25.04.21, 23:59Fot. Peter Nguyen Minh Trung via Flickr, CC BY 2.0

Prawo czy Ewangelia? Benedykt XVI rozprawia się z fałszem Lutra!

Marcin Luter zapisał się w historii Kościoła jako schizmatyk i twórca herezji. Jednym z rozpowszechnianych przez niego błędów wiary było twierdzenie, że przesłanie Ewangelii kłóci się z Prawem, jakie Bóg nadał ludziom jeszcze przed narodzeniem Chrystusa. Z tym fałszem, który niestety przetrwał do naszych czasów, bezwzględnie rozprawia się papież Benedykt XVI. Przeczytaj fragment książki “Przymierze i komunia. Teologia biblijna papieża Benedykta XVI” autorstwa prof. Scotta Hahna, która właśnie miała swoją premierę.

Błąd Lutra

Figury Chrystusa i Kościoła zajmują w teologii biblijnej Benedykta centralne miejsce. W pewnym sensie można by powiedzieć, że Benedykt uznaje ekonomię zbawienia za eklezjologiczny punkt kulminacyjny, lecz musimy przy tym pamiętać, iż pojmuje on Kościół w sposób zarówno głęboko chrystologiczny, jak i głęboko liturgiczno-sakramentalny. W Jezusie i Jego Kościele Boży plan przymierza, mający przemienić cały rodzaj ludzki w Bożą rodzinę, lud Boży, zaczyna się spełniać. Wierność Boga wobec tego planu – ogłoszonego w przymierzu z Abrahamem, odnowionego w przymierzu z Izraelem na Synaju i zagwarantowanego w obietnicach danych Dawidowi – objawiła się w Jezusie oraz założeniu przez niego Kościoła, chociaż oczekuje definitywnego wypełnienia na końcu czasów.

Benedykt odrzuca, jako niebiblijną, ostrą dialektykę między Prawem a Ewangelią, wprowadzoną przez Marcina Lutra i przyjmowaną raczej bezkrytycznie przez współczesny establishment egzegetyczny. Na podstawie drobiazgowej lektury tekstów dowodzi natomiast istnienia „wewnętrznej ciągłości i spójności Prawa i Ewangelii” oraz „głębokiej jedności między orędziem Jezusa a orędziem z Synaju”. Osią tej jedności jest znowu postać Jezusa Chrystusa.

WIĘCEJ O KATOLICKIM CZYTANIU BIBLII ZNAJDZIESZ TUTAJ

Bóg Starego i Nowego Testamentu

W swych pismach teologicznych Benedykt widzi w Jezusie równocześnie Chrystusa, Mesjasza oczekiwanego w tekstach starotestamentalnych; Torę Boga, która stała się ciałem; nowego i większego Mojżesza; ostatecznego Dawida oraz nowego Adama. W tych twierdzeniach interpretacyjnych Benedykt opiera się na solidnej egzegezie historycznej i literackiej oraz roztropnym przyswojeniu precedensów patrystycznych; na przykład odczytuje wczesny hymn chrystologiczny z Flp 2, 5–11 jako aluzję do historii Adama. Dostrzega odpowiednie podstawy krytyczne, aby uznać, że zaproponowana przez ojców alegoryczna interpretacja przypowieści o dobrym Samarytaninie i synu marnotrawnym odnosi się też do Adama.

Benedykt starannie porównuje genealogię Jezusa u Mateusza i Łukasza, aby objaśnić podwójne aspekty soteriologicznego projektu Chrystusa. Przedstawiając rodowód Jezusa wiodący do Abrahama, Mateusz podkreśla wierność Boga wobec obietnic swojego przymierza z tym patriarchą, a zwłaszcza z Dawidem. Genealogia Łukasza, która osadza Jezusa w linii zstępującej od „Adama, Syna Bożego”, dowodzi z kolei, że misja Jezusa wykracza poza tożsamość etniczną i narodowość. Benedykt interpretuje to tak, że „w Jezusie Chrystusie stworzenie człowieka po raz pierwszy osiąga swój prawdziwy cel; koncepcja Stwórcy co do człowieka odnajduje w Nim pełny wyraz”.

