbudowujemy”

- przekazał Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Dodał, że trwa też budowa interkonektorów, które połączą polski system gazowy ze Słowacją i Litwą. Będą one gotowe już w przyszłym roku. Dzięki temu Słowacy będą mogli w 100 proc. zaopatrywać się w gaz przez Polskę, jeśli się na to zdecydują.

Naimski poinformował również, że trwają prace nad projektem jednostki pływającej FSRU na Zatoce Gdańskiej, która będzie możliwa do użycia w 2027 roku.

kak/PAP

Komentarze

Jakub2021.06.25 2:21
Bardzo się cieszę z pańskiego optymizmu panie Naimski, oby miał on pokrycie w rzeczywistości. Zalecam jednak wytężoną uwagę i zabezpieczenie części morskiej i naziemnej bo mamy do czynienia z państwem bandyckim, którego przywódcom nie wiadomo co odwali. __ Jednocześnie pytam pana, dlaczego BP ma tak mikroskopijną roczną przepustowość, tylko 10 mld m3/rok, jeśli chcemy naszych sojuszników też uszczęśliwiać. Proszę sobie poczytać jakie jest zużycie roczne gazu w poszczególnych krajach, szczególnie na Ukrainie. Być może Białoruś też zostałaby naszym potencjalnym klientem. Słowacja zużywa chyba rocznie 9 mld m3/rok i tendencja jak i u innych gazobiorców jest rosnąca.
nnn2021.06.24 15:42
jak można dać władzę takim id... m. Polska leży na węglu, a oni się zobowiązali do zamknięcia kopalń - kopalni zamkniętej to już raczej nikt nie uruchomi. Trzeba było zrobić restrukturyzację i wyrzucić tą całą czapę nad górnictwem i zrobić wydobycie opłacalnym. A poza tym węgiel można zgazować i spalać go bez emisji (którą nawiasem mówiąc paru wpływowych cwaniaków w tym eurokołchozie zarabia miliony za wydanie koncesji - oczywiście prawem kaduka )
zenio2021.06.24 15:59
Co ty pie.do.lisz? Taniej jest sprowadzić węgiel nawet z Argentyny niż kopać go u nas.
Azotox2021.06.24 22:44
Sprawdź sobie dzieciaka ceny węgla ARA.
Jakub2021.06.25 2:36
Zauważ proszę, że od początku przemian 89r. są problemy z węglem robione przez wszystkie rządy a PełO to nawet kazało do protestujących górników strzelać. Mówi się ludziom różne rzeczy a czyni nic. Ostatnio gdy Maliniak był u Trumpa to miał wycyganić nawet jakąś technologię podobną do tej, którą Niemcy używali podczas II WW do produkcji benzyny syntetycznej z węgla i jeszcze inne cudowności m.in. technologie do budowy E. A. Nie wiadomo dlaczego nic się w tych sprawach nie dzieje i nie będzie prawdopodobnie działo. Może dlatego, że tzw. przez niektórych Pinokio zaczął coś smęcić Francuzikom o E.A. tak jak Macierewicz o okrętach podwodnych. Jednego i drugiego ani widu ani słychu! Nieszczęsny Nasz Kraj, samych debili w ciągu wieków u swych sterów ma.
kefas2021.06.24 13:45
brak wiedzy z zakresu cybernetyki społecznej przeraża. O teorii systemów autonomicznych też pewnie nie słyszał, eh.....
Anonim2021.06.24 13:22
Tą "niezależność" może skończyć zespół specnazu z 1 kg trotylu. Taka to "niezalezność". I w ramach tej "niezależności" właśnie zaczyna się w Polsce fotowoltaikę (energetykę wiatrową już zarżnięto). Komu to na rękę, PiSdzielce?
as2021.06.24 14:19
POp.erdoleńcom
cris2021.06.24 13:11
a nasza złoża to dla kogo są , dla przyszłych władców polin ?
Anonim2021.06.24 13:05
kaku, debilu, jakiej niezależności? Niezależność to by była jakbyśmy byli w stanie sami zaspokoić 100% zapotrzebowania nieuku.