06.01.16, 20:06

Prawosławni Ukraińcy przeniosą swoje święta Bożego Narodzenia?

”Ta idea nie pochodzi od Boga” – tak należący do Patriarchatu Moskiewskiego zaporożski biskup Łuka skomentował szeroko dyskutowaną ostatnio na Ukrainie ideę przeniesienia świąt Bożego Narodzenia na 25 grudnia.

Do tej pory na Ukrainie wszyscy prawosławni,  a także grekokatolicy świętują Narodzenie Chrystusa 7 stycznia. 25 grudnia jest normalnym dniem pracy. Większość Kościołów Prawosławnych na świecie obchodzi Boże Narodzenie razem z katolikami i protestantami, 7 stycznia świętują zaś wszyscy prawosławni należący do Patriarchatu Moskiewskiego, w tym większość Ukraińców.

Według polityków, którzy proponują zmianę daty, byłoby to znakiem przybliżenia Ukrainy do Europy i  dystansu od Rosji. Wielu proponuje jednak, w tym także księża prawosławni podporządkowani Moskwie, aby władze po prostu zdecydowały, że 25 grudnia jest takim samym dniem świątecznym wolnym od pracy jak do tej pory był wyłącznie 7 stycznia. 

bjad/Radio Watykańskie

Komentarze

anonim2016.01.6 20:25
Ja jestem ZA, prawosławni okazali wielką mądrość, ale jeśli to gest polityczny to w dobrym kierunku - katolicy w dialogu ekumenicznym postrzegani są jako wyjątkowy beton, ale "nic to" obyśmy byli bliżej Europy wspólnoty ojczyzn i narodów a nie UE i komunizmu opartego na szariacie z izraelskim modelem antyterrorystycznym
anonim2016.01.6 20:53
@Justine - jak tak dalej pójdzie, to będziemy mieć szariat, ale bez jakiegokolwiek modelu. Policja w Niemczech już otwarcie przyznaje, że nie ogarnia niektórych stref w kilku miastach, gdzie rządzi nawet nie tyle szariat, co islamskie mafie stosujące szariat mocno wybiórczo, tylko wtedy, kiedy uzasadnia on ich niecne zamiary. Bo np. w Kolonii ostatnio, jak czytałem, to ten tłum islamców napastujących i gwałcących kobiety był... pijany. Co ma wspólnego intoksykacja alkoholem etylowym z islamem?
anonim2016.01.7 8:03
Muszę powiedzieć że Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi nie podoba się dwa raza umierać a to się dzieje z winy różnic między kalendarzem Juliańskim a Gregoriańskim. Przecież dokładne obserwacje ponad wszelką wątpliwość udowodniły że kalendarz rzymski okresu Starożytności "Juliański" jest bardzo niedokładnym kalendarzem skoro różnica już wynosi dni od 6.01do 24,12 bo Boże Narodzenie także wg Juliańskiego jest w nocy 24/25 XII. I trzeba pamiętać że taką decyzję o dacie podjął car Moskiewski buntujący się przeciwko decyzji Papierza Grzegorza a któremu potem skrócili następcy nn - carowi głowę Bolszewicy