28.06.14, 14:31Jacek Żakowski, fot. Wikipedia

Prawo do bluźnierstwa ważniejsze od afery taśmowej

Filip Memches przypomniał na łamach „Rzeczpospolitej”, że Jacek Żakowski „w audycji w radiu TOK FM łajał Bartłomieja Sienkiewicza za to, że ten dopuścił do odwołania spektaklu ‘Golgota Picnic’” w Poznaniu. Jak wskazuje publicysta, Żakowski ujawnił, jakie powinny być jego zdaniem priorytety MSW.

„Panie ministrze, jeżeli jestem w stanie panu wybaczyć wszystkie rozmowy podsłuchane nielegalnie w różnych warszawskich restauracjach, z całą pewnością nie jestem w stanie wybaczyć tej indolencji, zgody na to, by bandyci terroryzowali twórców i konsumentów kultury” – mówił Żakowski.

Jak zauważa Memches, „kupczenie ustawą w zamian za dymisję niewygodnego polityka to dla publicysty drobiazg. Znacznie ważniejszą sprawą jest w oczach Żakowskiego stracona przez wyzwolonych artystów okazja do podrażnienia ciemnogrodu i widmo różańcowej krucjaty interpretowanej jako akt bandytyzmu”.

Memches przypomina następnie komentarz Tomasza Terlikowskiego, w którym ten wskazał, że „ktoś, kto atakuje czyjeś świętości, musi się liczyć z gwałtownymi reakcjami”. „I chyba głównie na taki odzew liczy. W tym sensie antagoniści spektaklu okazali się sprzymierzeńcami jego twórców” – dodaje Memches.

Zdaniem publicysty komentarz Żakowskiego obnaża też problemy, jakie są istotne dla lewicowych intelektualistów. A są to „problemy ekscentrycznej klasy próżniaczej (…). To, że państwo się rozlatuje, zdaje się nie obchodzić ich wcale”. „Być może się z tym państwem w ogóle nie utożsamiają. Należeć do politycznej wspólnoty z jakimiś katotalibami to przecież obciach” – kończy Memches.

bjad/rzeczpospolita.pl

Komentarze

anonim2014.06.28 14:46
Krucjata różańcowa - akt bandytyzmu. Bauman odznaczony za zbrodnie - "autorytet" broniony uparcie przez Żakowskiego. Talmud.
anonim2014.06.28 14:49
Zydokomuna w akcji ! I jak tu ich nie kochać ! Sami się proszą o banicje!!
anonim2014.06.28 15:03
Hehehe, Żakowski tak odleciał, że właśnie opuścił orbitę i znalazł się w głębokiej przestrzeni kosmicznej. To już jest tylko śmieszne. Ciekawe czy ktoś jeszcze bierze tego gościa serio.
anonim2014.06.28 15:07
Żakowski to jeszcze większe ścierwo od Michnika.