02.10.20, 19:08fot. tt/kprm

Premier Morawiecki: Pomoc dla Białorusi w transformacji demokratycznej

Odblokowaliśmy proces nakładania sankcji wobec tych osób, które są winne przemocy i fałszerstw na Białorusi. Około 40 osób będzie objętych sankcjami – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Brukseli.

Premier podkreślił, że Polska chce pomagać Białorusi w transformacji demokratycznej, ale nie będzie wspierać reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Szef polskiego rządu stwierdził także:

- Teraz po tych dwóch dniach posiedzenia Rady Europejskiej można powiedzieć z pełnym przekonaniem, sprawa Białorusi to jest również sprawa Unii Europejskiej. Tutaj wobec Białorusi mamy pewne, bardzo konkretne propozycje. Pozytywny plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi. Ten plan zaprezentowałem wczoraj.

Oraz:

- Po długiej debacie, która toczyła się do późnych godzin nocnych ten plan został również przyjęty przed Radę Europejską i Rada Europejska zadaniowała Komisję Europejską z tego punktu widzenia. Zadaniowała, aby ten plan rozwijać i ubrać w konkretne projekty, konkretne programy 

Dalej premier Morawiecki uszczegółowił:

- W ramach tego planu ujęte są takie zadania jak wsparcie dla małych i średnich firm białoruskich, jak ruch bezwizowy czy fundusz stabilizacyjny, czerpiąc z doświadczeń, które Polska ma po okresie transformacji

Na pytanie Polsatu, czy jest zaskoczony tym, że obecny rząd reżimu Łukaszenki w odwecie za sankcje Unii Europejskiej wprowadza także odwetową listę sankcyjną, szef polskiego rządu powiedział:

- My staramy się robić swoje tzn. prowadzić takie działania, które będą służyły wolnej, demokratycznej, suwerennej Białorusi i dlatego jestem usatysfakcjonowany, że udało się przekonać naszych partnerów w Unii Europejskiej - bo jeszcze 5-10 dni temu nie było to tak oczywiste, a właściwie wiele osób wątpiło, że uda nam się przekonać partnerów do nałożenia sankcji przez całą UE na tych urzędników, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za przemoc, za fałszerstwa

 

mp/iar/polskieradio24/polsat news/kprm

Komentarze

Jan Paweł II2020.10.3 17:24
Za to UE uznała wyniki sfałszowanych wyborów w Polsce - wstyd i hańba!
kolejny cwaniaczek, ktory robi z Polakow2020.10.3 10:20
niewolników finansjery jak wszystkie pomagdalenkowe rządy.A teraz pomaga im aby się dobrali do Białorusi! https://niepoprawni.pl/blog/fedorowicz-ewaryst/kto-okradnie-bialorus-0
W zasadzie:2020.10.3 7:52
to należałoby demokrację i praworządność wprowadzić w pierwszej kolejności - WE WŁASNYM KRAJU. Propozycja wprowadzenia praworządności zgłoszona przez przestępcę - jest oczywistym SZYDERSTWEM !!!!
W zasadzie, to wypierdalaj2020.10.3 8:52
Kodziarsko-peowski kmiotku.
W zasadzie:2020.10.3 10:46
chłe, chłe, chłe, chłe, chłe, chle, chle, chłe!!!!
Katecheta2020.10.3 7:45
Białorusini, weźcie do ręki różańce, poproście o swoja wolność Pana Boga przez Maryję.
Alina, wasza rosyjska przyjaciółka z Woroneża2020.10.3 2:17
https://www.youtube.com/watch?v=2ZVkfRpYEyc
Marco Bresalviano2020.10.3 1:47
Jak można być takim durniem, by uważać, że "demokratyzacja" i "europeizacja" jest właśnie tym, czego Białorusini najbardziej potrzebują? Pominę już fakt, że całe to przedstawienie jest prawdopodobnie zainscenizowane przez Władimira Władimirowicza i ma wymusić na Łukaszence bezwarunkową zgodę na to, na co wcześniej ów zgodzić się nie chciał jedynie pod pewnymi warunkami (dzięki Łukaszence Białoruś jest, czy raczej była, państwem znacznie bardziej suwerennym niż Polska). Ale załóżmy, że to wszystko dzieje się naprawdę. Zatem chcemy, by Białorusini byli moralnie gwałceni przez tęczowych zboczeńców? chcemy tam wszechobecnej propagandy sodomickiej? tego zachodniego upadku i zepsucia? eurokołchozowego socjalizmu? Zamiast myśleć o tym, jak ich romanizować, by ściągnąć ich ze schizmatyckiego drzewa, wy, pisowscy popaprańcy i ich akolici z portaliku obrzezanego, chcecie ich wepchnąć w syf, w którym sami już gnijecie. Jestem pewien, że Białoruś jawi się w waszych zaściankowych móżdżkach jako kraj trzeciego świata, gdy tymczasem oni, nie będąc członkiem Eurokołchozu, do niedawna żyli na podobnej stopie co Polacy (sytuację pogorszył spadek cen surowców energetycznych, który uderzył w ich głównego partnera handlowego). Mają własny białoruski przemysł, własną zdrową nieskażoną żywność (jakże śmieszą mnie brednie o rzekomo zdrowej i pysznej polskiej żywności; sprawdźcie, co o niej sądzi np. pierwszy lepszy Ukrainiec z, dajmy na to, Odessy) i przywódcę, który nie pozwolił na to, by rządzony przez niego kraj został wchłonięty przez Putina, odgradzając tym samym nas od Rosji.
Sasza2020.10.3 1:46
https://www.youtube.com/watch?v=sZH8do_jhE4&t=42s
Aleksander Dugin to mądry profesor.2020.10.3 1:11
I bardzo dobrze, że OMON pałuje i gazuje tych prozachodnich wichrzycieli, podpłaconych szeklami, euro i dolarami przez demoliberalną szajkę. Pan Łukaszenka jest legalnie wybraną głową państwa, nie jak go nazywacie "dyktatorem". Patologiczny element wywrotowy, któremu kibicujecie w swojej zakłamanej euroatlantyckiej propagandzie to promil promila społeczeństwa białoruskiego. Róbcie dalej swoją śmieszną geopolitykę, wy pachołkowie amerykańskich żydowin, pompujcie forsę w podżegaczy; Białorus obroni się przed wami.
Anonim2020.10.2 23:43
Nikt nie czyta waszych glupich komentarzy
Anonim2020.10.2 20:04
Ciężko będzie przekonać Łukaszenkę , wojsko, i inne resorty by oddali władzę a ludzi by oddali życie za obiecane dobrodziejstwa. Mateusz za błyskotki to nas kupili .
edi2020.10.2 19:47
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
JanP2020.10.2 19:44
A naszych dyplomatów Łukaszenka wysyła w dudy. Kto teraz będzie mącił, jak Litwinów spotkał podobny los.
piotr2020.10.2 19:24
ty lewacka złodziejska świnio piso peowska lewaka jk wasz czas złodzieje i bandyci dobiega końca, czas na rozliczenia za grabież i okradanie nas narodu obłąkani covidowcy obłąkanego starca z żoliborza