18.09.20, 16:24Fot. screenshot - YouTube

Porozumienie apeluje o powrót do negocjacji w ZP

O to, by jak najszybciej powrócić do negocjacji w Zjednoczonej Prawicy, zaapelował dziś wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa. Przekonuje, że wcześniej nikt nie mówił o tym, iż brak poparcia dla ustawy o ochronie zwierząt ma wiązać się z zerwaniem koalicji.

W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Przeciwko projektowi zagłosowali wszyscy członkowie Solidarnej Polski, a większość posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu. Przeciw, mimo dyscypliny w głosowaniu, opowiedziało się również 14 posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Wobec tej niezgodności co do tzw. „Piątki dla zwierząt”, którą prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał za projekt fundamentalny, partia rządząca zawiesiła negocjacje z koalicjantami dot. rekonstrukcji rządu. Zapowiada rekonstrukcję bez udziału Porozumienia i Solidarnej Polski, a w konsekwencji rządy mniejszościowe.

Do sprawy odniósł się wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa, który podkreśla, że negocjacje koalicyjne zostały jedynie zawieszone, a nie definitywnie zerwane i apeluje do jak najszybszego ich wznowienia:

- „Co się dzieje z negocjacjami koalicyjnymi? One są zawieszone. Dla mnie słowo zawieszone oznacza, że w każdej chwili można je odwiesić, do tych rozmów należy wrócić” – powiedział polityk.

- „Rozumiem, że jest nad czym się zastanawiać, ale na pewno nie dotyczy to koalicjantów. Tu nie ma nad czym się zastanawiać w tym sensie, że koalicja Zjednoczonej Prawicy jest najlepszą opcją w tym parlamencie, na pewno dalece lepszą niż przyspieszone wybory parlamentarne” – dodał.

Podkreślił przy tym, że rządy mniejszościowe nie byłyby dobrym rozwiązaniem ani dla Polski, ani dla Prawa i Sprawiedliwości.

Ociepa przekonuje też, że wcześniej nikt nie stawiał sprawy z „Piątką dla zwierząt” w taki sposób:

- „Nikt nie stawiał sprawy w taki sposób, że niepopieranie ustawy o ochronie zwierząt, to jest koniec koalicji. Chcę to zdementować, absolutnie kategorycznie powiedzieć, że nigdy tak nie było” – zapewnia.

Polityk ocenia, że rozpad koalicji i przyspieszone wybory to mało prawdopodobny scenariusze.

kak/PAP

Komentarze

PREZES ZWARIOWAŁ !2020.09.19 10:49
Dla dobra zwierząt futerkowych rozwala Rząd PiS i zawiesza swoich posłów oraz niszczy koalicję Zjednoczonej Prawicy ! Najwyższy czas wymienić Prezesa !
Anonim2020.09.18 21:01
Gowin niech wraca do PO, bo i tak cały czas dla PO pracuje.
Anonim2020.09.18 19:50
Coś mi mówi, że zbliżają się uroszczenia żydowskie? Gowin chce się przysłużyć sprawie, to nobilituje.
Anonim2020.09.18 19:52
Kaczyński sprząta scenę polityczną pod swoje zobowiązania.
Gowin2020.09.18 18:50
to fałszywa gnida wie że juz po nim.
widz2020.09.18 18:13
Gowin,nie odzywaj się.Ciebie nie ma wśród POLAKÓW.
Alojzy Cedzidło2020.09.18 18:09
" Rząd mniejszościowy nie byłby dobrym rozwiązaniem " - mówi pan Ociepa . I komu on to tłumaczy . To jest koniec PiS-u , Gowinów i Ziobrów . Tak to trudno zrozumieć ? Koalicja się rozleci . Ziobro przystanie , jak On to ładnie powiedział w2004 w moim miasteczku , do "naszych przyjacół z PO". Pan Gowin też jest obyty z przesiadkami . I tyle . Jest fascynacja tym niby poparciem pomysłu pana Kaczyńskiego . Co warte to poparcie to się okaże , nie tylko w spawie tych " rolniczych" futer . Z żmiji nigdy kanarek nie wyrośnie . A ta zgoda totalnych .... Idę w zakład ,że to tylko kurtyna , zasłona w dążeniu do władzy. Jak to się skończy , nie wiem . Podejrzewam ,że dla nas nie wesoło .
Anonim2020.09.18 18:05
Gdyby uniewaznioną farse z kopertowym wyborem Dudy (tylko kaczyński i sprzedajne dziwki tego chcieli ale nie cala partia czy premier), dziś prezydentem byłby Trzaskowski, a gdyby Kaczor wyjechał wtedy z zakazem futer to Trzask wygrał by na tyle zdecydowanie ze nie było by nawet protestów powyborczych sztabu Dudy
Anonim2020.09.18 18:10
Powinno sie powolac komisje sledzczą kto tak naprawde chcial wyborów. Owszem ludzie chcieli odmrozenia gospodarki ale nie cyrkow z pocztą. Co to za wybory bez kampanii i ze skrajnie niska frekwencja. Ludzie mieli wtedy inne zmartwienia
Anonim2020.09.18 21:10
Ale z Ciebie demagog. Kampania wyborcza była, pani Kidawa-Błońska świetnie wypadła... Natomiast wybory korespondencyjne w Niemczech pokazały że więcej głosów oddano w drugiej turze w wyborach korespondencyjnych 51% niż w pierwszej turze w lokalach 49%
Japa2020.09.18 18:17
No właśnie . Gdyby .... To pan Trzaskowski siedział by dziś pod żyrandolem a Warszawa otoczona by była 6-cio kolorowymi szmatami , zamiast biało czerwonych flag . Do dawnej nazwy wróciłby ten Ruski dar dla stolicy , a Czajka z awarią nigdy by się nie przytrafiła .
Anonim2020.09.18 18:22
Gdyby nie zboki to sama PO miała by teraz 40% poparcia. Te wszystkie biedronie, margoty itp przedłużają sztucznie rządy PIS.
Anonim2020.09.18 18:17
proponuje te 70 baniek rozlożyć na wszystkich poza gowinem posłów i ministrów koalicji i wtedy dojdzie się do prawdy komu uczciwie wystawic fakturę
to ja2020.09.18 18:32
trzaskowski nie nadaje sie do bycia nawet soltysem
emeryt2020.09.18 17:08
Precz z ... Gowinem! (udało mi się powstrzymać od wulgaryzmów).
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.09.18 16:52
nie wiem po co ten jazgot. I tak się dogadają, nawet jeżeli powstanie pozorny rząd mniejszościowy. Nie mają wyjścia więc mielenie tego tematu to strata czasu. Obydwoje mają za dużo do stracenia. Cały ten team pisowców to mafijna zgraja, większość z nich po stracie władzy może być pociągniętych do odpowiedzialności. To wystarczający powód by za wszelką cenę nie oddać władzy tym, co będą mogli ich powiesić na szafocie.
Figo Fago2020.09.18 18:23
Szanowny "KKp ", znowu labiesz ten denaturat . POmyliłeś szafot z szubienicą.