22.07.21, 12:42Fot. via Pixabay - dimitrisvetsikas1969

Porozumienie Niemcy-USA. KE: To wbrew interesowi Unii Europejskiej

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. energetyki Tim McPhie przypomniał na dzisiejszej konferencji prasowej w Brukseli, że budowa gazociągu Nord Stream 2 jest sprzeczna z interesami wspólnoty. Zapowiedział rozmowy na ten temat z państwami członkowskimi i z Ukrainą.

- „Gazociąg Nord Stream 2 nie jest we wspólnym interesie UE”

- powiedział Tim McPhie.

- „Będziemy omawiać tę umowę z państwami UE i naszymi sąsiadami, w tym z Ukrainą”

- dodał.

Jednocześnie podkreślił, że Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła niemieckie zobowiązanie do stosowania „ducha i litery prawa energetycznego UE” w odniesieniu do wysiłków wspólnoty podejmowanych dla zwiększenia niezależności energetycznej od Rosji. Pytany, czy Berlin konsultował z Brukselą zawarcie porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, rzecznik stwierdził, że musi zasięgnąć dodatkowych informacji w tej sprawie.

Wczoraj administracja Joe Bidena i niemieckie MSZ oficjalnie ogłosiły porozumienie ws. zakończenia sporu dotyczącego budowy niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Stany Zjednoczone wycofają się z sankcji wobec inwestycji, w zamian za co Niemcy zainwestują w ukraińską energetykę.

W myśl zawartego porozumienia Stany Zjednoczone i Niemcy mają wspólnie przeznaczyć co najmniej miliard dolarów na zieloną transformację energetyczną na Ukrainie. Na początek Niemcy mają zainwestować w projekt co najmniej 175 mln dolarów. Berlin zobowiązuje się też do użycia wszelkich dostępnych sobie środków w celu przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie na okres 10 lat. Niemcy mają też zastosować wobec Rosji sankcje w przypadku stosowania szantażu energetycznego wobec Ukrainy.

kak/PAP

Komentarze

ONLY PEACE2021.07.25 6:24
Hitlerowcy i kacapy niszczą Europę.
Anonim2021.07.23 9:37
Zachodnie Państwa Unii Europejskiej SKORUMPOWANE przez PUTINA !!! SZMACIARZE PEDAŁY BANDA ZŁODZIEI !!!!!!
Templar2021.07.22 20:12
Trzeba wreszcie jasno powiedzieć , że Niemcy są państwem wobec nas wrogim. Robią interesy z największym wrogiem NATO, dodatkowo osłabiają Sojusz poprzez uchylanie się od zobowiązań obronnych. Niemcy byli, są i będą największym problemem Europy.
Anonim2021.07.23 9:41
Powojenne dzieci były wychowywane jako przyszli neonaziści przez specjalne ośrodki wychowawcze !!!!
Babka klozetowa2021.07.22 13:30
Anonim - największe lewackie bydlę w tej części wszechświata. Przypadek oszalały z nienawiści do wszystkiego, co dobre. Sadomasochista. Bluźnierca i ateista. Kundel i sługa szatana. Jeśli chodzi o nienawiść do Kościoła, to jest duchowym spadkobiercą zarówno faryzeuszy, jak i Lenina oraz Stalina. W nienawiści do Polski przebija samego Hitlera. Po swej śmierci powinien zostać zakonserwowany w formalinie i wystawiony na widok publiczny jako kuriozum, i jako ostrzeżenie, do czego prowadzi patologiczna nienawiść.
robaczek2021.07.22 13:25
GEZIE TA POTEGA DYPLOMACJI PO POWSTANIU Z TYCH KOLAN???????????????????? ......................... pisiury.................. lezycie na ryju i krzyczycie ze was biją ................................... PRZEGRYWY ZYCIOWE I NIEUDACZNICY................. tym jesteście.............................................. Z PISIURAMI TYLKO TAKIE SUKCESY........ morlane zwyciestwo biznesowa klapa.................... a potem do wszystkich pretensje
A czy wilczur "hrabiego" już nakarmiony?2021.07.22 13:28
Bo od samego rana nic tylko skomle i skomle.
rychu2021.07.22 13:37
"Z dyplomacją mamy do czynienia wtedy - gdy ktoś powie ci spierdal.j w taki sposób, że poczujesz radosny dreszcz emocji na myśl o zbliżającej się podróży".
mamut2021.07.22 14:04
.. no to co jak waz ... sssssss-Pier-Dylajjjj .... ????
Anonim2021.07.22 13:22
droga Komisjo Europejska, nie tylko nie jest sprzeczny, ale przygotowuje Rosję do znakomitych działań wojennych, już nie będzie przerwanych dostaw do niemiec - braterskiego państwa rosji od ponad wieku...
Palestyna2021.07.22 13:14
Możliwe że zapadła decyzja o pozbyciu się Polski z UE? Decyzja w gremiach kierowniczych starych państw unii - byłaby to cena jaką UE i USA oferują Rosji w zamian za poparcie w sprawie Chin. Polska miałaby pełnić rolę bufora na wschodzie - coś w rodzaju "dzikich pól" z XVII wieku, gdzie Rosja ma decydujące słowo - to ich strefa bezpieczeństwa i strefa wpływów. Rosja wie, że jeśli Chiny wygrają w walce o hegemonie na świecie, będą następnym celem. Zachód wie, że bez Rosji może nie starczyć im sił, a cena nie jest - z ich puntu widzenia - duża. Dlaczego wsparcie Rosji ma dużą wartość - otóż chodzi o siłę militarną - samo istnienie potęgi militarnej Rosji to śmiertelne niebezpieczeństwo dla Chin, będzie kolejna Jałta. Spełniają się marzenia wielkiego stratega.
Porofino2021.07.22 12:58
Kiedy jeszcze można było budowę zablokować, to Unia nawet palcem w bucie nie kiwnęła. Teraz pozorują jakieś działania, żeby stępic ostrze krytyki przeciw Niemcom.
Na kogo by tu zwalić winę?2021.07.22 12:51
A może zacząć od własnego podwórka zaczynając od premiera Pawlaka a kończąc na Tusku! . . . . Hałas międzynarodowy robi się wtedy kiedy były projekty NS JEDEN! Już wtedy było wiadome, że energia to broń polityczna. Nie tylko brudasów kremlowskich, ale i tych z ręcznikami na łbach beduinów i ajatolahów. Jedynie co Polska zrobiła wraz z Krajami Bałtyckimi to nie zezwoliła na NS przez własne terytorium, ale Finlandia użyczyła swego, Szwecja, Dania a Biały Dom może coś o tym wiedział, ale był zajęty Afganistanem i Irakiem. Czy D. Trump mógł kompletnie zatrzymać? Oczywiście, że NIE! Natomiast o czym Frondo zapominasz to ostatnia decyzja TSUE dot. putino-merkelciągu OPAL. Gaz będzie płynął, ale Gazprom i jego janczarzy STRACILI MONOPOL! . . . . I to jest NAJWAŻNIEJSZE zwycięstwo PiS-u wraz z Krajami Bałtyckimi.