04.08.21, 16:31fot. wikipedia - domena publiczna

Prawie połowa Rosjan chce pomnika Józefa Stalina. Rewizja opinii na temat dyktatora

Blisko połowa Rosjan pozytywnie odnosi się do pomysłu postawienia pomnika Józefa Stalina. Wśród popierających taką formę upamiętnienia postaci radzieckiego dyktatora dominują mieszkańcy regionów znajdujących się zdala od wielkich miast, gorzej wykształceni i mniej zamożni.

Odsetek Rosjan życzących sobie powstania pomnika Stalina znacząco urósł w trakcie ostatniej dekady.

Po roku 2000 przeciwnicy postawienia Stalinowi pomnika stanowili 36-37 proc. rosyjskiego społeczeństwa. Odsetek zwolenników takiego pomysłu wynosił 25 proc.

- W ostatnich latach obraz stopniowo zmienił się na odwrotny: dziś postawienie pomnika popiera blisko połowa ludności (48 proc.), obojętnych jest 29 proc., a tylko jedna piąta (20 proc.) opowiada się przeciw - powiedział Denis Wołkow, socjolog z Centrum Lewady.

Zgodnie z danymi podanymi przez Wołkowa  przeciwnicy takiej formy upamiętnienia Stalina to głównie będący w średnim wieku mieszkańcy dużych miast, posiadający wykształcenie wyższe. Po przeciwnej stronie znajdują się gorzej wykształceni i sytuowani mieszkańcy prowincji.

Centrum Lewady poinformowało także, że 60 proc. Rosjan wyraża się pozytywnie o budowie zespołu muzealnego Centrum Stalina, podczas gdy 30 proc. jest przeciw.

Zwolennicy powstania takiego muzeum albo pozytywnie oceniają postać samego Stalina albo motywują swój pogląd względami dbałości o pamięć historyczną.

Wołkow zauważa także, że w społeczeństwie rosyjskim ma miejsce rewizja oceny działań radzieckiego dyktatora.

- Podczas gdy w pierwszej dekadzie po roku 2000 przeważał stosunek negatywny bądź obojętny, teraz ta postawa przekształciła się w akceptację. Rewizja poglądów nastąpiła dzięki istotnej zmianie postaw wśród młodzieży - stwierdził Wołkow.

