20.01.19, 16:30Zdj. W. Kompala/KPRM, domena publiczna, CC0, Flickr

Premier apeluje o zgodę narodową.'Przekujmy to wielkie zło w dobro'

Podczas obchodów 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa premier Mateusz Morawiecki zaapelował o zgodę, jedność i wzajemne wsparcie. 

"Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko mówią, ale też rozmawiają. Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko słyszą, ale i słuchają. Spierajmy się, ale też wspierajmy się"- podkreślił polityk w swoim przemówieniu w Wierzchosławicach. 

Nawiązując do tragicznego wydarzenia sprzed tygodnia Morawiecki przypomniał, że prezydent Gdańska, "człowiek będący na służbie" został zamordowany przez "recydywistę, szaleńca",

"Zginął podczas wydarzenia, które miało łączyć w dzieleniu się dobrem. Stało się wielkie zło, ale spróbujmy przekuć je w dobro. Niech to, co się stało będzie momentem przełomu"- apelował szef polskiego rządu. Morawiecki zwrócił się do wszystkich "polityków, liderów opinii, do ludzi mediów i ludzi kultury", aby uczynić nasze życie publiczne lepszym, a debatę: "spokojniejszą, mądrzejszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem".

"Tak zresztą też rozumiem słowa rodziny śp. Pawła Adamowicza, wzywające do obniżenia temperatury sporu, do pozbycia się i niekarmienia agresji różnymi słowami czy czynami. Bądźmy ludźmi, którzy nie tylko mówią, ale też rozmawiają; bądźmy ludźmi, którzy nie tylko słyszą, ale i słuchają; spierajmy się, ale też wspierajmy się"- podkreślił polityk. 

Nawiązując do dzisiejszej rocznicy i szczególnego dla Polski czasu, szef rządu zacytował słowa Wincentego Witosa:

"Wincenty Witos dziś chce nam powiedzieć jeszcze coś więcej. Bo jesteśmy w pewnym szczególnym czasie. To jego słowa, takie bardzo mocne i mądre, że jesteśmy z różnych stron, mamy różne zainteresowania, ale jako Polacy mamy jeden cel: żyć i pracować dla Polski". 

Premier zaznaczył, że dziś bardzo potrzebujemy "wielkiej wartości" słów i działania Wincentego Witosa, natomiast w obliczu smutnych wydarzeń sprzed miesiąca, potrzebne jest również "narodowe pojednanie i zgoda". 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Leon2019.01.21 9:46
Najlepszy przepis na zgodę, to neutralne światopoglądowo państwo, jakie gwarantuje nam konstytucja. Wobec prawa wszyscy są równi i nikt nie manifestuje światopoglądowych różnic, a prywatnie każdy może wyznawać dowolny światopogląd lub religię i nikt nikomu nie każe płacić na wierzenia lub obrzędy innych. Zapraszam na stronę http://inicjatywa25.pl gdzie można podpisać petycję w sprawie ustawy o świeckości państwa.
Goguś Pralinka2019.01.21 10:08
Takie jak Francja? ;)))))
Majestic2019.01.20 18:28
Polska powinna być jedna, lecz jak można się godzić z osobą która stwierdza że Polskość to nienormalność.
Brokrak2019.01.20 18:55
Różnorodność - to normalność - dopóki nie ma wzajemnego naruszania interesów, praw i wolności. Niestety - tacy jak, nigdy nie zaakceptują inaczej myślących, inaczej pragnących, inaczej zorientowanych - mimo, że twoich interesów nie naruszają.Odnoszę wrażenie, że pierwotną sprężyną nienawiści w Polsce - jest instytucja KOŚCIOŁA.
Majestic2019.01.20 19:06
Przy okazji tragedii na WOŚP, jeszcze nie ostygł, a już Tusk wykorzystał nadarzającą się okazję do uderzenia w PiS. Nienawiść towarzyszy każdemu czytelnikowi gazety Michnika, ileż to razy z waszych gardzieli wypadają odrażające wypowiedzi. I ty masz czelnośc posadzac Kosciol o zlo ktorego jestescie sprawacami.
Konka2019.01.20 19:20
Polskość to nienormalność i owszem, jakbyś zadał sobie trud przeczytania całej wypowiedzi a nie tylko wygodnego fragmentu może skumałbyś o czym to było.
nikt2019.01.20 18:19
Ci wszyscy " wielcy " czy " święci " , którzy ciągle apelują o niby zgodę w narodzie w gruncie rzeczy są zadowoleni z zawirowań społecznych , gdyż takim społeczeństwem łatwiej sterować . Poza tym w swej ignorancji nie biorą pod uwagę faktu , że Ziemia jest niespokojna , aura też .Fauna jest niespokojna co widać gołym okiem i donoszą o tym media a człowieka będącego ssakiem to nie dotyczy ? Już go traktują jak robota ? Jeszcze nie został aż tak zdeformowany.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.01.20 17:20
Te białe flagi za premierem, to znak kapitulacji?
Andrzej Malik2019.01.20 17:47
NIe, to Ku-Klux-Klan na gościnnych występach
Auferetur Inferunt Insaniam2019.01.20 17:51
Dobre :)) Me gusta! Tylko dlaczego ja tego nie wymyśliłem??? Buuu, buuu :(((
matis892019.01.20 18:33
Lewakoateiści za święte uznają flagę Niemiec i półksięzyc islamski, polska flaga i krzyż nie zasługują u nich na taki sam szacunek z ich strony.
nikt2019.01.20 17:07
Nie rozumiem o co chodzi ? Pomiędzy mną a setkami ludzi z mojego otoczenia nie ma żadnej niezgody . Są PiS-owcy , PO-wcy , Korwin-owcy , niezainteresowani , Katolicy Protestanci , ateiści , Turek , Jemeńczyk , Ukraińcy i ...nie chce mi się już wymieniać . Nie rozumiem o czym Pan Premier mówi ?
Tomek2019.01.20 17:14
Nie minie pięć minut, a kolejny wpis wyjaśni Ci o czym premier mówi ;)
nikt2019.01.20 17:43
Doskonale rozumiem .:) Pisałam żartobliwie . Takie czasy . Naród zaczyna brać czynny udział w życiu politycznym . Ma różne zdanie na dany temat i głośno to oznajmia . Ale by to nazwać niezgodą , to gruba przesada . A Premier sądzi , że apele coś zmienią ? " O święta naiwności "
Tomek2019.01.20 16:53
Ja mam sposób na zgodę - powyłączać na wszelkich portalach możliwość komentowania, tak jak jest na geek week. I będzie spokój a ludzie zamiast ujadać i pluć zajmą się czymś innym, na ryby sobie pójdą, na spacer do lasu, na rower etc.