05.02.20, 12:30

Premier powołał nowego szefa ABW. To Krzysztof Wacławek

3 lutego 2020 roku Prezes Rady Ministrów powołał na stanowisko Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Pana Krzysztofa Wacławka. Wcześniej kandydaturę tę pozytywnie zaopiniował Prezydent RP, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz Komisja ds. Służb Specjalnych.

Komunikat w tej sprawie wydał Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, Stanisław Żaryn.

Napisał:

Z dniem 2 lutego 2020 roku Premier odwołał ze stanowiska Szefa ABW Pana Prof. Piotra Pogonowskiego, który złożył rezygnację z przyczyn osobistych. Minister Koordynator Mariusz Kamiński bardzo wysoko ocenia prace prof. Piotra Pogonowskiego na stanowisku Szefa ABW oraz jego dokonania. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Prof. Pogonowskiego Agencja stała się instytucją kluczową dla bezpieczeństwa RP i zyskała uznanie naszych zagranicznych partnerów. ABW podejmowała szereg działań mających na celu ochronę Polaków i Polski, w szczególności wobec zagrożeń o charakterze terrorystycznym, penetracji przez obce służby, jak również zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz interesów ekonomicznych RP.

Krzysztof Wacławek, pełniący od marca 2019 roku funkcję Zastępcy Szefa ABW, posiada duże doświadczenie zawodowe w rozpoznawaniu i zwalczaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz interesów ekonomicznych państwa. W ABW pełnił również funkcje Dyrektora Departamentu Zagrożeń Strategicznych ABW, w którego powstaniu uczestniczył. W swojej służbie koncentrował się na rozpoznawaniu i zwalczaniu przestępstw godzących w gospodarkę narodową. Przed służbą w ABW Krzysztof Wacławek był funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, gdzie odpowiadał za prowadzenie postępowań kontrolnych.

W przeszłości Krzysztof Wacławek pracował także m.in. w Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie realizował kontrole dotyczące gospodarowania nieruchomościami i dużych inwestycji infrastrukturalnych. Od 2012 r. piastował stanowisko wicedyrektora Delegatury NIK w Bydgoszczy, a następnie w Olsztynie. W tym czasie odpowiadał za nadzór nad kontrolami oraz tworzeniem planów pracy tej instytucji. Krzysztof Wacławek ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie (ochrona środowiska) oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie (zarządzanie).

bsw/fronda, gov.pl

Komentarze

anonim2020.02.5 18:17
widać, fachowiec, to dobrze, bo duże są zaległości w ściganiu afer "narodowych" jak choćby ta informacja, 5 bilionów złotych wyciekło z ZUSu? Dociekajcie! teresagarland.neon24.pl/post/152833,5-bilionow-zlotych-wycieklo-z-zusu-dociekajcie
robaczek 2.02020.02.5 13:37
hihih stary sie juz nachapal czy nie chcial sie dzielic? ;] pisiurki, ale wy fajni jestescie milionik tutaj, milionik tam jakos sobie radzicie wazne ze wyborcy wierni jak PSY! ;] fajni tacy!
jola2020.02.5 14:26
Złodziej mysli ze wszyscy kradną. Juz za PO i poprzedników próbowano wmówić Polakom ze przeciez wszyscy kradną, i nie ma innej drogi tylko kradzież i prostytucja dla kobiet. A jak ci zle, to weź se dopalacza. Szatan chce pozbawić ludzi nadzieji.