jkg/centrum lewady, biełsat

Komentarze

Vi2021.08.5 10:02
Oni kochają być pod knutem, nie wiedzieliby co zrobić z prawdziwą wolnością.
mp2021.08.5 9:41
Podobnie w Polsce wśród zwolenników postawienia pomnika Kaczyńskiemu dominują mieszkańcy regionów znajdujących się zdala od wielkich miast, gorzej wykształceni i mniej zamożni.
katolicka deratyzacja Polski2021.08.5 9:43
Konfederacja to okupacja rosyjska,tak jak na Krymie.
Olej ... Hertrich-Woleński-dziadwawelski2021.08.5 0:55
pisze CYT.: "Kłótnia w diasporze ;-)) Cadyk Kalkstain Jarek z Żolyborza kontra Kongres Żydów Amerykańskich ;-)))) Znowu ta sama zabawa...." - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - "dziadwawelski", hmm... kto to może być? Cuchnie jak cmok_wawelski, oczka ma wyłupiaste jak, no jak mu tam, aha, "prof. dr" Hertrich-Woleński ..... JAKI TO GŁUPI HUEJ!
Olej2021.08.4 22:18
Biedny naród trzymany w kłamstwie, iluzji i paranoicznym oblężeniu. Jeżeli Rosja i Związek Sowiecki jako kontynuator tradycji ciemiężyli prosty lud, zabierając mu wszelkie środki do istnienia. To każdy przejaw możliwości życia dany przez jakiegoś dzierżymordę czyni go zbawcą narodu. Tak było ze Stalinem. Najpierw zagłodził miliony ludzi. Gdy poluzował i dał chleb, uczucie ulgi uczyniło go wielkim narodu. Ten sowiecko - rosyjski lud nie zna swojej podmiotowości, swojego człowieczeństwa. Odczytuje siebie jako masę, której podlega każda jednostka, tę masę wyrażająca jako siebie i swoje ja. Wszystko jest chwilowe i zależne od siły, bezwzględnej i miażdżącej wszystko. Niszczącej każdy przejaw indywidualizmu, osoby ludzkiej. Jest masa i ta masa wyje w uniesieniu mocy, mocy niszczącej wszystko dla samego zniszczenia. Moc masy daje jej radość i sens. Tę karmę, to opium mocy daje mordercza władza, bezwzględna dla swoich i obcych. Miażdżąca wszystko i wszystkich. I ta lubość podlegania tej wszechpotężnej sile, której boi się świat, która daje nasycenie własną wartością, bez której mnie sowieckiego człowieka nie ma.
matis892021.08.4 20:16
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
katolicka deratyzacja Polski2021.08.5 9:26
Konfederacja Targowicka to Putin Stalin i Korwin.
Po 11 ...2021.08.4 19:59
Frendzel ZAWSZE wybiera paskudne zdjęcia pisząc o tych, których nie lubi. A tu SIURPRYZA, Stalin na obrazku ładniutki, czerstwy, wyczesany. Freudowska pomyłkówka frendzlowe dooopki.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.08.4 18:40
Hej Lesio Keller-Krawczyk cioto, aha, dr hab. elektryk-teoretyk ksywa katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 jesteśmy umówieni na blow job. Pamiętaj abyś umył pysk i posprzątał gówna psie z wycieraczki.
matis892021.08.4 18:39
Niezłomny jest związek republik swobodnych, Ruś Wielka na setki złączyła je lat. Niech żyje potężny jednością narodów, z ich woli zrodzony nasz kraj, Związek Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, ludów przyjaźni ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! Skroś burze świeciło nam słońce swobody, nas wiódł wielki Lenin, wskazywał nam cel, wychował nas Stalin w wierności ludowi, do wielkich zapalił nas trudów i dzieł. Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, szczęścia narodów ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! Okrzepła nam armia w bitewnym mozole. najeźdźców zmieciemy, zetrzemy ich ślad! . . . . . Za Rodinu ...urraaa ! . . . . Za Putinu ....urraaa ! . . . . My w bitwach stanowim o losach pokoleń, my sławą okryjem ojczysty kraj Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, sławy narodów ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! . . . . . Za Rodinu ...urraaa ! . . . . Za Putinu ....urraaa ! . .
matis892021.08.4 20:16
DO PODSZYWA: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
katolicka deratyzacja Polski2021.08.5 9:29
Konfederacja to stalinowska eksterminacja narodu polskiego za ruble Putina
PRAWDA2021.08.4 18:35
Ruski Narod to --Ciemny Bidny Narod == co powiedza to uwierzą mają sufit zrąbany Alkocholem ==
matis892021.08.4 18:22