ZOBACZ WIĘCEJ W NAJNOWSZEJ KSIĄŻCE “PRZYMIERZE I KOMUNIA” PROF. SCOTTA HAHNA

Tekst został opracowany na podstawie książki “Przymierze i komunia” prof. Scotta Hahna, wydawnictwo Esprit

Komentarze

Paolo2021.04.30 8:33
"Twierdzenie, że przesłanie Ewangelii kłóci się z Prawem" - przyznam, że po raz pierwszy czytam coś takiego, w odniesieniu do Lutra. Czy to aby nie nadinterpretacja jakiejś jego wypowiedzi, albo wyrwanie z kontekstu, w celu przytrzymania owieczek uciekających z KK do kościołów protestanckich?
kontuar2021.04.30 8:43
Ciekawe, że dopiero teraz poruszył ten temat. Wcześniej nie było mu wiadome?
Glaudiusman2021.04.29 23:31
Herezję Lutra należy bezwzględnie odrzucić, jako największą herezję w dziejach. Kompletny fałsz, a więc protestantyzm na aut.
Emeryt2021.04.30 9:44
Ta "herezja" czyli powrót do Bibli jako podstawy tak naprawdę spowodowała w kościele rzymskim poważne zmiany i zapoczatkowała istotne reformy.
Hity kinowe2021.04.29 19:55
Oglądaj -Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa 2020 oraz inne filmy i seriale. http://zobaczy.pl/ =========================== Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
rebeliant2021.04.28 17:16
Na papierze to można toczyć wojny galaktyczne siedząc w Castel Gandolfo w oczekiwaniu na podwieczorek.
DanielS2021.04.28 22:31
Każde miejsce jest dobre szanowny Panie, zwłaszcza tam gdzie jest cisza i można usłyszeć głos Boga.
Jawny2021.04.28 15:23
Skoro Frondę nie stać na administratora, który by kasował chamskie, antypolskie i bluźniercze wpisy (Anonim zaraz bluźnie: - Cenzura!), zaproponowałem wstawianie pod nickiem Anonima innych poglądów. Dziękuję za tak szeroki odzew! (Oczywiście, on zaraz zmieni nicka, np. na mój, czyli „Jawny”, ale jest już z daleka tak rozpoznawalny jak góvvno w krzakach.)
ciekawy2021.04.28 14:39
Czy nie czas najwyższy, aby protestanci i anglikanie wrócili z powrotem do Kościoła Katolickiego. Część zasad wiary, którymi się kierują zostało wymyślone przez mega grzeszników, którzy z całą pewnością smażą się dziś w piekle/w końcu byli katolikami,zarówno Luter jak i Henryk VIII/
Emeryt2021.04.30 9:37
Głupio o tym pisać ale dotyczy to jak sądzę kilku o ile nie kilkunastu nieomylnych przywódców kościoła rzymsko katolickiego ( myślę o tym wspomnanym rożnie)
wasz stary znajomy2021.04.27 16:09
A może ktoś kompetentny mi doradzi jaki jest w miarę wiarygodny przekład Biblii? I do tego w wersji audio. bo już z czytaniem mam problemy. Mam Biblię Tysiąclecia wydanie III, nie bardzo mi pasuje, jakieś choćby idiotyczne przypisy w Księdze Rodzaju. Już kilka razy o tym pisałem, wynika z tego że autorzy przypisów uznali tę księgę za zbiór bajek, baśni, legend ludowych, folklorystycznych opowieści, wyraźnie się dystansują. Wielkiego Potopu to raczej nie było, zburzenie Wieży Babel to folklorystyczna opowieść, a kara zesłana na Sodomę to było zwykłe trzęsienie ziemi co jasne. Jakby Pan Bóg śmiał pokarać sodomitów.
wasz stary znajomy2021.04.28 14:06
3 debili dało minusy, ale jaki jest dobry przekład Biblii nie napisał NIKT. Debile cwałują stadami.
Palindrom2021.04.29 17:55
grecka Septuaginta
Gabi2021.04.30 8:29
