21.07.20, 12:01

Premier o negocjacjach w Brukseli: Udało się zbudować szeroką koalicję

Premier Mateusz Morawiecki wrócił do kraju po unijnym szczycie, na którym negocjowano budżet UE na lata 2021-2027 i unijny Fundusz Odbudowy Gospodarczej. Spotykając się z dziennikarzami na lotnisku podkreślał, że największym sukcesem jest odejście od ścisłego powiązania dotacji z praworządnością.

O kulisach unijnych negocjacji premier Mateusz Morawiecki opowiedział reporterowi Polsat News, Piotrowi Witkowskiemu. Jak podkreślał, były to negocjacje trudne, ale zakończyły się sukcesem.

Tym najważniejszym, zdaniem szefa polskiego rządu sukcesem, jest odejście od planów połączenia wypłat z oceną praworządności, co KE zaproponowała już w 2018 roku. Mechanizm ten popierali m.in. Niemcy, a sprzeciwiała się mu Polska i Węgry.

- „W porozumieniu jest praworządność, ale bez połączenia z wypłatą” – poinformował premier.

- „Udało się zbudować szeroką koalicję, bo 27 unijnych państw zgodziło się na nasze zapisy. Negocjacje były trudne, bo była grupa chcąca takiego uzależniania” – dodawał.

Premier podkreślał, że kwota, którą udało się wynegocjować dla Polski, jest bez precedensu. Dotacje te mają pomóc Polsce wyjść z kryzysu po pandemii koronawirusa i doścignąć bogate kraje Zachodu.

kak/polsatnews.pl

Komentarze

ole2020.07.21 12:11
No i co wy na to, lemingi, którzy macie swoje różne, często szemrane, biznesy i biznesiki i dla kariery osobistej gotowi jesteście sprzedać Polskę LGBT, genderom i wszelakiej lewackiej swołoczy, byle tylko móc dalej kręcić na Vat i oszukiwać naród na inne sposoby ? A większość z was w niedzielę idzie do kościoła i z hardo podniesioną głową nawet do komunii, udając, czy nie rozumiejąc, że to ciężki grzech ? Popatrzcie, nowobogaccy, co by było, gdyby zamiast obecnego rządu, był POwski. Podpisałby budżet nawet bliski zeru dla Polski, bo przecież dla nich Polska, to panna bez posagu, zaś czym dla was jest Polska ?
Anonim2020.07.21 12:09
Bardzo proszę Premiera o zbudowanie teraz jak najszerszej koalicji w obronie Łacińskiej praworządności, proszę nie zasypywać gruszek w popiele, bo gra właśnie się rozpoczęła!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.21 12:08
ciekaw jestem kiedy dotrze do tępych PiSdzielców że szMateuszek załatwił wczoraj likwidację górnictwa węglowego w Polsce!