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
katolicka deratyzacja Polski2021.08.5 9:33
Wariaci z Konfederacji Targowickiej sprzedali lajdacy Polske za ruble i szekle.
Skrzypek na dachu2021.08.4 18:01
Stalin zabil i zaglodzil dwa razy wiecej sowietow niz Hitler , bo dluzej rzadzil .
Po 11 ...2021.08.4 17:56
Stalin=PiS. I tu i tu w poparciu dominują mieszkańcy regionów znajdujących się z dala od wielkich miast, gorzej wykształceni i mniej zamożni. Ups ...
anatol2021.08.4 18:11
piszesz brednie - podobny jesteś tym Rosjanom kochającym Stalina
Po 11 ...2021.08.4 18:14
Przeciwnie. Populistów, demagogów, tyranów, dyktatorów ZAWSZE popiera coś a la "pisowska" tłuszcza, nie ludzie wykształceni, światowi, światli. To żelazna reguła. Tak było kiedyś, jest i pewnie będzie na wieki, wieków, amen.
AAAtomek2021.08.4 18:17
Putin i Stalin, w skrócie PiS.
AAAtumanek2021.08.4 18:19
Putin i Stalin, w skrócie PO czyli ZSRR alias EU
AAAtomek2021.08.4 22:14
Dobrze, że się podpisałeś jako tumanek.
Po 11 ...2021.08.4 18:20
PiS = Putin i Stalin? Genialne. Dlaczego ja tego nie wymyśliłem????
AAAtomek2021.08.4 22:13
Tak mi naszło jak zobaczyłem tytuł na fronda.pl, możesz korzystać 🔥🔥🔥🔥🔥 ⚡️⚡️⚡️
Po 11 razy ojszczani z PO2021.08.4 18:18
Stalin=PO . I tu i tu w poparciu dominują mieszkańcy regionów znajdujących się z dala od wielkich miast, gorzej wykształceni i mniej zamożni. Ups ... Dla Joe Bidena Stalin to wzór dla niego i lewusów z PO
katolicka detatyzacja Polski2021.08.5 9:41
Konfederacja Rosyjska za Putinem, Stalinem,Leninem i Korwinem.
katolicka deratyzacja PolskiS2021.08.5 9:47
Stalinowscy komunisci nienawidza PIS-u za to,ze jest POLSKI !
Anonim2021.08.4 17:49
Rosjanie myślą . Dobra odznaka . Nie twierdzę że Stalin nie był ludobójcą , ale taki właśnie człowiek był Rosji potrzebny pa caracie . Zresztą pisałam to już wcześniej we Frondzie .
katolicka deratyzacja Polski2021.08.5 9:49
Tak samo,jak tobie jest potrzebny wypadek samochodowy !
Dam2021.08.4 17:48
Wiele mówi to, że ci ten sam typ ludzi, który w Rosji chce upamiętnienia Stalina, Polsce popiera PIS.
Skrzypek na dachu2021.08.4 18:21
PiS oszukal swoich wyborcow , udajac poboznych patriotow . Stalin nikogo nie oszukiwal bo naprawde wierzyl w bezbozny miedzynarodowy socjalizm .
katolicka deratyzacja Polski2021.08.5 9:30
Putinowska Konfederacja walczy z PIS-em,bo WOLI Stalina.
katolicka deratyzacja Polski2021.08.5 9:50
Komuna Konfederacja Jedna Wspolna Ruska RACJA
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.08.4 17:43
Hej Lesio Keller-Krawczyk cioto, aha, dr hab. elektryk-teoretyk ksywa katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 jesteśmy umówieni na blow job. Pamiętaj abyś umył pysk i posprzątał gówna psie z wycieraczki.
T2021.08.4 17:32
Tu trzeba zaznaczyć, że Stalin to dla świata było niemal złagodzenie horroru. Gdyby bowiem władze objął Trocki to on by mordował jak szalony i byłoby wiele więcej ofiar komunizmu.
katolicka deratyzacja Polski2021.08.5 9:52
Jestesa idiota,Stalin robil DOKLADNIE to ,co zalecal Trocki.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.08.4 17:10
W polsce lud (nie)pracujący i aktyw państwowy chce by każde miasto każda gmina i wieś miało pomnik niedojdy lesia kaczyńskiego który za namową swojego brata, popełnił samobójstwo rozszerzone!
katolicka deratyzacja Polski2021.08.5 9:54
Komuna nienawidzi PIS-u
Mejer2021.08.4 17:09
Każdy miusi mieć swoje "słoneczko" :D
katolicka deratyzacja Polski2021.08.4 16:52
Czym bardziej na wschod,tym wieksze sklonnosci samobojcze. Solzenicyn obliczyl,ze ten Gruzin zabil ponad 100 milionow Rosjan. Za tym pomnikiem sa wiec Gruzini i muzulmanie.l
Suweren2021.08.4 17:00
Nie sądzę. To prędzej zwykli Rosjanie, głównie starszej daty, którzy tłumaczą sobie świat podobnie do wyborców PiS - oczywiście skala jest zupełnie inna (!), ale mechanizm - myślę - podobny.
katolicka deratyzacja Polski2021.08.5 9:56
Konfederacja to Putin,Stalin,Lenin i Korwin
PILNE! TYLKO U NAS!!2021.08.4 16:45
To podobnie jak w Polsce, gdzie prawie połowa chce PRL+