Jeden z najlepszych to Biblia Gdańska i jej uwspółcześnione wydanie.
chłopka2021.04.26 20:51
Och chłopeczku dej se już pokoj z tym wodolejstwym .Wylyź chociorz pod swoj koniec do żywych . Posmakuj życia .
Ty też powinieneś2021.04.27 9:30
Ale musisz być człowiekiem, by to zrobić.
Krzyż Jezusa to oś2021.04.26 17:20
Ewangelia przeczy temu prawu Mojżeszowemu a to prawo też było sporo sprzeczne. I głupi Benedykt dobrze wiedział że kłamie. Ukamienować nierządnice to ukamienować a nie być miłosiernym. Z kolei przestrzegający prawa mojżeszowego też byli okłamani w punkcie np; że ten co poszedł do nierządnicy jest z nią winny. W innym punkcie że jak młodzi współżyli przed ślubem a ojciec się nie zgodził na małżeństwo - to odpuszczanie kobiecie i tam jakieś mieszanie z zadość uczynieniem, zamiast ukamienowanie jej. Inny przykład - dowalanie się do lenia syna rodziców - anie było nic mowy o klasach i stanie majątku rodziców żeby nie powiedzieć że lenistwo jednostki nie ma wpływu na wspólnotę a lenistwo w kwestiach seksualnych wspólnoty ma wpływ na cały świat. - prawo Mojżeszowe to też była manipulacja jezusowa - jemu o to chodziło żeby rozmydlić powód, a powód prawdziwego Boga był jeden -żeby nie było rozwiązłości z kobietami.
Piotrek2021.04.26 15:02
Punkt widzenia zależy do punktu siedzenia. Dla jednych schizmatyk, dla innych reformator. Dla jednych to Izaak, a dla drugich Ismael to ten wybrany syn Abrahama. Jak widać, prawda obiektywna nie istnieje wśród ludzi.
Czym jest ocena obiektywna, a czym subiektywna?2021.04.27 9:36
Obiektywne nie charakteryzuje się żadnym wcześniejszym doświadczeniem mówiącego, podczas gdy subiektywne z pewnością charakteryzuje się wcześniejszymi doświadczeniami mówiącego.
Piotrek2021.04.27 14:30
Może sprawdź w słowniku, co znaczy słowo "obiektywny".
genus2021.04.26 14:05
Jaki był zamysł Boga wszechmogącego aby stworzyć człowieka swojego syna w łonie Maryji i tworzenia przez 9 miesięcy ?????
nowytutaj2021.04.26 10:04
Benedykt XVI: ostatni mądry Niemiec.
ladychapel2021.04.25 17:06
Jak wytłumaczyć zatem coraz większą ilość konwertytów z katolickiego kościoła do kościołów ewangelickich w Polsce???
katolicka deratyzacja Polski2021.04.26 14:19
Mowisz jezykiem protestanckim i jednoczesnie jestes swinia komunistyczna. To bardzo dawny sojusz antypolski,imiliony pomordowanych polskich ofiar.
Piotrek2021.04.26 15:04
Że ktoś ma inne poglądy niż ty, nie czyni go z automatu świnią. Ty jesteś za to flejtuchem intelektualnym.
Piotrek flejtuch emocjonalny.2021.04.27 9:40
Inwektywa - obraza słowna (zniewaga, obelga) wyrażona mową lub pismem, wykorzystująca wyrazy o nacechowaniu emocjonalnym.
Marek Piotrowski2021.04.29 11:09
A od kiedy to, za czym idą ludzie, jest z automatu słuszne? Mt 7:14 BT5 "Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!"
SkrzypiGwintZawiasPuszczaSmarWycieka2021.04.25 10:24
Co za klero-kukieł... On ma chyba dokręcany łeb do tego pozłacanego stelaża. Biała izolacja musi ukrywać trzpień z gwintem.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.25 10:15
DOŚĆ TEJ CIEMNOTY - spyerdalaj watykański dziadu!
katolicka deratyzacja Polski2021.04.26 14:20
Konfederacja Targowicka Wrogiem Kosciola !